Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Nový Domácí pekař
Domácí mlékař

Je to už několik let, co se zeptal Hugo pana domácího, jestli dokáže napočítat do 500 za 5 minut. Když byl pan domácí u cca 450 vešla do místnosti Eliška, naše děvečka, obhlédla situaci, poptala se, co se děje a začala skandovat panu domácímu před obličejem – „Chuck Norris, Chuck Norris, už jsi skoro jako on, ten napočítal 2x do nekonečna!“.  Děti byly nadšené a díky Elišce tu tehdy mezi nimi vznikla Chuckonorrisománie. Naštěstí, tak jako většina mánií, měla krátkého trvání. Jenomže tento týden s tím zase někdo přišel a je to tu zase. Ráno se probouzíme s Chuckem Norrisem (Chuck Norris se narodil ve srubu, který si postavil vlastníma rukama),  usínáme s Chuckem Norrisem (Proč se země točí? Protože jí to Chuck Norris přikázal), Chuck Norris je mezi dveřma, na záchodě, je všude a to ho nikdy neviděly. Do toho už nám lezou různé češtinářské a matematické poučky úplně vším. Jsou potvory taky všude a začínáme z toho trochu šílet. Skloňování Tolstého (zklamání pana domácího, že ho Ester neřeší proto, že ho čte, ale protože řeří Tolstoje versus Tolstého), vidy, výrazy, konstrukční úlohy, kružnice opsané a vepsané. Příčestí minulé má tolik možností, poznáte například, jestli jsou zde všechny věty napsané správně?

1) Chlapci a dívky šli na výlet.

2)Na výlet šly dívky a chlapci.

3) Na výlet šli chlapci a dívky.

Se zájmeny jejž, jež, jenž, jemuž a jehož se budu vzbouzet ještě několik měsíců, ale dosáhla jsem malého, osobního vítězství. Nebudím se v noci hrůzou, že mě kvůli 400 hodinám tráveným s panem domácím místo školy nepřipustí k maturitě. Sen se změnil. Poprvé v životě mě to neprobudilo, naopak, spokojeně jsem si ve snu uvědomila, že to je vlastně jedno, že do tý školy vůbec nemusím.  Ještě, že to nepřišlo o pětadvacet let dřív, to bych tam fakt nešla a co bych teď dělala? .

Navíc nám, učícím se, ničí ostatní děti hrubě morálku. Ráno vyjde pan domácí ven a vidí Jentl, jak stojí na trávníku. „Co je? Ty už jsi naučená? Ne. Čekám. A na co? Až mi uschne kolečko. Aha, aby sis do něj mohla lehnout? Jo. Aha, a to se pak budeš učit v kolečku? Ne.“

Takže kdo znáte dobrýho Chuccka Norrise pro děti, kdo správně odpovíte na příčestí a kdo máte nějaký hodně vychytaný příklad k přijímačkám z češtiny – z matiky asi ani raděj ne, do komentářů s tím.

 

Pomazánka z tofu

Petra nám přivezla pomazánku z tofu se slovy, „to ti vezu, abys to vyzkoušela, vymyslela a řekla mi, jak to mám udělat“:). Tak jo, ale teda žádná originálka. Jak řekl Kvído, pomazánka fakt výborná, sice to je úplně jiný než to kupovaný, ale moc dobrý. Když jsem se dívala na složení té malé kupované krabičky, bylo tam tolik tuků, že v dávce musí být velké množství oleje, který ovšem vzhledem k přitomnosti vody a zbylých surovin musí být podle mě nějak emulgovaný. To se mi doma nepovede a tak přináším prostě naší verzi.

Základ je  tofu a vařené brambory. Dále je třeba sůl, červená paprika, slunečnicový olej, pepř, droždí, máslo, cibule, česnek, trochu rozmarýnu.

Schválně nepíšu přesnou gramáž surovin, protože každý má trochu jinou chuť a je vhodné si pomazánku dochutit dle chuti vlastní. Nejprve je nutné vyrobit si tofu dle tohoto receptu , případně si koupit přírodní tofu. Tofu použijeme cca 1/4 celkového množství všech surovin. Dále přidáme trochu rostlinného oleje, vařené brambory. Do kastrůlku si vložíme máslo, do kterého po zahřátí přidáme cibulku a na cibulku vložíme droždí (přiměřeně). Tuto drožďovou pomazánku pak přidáme k tofu a bramborám. Přidáme česnek, sůl, pepř, rozmarýn, papriku a vše rozmixujeme.

 

 

Sdílej článek...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

14 komentářů to “Pomazánka z tofu”

 • DDaniela:

  Chuck Norris sa pyta, od coho je pomazanka taka kremova, ked zemiaky aj tofu su sypke, a ostatne suroviny tiez nie moc tekute. Chuck si nevie poradit..vdaka.

  • Chuck ví všechno, Chuck mě jen zkouší :). Tak tofu není úplně sypké a brambory máme taky nesypké, ale tu vláčnost dělá především drožďová pomazánka a olej. Snad to bude dostatečné :).

 • Anonym:

  Jo, jo Chuck je kult… ;)
  Chuck Norris nechodí do kina. Vždycky ví, jak to dopadne.
  Chuck Norris dojel na konec kruhového objezdu.
  Chuck Norris dokáže jednoho člověka zabít několikrát!
  Chuck Norris dokáže předběhnout svůj vlastní stín. I ve tmě!
  Chuck Norris umí dělit nulou.
  Chuck Norris ví, jak vypadá, když spí. Viděl se!
  Chuck Norris vydržel v non-stop baru do zavíračky.
  Chuck Norris šplhá po provaze jednou rukou.
  Ježíš dokázal chodit po vodě. Chuck Norris umí plavat souší.
  Když Chuck Norris zaseje, ještě ten den sklidí.
  Chuck Norris se holí sekačkou na trávu a zuby si čistí ostnatým drátem.
  Chuck Norris má narozeniny ve stejný den jako ty. Nevěříš? Chuck Norris má narozeniny každý den.
  Chuck Norris dokáže sníst polévku vidličkou.
  Chuck Norris utopil rybu.
  Chuck Norris dokáže zvednout i nepřijatý hovor.
  Chuck Norris umí čůrat proti větru!

 • Anděla:

  „Když si jdou děti lehnout,dívají se pod postel, jestli tam není bubák. Když si jde lehnout bubák, dívá se, jestli nemá pod postelí Chucka Norrise.“
  Tímhle jsme se kdysi dávno bavili my jako děti :)

 • hanaka:

  No vida a já myslela, že druhá možnost je špatně. A to jsem si myslela, že na češtinu jsem dobrá :-) Já myslím, že to tam na kopci s tou přípravou přeháníte, Ester bude připravená jako nikdo jiný. A s tou docházkou, hm, já šla nejdřív na obchodku a po roce do prváku na gympl, takže ve čtvrťáku už mi bylo osmnáct. A těch omluvených hodin bylo požehnaně, protože jsem si je už oficiálně mohla podepisovat sama. Často nastávala úsměvná situace, kdy náš třídní (chudák, byli jsme jeho poslední třída :-)) mi připomínal – a hele, tady jste taky nebyla, tak si tam něco napište, ať to máme v pořádku :-))

 • katka1:

  Krásné slunečné odpoledne.
  Za mě jsou správné všechny tři možnosti.
  Chuck Norris ? Dopadne to dobře :-) . To je první, co mne v souvislosti s ním napadne :-)
  U nás je zase „Ten pán“ :-). Ten pán to ztratil, neudělal, nebo naopak udělal něco, co neměl :-)
  A 400 zameškaných hodin? Obdivuhodné :-). Já mám dodnes posvátnou hrůzu ze školy i učitelů :-)
  Katka

  • katka1:

   Oj, teď na to znovu koukám, B je špatně, má být také měkké i.

  • Za jeden rok, to je asi jasný.A všechny jsem si je poctivě omluvila. Některé omluvenkou, některé přímo v třídnici. Byla jsem celkem expert na podpisy. Ostatní roky na tom nebyly o moc lépe :). Já tu hrůzu evidentně taky měla, když jsem se donedávna kvůli tomu budila, ale nepřipouštěla jsem si jí, co oči nevidí, srdce nebolí a já je bratru téměř neviděla :). Má největší starost na gymplu byla, abych byla připuštěna kvůli docházce :). Nicméně byly to hezké roky, když jsem „nechodila“ na střední školu :)

Přidejte komentář