Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

dscn4718okVždy jsem si představovala, že když se děti vrátí ze školy, následují klasické otázky. Jaké máš známky, co dneska bylo a dítě odpovídá většinou – ale nic, nebo dobrý. Naše dítě je celkem sociálně inteligentní a velmi záhy pochopilo, že když všichni čekáme, až se vrátí, jsme připraveni poslouchat cokoli, hlavně, když bude vyprávět. A ona poctivě vypráví. Ve škole došlo k otázce, jestli přijede do školy na koni. A pak už jsem nestačila vůbec sledovat vlákno. U stolu se rozproudila velmi živá debata na téma Embador, totiž Esteřin kůň a jeho sociopatické sklony. Embador je značně závislý na Ester. Pokud přijede do města, je vzorný. Když je u něj Ester. Jakmile se vzdálí, Embador je schopen rozkopat kolem sebe vše, co se rozkopat dá a jakmile tam nic takového není, začne se prokopávat pod sebe. Ester se tedy vzdálit nesmí. Pan domácí ale byl bohužel na třídních schůzkách a viděl školu, tudíž s Ester asi deset minut pro ně naprosto racionálně, pro mě zcela iracionálně probírali, v jakém patře je nejlepší místo na to, aby tam Embador přečkal Esteřinu nezbytně nutnou nepřítomnost, totiž pobyt ve třídě. Pak Ester přišla s tím, že mají nový výtah, který není určen pro studenty, pouze pro převážení nějakých velkých kusů, například Embadora. Problém je, že pak v tom výtahu nejede žák, ale školník. Školník a Embador. Na to pan domácí pravil, prima, to je dobrá záloha, ale myslim, že zvládne schody. Takže až někde bude titulek – školník udupán ve výtahu koněm, tuším, že půjdu zkontrolovat pastvinu.

Dýňové koule s rýží

Na toto jídlo je třeba žlutomasá dýně, směs pepřů, jeden větší domácí vyzrálý sýr s bílou plísní, dvě malé pálivé papričky, sůl, olej, kardamom, čerstvý zázvor a trochu mouky na zahuštění.dscn4754ok

Dýni očistíme a oloupeme. Nastrouháme na nudličky, které vložíme do mísy, přidáme koření, sůl, sýr, papričky, nastrouhaný zázvor a nadrcený kardamom v hmoždíři.

img_0673aaa

Nakonec přidáme trochu mouky na zahuštění, aby bylo možné vytvarovat malé koule.

img_0677aaa

Koule poprášíme v mouce a osmažíme. Podáváme s rýží, kterou jsme zasyrova osmahli na cibulce s olejem a přidali hrst nastrouhané čerstvé dýně, trochu soli a černuchy seté. Do hotové rýže přidáme naloženou červenou řepu.

dscn4784ok

2 komentáře to “Dýňové koule s rýží”

  • Golda:

    Koňskou historku zrovna po ruce nemám, ale chci moc poděkovat Kláře, že si udělá čas a podobné historky sem píše. Dokáží, alespoň mně, rozsvětlit i hodně špatný a pošmourný den.

  • Lenda:

    Jé, to bude pozdvižení. Tedy jestli bude akce Embador ve škole dotažena do konce:) Mě taky čas od času někdo pošťouchne, kdy už konečně dorazím do školy na kobyle. Že by se, zatímco já budu učit, mohla vesele pást na školní zahradě. Oni totiž netuší, co dokáže naše Vendy udělat za pár hodin ze školní zahrady. Na druhou stranu, třeba bychom pak konečně zavedli předmět pěstitelské práce, neb by nezbývalo, než nešťastný trávník zrýt na záhon.

    PS. Hlasuji za více koňských historek!
    L.

Přidejte komentář