Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Posts Tagged ‘niva’

V Čechách není příliš mnoho možností, kde zakoupit kulturu na sýr. A když už člověk kupuje kulturu a syřidlo, platí poštovný, zase by byl rád, zvláště, pokud nevlastní mrazák, kde musí být kultury uskladněné, že si koupí ty, co by si přál najednou. Ale je jasné, že to není tak jednoduché.  Jeden e-shop prodává košer a vegerariánské syřidlo a část kultur, druhý prodejce zase syřidlo, které je živočišného původu, ale má kulturu na Nivu.  A protože si děláme sýry pro sebe a nechce se nám objednávat zbytečně mnoho a nechce se nám taky stále to poštovný :-), vyhrál tentokrát obchod s vegetariánským syřidlem a velmi dobrými kulturami, jak jsem zjistila posléze. Ten druhý s nivovou kulturou si nechávám až na zimu, kdy bude v chodbě zase -14 a nebudu pro ně muset 7 km do mrazáku pod kopcem. Read the rest of this entry »

veg
Suroviny na pomazánku z nivy: asi 200g nivy, majonéza – 1 vejce, trochu oleje, lžička
pomazánka
hořtice, sůl, worcester, trochu citr. šťávy.
Nivu spolu s majonézou umixujeme ponorným mixérem. Nemusíme solit.

Komentáře

1 HaF HaF | Web | 6. července 2010 v 22:56 | Reagovat

Já vynechávám majonézu, přidám trochu tvarohu, když je to moc husté ukápnu trochu mléka a hlavně cibulku na jemno nakrájenou! Taky mňamka! :-P

veg
Dnešní snídaně bylo jen opakování včerejší večeře, s tím rozdílem, že k pomazánce přibyla ještě marmeláda. Takže až recept na oběd. Druhé jídlo z naklíčeného obilí ještě všichni snesou bez problémů a klíčící misky na to akorát vystačí – vystačí ještě i na třetí, ale to už si za sebou v řadě nedovoím, přestože mám velmi benevolentního  partnera:-))
polevka
Takže dnes jsem použila naklíčenou čočku, pšenici a oves do obyčejné polévky.
Suroviny: voda, sůl, pepř, bobkový list, nové koření, pepř celý, trochu másla, cibule, nastrouhané dvě mrkve, mísa naklíčeného obilí (čočka, pšenice, oves) a jedno vejce.
Na rozehřáté máslo dám osmahnout cibulku s nastrouhanou mrkví na hrubo, zaliji vodou, osolím, opepřím, přidám bobkový list, nové koření a celý pepř. Povařím cibuli s mrkví, aby trochu změkla, přidám naklíčené obilí, opět nechám chvíli vařit a nakonec vmíchám rozkvedlané vajíčko.

Halušky s nivou a tvarohem
testo
halušky jsou u nás velmi oblíbeným jídlem. Protože není příliš často bryndza, používáme nivu, nebo nivu s tvarohem, nebo vlastní sýr, který dnes ale také není k dispozici.
suroviny: brambory dle potřeby, vejce,
3 cibule, olej, niva, tvaroh, sůl. celozrnná pšeničná mouka, trochu solamylu.
struhadlo
Brambory nastrouháme na struhadle nebo robotu. Ještě po nastrouhání je kuželkou rozmixuji, aby byly opravdu velmi jemné, ale lze dělat i z hrubších proužků. Já osobně mám ráda jemné malé kulaté halušky ,
proto brambory ještě mixuji. Přidám sůl, vejce, mouku – takové množství, aby těsto mělo konzistenci jako na obrázku – stojí v něm vidlička, ale poté, co se vezme do ruky protéká mezi prsty. Přidávám pro jistotu i trochu bramborového škrobu, asi dvě lžíce.
halusky2
Těsto zpracuji a nechám chvíli odpočinout. Dnes ta chvíle
byla delší,
asi na zasázení půl kila cibule :-) Přivedu si ve velikém hrnci k varu vodu. Mezitím si v jiném hrnci, širokém – nemusí být příliš vysoký rozpustím trochu tuku, slunečnicový olej, a když je horký, rozpálený, osmahnu zprudka cibuli nakrájenou cibuli. Na hotovou – jemně hnědou cibuli položím nivu a nechám rozpustit a poté tvaroh. Množství dle chuti, stačí i pouze niva, pokud je jí dost :-)
Mezitím se vaří voda, tak je čas na haluškování – na slovensku si
hn
dávají těsto na prkénko a rychlými pohyby házejí halušky do vody nožem. Lze vykrajovat také malinké kousky lžičkou – i když pro šest lidí by to byla docela fuška. Mě se dostalo shodou okolností do ruky takové haluškové struhadlo.
Jsou tací, co používají i tenisovou raketu – třeba můj táta :-))) a taky – nevím jak napsat tchýně, když nechci psát tchýně, třeba maminka manžela, ale nemám ráda slovo manžel, takže raději volím „tchýně“ :-)
Těsto tedy jakýmkoli způsobem natlačím do vroucí osolené vody, promíchám a halušky téměř okamžitě vyplavou a jsou během cca 3-5 minut hotové. Poté je dám do síta,  sleji vodu, halušky vložím do horké směsi tuku s nivou, cibulí a tvarohem, promíchám a dám na talíř.
halusky2