Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Posts Tagged ‘odpalované těsto’

dscn4531okKdo stále dokola točíte ovocné knedlíky v kynutém nebo tvarohovém těstě, případně do toho občas vložíte bramborové těsto se švestkami, pak vězte, že dříve se běžně dělaly knedlíky z těsta odpalovaného. Někdo nemá odpalované těsto rád, neboť z něj má trochu obavu, ale zcela zbytečně. Není to vůbec nic složitého, naopak je práce s takovým těstem poměrně rychlá. Jednou zkuste, určitě stojí za to!

Na knedlíky je třeba 750 ml mléka, 300 g celozrnné pšeničné přesáté mouky, 3 žloutky, 50 g másla, trochu soli. Dále tvaroh, jablka, cukr, skořice a máslo na polití.

Do hrnce nalijeme mléko a přidáme máslo a sůl. Necháme přivést k varu a nasypeme mouku. Pečlivě mícháme, dokud se nám mouka nepřestane lepit na vařečku – tzv. odpalujeme. Jakmile se dopracujeme k této konzistenci těsta, sundáme z kamen a necháme vychladnout. Jakmile těsto vychladne, vmícháme do něj žloutky. Těsto vyklopíme na pomoučněnou pracovní desku a vypracujeme, aby se nelepilo. Zbytečně nepodsypáváme, aby následně uvařené nebyly tuhé. Každý knedlík naplníme pár kousky krájeného jablka a vhodíme do vroucí vody. Vaříme cca 10 min. Vyndáme z vody, necháme okapat a podáváme se skořicí, cukrem, tvarohem a polité máslem.

Letošní zimu asi netřeba komentovat.Letošní zima je  parádní. A aby člověk moc nelétal v oblacích, den, kdy jsem jela s dětma do Prahy na přezkoušení, klesly teploty ráno na -8°C. Vlak nám jel v 5:19,  hodinku to dá na vlak, takže vstávání do mrazivé noci. Pan domácí učí děti dost nenásilnou formou, nemá na rozdíl ode mne  nesmyslné vzorce v hlavě, nepotřebuje učebnice, nepotřebuje žádné osobní učební plány a na jeho interakci s dětmi je velmi dobře vidět, jak je potřeba vnést do učení mužský element. Pan domácí odmítá rozdělovat učení dětí na „to pro úředníka“ a „to pro ně“. „To pro úředníka“ zcela ignoruje. Nakonec právě ta nenásilná forma je rozhodně ta nejprůraznější. Read the rest of this entry »

To už vůbec  není ani legrace. Mám sto chutí vynést si ven lehátko, které nemáme a k němu slunečník, který také nemáme a předstírat, že to až nehezky jarně paří. Aby bylo naprosto jasný, že nad takovýhle srandičky, jako je předpověď na příštích 7 dní pod mínus čtrnáct a až do třicátého čistě v modré barvě, jsme povznesení. Obě krávy mají po termínu a drží holky, ale jsme zvědaví, kdy jim dojde, že se to nedá držet až do května, a že telata budou muset z břicha ven. Když to bude jalovička, je jasný, že to bude Sněhurka, Sněženka nebo Závějka. Když býček, tak Mrazík. Read the rest of this entry »