Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Nový Domácí pekař
Domácí mlékař

Do ekologického zemědělství jsme se přihlásili upřímně řečeno kvůli dotacím. Ekologicky jsme

Máří a Bábel
hospodařili i před tím, než jsme se k tomu oficiálně zavázali – lezli jsme po čtyřech a pleli a pleli,[protected] . místo pesticidů jsme používali různé jíchy. které nám občas splesnivěly dříve, než jsme je stihli 

použít a naším vstupem do hlídaných zemědělců se prakticky nic nezměnilo. Stále uvažujeme, zda to byl dobrý krok či nikoli, aleTrochu nás ovšem mate, jak je oficiální ekozemědělství vedeno. Měli jsme zato, že homo úřednicus osvítil duch svatý a ti omezili homo sapiens pro přirozenější živobytí všeho živého. Ale prozřeli jsme. Homo úřednicus osvítil duch svatý, a tomu se rozsvítilo, jak více vydělati na tom, že homo sapiens bude dostávat naprosto přirozenou stravu. O to vše ostatní živé tam jde víceméně až v druhé řadě. Například tele musí být několik prvních týdnů života na mateřském mléce. Ideální zdá se. Tele je blízko matky, což je pro jeho vývoj jedinečné, ovšem realita je zcela jiná. Tele může býti až o sto metrů dále v boxu a mateřské mléko pouze dostávat. Nebo také vůbec nemusí matku vidět a mateřeské mléko nedostávat – to v případě, že bude ihned prodáno do konvenčního, rozuměj neekologického chovu a tudíž už nebude potenciálním biotelecím či biohovězím, či nebude potenciálně produkovat biomléko, takže je nabíledni otázka, zda jde o zvíře a jeho chov, nebo např. o biomaso a biomléko,potažmo o zákazníka, který je bude kupovat.  Nakonec, přes všechny kontroly, všechny úředníky, kteří po ekofarmách jezdí a státu garantují ekologičnost hospodářství, stejně zůstává to zásadní na konečném spotřebiteli. Jen ten má zatím tu moc v chovu zvířat něco změnit. Variant je mnoho. Od té nejpohodlnější – koupě ekovýrobků v obc hodech na ně specializovaných a s důvěrou, že jsou skutečně ekologické a tomu snad i věřte, protože se ekologičnost výrobků hlídá právě hlavně kvůli spotřebitelům, (i když se tam už moc nepočítá například s ekologickou stopou každého citrónu ze Španěl), přes nákup u nejbližšího hospodáře, kterého znám, třeba i necertifikovaného až po anglickou formu podpory svého zemědělce, kterého si najdu a podporuji ho zálohou před sezónou a doplatkem po ní. A teď se rozhoduj !

Sdílej článek...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

4 komentáře to “Ekologické zemědělství ?”

 • Dnes zaznělo v Radiožurnálu:
  http://www.rozhlas.cz/zpravy/evropa/_zprava/849756
  Zdraví toffo :-)

 • Anonym:

  @Jitka/Rettigova: Dobrý večer,
  díky za Váš komentář, je to milé. Elektřinu máme:-). Jinak chalupu jsme koupili naprosto neromanticky – na inzerát :-), před 13ti lety a za vaše palce moc díky :-))

 • Ivo:

  jaký je rozdíl mezi konskou a kravskou sekačkou?

 • Jitka/Rettigova:

  Dobrý den,včera jsem narazila na Vaše stránky a s velkým zájmem znovu pročítám s úmyslem se o Vás dovědět více.Ekologická farma,čtyři děti,bez elektriky – docela náročná domácnost,zvláště pokud jste se tam přestěhovali z města. Jste obratní a schopní mladí lidé a odvážní.Toto je nebo spíše byl můj velmi tajný sen,který jsem ale neměla odvahu realizovat.Takže až teď, v důchodu,mám malé biohospodářství – 4 slepice 10a zahrady,pečeme chleba z doma semleté mouky/ neprosívám/,lisujeme řepkový olej a děláme jogurty a sýry.Nechci se k Vám přirovnávat,my bydlíme na okraji Brna a jsme už sami dva,jsem lékařka tak ještě chodím na půl úvazku do ordinace,ale víc mě to táhne ven.Kde jste pracovala Vy? Chemii zvládáte s přehledem a Vaše články se čtou jako od Betty McDonaldové,jste mi prostě sympatická žena,která by mohla být mojí dcerou a jsem docela obyčejně zvědavá,od toho jak
  jste k farmě přišli až po Vaši fotku.Pokud by Vám to bylo nepříjemné-nechci být vlezlá- tak mi prostě neodpovíte a já Vám budu i nadále držet palce,aby se Vám dařilo.Moc Vás všechny zdraví Jitka Debefová z Modřic u Brna.

Přidejte komentář