Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Máří a Mařenka
Máte doma krásnou jalovičku, kterou jste úspěšně připustili, ona se úspěšně otelila a pak se jako mávnutím proutku změnila? Když jste jí chtěli začít dojit, tak prostě začala kopat, točit se zadkem, měla vypoulené oči a skoro pěnu u huby? A když se vám náhodou podařilo nějakým zázrakem z ní dostat mléko, tak z ní byl zase ten úžasný beránek, s velkýma hnědýma očima, prostě kráva k pomilování?

Tak to se vám stalo to samé, co nám :-))). Jen my jsme jí úspěšně nezapustili, ale koupili už zapuštěnou, jako kámošku k

máří a bábel
naší Mařence. Zbytek byl do písmene. Hned potom, co jsme odstavili tele a začali dojit, přešla nás všechny sranda a začali jsme propadat beznaději. Je to naše první jalovice, která začíná dojit a hodně brzy jsme začali házet flintu do žita.
Každý den jsme bojovali , vázali podle instinktu zadní nohy ke sloupku boudy ještě více vzaději, ale i přes to jsme byli každý den pokopaní, celý od kravinců, protože z toho stresu začne kráva samozřejmě kálet a tím že se snaží uvolnit nohy, tak většinou nabere nějaký ten
cipísek
kravinec a v lepším případě to nedostanete přímo do obličeje. Touha po mléce vzrůstá s každým dalším vylitým kyblíkem, lépeřečeno s jeho částí a vůbec se to nemění k lepšímu.
Pak přišla rada, že když se jalovice učí,
narození
váže se takzvanými pouty – Záchrana !!! Zadní nohy jsme prostě přestali vázat k boudě, však už bylo taky načase, nevíme kolik dojení by ještě vydržela a začali je vázat k sobě vzájemně. Ne jedním provázkem, ale do kroužku jsme dali dva řemínky a každý sepli kolom jedné nohy. To byl moment, kdy kráva ještě držela. Pak to ještě několikrát zkusila,pár řemínků z půdy, které vypadali navenek moc pěkně, ale po zkoušce krávou byly k ničemu, roztrhla a pak už to šlo hladce.
mariapouta
Pevné řemínky neroztrhla a nemohla se hnout o více než pár centimetrů a o kopání už vůbec nemohla být řeč.Od počátku byla samozřejmě přivázaná za obojek vpředu. To je základní podmínka a pozor na to, když krávu odvazujete. Může se vám stát to co nám. že se jednou předběhnete a krávu omylem odvážete nejprve vpředu. Potom před vámi stojí naštvané zvíře, nad kterým jste zvítězili, protože jste ho podojili a ono si ani nekoplo, kouká na vás a má svázané nohy. Většinou se vám bez problémů podaří rozpojit jedn řemínek, protože krávě se se svázanými končetinami těžko utíká, ale pak přijde ta nejěvětší legrace, zvlášť, když je na 4hektarové pastviíně. Je to jeden dlouhý vytrvalostní běh za řemínkem, který má kráva na noze, na něm se klinká kroužek a v lepším případě máte druhý řemínek již v ruce. V tom horším se poklinkává rozepnutý na kroužku s jasným cílem, co nejdříve vypadnout.
holky na výletě
Jenomže to jsou po několika zkouškách ty jediné pevné řemínky, co vám doma zbyly a vy je nutně potřebujete. Oba !
Od tohoto okamžiku tedy byla jalovice hodná, po pár dnech zjistila, že kopat nemůže a po pár týdnech jsme jí mohli přestat vázat a začít dojit jen přivázanou vpředu za obojek. Dobré je masírovat vemeno před dojením teplou vodou, stimuluje to rychlé pouštění mléka a navíc si dejte pozor ještě na to, zda krávu náhodou nehladíte nebo nedrbete před dojením třeba na krku – my to dělali a už to musíme dělat navždy :-) . Nám nastal ještě druhý problém a to ten, že ač má velmi hezký tvar vemene i struků, má vemeno hodně tuhé a pouští mléko čůrkem tenkým jak mikrotužka.
Máří
Taková kráva by byla v běžném provozu už dávno na jatkách, ovšem když si na ní člověk udělá čas, odvděčí se mu krásnými telaty, dlouhodobou laktací a tím, jak je bezvadná jako kráva.

37 komentářů to “Z jalovice saň”

 • Jarmila:

  Dnes sice nechováme kromě slepic nic, ale v dětství jsme před cca 50lety měli hospodářství a maminka ani tatínek nikdy nechtěli dovolit, aby tele byt na čas pilo tedy sálo krávu, protože pak není možné krávu podojit, kope je nedobrá , a proto jsme ihned po otelení odmalička telátka napájeli. Stačilo když se náhodou tele odvázalo, jeho matka vypala jako český strak. skot a maminka ráno měla s podojením problém, kráva kopala jak urvaná.Tak jsem jako malá pochopila, že pokud chceme mléko a abych mohla krávy pást a vodit na pastvu tak mají rodiče pravdu, bylo mně tak 8 10 let. a s kravama se jezdilo a vykonávyly všechny práce na poli, na Valašsku v kopcích.

  • Tohle je u každé krávy jiné, ta naše nakojí tele a potom mi ochotně nadojí 6-8 litrů na každé dojení. Tele je s krávou stále na volno, ani kráva není uvázaná. Zdravím. Katka.

 • karina:

  PĚKNÝ DEN, my máme menší problém jak krmit červenku když má 20l mléka.Všude se píše o směsích ke krmení ale my chceme zdravou krávu a tak by mne zajímalo kolik šrotu a např. plavené křídy dáváte vy kravám ? Určite nekrmíte Shauma když máte ekologické zemědělství.

  • Zdravím vás. Nedáváme žádná umělá krmiva. Kupujeme si lizy – minerální kostky, lizy s minerály a pak si kupujeme certifikovaný pytel minerálů. asi 25 kg /500 Kč – vyjde na velmi dlouho.Prodávají různé druhy, podle toho, zda je kráva v laktaci, zasušená, jalovice, atd. Dává se asi 50g denně do šrotu. Pak dáváme šrot, když seženeme, tak sušené kvasnice, krmnou mrkev, krmnou řepu a hodně pastvy. Lněné semínko občas. Plavenou křídu jsme nedávali. Tak zatím snad takto, třeba někdo napíše ještě svou zkušenost.

   • hanaka:

    Tak my máme doma jerseyku – 50% a 50% papírově matka neznámá, pochází prý ale z chovu, kde byly vždy jersey a i tak vypadá, tak asi papírová chyba. Není to žádná rekordmanka, teď skoro 9-letá po otelení cca 14l, dlouhodobě tak 12l, teď je ale znovu březí a hodně klesla nádojem, takže tak 8l denně. Mléko je ale husté a tučné, takže výtěžnost na sýry hodně dobrá, z menšího množství mléka mám tolik sýra, jako předtím :-) Krmíme podobně jako Klára, šrot – ale ne nějak extra moc, seno, min. liz a sůl má k dispozici neustále, tak obden přidám sušené pivovarské kvasnice, párkrát do týdne na střídačku různé vitamíny. Na pozdim pak řepu, když je, tak i mrkev + samozřejmě pastva, nemáme ale moc pozemků a letos tráva díky suchu skoro neroste, tak je to takové horší.
    Jinak pro zajímavost, existují i příznivci toho, že kráva by měla mít šrot jen na podzim – kdy je obilí aktuální, stejně tak okopaniny, jinak pastva a přes zimu jen seno. Nádoj je samozřejmě značně menší, údajně má ale mléko úplně jiné složení, více prospěšných vitamínů.

    • V podstatě to tak máme a kráva, jak jsme zjistili, reaguje hlavně na seno. Když má kvalitní seno, má hodně mlíka, když ne,jde mlíkem dolů, ať má šlapanou senáž, šrot, řepu nebo ne. U nás je zásadní kvalitní seno a v podstatě to máme i tak, jak píšeš, okopaniny a šrot má hlavně přes zimu, teď ho nechce, ať děláme, co děláme :).

     • hanaka:

      S tím senem je to přesný, my jsme loni bohužel nestihli nasušit moc, tak jsme pak dokupovali a bylo to takové to seno, nad kterým si člověk láme hlavu, jestli si to náhodou nespletli se slámou. Během jednoho dne o shodila nádoj o 2 litry, pak se to zas upravilo. Letos sušíme s přestávkama už od půlky května, krásné, lístečkové, nezmoklo nám, tak snad si madam pochutná :-)

  • ještě se chci zeptat, máte opravdu červinku s dvaceti litry, nebo červenou straku? díky

   • karina:

    Asi jsem vás vlastní nevědomostí uvedla v omyl,máme červenostrakatou kravku.Naše kravka je Y07 C93.Není tudíž čistá ale byla z domácího chovu a zvyklá na ohradník. Zajímalo by mne jestli vaše kravička je čistá červenostrakatá a kolik má tudíž mléka.Děkuji vám za vaše zkušenosti.

    • Hezký večer, já jsem se ptala, protože na Červinku by mi přišlo 20 jako neuvěřitelné :)). Čistých červených není tak mnoho, většinou jsou něčím střižené. My máme dvě, jednu červenou straku 85% a 15 red holštýn a druhou máme 75% červenou straku a 25 % Ayshirku. První je rok a půl od otelení – po otelení má 35, v zimě spadla na 16 a na jaře na zeleným šla znovu na 30. Teď má kolem 20 a druhá je prvotelka, má pod sebou přes den tele, přes noc ne a tak tedy ne úplně přesné číslo, ale 25 mít určitě bude. Těch 20 u červené straky bych se nebála.

     • hanaka:

      Teda Kláro, tolik mléka doma, to si nedovedu představit. Děláš sýr každý den?

      • No je to drsný no :), pořád haldy tvarohu. Teď když jsou sena, tak sýr ne a každý den taky ne, protože to nemám kde a jak dobře skladovat. V našem sklepě to vydrží tak dva měsíce max a musím o to stále pečovat. Nemáme moc dobrý sklep na sýry. Někdy toho je fakt hodně, ale pak, když je zasušená, tak brečíme, takže ty dvě jsou pro nás ideál, tři krávy jsou moc, jedna je málo, protože když jedna nemá mlíko, jsme v čudu :-))

       • hanaka:

        No to chápu, nám jestli příští rok vyjdou další pastviny, tak taky hóóódně přemýšlím o další kravce. Protože představa, že za pár měsíců nebudu mít ani kapku mlíka a budu muset kupovat, i když se dá tady u nás z automatu, to si prostě nedokážu vůbec představit.

       • Klára zmiňuje jen hledisko dozorců,ale z hlediska krav je fakt, že jedna kráva se cejtí hůř nežli Ráth ve vazbě a to chudinka ani nic neprovedla.

        • hanaka:

         Naprostý souhlas, i proto bych chtěla další :-) Zatím má vždy vedle v ohradě svého býčka nebo je s ovcema, ale není to ono. Když se pasou vedle nás krávy, smutně bučí. Jen ty pastviny, zatím dvě prostě neuživíme. Bohužel jsou kolem nás samí dotační králové a ti nic nepustí. Ale snad se zadaří dohoda s obcí, uvidíme…

         • To je další dotační, docela zásadní problém. Bohužel.

          • hanaka:

           Ano bohužel. A nejsmutnější na tom je, že 16ha neutěšený lán za naší chalupou, který se téměř neseče, zapleveluje širé okolí a občas ho podupe dotačně stanovený přesný počet krav, kdysi patřil k naší chalupě. Rychlého výdělku lačná majitelka však pozemky prodala o rok dřív, než chalupu nám. A nám už zas nikdo zpátky neprodá ty pozemky. Leda se situace změní, dotace škrtnou a tito „zemědělci“ nic neprodukující zaniknou.

  • Dobrý den, naše kravka plemene Ceská červinka je už starší dáma, v prosinci jí už bude 23 let. Její krmení je už jiné protože si užívá zaslouženého důchodu. Dojí už jen 4-6 litrů. Ale v době jejího rozkvětu jsme jí krmily takto: Ráno dostala luční seno s přídavkem vojtěškového sena v poměru 60:40, když snědla seno,tak přišli na řadu jablka,mrkev,kapusta,dumlíky a cukrova řepa. Poté byla vypuštěna na pastvu a večer když se vrátila na dojení, dostala celé zrní – oves,ječmen,proso,kukuřice,lněné semínko,bob a hrach. Nikdy jsme nedávali a ani dávat nebudeme krmivo štotované. Dobrá kráva s dobrým zažíváním se pozná Právě podle toho, že dokáže strávit a využít pro sebe a na mléko krmivo nešrotované. Jako přilepšení dostávala také pohanku – loupanou, slunečnici,další druhy ovoce a zeleniny. Také jí dáváme kopřivy a jiné bylinky. Čím pestřejší je strava, tím zdravější je kráva a následně i tele!! Díky tomu nemá žádné potíže se zažíváním, protože je zvyklá na každodenní změnu krmiva! Žádné minerální přípravky ani lizy nikdy nedostávala, protože to diky pestré stravě nebylo nikdy zapotřebí!!! Nikdy nebyla nemocná a veterináře vidí jen při očkování! Dnes už lidé zapoměli jak se starat o zvířata,jsou pro ně pouze stroje na peníze a o lásce ke zvířatum už nemůže byt řeč! Já se to naučila od své prababičky a pradědečka,kteří mě vychovali. Podle jejich rad se řídím a nemám žádné potíže. Kráva ještě před 2 lety pracovala v zápřahu a orala pole! Hezký den všem a ať vám krávy jdou!

   • Dobrý den, díky za milý komentář. Nedá se než souhlasit a musím říct, že málokdo je tak poctivý v přístupu ke krmení. Škoda, že málokdo z nás neměl to štěstí a nevyrostl v přirozeném vztahu někoho v rodině se zvířetem. Na druhou stranu lidé jsou stále stejní a vždy byli ti, co se chovali ke zvířatům hezky a s láskou a i ti druzí. Nyní je to také tak. Ale co bych ráda podotkla, protože by to mohlo být pro někoho možná trochu zavádějící a o čem by se možná dalo trochu diskutovat je zmíněná strava. Podle mě je třeba si uvědomit jednu věc a tou je plemeno. Česká červinka je původní plemeno – závidím vám ji :-), je kombinované, k tahu a na mléko, ale s menší mléčnou užitkovostí. Nikdy nebyly tolik šlechtěné jako třeba červené stračeny, které když nyní mají po 12 měsíců od 35 do 25 litrů, není to pro ně zcela normální. Takto vyšlechtěným kravám – a tím vůbec n etvrdím, že je toto šlechtění v pořádku, pokud nejsou zasušené, je téměř nezbytné nějaké minerály přidávat. Taková kráva musí být už hodně vyčerpaná a potřebuje minerály doplnit. Tím nechci tvrdit, že nelze minerály dodat pouze stravou, záleží na plemeni, dojnici a hlavně kvalitě stravy – není mrkev jako mrkev :). Navíc s tím souvisí i to, jak se hospodář stará o pastviny, zda se tam skutečně pasou zvířata, jak intenzivně, jak moc pastvinu vysají, atd.
    Takže když mám doma červinku, normální straku, ok, ale vysokomléčná kráva, její výživa je zákonitě malinko jiná. Další věcí jsou enzymy, co se dělají v žaludku krav. Na každou novou složku potravy musí bachor vyvinout určité mikroorganismy a pokud se jí této stravy znovu nedostane do 12-24 hod. musí sE začít vytvářet mikroorganismy pro novou stravu. Teprve pak je schopen stravu dobře štěpit. Takže pestrá strava je vynikající, o tom žádná, ale pak by měla být pravidelně zachovávána. Navíc hrají v bachoru roli také nálevníci, především při štěpení celulozy – u skotu je to asi 60 druhů nálevníků a změnou stravy se jejich zastoupení také markantně mění.
    Proto taky píšu, to, že píšete, že je pro krávu vhodnější každodenní změna stravy, tam bych byla trochu opatrná:

    Při jakékoliv změně krmné dávky (některé krmivo omezíme nebo vyřadíme, zařadíme krmivo jiné) bereme příznivé podmínky některým z těch druhů, které se dosud podílely rozhodující měrou na výživě zvířete. Jejich rozmnožování se zpomalí, zastoupení v mikrobiální populaci rychle klesá, nevytvářejí tolik kyselin jako dříve. Jiné druhy dostávají příhodný fermentační substrát a jejich počet začne narůstat. Doba potřebná pro plné přizpůsobení mikroflóry ke změněným podmínkám, pro vytvoření nové rovnováhy v bachoru, je různě dlouhá, od několika hodin do několika týdnů nebo i měsíců.
    http://is.muni.cz/th/323461/prif_b/Bakalarska_prace_-_Monika_Nesporova_word.txt

    Třeba u nás máme tři krávy, na stejné pastvině, stejná strava. Jedna je potvora netykavá, ale nikdy nebyla nemocná, ani náznakem. Druhá je tykavá, bez problémů, se vemenem se lze mazlit, ale zase, jakmile se v okolí něco objeví, kráva je náchylná to chytit. Má problémy s vemenem, když je horko, slzí, atd. Je to hodně i o individualitě zvířete.

    • Kasandra:

     Milá Klárko,máte pravdu že české červinky nejsou nijak vysokoprodukční krávy,ale to také být nesmí! Nenadojí 20-30 litrů,ale většinou jen kolem 9-12 litrů. Jejich mléko je velmi kvalitní,ikdyž ho není mnoho,mívá nazlátlou barvu s vyšším obsahem bilkovin a tuků. Není vhodná do velkochovů,kde se zaměřují na vysokou produkci mléka,protože těmto plemenům skutečně nemůže konkurovat. Ale je vhodná pro všechny,kteří chtějí svou rodinu zásobovat kvalitním mlékem a nezáleží jim na množství. Také je vhodná do ekologického zemědělství. Můžete ji chovat v nížinách stejně jako ve vysokohorských podmínkách. Je vhodná k chovu na pastvě,celoroční ustájení pro ní moc není. Potřebuje pohyb,když jí ho dopřejete,nebudete mít žádné potíže s paznehty. Naše babička Kraslena nebyla nikdy strouhaná,není to potřeba,jejikož má dostatek pohybu. Stáj je otevřená a ona tam chodí jen na dojení. Co se týče vaší připomínky ohledně krmení,musím říci,že každá kráva ať už dojí 10 nebo 40 litrů,může být krmena tak jak jsem psala výše. Na doplnění vitamínů a ostatních látek,dáváme naší babičce drobné ovoce – maliny,jahody,rybíz,ostružiny,borůvky,rakytník,angrešt,brusinky a jiné drobné ovoce. Pokud je kráva na pravidelnou změnu stravy zvyklá,nehrozí ji žádné zažívací potíže!!! Na tento způsob krmení je třeba přecházet postupně,v intervalech cca tydně postupně přidávat novou stravu. Nejdříve trochu a pak každý den přidávat o něco více. Někdy to trvá týden někdy měsíc,chce to jen trochu trpělivosti. Naše rodina chová české červinky od roku 1127 nepřetržitě. Tento způsob krmení používáme od této doby. A mohu potvrdit že platí i na jiná plemena,kromě naší babičky Krasleny máme ještě 14 letou Holštýnku Adélku,kterou syn přivezl jako malé sotva měsíc staré tele z nějakého velkého podniku,kde byla ona i ostatní chuděrky telátka zavřeny v nějakých boudách venku bez matky,krmeny jen bůh ví čim!!! Měla průjem,byla vychtlá a dalo mi práci než jsem ji z toho vypiplala. Ale bylinné odvary a kvalitní mléko naší Krasleny jí dalo brzy dopořádku a od té doby nebyla nikdy nemocná! Dojí 32 litrů během léta a kolem 25 litrů přes zimu. Krmena je stejně jako Kraslena! Přeji všem hodně štěstí s vašimi kravičkami.

     • Milá Kasandro, určitě. Aby nedošlo k mýlce, to s vysokou produkcí jsem myslela přesně tak, jak píšete. Ne s obdivem, spíše pejorativně. Vždy je něco za něco a vysoká produkce u krav je bohuže vždy kompenzována něčím jiným. Určtiě se osobně spíš přikláním k přirozenému plemeni, jako je červinka. S krmením, o kterém píšete, nejprve je třeba říci, že máte můj obdiv a úctu, protože takový druh krmení je ohromně náročný a kdo to nazažil, těžko pochopí.

      I vám hodně štěstí s vašimi úžasnými krávami a kéž by bylo více tkových chovů!

      • Kasandra:

       Milá Klárko,když si lidé uvědomí,že i kravičky jsou živý tvorové, který stejně jako my cítí radost,bolest i strach a jsou schopni lásky, a přestanou se ohlížet na rádoby chytré -čti v zemědělství vyučené – kde se nenaučí ani podojit krávu bez zařízení nazývaného elektricka dojačka, tedy aspoň myslím že se tomu tak říká, my dojíme výhradně ručně,kde je učí nesmysly ohledně jejich péče a krmení pomocí různé chemie, až pro ně kravičky přestanou být výhradně zdrojem peněz a začnou si jich skutečně vážit, pak jim snad dojde,jak špatně se k nim chovají. Nemoce jdou vždy ruku v ruce se špatnou péčí a krmením. Dobře opečovávané a dobře krmené zvíře ať už se jedná o jakýkoliv druh, bývá ve skutečnosti jen zřídka kdy nemocné,protože nemá ničím narušený imunitní systém. Já žádnou nemoc u svých krav už víc jak 80 let nezažíla a předtím to bylo jen 2x uštknutí zmyje a jednou pochroumaná noha,když kráva stoupla do díry po krtkovi. A to je mi už 106 let! Krmit tímto způsobem se opravdu bát nemusíte,jen je třeba dát kravičce dostatek času abyse jí zažívací trakt přizpůsobil! Nejlépe jsou na tom telátka,která se přizpůsobují mnohem snadněji.

       • To je pěkné. Obdivuji váš věk i to, jak krásně píšete o kravičkách. I Když moje mamka vyrostla v chalupě na Vysočině, já jsem se narodila v Praze a s kravičkami jsem právě 20 let. Na něco jsem přišla sama a hodně jsem se naučila právě v tom “ velkém“ zemědělství. Rady od místních nebyly k ničemu (kráva prý musí být uvázaná v teplé stáji a podobně). Musela jsem se spoustu věcí naučit sama, třeba že v zimě není nad pořádné, ručně sušené seno. Škoda, že jsem neměla za souseda někoho jako vás. Teď právě řeším naší, měsíc otelenou kravku, krmí tele a ještě hodně dojí ( rozhodně přes 30). I když je to obyčejná straka , musím ji dost přilepšovat šrotem. Ne, aby víc dojila, ale aby úplně nevyhubla.
        S pozdravem. Katka.

        • Kasandra:

         Milá Katko,problém s vaší kravičkou je právě v tom, že zkrmujete šrot a ne celé zrno! Šrot kravička rychle stráví,protože jejím zažívacím traktem doslova proletí a ona nemá možnost si z něj nic vzít! Jsem ráda že máte telátko pod maminkou a ne oddělené od ní,je to pro něj dobře,protože postarat se o něj umí jen jeho maminka. Také je to ona kdo ho vychovává a učí!!! A teď něco ke krmení maminy – krmte jí aspoň 5x – 6x denně následujícím způsobem. Zrní dávejte celé – Oves,ječmen,bob,kukuřice v poměru 1:1:1:1,pokud nemáte bob můžete ho nahradit čerstvým hrachem,já ho mám uskladněný v mrazáku do zásoby, dále vojtěškové seno,jestli máte nasušené kopřivy,můžete je také přidat,asi ve výši 20% a kvalitní luční seno ve stejné výši. Jako večerní krmení můžete dát topinambury smíchané s mrkví,cukrovou řepou,kapustou,jablky a dumlíky.Zrní večer už nepodávejte. Je to lehčí strava na večer,kravičce dodá potřebné vitamíny a jiné látky potřebné k dobrému trávení. Důležíté je aby měla trvale čistou vodu a nezapomente,že je potřeba voda i pro telátko. Spousta lidí na to zapomíná,protože si myslí že když je telátko kojené maminkou,tak vodu nepotřebuje. Což má za následek jeho dehydrataci a v některých případech je mu to i osudné. Hodně štěstí s malým telátkem a jeho maminkou.

         • Děkuju, on ten problém je vlastně jenom v tom, že bydlí s dalšími dvěma krávami, které také kojí, ale nedojí. Takže všechny dostávají slušné seno a výbornou jetelotravní senáž. Ony jsou velké a dokážou se dobře nažrat jen z toho. Na kojení telete to bohatě stačí. Jen Dolinka, ta co jí dojím, dostává při dojení hrubě šrotovaný bob – na ten nedám dopustit a mačkanou pšenici. Oves ani ječmen letos nemáme. Pro vás je takové krmení asi nepřijatelné, ale paseme dokud to jde a potom krmíme, co máme Kdybych měla jen jednu krávu, tak bych krmila jinak, ale my jich máme 20, což už je pro vás asi také nepřijatelné. Ještě zkrmování celého zrna, pokud nedojde k narušení slupky, tak prostě projde nestrávené. Záleží na tom, jestli bachor zrno vrátí k přežvýkání. Asi mi nezbyde, než to vyzkoušet.
          Přeji hodně hezkých dní vám i vašim kravkám. Katka.

          • Ta voda. Naprostý souhlas, čistá a pořád. Naše krávy jí mají v nízkém sudu. Nemám ráda napáječky, to je jako, kdyby někdo nutil nás srkat třeba pivo brčkem.

          • Kasandra:

           Milá Katko,při 20 kravičkách by to bylo trochu problém z vaší strany,ale dalo by se to zvládnout aspoň při některých. Já mám doma jen 2 kravky – českou červinku ve věku 23 let a holštýnku ve věku 14 let. Příští rok v lednu a ůnoru čekáme telátka,červinka čeká 2 a holštýnka 1. Tak bude kraviček také víc,jelikož telátka odstavuji od maminky až když jim je rok. Jedno telátko červinky Krasleny mám v úmyslu si nechat a to druhé vyměnit za jinou červinku,pokud se mi to podaří,jsou totiž velmi vzácné. Ale je to KLENOT ČESKÉHO KRÁLOVSTVÍ,tak mi to za to stojí,snažím se o jejich záchranu před vyhynutím!!! Jinak pšenice pro kravičky moc dobrá není, obsahuje lepek,který krávy a ostatní přežvýkavci nejsou schopni strávit. Způsobuje zažívací potíže. Jestli máte doma proso,bylo by dobré ho jim nahradit,vhodný by byl také čirok,amarant a loupaná pohanka. Pro úpravu trávení je vhodné lněné semeno v dávce asi půl kila dobře spařené,syrové můžete také dát,ale né výc jak 150 gramů a né každý den.

   • Golda:

    Tak to je úžasné. Jako zootechnik před vámi hluboce smekám.

    • Kasandro, asi myslíte potravinářskou pšenici, tu nekrmím. Jak dlouho vydrží vaše kravky dojit po otelení? Asi se netelí každý rok? A červinku dojíte až po odstavu telátka, nebo něco nadojí i při něm? Přeji vám ať se z dvojčat narodí dvě jalovičky.

     • Kasandra:

      Milá Katko,telátka máme každý rok,jen Holštýnka Adélka si dala 2x po sobě pauzu a nezabřezla,tak jsme měli mléko nepřetržitě. Zasušovala jsem ji až 3 měsíce před porodem,aby si od mléka odpočinula než porodí a nabrala nové síly. Červinka Kraslena si nedala pauzu ani jednou, dvojčata měla už 3x,bohužel samé býčky, tak se snad protentokrát smiluje a nadělí nám tentokrát jalovičky. Obě naše kravky mají telátka u sebe, kojí je většinou 6-8 měsíců. Mléko od červinky si oddojíme nejdříve ve 4 měsících telátka,moc ho není,tak 2 litry,zbytek nechávám teleti. Teď když bude mít dvojčata tak necháme všechno mléko telátkům,pravděpodobně přikrmíme mlékem od holštýnky,ta ho má opravdu dost jak pro své telátko,tak pro telátka červinky a takových cca 10 litru i pro nás. Mléko od ní budeme získávat pro nás až bude telátku nejdříve 2 měsíce. Naštěstí bez mléka úplně nebudeme,protože máme ještě 3 kozičky a 16 oveček také nějaké mléko dá. Žádné náhražky nikdy nedáváme,v mrazáku mám od každé kravky schováno trochu mleziva,kdyby ho neměli hned po porodu. U holštýnky se nám jednou stalo,že mléko pustila až druhý den večer. Z mleziva které zbylo jsme si udělali polévku zvanou vrzavý bronz.

 • Čůrkem tenkým jak……..Jak to dopadlo?! :-)
  Viz ta dojačka?

  • Kam to zmizelo???? :-))) já to tam zase dopsala, je to Máří a je u nás pořád a dne u ní byl inseminátor a tak se k němu měla, že by s ním šla asi i domu :-)) holka šikovná

 • Vera:

  Ma babicka taky mela kravu podobnou tem, co vidim na fotkach. A az na techto strankach se docitam, co s ni musela mit za potize nez ji mohla vubec rozdojit, pokud to bylo nutne. V te dobe zeny u drubeze a dobytka (mela toho dost na starosti) byly vetsinu profesionalky (aspon ta moje byla). Nevim o tom, ze by nekdy byla nemocna – ta krava. Vzdy jsem vedela, ze to neni jednoduche krmit kazdy den, dotoho delat zasoby na zimu pro cely zverinec, ale ze az tak?? To mi pada celist dolu uzasem. A to jsem chtela mit taky kravu a slepice. No tak to vypada, ze budu mit jen slepice. Vzdy, kdyz jsem mohla, tak jsem babicce pomahla – jak jen to slo, ale kdyz ctu vsechny radky o vasich kravkach, tak si rikam, ze jsem delala jeste malo. Vzdy kdyz sla babicka dojit, tak to bylo pokazde az vecer. Vstavala sice pomale se svitanim, aby se najedla (v rychlosti) a kratce na to byl slyset rachot jak vzdy pripravovala krmeni pro to Zoo, ktere se nachazelo na dvore a chleve. Az o nekolik let pozdeji jsem se dovedela, ze jini sedlaci doji 2x denne. Nevim jak, ale babicka dojila tu nasi potvurku (ale hodnou) pouze vecer a nevim o tom, ze by byla nekdy nemocna na zanet vemene – mlecnych zlaz. A jeste, nase staveni bylo na navsi a okolo se nevyskytoval zadny akr pudy, kde by mohla tu nasi malinku – krava nechat na pastve, cely zivot ji mela uvazanou na retezu u zlabu, do piti ji obcas lila rybi tuk, aby mela nejaky vit.D kdyz uz nemohla byt na slunicku a nohy nebo zily byly take v poradku. Dvakrat do roka si zvala veterinare, aby se podival na Malinku. Kdyz jsem se ptala babicky, proc jsou jeji rohy zvlnene u korene, tak odpovedela, ze se to tvori vzdy, kdyz ma telatko (nebo ceka..) A ze tech vlnek/zarezu tam mela dost. A s kazdym dalsim teletem udajme maji kravy vic mleka. Je to tak nebo ne?! Preji vam hodne uspechu, malo starosti, spokojenosti, klidny a spokojeny zivot na statku s vasimi zvirecimi milacky.

 • Nelli:

  Stránky jsou přesně pro mne.Krtavičku nemám, ale hrozně ráda bych měla (hlavně pro velkou užitečnost)Koně mám také ráda,ale užitek je „jen v tom že se člověk povozí,pokud ho nemá do zápřahu) na koních jezdím westernové ježdění v Kostelanech na Kroměřížsku.Ale asi by se mi zdálo,že je málo užitečný (vzhledem k tomu jak se o něj člověk musí starat)Naproti tomu kravička- mléko,máslo,sýry a.t.d.Ale co pořád nevím ,je proč se ke krávě k dojení musí za svítání? To mě trochu odrazuje (ráda spím). Řekne mi to někdo?

  • Hm, asi to někdo řekne, ale my to nebudeme :-), za svítání rozhodně pan domácí nechodí. Snaží se o 11 hodin mezi dojeními, ale v pět jednoznačně nevstává. .-)

  • Zdravím Nelli, začnu ze široka.Takže nejdřív – radím nerad, ale radim dobře, tak radim :-)No, na rozdíl od těch, kteří si vytýčili změnit svět a jelikož zde je většina návštěvníků žen- tak i na rozdíl od těch, kteří si vytýčili změnit své nejbližší, my, „spodina společnosti“, si můžeme dopřát ten luxus a měnit pouze sami sebe. Tak to na úvod. Stať: tak konečně ta rada…ke všemu přistupovat jako kdyby to nikdo nikdy před mámi nedělal.Takže pokud jsi někdy měla děti, je jasný, že čas pro vyprázdnění mléčných žláz nehraje až zase takovou roli- důležitá je míra naplnění.Pokud tedy krávu dojím pouze 2x denně, kdy si můžu určit kdy chci. Ovšem zachovával bych pravidelný rozestup a vůbec, pro jakékoli zajatce odříznuté od svobody je pravidelnost uklidňující. asi.

   • Nelli:

    Takže rozumím tomu dobře,že až kráva „bučí“ dojím? Ale pravidelné rozestupy? Já jsem malého také budila na kojení když už jsem nemohla vydržet(pnutí).Tak také kravku?Když ji naučím na 8hod. pak na 18hod. tak můžu pravidelně pokračovat? Díky Nelli

Přidejte komentář