Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

veg
Dnešní den jsem chtěla zkusit nový postup dělání těsta na bramborové noky. Brambory
noky
se při něm nevaří, ale pečou v soli v troubě. Byla jsem zvědavá, zda zaznamenám nějaký rozdíl a ano, s těstem se příjemně pracuje a chutná víc bramborově. Akorát podle kuchařek je dobré dát na kg brambor  kolem 130g mouky a pokud jsem dělala s celozrnnou pšeničnou, nestačilo mi 250g, aby těsto bylo tvárné a nelepilo se. Takže zase žádná přesná míra – vše na citu :-))
suroviny: 1 kg brambor, 1 kg soli, cibule, 2 špenáty, asi 6 cm pórku, 250g pšeničné mouky celozrnné přesáté, 4 žloutky, 4 bílky, asi 4 lžíce smetany, stroužek česneku.
Brambory omyjeme  – neoloupané a naskládáme do pekáče. Prosypeme 1 kg soli a dáme péci do trouby na 200 st. C. Mezitím nakrájíme cibuli na kostičky, osmahneme na oleji, přidáme dva mražené špenáty – rozmražené, do špenátu zamícháme 4 bílky, protože do bramborového těsta budeme potřebovat 4 žloutky, trochu soli a přivedeme do horka. Hustý špenát s cibulí a bílky nakonec rozředíme asi 4 lžícemi smetany.
Upečené brambory pomocí vidličky a nože oloupeme, vložíme do mísy na 4 žloutky, mírně přisolíme, přisypeme mouku, jeden stroužek utřeného česneku a uhněteme vláčné těsto, které se nelepí na ruce. Z těsta vyválíme  tenké válečky, dáme je na prkénko a nožem odkrajujeme malé kousíčky do vroucí, osolené vody. Po cca 15 min. vyjmeme jeden nok a ochutnáme, zda je už hotový. Pokud ano, tak slijeme, připravíme na talíř, obložíme špenátem a posypeme pórkem, který jsme nakrájeli na kolečka a zprudka osmažili na oleji.
Problém nastane, když je doma zásoba tvarohu, o které vědí děti a nese se na stůl špenát. To se pak ze všech stran ozývá revolta a většina chce vyměnit špenát za tvaroh. Děti si tedy daly noky s tvarohem a cukrem. Jen po pár soustech začalo jedno kousat pomaleji a pomaleji – a pak se vyjádřilo, že bramborové noky, ve kterých je utřený česnek nejsou s cukrem a tvarohem zase až tak moc dobrý. :-)))

Přidejte komentář