Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Homolky neboli sušený tvaroh – vynikající možnost, jak zpracovat tvaroh „na potom“ a také jak si udělat velmi rychlou náhražku parmazánu :-). Samozřejmě s vědomím toho – že to není parmazán !

Výoba sušeného tvarohu je přiměřeně jednoduchá – naprosto nenákladná na suroviny (pokud má člověk přístup k tvarohu), nenákladná na náčiní a ani času nezabere příliš — najednou :-)
tvaroh
Na sušený tvaroh je potřeba pár základních věcí
 • 1 syreček (lépe je, když je vyzrálý)
 • tvaroh odtučnělý !!!!
 • sůl
 • kmín
 • nádoba s poklopem
 • místnost s teplotou místnosti
 • monofyl -nebo hustá záclona, nebo jakákoli jiná látka proti mouchám
 • mřížka nebo prkénko, případně talíř
Nejprve je nutné z mléka udělat tvaroh. Tady je návod na domácí výrobu tvarohu. Musí to být ovšem tvaroh oddučnělý !!! Nesmí to být tvaroh tučný ! To znamená – tvaroh ze sebraného  nebo odstředěného mléka. Pokud není chuť dělat si vše od začátku,není žádný problém si tvaroh koupit už hotový, ovšem měl by být co nejméně chemicky napaden :-)
Tvaroh – 1kg umístíme do nádoby, přidáme na malinké kousíčky nakrájený jeden – rozuměj jedno kolečko –  syreček a promícháme s tvarohem. Osolíme a
syreček
okmínujeme. Na jeden kg tvarohu alespoň 3 polévkové lžíce soli a 3 lžíce kmína. Kdo nemá rád kmín, není nezbytný. Tvaroh se syrečkem a kořením ještě jednoou řádně zamícháme – přiklopíme – to je naopak nezbytné, protože jednak zrající tvaroh vydává značný odér a druhak létají v létě mouchy a není pro ně větší potěšení, než navštívit tvaroh ve stádiu zrání ! Tvaroh necháme takto v místnosti zrát zhruba týden. Při velikém horku rozhodně kratší dobu, při normální teplotě týden.
Je ovšem třeba nádobu minimálně jedenkrát denně navštívit a řádně promíchat!

syreček
Po týdnu nádobu opět řádně promícháme – již naposledy a uděláme rukou z tvarohu malé koláčky. Nejprve koule, které rozplácneme a pleskáme jimi rukou o ruku tak dlouho, až budou
pevné a budou držet tvar. Koláčky vložíme ideálně na nerezovou mřížku, není dobrá železná, protože nechá na koláčcích obtisk a i příchuť. Dřevo také není příliš vhodně, protože nasákává a lehce se infikuje. V případě, že není k dispozici ani mřížka, ani např. pařák, použijeme talíř, ale tam je třeba každý den koláčky sundat a talíř osušit.
Pokud se nám nebude chtít dělat sušený sýr, je možné tvaroh už v tomto stádiu použít jako pomazánku – chutná trochu jako romadur.
syreček
Koláčky přikryjeme monofylem nebo záclonou, kvůli mouchám. Koláčky musíme vložit na takové místo, kde budou v takovém teple, aby usychaly, ale ne takovém, aby se roztékaly :-), takže teplé, vzdušné místo. Mnohem lepší je na tuto práci zima nad kamny.
syreček
Koláčky obracíme každý den dnem vzhůru a po určité době už začnou řádně tvrdnout až se z nich stane syreček tvrdý – no velmi tvrdý :-))
syreček
Dokud nejsou úplně tvrdé, lze je s úspěchem brát jako přílohu k chlebu kamkoli s sebou, nebo je prostě prostřít k chlebu – ale pozor, jsou značně mastné, i když tak vůbec nevypadají. Zabalené v papíře ho během jedné hodiny zcela promastí !
syreček
Úplně tvrdé syrečky je možné skladovat buď celé v chladu, nebo nastrouhat – vřele doporučuji jakýkéhokoli domácího pomocníka – manželem počínaje – robotem konče. Strouhání syrečku na struhadle je práce velmi namáhavá – rozhodně člověk vypotí celou kalorickou hodnotu oběda, na něž bude syreček sypat ! Nastrouhané pak můžeme uložit v jakékoli keramické nebo skleněné nádobě a uchovávat v chladu po měsíce.
Použití takového sýra je velmi pestré. Hodí se na rýži se zeleninou, do polévek -například do cibulové je vynikající, na těstoviny, na zapékanou zeleninu….atd.atd.
Tento návod je až téměř do 3/4 shodný s výrobou olomouckých syrečků – tyto se ovšem nesuší, ale po týdnu oschlé koláčky se pak máčí v syrovátce nebo pivu a nechávají zrát na mřížce zhruba měsíc, dokud krásně nezezlatovatí – v současné době ale nemohu sloužit žádnou fotografií hotového syrečku, protože všechny se sní dříve, než stihnou vyzrát tak  zase někdy příště :-))

píše o tvarůžcích takto: Naše původní domácí sýry nebyly jen lahůdkou zámožných vrstev, nýbrž byly skutečnou potravou pracujícího lidu. Tak jimi byly do nedávna, dokud selky samy vy
ráběli v Čechách po domácku homolky špičatého a vyššího tvaru a dokud na Moravě zase dělaly ploské a kulaté tvarůžky, později všeobecně zvané olomouckými. Vyráběli se totiž odedávna na Hané, hlavně v olomoucké oblasti, jejímuž geologickému složení děkují za svou jedinečnou jakostl. A také Hanáci sami je oceňují  nejvíce ze všech, aspoň podle rčení: Holomócké tvaružke, prostijovská gořalka a veškovsky děvčata – só na Hané nélepší !

A právě tyto nelibě vonné tvarůžky hanácké, kterým se v Čechách říká syrečky, roznesly slávu našeho sýrařství široko daleko. Za doby patrimoniální nebylo totiž na výrobu ve větším rozsahu dosti tvarohu, ael po zrušení poddanství usazovali se na Hané již hojně samostatní tvarůžkáři.
Živnostenská výroba tvarůžků začala po dědinách v okolí Olomouce. Do Olomouce však sváželi vždy ve středu a v sobotu formanitvarůžky z celého širého okolí, z Hané, ale i z Kravařska, ale i ze Slezska.
Podle Laxy právě kyselé sýrařství je nejstarší, neboať pracuje s mlékem samovolně zkysaným a nevyžaduje tedy takové péče a dovednosti jako sýrařství sladké, při němž se sladké mléko nejprve uměle sráží syřidly a teprve potom se z něho dělá sýr.

Výroba sýrů kysaných je pak velmi jednoduchá, protože výchozí surovinou je vždy tvaroh.

Homolky – dělaly se dvojí, do jedněch se dávala sůl a kmín a druhé byly určeny ke strouhání a dělaly se bez ničeho. Sušily se na prknech enbo ve zvláštních posadách, klecích – dobře přikrytých organtýnem, aby na  ně mouchy nemohly. Homolky takto sušily se na půdě nebo raději přímo na výsluní . Proto takové posady visely nejčastěji v přístřešku nad zápražím, kam je vystrkovali s hůry a proto si také nešťastný čeledín v písničce stýská, že pro tu jedinou homoličku, co ukrad, s půdy spad !

47 komentářů to “Homolky”

 • paja2:

  Syrečky už pěkně zrají ve sklepě, mám je na mřížce (ve sklepě) tvoří se na nich maz. Na radu Inky jsem zaočkovala syrečkem a opravdu nic neplesniví.:) Máčím v pivě. Ale jsou pořád poměrně tvrdé. Mám je přikryté umělou plachetkou na odkapání tvarohu a sýrů…ale asi by to chtělo ještě zvýšit vzdušnou vlhkost, že?

  • Inka:

   Dobrý den Pájo.

   Osobně s potíráním pivem nemám zkušenost. Otázka je, jak moc jsou syrečky tuhé. To se bohužel takto na dálku luští těžko.
   U syrečků je zásadní kvalita a stupeň vyzrálosti suroviny – tvarohu, včetně obsahu sušiny, mikrobiologie + průběh (nárůst) pH, přesněji pH povrchu, které je přímo zásadní pro rozvoj povrchové mikroflóry, především Brevbacterium linens.
   Spíš mám podezření, jestli by nemohl být Jaroměřický tvaroh naopak ještě moc mokrý a nebylo by tedy lepší tvaroh ještě před vlastí výrobou v plachetce lehce zalisovat. Jednak tvaroh při zrání ještě „povolí“, ale do originál syrečků se právě k prozrálému tvarohu při mletí/ hnětení běžně přidává voda => požadovaná konzistence. Zkuste se případně mrknout na video v odkazech níže (Loštice). Je to čistě o zkušenostech a v domácích podmínkách je to zkrátka metoda pokus – omyl. Další věc je, že se při výrobě originál sýrů přidávají tzv. zrací soli – uhličitan vápenatý a uhličitan sodný. Mimo jiné mají také vliv na konzistenci/ tvrdost syrečku. Tím nechci tvrdit, že se syrečky bez solí vyrobit nedají, ale je třeba si uvědomit, že průběh zrání a celkový výsledek nemusí být ideální a pokaždé ve stejné kvalitě.

   Zde ke stažení dokument. Ve kterém je výroba lehce naznačena. Jedná se informativní, naučně populární článek, takže výroba zdaleka není popsaná podrobně náležitých posloupnostech.
   http://www.mlekarstvi.cz/wp-content/uploads/2013/02/29_pdf_KALHOTKA_Vyziva_a_potraviny.pdf

   Zde ke stažení dokument – vynález týkající se výroby tvarůžků. Z „vynálezu“ se dá vyčíst postup výroby, např. teploty při sušení a zrání tvarohu, kvasinky Candida valida JHI 23 si není nutné všímat. Ale stojí za to si dokument pročíst.
   spisy.upv.cz/Patents/FullDocuments/266/266795.pdf

   • paja2:

    Díky moc. Materiály prostuduju. Jaroměřický se mi zdál dostatečně tuhý… ale těžko říct… Maz na povrchu se vyvíjí velmi hezky, ale jinak jsou syrečky dost tuhé. Ani se ještě nespojily „otisky“ od mřížky… Dnes jsem syrečky přemístila do uzavřeného hrnce. Tak uvidím, co se stane:).

 • paja2:

  Neměl by se tvaroh solit, až se trochu „rozjede“?

 • paja2:

  Tak druhý pokus se syrečky je opět divný. Tentokrát jsem Jaroměřický tvaroh zaočkovala syrečkem, osolila a už týden je v pokojové teplotě. Voní výrazně silněji než předchozí varianta, ale klihovatění stále nikde. Nebo ho nepoznám. Konzistence vypadá pořád tvarohovitě, pouští syrovátku (promíchávám). Myslíte, že z toho ještě něco bude? Mám už uplácat syrečky?

  • Určitě v tomto horku už nečekejte a udělejte. A ano, nejprve prosolte a okmínujte, ale pak hned udělejte syrečky a pokračujte dle receptu.

   • paja2:

    Dobře, díky moc za odpověď. Odpoledne uplácám syrečky:).
    To solení mi pořád není jasné je správně:
    A) čerstvý tvaroh osolit a okmínovat, nechat týden stát a pak uplácat
    nebo
    B) čerstvý tvaroh nechat týden stát, následně osolit a okmínovat a pak uplácat…

    Z Vaší odpovědi to vypadá, že je správně B…? Já jsem udělala ad A :(

 • paja2:

  Tak moje první „syrečky“ budou asi už na vyhození. Už jsem je upleskala a poctivě otáčím… Místy se na povrchu objevuje žlutá a i tmavá plíseň. Myslím, že půjdou brzo do koše… Ráda bych se zeptala – ve které fázi se má tvaroh solit? Čerstvý před zráním v nádobách nebo až po zrání? Na videu je solen už předezrálý, v textu ihned.
  Já jsem solila čerstvý tvaroh – nemohla být chyba tady? díky moc za jakoukoli radu!

  • Inka:

   Dobrý den Pájo.
   Osobně se spíš domnívám, že je pes zakopaný v tom, že jste nepřidala nastrouhaný syreček. Jedna věc je vrábět „klížák“ z domácího tvarohu, kdy se tvaroh opravdu vždy nějak doslova rozklíží a věc jiná jsou syrečky, navíc z průmyslově vyrobéného tvarohu (ale nic proti němu, obzvlášť když je ve fólii), kdy mléko bylo zcela jistě důsledně tepelně ošetřeno průmyslovým způsobem. Na syrečky je prostě nutné zaočkovat buďto přímo kulturou (asi se těžko bude v malobalení shánět)a nebo nouzově nastrouhaným syrečkem, jinak nemáme vůbec žádnou jistotu, že se nám v tvarohu rozvine to, u syrečků potřebujeme.

 • paja2:

  Dobrý den, pokouším se o první syrečky a mám problém s rozpoznáním klihovatosti tvarohu. Osolený tvaroh (kupovaný – modrý Jaroměřický) mám při pokojové teplotě už 14 dní, už začíná pěkně vonět, ale konzistence je stále stejná, alespoň se mi to tak zdá. Nastrouhaný syreček jsem nepřidávala. Myslíte, že mám ještě chvíli počkat nebo už upleskat syrečky?:)

 • alfa_design:

  Dobrý den, nepročítal jsem tuto diskusi, takže je možné že už se tu na to někdo ptal, je možné vytvořit syrečky z ricotty??? Děkuji za odpověď

 • Apolena:

  Dobrý den,
  ráda bych věděla, jak dlouho vlastně trvá, než homolky při teplotě mezi 20 a 24 stupni vyschnou do betonové fáze. Asi to nebudou dny, ale jsou to spíš týdny nebo měsíce? Nemáme kamna, takže bych to ráda stihla do konce radiátorové topné sezóny :)
  Ještě mě napadlo sušení trochu popohnat v troubě s naprázdno puštěným ventilátorem a zapnutou žárovkou, je to možné, nebo tím můžu na homolkách něco zkazit?

  • Apolena:

   Vypadá to, že se povedly. Při pokusu o rozkrojení jsem zlomila nůž, takže konzistence asi tvrdší být nemá :)

   • :D bezva, povedly :D

    • Apolena:

     Nakonec jsem je porcovala kladivem a jím je jako sýrovou žvýkačku. Nechám v puse chvíli změknout a pak žvýkám. Sice z nich není ledově svěží dech, ale sýrová chuť v puse na hodně dlouho se taky vyplatí :)

 • Veronika:

  Dobrý den Kláro, asi nějak špatně čtu recepty, jak tady tak v Mlékaři, ale nevím jaký tvaroh na homolky nebo na syrečky použít. Zda tzv. měkký nebo tvrdý, je mi samozřejmě jasné, že nízkotučný. Moc děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, to poznáte záhy, jak budete poprvé pleskat homolky, který je pro vás nejideálnější. Originálně se nepoužíval vyloženě tvrdý, ale ani vyloženě měkký tvaroh. Na stupnici od 1 do 10, kdy 1 je zcela měkký a 10 tvrdý je to cca 6 – 7. Tím, že používáte nízkotučný tvaroh, už ten sám o sobě je většinou tvrdší než měkký. Někdo používá spíš tvrdší, ale musí pak tvaroh velmi dobře namlít na jemno, někdo méně tvrdý. Respektive jde o vylisování. Můžete použít měkčí tvaroh, ale velmi dobře vylisovaný dotuha. Prvotním zráním vám tvaroh samozřejmě trochu zřídne, ale nikdy by neměl tolik, aby z něj nebylo možné tvarovat homolky. Mrkněte případně na video 0:34

   a tady moje konzistence tvarohu 0:28

 • miky:

  Dobrý den. V kolika stupních se mají prosím tedy homolky sušit? Šly by sušit i v sušičce na ovoce? Děkuji za odpověď.

 • Jitka:

  Dobrý den, jednou jsem na vašich stránkách našla recept na oplatky z homolek, ale teď se mi ho nějak nedaří najít. Mohla byste mi dát prosím odkaz na ten výborný recept. Velice děkuji a přeji krásný den :-) Jitka K.

 • Casiopea:

  zdravím na Kopec, tak jsou zřejmě věci které nedám ani kdybych se na řasy postavila, 4 pokud o Homolky dnes skončil v toaletě a když nedám Homolky nedopracuju se ani k tvarůžkům ach bože, já tak nerada něco vzdávám :-) ale netuším už kde může být zakopaný pes snad v tom tvarohu ?

  zkusila jsem kupovaný špatně, zkusila jsem domácí špatně, no jestli byl naprosto netučný asi pochybuju byl ze sebraného mléka po 48h a stejně všechno nesesbírám, dál jsem to smísila s tím s čím jsem měla zavřela do krabice a výsledek pokaždé stejný už po dvou dnech to začalo mít fest kvasný nádech po 4 dnech to vypadalo že bedna bouchne a budu mít všechno na stropě, každý den jsem promíchávala ale po klihu nikde ani památky, prostě to začne pěnit a šumět a kvasit a konec, tak pokud má Klárka nějaký nápad kde to koním budu ráda za poradu chci tomu dát ještě poslední pokus, dívala jsem se na nějaká videa z tvarůžkárny a oni ten tvaroh mají takovej suchej jak piliny tak už fakt nevím :-)přídávám fotku jestli z toho teda něco vykoukáte, povrch před promícháním je matný až jako by lehce zaschlý s kapku krémovou barvou a pod tím je výbušnina :-) v rohu se sráží syrovátka přitom ten tvaroh teda nijak řídký nebyl před tím než jsem to namíchala tak nevím
  http://imagelink.cz/images/tva.jpg

 • vikina:

  Ahoj, zkusila jsem dělat syrečky a homolky (půl na půl), syrečky se zatím tváří dobře, ale asi jsme je nechala moc vyschnout, tak úplně neprozrají, neva sbaštím je i tak, ale homolky jsem nechala normálně v pokojové teplotě, aby doschly a ona se z nich asi vytlačuje ta sůl – je to možné, má takové chlupaté nárůstky, nevím, jestli to není plíseň, ale myslím, že plíseň by byla vlhká, toto se sype pryč, když se na homolek jen sáhne. Prosím o radu – je to plíseň a tím pádem nasměruji do koše a nebo to může být ta sůl? Jsem to i ochutnala a slaný to je dost, ale on už ten základ byl dost slaný, tak možná i plíseň je slaná ? Prosím o radu díky moc Věra

  • Věro, odsud to neuvidíme, ale u syrečků se nesmíte bát. Musíte vzít syrovátku nebo slanou vodu a každý den velmi pečlivě omývat a omývat. Pak udělají kůrku a bude to lepší, ale i pak se musí neustále omývat. Pořidte si na to kartáček, jen na sýr. S tím sušením je to nejtěžší práce, aby to člověk přesně odhadl, zda jsou již akorát, nebo ještě málo, nebo už přesušené. Ale opět, zkoušejte a až to jednou klapne přesně podle vašich představ, tak už to budete vědět pro vždy.

   • vikina:

    @Klára:
    Kláro, díky moc za odpověd, ještě se zeptám, jak je to s těma homolkama? Ty jsem neoplachovala – jen je mám pořád v místnosti, stále na nich narůstají jakoby krystaly asi soli. Může to být plísen? nebo je to tak normální, že se homolky obrostou?
    díky moc Věra

 • Lucka:

  Ahoj, dala jsem se na výrobu syrečků a špatně jsem pochopila při jaké teplotě má být tvaroh v první fázi (homolky), kdy má týden ležet s tvarůžky. Měla jsem ho při cca 15°C – mám ho nyní dát více do tepla? nebo mám udělat placky i z takového tvarohu? Děkuji

 • diana:

  Zaujalo mě, že má být netučný tvaroh. Co vlastně hrozí, když se použije tučný? Děkuju a těším se, že si i tento recept vyzkouším.d.

  • Zdravím Diano. No, pokud použijete tučný tvaroh, tak vám to pak víceméně zraje a nikoli vysychá. Což sice u syrečků je potřeba, aby zrály, ale jinak zrály :-). Neneaschnou nikdy do té správné podoby, budou velmi tučné a hutné, kdežto s hubeným tvarohem se dostanete k tomu řízu, které syrečky mají mít.

 • Ahoj.Hrozně se mi líbí Vaše stránky a jsem šťastná,že existují lidé s velkou dávkou trpělivosti a zkoušejí pro nás pohodlnější(kteří si to chtějí jen přečíst)..Já samozřejmě patřím k těm čtenářům,ale naprosto otevřeně zde přiznávám,že smekám a děkuji za každý nový jednoduchý recept..Homolky udělám hned jak udělám tvaroh..Ten so jsem měla,jsem právě použila na „eidam“ z tvarohu a je božííí.Už se těším až ho rodina ochutná….Jste super a zkoušejte,vymýšlejte a tvořte….:-) Moc zdravím Renča

 • KUKUŘICE:

  Dobrý den,
  chválím Vás ! Pokusil jsem udělat syrečky, ale ,,těsto´´ po týdnu vyschlo a homolky neudělám. Proč….? Děkuji !

 • farmarpetr:

  Tak jsem se po celkem úspěšných pokusech o sýry, jogurty apod. podle těchto skvělých stránek pustil i do homolek. Tvaroh zraje třetím dnem, ale mám pocit, že nějakým špatným směrem. Hmota začala kvasit a je cítit trochu po chlebovém kvásku. Nevím, syrečkový odér si představuji jinak. Navíc se začala částečně oddělovat tekutina (něco jako syrovátka).
  Vysvětluji si to buď tím, že výchozí tvaroh nebyl úplně tuhý a lisovaný, jen 24 hodin odkapaný v plíně. Další příčinou by mohla být velmi kolísavá teplota, která se díky našemu provizornímu bydlení v lehké dřevostavbě během dne pohybuje v rozmezí 13 až 30 st.C. Setkal jste se s tímhle už někdo, mám to honem usušit aby se to nezkazilo úplně?

  • Zdravím, úplně stejný dotaz tu byl minulý týden, ale není tady, tak asi bude u syrečků, nevím přesně kde je. Jasně- teplota, možná i konzistence tvarohu, prostě to uplácejte do homolek hned a nechte sušit, oni se povedou a pak úplně tvrdé nastrouhat, nebo až zežloutnou a nebudou úplně tvrdé, tak sníst. Homolky snesou hodně. :-)

   • farmarpetr:

    Děkuji za bleskovou odpověď. Dal jsem to hned sušit, placičky z toho moc plácat nešly, bylo to dost řídké. Vypadalo to spíš jako když se dělají kokosky. Ale teď už to vypadá to, že to bude OK.

    • MOc zdravím, podle toho, co píšete, byl tvaroh už fakt hodně, normálně jde dělat v ruce, příště prostě nenechávat tak dlouho rozležet anebo v menší teplotě. Nicméně to je přesně to ,co jsem psala, homolky snesou hodně a pokud vám nezáleží na tom, že nakonec nebudou hladký a nebudou vypadat fešně, chuť bude téměř stejná. hezký den

 • Janina:

  Ahojky na kopci , děkuji za krásné inspirace. Přiznám se že za pár receptů už jsem sklidila pochvalu, ale vždy jsem přiznala odkud jsou. Jen s tím posledním teda nevím . Rozhodla jsem se udělat si podle reeptu syreček . Vše patřičné jsem nakoupila protože vlastní ingredience nemám ( bydlím v činžovním domě) a zadělala. Přikrytý pekáček jsem ponechala v kuchyni .V pondělí přišel řemeslník , vytrhal staré lino a začal pracovat na nové podlaze. Vzhledem k tomu, že chodím do práce tak u akce byla maminka. V úterý se divila, proč ten pán pořád větrá o středě a čtvrtku ani nemluvím. To vzhledem k tomu, že nám položil novou dlažbu jsme do kuchyně nemohli. Klárko Vy asi víte proč větral :-))) a je prvada že v tyto dny jsem hodně na myslela na odér o kterém informujete. Řemeslník byl pán dobrého ducha a řekl že je u nás legrace a že zase rád přijde. Sýr byl výborný a pomalu mizí .

  Hezký zimní den plný tepla v srdci. Janina

 • petr:

  dík za recept, hledal jsem jej velice dlouho, a už jsem skoro nedoufal, že se někde nachází. Můj otec homolky dělával, a pan Werich o nich zpívá, takže dříve to byl jistě známý způsob využití tvarohu. Určitě se o výrobu pokusím. K nám do města začala jezdit “ plechová kráva “ – takže zase máme pravé mléko jako mandle, na kterém se usazuje smetánka. Jako chlapec jsem chodil pro mléko s bandaskou, a když někdy mléko zkyslo, tak bylo lahodné, a když se nevypilo, tak byl dobrý tvaroh. To s mlékem z krabice ani nezkoušejte.
  Tyto stránky jsem nalezl náhodou, a chtěl bych vyslovit veliké uznání autorovi stránek, i všem, kteři sem nějakým způsobem přispěli. Nalezl jsem zde více než jeden recept.

 • Petra:

  Dobrý večer,nejprve pochválím vaše internetové stránky,jsem tam skoro denně a čerpám inspiraci na téma,co s nadojeným mlékem.Zaujal mě váš recept na syrečky,právě jsem ve fázi zrání tvarohu se všemi ingrediencemi,každý den zamíchám a samozřejmě i ochutnám,už od začátku se mi to ale zdálo strašně slané,soli jsem dala podle receptu,nevím jestli se to může ještě změnit,nebo to tak zůstane??? mám pokračovat nebo mám začít znovu s menší dávkou soli??? Moc dík za odpověď Petra H.

  • Díky moc Petro, upřímně řečeno, nejsem si úplně jistá. Podle mě asi každá sůl solí trochu jinak, tvaroh jinak sůl pojme. Sůl jsme psala podle toho, jak jsem homolky dělala, dělám je tak vždy. Zpočátku je to trochu slanější, ale později jakoby se sůl postupně vstřebala :-). Zkuste vydržet, už proto, abyste zjistila, jak je to s vaší solí, protože pokud je úplně neusušíte, nezjistíte do budoucna, jak vám to bude vyhovovat. Každý máme trochu jinou chuť a je potřeba stejně nakonec většinu receptů nasměrovat na tu vlastní. V každém případě budu ráda, když napíšete, jak to dopadlo. díky a dobrou noc

 • Toffo:

  Díky za další nápad, jak zpracovávat mléko. O tomto postupu jsem neměla ani ponětí. Naposledy jsem takdto experimentovala před šesti lety, o dovolené, to ještě u strejdy bylo k dostání čerstvé mléko od farmáře. Strejda si běžně vyráběl tvaroh a já se v dovolenkovém nadšení na to vrhla taky. Ale s převařeného mléka. Do rána mi vzniklo něco hrudkovitého, co jsem opaprikovala, osolila a v nadšení vydávala za cottage. Bylo to dobré :-)

Přidejte komentář