Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař


Tady je taková zima, že nejde dělat nic jiného, než odhrabávat sníh, dojit a dělat cukroví !!!
ořechové košíčky
Letos mám poprvé formičky na košíčky, to jsou takové drobné radosti života – malá, papírová krabička za 50 kč, s třiceti malými košíčky. Souhlasím, stačí mi málo k životu :-)) Mám sice ještě jedno o něco větší přání, ale to se těžko balí do krabičky, o tom psát nebudu :-)).  Tak jsem si řekla, že tedy košíčky a byl mi doporučen recept z Apetitonline, který jsem si vzala jako inspiraci. Zaměnila jsem mouku za svou celozrnnou pšeničnou a bohužel, třtinový cukr jsem oželela. -14, silný vítr a 7 km si nechám ráda ujít !!! Navíc nemám ani potřebu ujet na chvíli ven, protože děti dostaly dvě nové houpačky – staré už dodělaly a houpačky jsou pověšeny křížem, což má dvojí efekt, jsou zcela zabavené a po každém nesystematickém létání jsem zabavená i já, takže si nechávám cestu a běžky až na vyprchání první houpačkové euforie. Tudíž obyčejný cukr moučka. Ale i tak byl krém výborný. A protože má pan domácí k sojovýmu lecitinu takový vztah, jaký má, tak ani čokoláda na vaření, ale poleva z kakaa a cukru.
Suroviny na košíčky: 70g moučkového cukru, 50g mletých vlašských ořechů, 120 g másla, 250g celozrnné mouky, 1 vejce, kůra z citronu bez chemie.
Na krém: 185 ml smetany, 75g mletých vlašských ořechů, 75 g cukr moučka, 75g piškotů, 3 lžíce rumu
Na polevu: 75g ztužený tuk, 40g máslo, 50ml mléka,3 lžíce kakaa a moučkový cukr, asi 4  lžíce. Případně mléko na rozředění. Tři kapky oleje.
Na posypání mleté mandle a mleté vlašské ořechy.
ořechové košíčky
ořechové košíčky
ořechové košíčky
Nejprve je nutné smíchat všechny suroviny na košíčky, udělat pěkné těsto a dát do chladu. Poté si těsto po  kouskách vždy vložit do formičky – formičky nevymazávám a dám péci na cca 150 st. C. Košíčky se hezky vyklepnou a nechají vychladnout.
Krém je dělaný tak, že se do mísy vložím studenou smetanu, rozdrcené nebo namleté piškoty  a všechny ostatní přísady a pečlivě rozmíchám. Náplň není úplně hustá, nabírá se lžičkou, ale neteče.
Košíčky naplním lžičkou krémem a na košíčky nandavám stejně tak lžičkou polevu. Polevu si dělám tak, že rozpustím ztužený tuk s máslem a mlékem, přidám kakao a cukr a třu lžící do hladka. Pokud je poleva ihned moc tuhá, přidám jemně mléka. Na lesk přidávám pár kapek oleje. Polevu používám trochu nachladlou, teplá je příliš řídká, ale jak zchladne, velmi zhoustne. Pokud naopak zhoustne příliš, malinko jí nahřeji a proces opakuji.
ořechové košíčky
Košíček s krémem a polevou pak posypávám strouhanými mandlemi a strouhanými vlašskými ořechy.
Recepty na jiné druhy vánočního pečiva lze najít ve vánočních receptech.


Komentáře

1 Madla Madla | Web | 16. prosince 2010 v 20:05 | Reagovat

Detail košíčku vypadá naprosto exkluzivně, to bych si hned dala! Se čtyřmi dětmi a hospodářstvím musíte mít takové práce a ještě k tomu stíháte péct takové krásné a poměrně náročné cukroví. Fakt klobouk dolů!

2 Klára Klára | E-mail | Web | 17. prosince 2010 v 9:21 | Reagovat

[1]: Milá Madlo, to milá v názvu není jen klišé :-), díky moc za hezký kometář. Ale není všechno zlato co se tpytí a není vše tak, jak to vypadá. Práce sice je spoustu, ale zase chybí taková ta balastová práce, spoustu času ušetřeného tím, že člověk nežije mezi lidmi. :-) Malování(obličeje), kadeřník, vybírání jaké oblečení, cesta do práce, samotná práce :-D,udržování sterilního prosředí, povinný společenský život,žehlení, navíc nedržíme dárky, takže odpadá kupování dárků a to si pak čověk mezi všema okolo rád klidně i něco upeče :-D :D ;-)

3 Nevanka Nevanka | 18. prosince 2010 v 16:55 | Reagovat

Formičky košíčků jsem našla na půdě po babičce, taky jsem je z nostalgie pekla, ale druhá půlka už se pekla v silikonových, tam mám jistotu, že se vyklopí. ;-) Náplň zní skvěle, tu zkusím a pak písnu, jak chutnala. :-) Díky, máš je krásné.

4 Klára Klára | E-mail | Web | 18. prosince 2010 v 20:26 | Reagovat

[3]: Je výborná, je trochu řidší, ale neteče. Je tedy dost oříšková, ale moc dobrá. A moc děkuju !!! :-)

5 Veska Veska | 18. prosince 2010 v 22:04 | Reagovat

parádně se ti povedly ,určitě budou i chutnat :-P

Jedna odpověď to “Celozrnné košíčky ořechové”

  • teminka:

    Chci se zeptat jak dlouho jsem košíčky skladovatelné, vzhledem k tomu že v náplni je nepřehřátá smetana. Nezkyše naplň?

Přidejte komentář