Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

e839a72a74_80328931_v1Už jsem tu zmínila článek výroba domácího jogurtu, domácí jogurt bez jogurtovače a dnes třetí jogurtový článek – vůbec nejlepší jogurt. Jde o to, že první, dost zásadní krok ku lepšímu jogurtu byla změna očkovací kultury, totiž, že jsem přestala používat jogurt a pořídila si kulturu z Milcomu.  Její problém je ten, že stojí 30 kč a je jen na 1l mléka a pak nastává taková malá alchymie s dalšími generacemi a odebírá se trochu jogurtu a tím se očkuje, atd. atd. Aktualizuji o informaci, že Milcom začal prodávat kultury pro faremní zpracování. Vyšel vstříc spotřebiteli a prodává pytlíčky – 10 ks buď na 50 či 100 l mléka, buď za 250 či 450 Kč. Jeden litr jogurtu potom tedy při svém mléce vychází 5 nebo 4,50, což je již velmi výrazně jiné od 30 Kč za pytlíček pro malospotřebitele.

Pak nastala další etapa – jogurtová kultura od Hansena možné zakoupit Ekokoza a Tomscheese, což je velký posun dál, protože kultura stojí 250 kč, ovšem je na 250l mléka, tudíž žádné přeočkovávání, každý jogurt první generace. Tam ale zase ,zcela subjektivně podotýkám- nastal problém s kyselostí a mírně s konzistencí. Není tak dokonale konzistentní jako první generace z Milcomu, ale co je zásadnější, ať jsem dělala, co jsem dělala, nedosáhla jsem pro mě optimální kyselosti.

A tak jsem se vrhla do osobního pokusu, který je pro mě zcela dokonalý!  Zvážila jsem obsah jedné kultury Milcomu –  jsou to 3 g. Odvážila jsem 3g z kultury z Ekokozy. Do Milcomáckého  pytlíčku na kulturu, který je dost velký, jsem je sesypala, řádně promíchala a uschovávám je stejně jako to potřebuje kultura z Ekokozy, tedy v -18, což u mě znamená tedy 7km daleko v mrazáku :-).72dcc1b0b9_80328930_v1

Na jogurt jsem použila 1g kultury na 9l mléka. Bylo z toho vynikajících 9l kyselého jogurtu skvělé konzistence- přironávám zcela ke konzistenci zrajících jogurtů v kelímku od Hollandie.  Mléko jsem zahřála na 90°C, zchladila na 42-45°C, zaočkovala kulturou, přiklopila a dala do peřin . Nechala cca 7 hodin, dala do chladu a ráno použila. Vřele doporučuji. Jedna poznámka však je nutná- v peřinách mi lépe vychází jogurty z většího množství mléka v jedné nádobě. A po radě Bohdany, nejlepší je papiňák. Ty co jsou ve sklenicích v malém množství jsou o něco méně kyselé a jemnější.

Ekonomicky zcela nedostižné- 1litr jogurtu 1 Kč při vlastním mléce, 16 Kč při koupi mléka z mlékomatu či od zemědělce. Výhoda je vynikající domácí jogurt, nevýhoda je koupě dvou kultur a také potřeba nějaké mikrováhy. Ovšem vzhledem k tomu, že milcomácká kultura je odměřená, lze dobře odhadovat.

Tento jogurt lze s úspěchem očkovat i následně tímto jogurtem. Dávám tři vrchovaté lžíce na litr. Pokud udělám jogurt z kultury a očkovaný výsledným jogurtem, je ten jogurtový stejně hustý, je však 2x kyselejší.

 

 

39 komentářů to “Zatím nejlepší domácí jogurt”

 • Jana:

  Dobry den, budu asi opakovat predchozi dotazy, ale snad nevadi;). Jogurt doma vyrabim z litru pasterovaneho nehomogenizovaneho mleka s pridanim kelimku jogurtu z obchodu (jsem lina objednat kulturu). Mleko ohreju v hrnci na cca 40 stupnu a nasledne dam pod deku a necham zrat 24 hodin i vice. Nejsem ale asi schopna udrzet teplotu. Mleko zhoustne na pudinkovou strukturu, ale neni vubec nakysle, cehoz chci hlavne dosahnout. Je za tim tedy opravdu ta teplota? Mam ho tedy dat s termolahvi do perin? Co se tyce pudinkove konzistence, chtela bych jogurt husty, konzistence jako recky. Takze ho nechavam odkapavat, ale dalo by se to tedy vyresit pocatecnim zahratim mleka na 90 stupnu a naslednym schladnutim nebo je nutne pridat susene mleko?

  Predem dekuji za radu!

  Jana

  • Jano, co se týká kyselosti jogurtu, tam hraje roli teplota fermentace a její délka, snižte trochu teplotu fermentování na cca 42 a prodlužte dobu fermentace o několik hodin. Co se týká hustoty jogurtu, tam pasterace na 95 °C pomůže stoprocentně. Určitě pasterujte, je to základ konzistence jogurtu a dentaturace bílkovin teplotou je tam zásadní.

 • Hanca:

  Klarko, mam asi doost blbou otazku…muze se mleko, ze ktereho ma byt v budoucnu tvaroh zaockovat syrovatkou, ktera vytekla z vyroby mekkych syru?

  • Blbá otázka to není, ale není to vůbec vhodné, protože ta syrovátka je po sladkém srážení a bude trvat hodně dlouho, než vám mléko kysne. Mnohem lepší je použít fakt syrovátku po tvarohu, nebo použijte tu ze sýrů, ale počkejte s tím alespoň 24 h. Osobně s tím nemám dobrou zkušenost a doporučuji spíš fakt tvarohovou.

 • Hana:

  Dobrý den, děkuju za publikované rady, díky nimž hned první várka jogurtů dopadla skvěle.
  Chci se jen zeptat na kulturu (zatím jsem jako násadu používala kupovaný jogurt). Píšete, že jí skladujete v mražáku, je po vyndání sypká, nebo se to musí předem rozvážit na malé porce? U té od Ekokozy jste psala, že jste bojovali s kyselostí. Ve smyslu málo nebo hodně kyselé? Děkuji.

  • Kultury od Hansena, Coquardu i Milcomu jsou sypké, ale je potřeba si vzít vždy určité množství, takže odvážit sypkou kulturu. S kyselostí ano, trochu méně kyselá. Kyselejší je, když přidávám lžíci již hotového jogurtu a nyní používám také kulturu Yo-Flex L903 a ta je ideálně kyselá. Ale pro nás, každý má fakt jinou chuť.

 • králík:

  Omlouvám se, ta kniha není od ekokozy ale od vás z kopce, už ani nevím co kde objednávám, nicméně je výborná. :))

 • králík:

  Zdravím, pročítám diskuzi a rozhodl jsem se přidat taky vychytávku. Používám kulturu od ekokozy a jsem nadmíru spokojen. Ohřívám na 94,v průběhu ohřevu přidám cca 120g sušeného mléka na 6,5l poté ochladím na 44 zaočkuji a přeleji do skleniček, na cca(nezapomenu-li) 8hod uložím do klasického chladícího boxu, místo chladících patron přidám dvě sklenice od tatarky s horkou vodou, pak do ledničky a po pěti hodinách super laskomina, s medem nemá chybu, vyzkoušel jsem peřinu (zapomněl jsem ženu informovat, když jsem šel ven a žena se rozhodla si odpočinout a doskokem do peřin si poranila bok, dvě skleničky nárazem praskly), sporák (ekonomika mi nevycházela), radiátory (pouze přes zimu) ale ta chladící taška vyřešila vše a hlavně nepřekáží a používá se pořád. Používám nepasterizované mléko proto ohřívám na 94. Jinak všem doporučuji knihu „domácí mlékař“ od ekokozy je tam vše.

 • Dobrý den, zajímavý recept na jogurt. ráda bych ho vyzkoušela…tu směs ekokoza zakoupím kde? Také v Milcomu? A ta Vámi namíchaná směs na naočkování je jeden gram na 9 litrů mléka? To by bylo moc jogurtu. Kdybych chtěla jen z litru, chápu to dobře, že bych musela odvážit 0,111?povede se to? Prosím, můžete mi odpovědět emailem. Děkuji za ochotu.Lenka

  • Hezký den, emailem vám odpovědět nemohu, resp. mohu, ale nechci. Tyto stránky jsou o interaktivitě a vzkaz ve vašem emailu si nikdo jiný nepřečte, odpovím tedy rovnou sem. Kultura na jogurt je kulturou, není to směs, směs si míchám až já sama doma. Nikoli, v Milcomu si zakoupíte pouze jejich kulturu, v Ekokoze pak kulturu od Hansena. Chápete to úplně přesně, je třeba množství pokrátit. Zdali se to povede záleží na tom, jakým způsobem to budete dělat :D. Pokud si koupíte kulturu jak u Milcomu, tak u Ekokozy, vždy je to na mnohem více litrů. Odhadovat je to celkem náročné, takže já používám mikrováhu a pokud budete mít mikrováhu s rozlišením na setiny, určtiě se vám to povede bez problémů. Jinak případně rozdělit kulturu na daný počet dávek, ale to je hodně náročné.

 • Dobrý den, jak pouzivate ten papinak? Dáte sklenicky s jogurtem do papinaku a pod perinu? Zatím jsem dělala jogurt jen v el.troubě a to mi přijde neekonomické :-) Chtěla bych zkusit bez trouby.Dělám jogurt z litru max. dvou.Díky

  • Jana:

   Já nevím, pokusy s troubou mám za sebou a máte pravdu, taky z toho mám pocit, že už se to příliš nevyplatí….navíc, je težké udržet tam stabilní, bezpečnou teplotu. Papiňák je dobrý zabalit do deky a teplotu jakž takž drží. Ale nevyhovuje mi to. Jogurt je pak dobré strčit do lednice aspoň na den, aby dovytuhnul…a nacpěte tam papiňák:-) Nakonec jsem na netu v dobrém koloniálu koupila dvoulitrovou termo mísu – jogurtovač, stojí něco přes 200,- a jsem naprosto spokojená. Neřeším žádný tepelný zdroj, jen ho nechám stát na kredenci a za 6-8 hodin mám krásně pevný jogurt, který jsem v papiňáku nikdy nezvládla, nebo zákys na výrobu sýrů…. a do lednice se vejde jedna báseň:-)

  • Určitě jak píše Jana. Papiňák lze, ale nejlepší zkušenosti já osobně mám s naprosto obyčejnou papírovou krabicí po nějakém větším spotřebiči, po čemkoli, který byl vypolstrovaný polystyrenem. Mám bednu cca 50x50x50 cm, dno, boky vypolstrované polystyrenem a pak mám jednu polys. desku nahoru. Vejde se i dovnitř celá nádoba nebo sklenice. Výhoda je, že dávám pak jen do chodby, nemusí se mi vejít do lednice :). Papiňák je výborný na pár malých skleniček. Ještě jako svatební dar mám nízký papiňák nerezový na cca 6 přesnídávkových skleniček. Výhoda je, že si skutečně drží teplo, ale teplo si udrží cokoli, jak píše Jana, jakákoli termonádoba. Případně můžete experimentovat i s přidáváním petláhve s horou vodou, pokud byste dávala pouze sklenice do peřin.

 • jana:

  Poraďte mi prosím jak vyrobit jogurt z kozího mléka.Jestli to zvládnu přidáním kupovaného jogurtu, nebo k tomu potřebuji specialní kulturu.Díky, Jana

  • Jano, jogurt z kozího mléka má jedno specifikum, bude řídký. Na zaočkování můžete použít jak jogurt, tak kulturu, doporučuji kulturu přímo na kozí mléko, ale zkuste klidně zpočátku jogurtem. Nezapomeňte nejprve zahřát mléko na 95°C, to je důležité.
   Pokud byste chtěla jogurt hustší, je potřeba přidat buď sušenou syrovátku, případně trochu sušeného mléka. Je jednoduše potřeba zvýšit sušinu jogurtu. Můžete také zkusit jogurt řeckého typu, kdy vyrobíte řidší jogurt a následně ho dáte přes hustou látku vykapat.

 • Věnceslava:

  Zdravím na Kopci,začala jsem dělat Jogurt s domácím kondenzovaným mlékem je to opravdu pochoutka.
  Jiný už nedělám,je krásně hustý a dlouho nevydrží.

 • Jandis:

  Dobrý den Kláro,
  tak jsme zkusili jogurt podle Vašeho receptu – ekokoza + milcom.. použili jsme selské mléko. Zahřáli jsme ho jen na požadovaných 42 stupňů a přidali kulturu.. pak šup na 7 hodin do peřin a poté do lednice.. A ranní výsledek? Neskutečně dobrý jogurt, asi nejlepší, co jsme kdy jedli.. Takže díky moc za supr recept :-) Přeji hezký den,
  Jandis

 • mnicky:

  Moj prvy pokus vysiel nad moje ocakavania. Do cerstveho bio mlieka od Olmy (zohriateho na cca 80° a schladeneho cca na 40°) som dal par lyzic bieleho Spar Budget jogurtu (vyraba ho pre Spar Hollandia, akurat ma oproti Selskemu dost riedku konzistenciu). Po desiatich hodinach statia na radiatore som ho dal na noc do chladnicky. Vysledok: http://i.imgur.com/Vnfwyac.jpg Na to ze je moj prvy, je nad ocakavanie dobry, nie je takmer vobec kysly, je relativne husty a strasne chutny. Vlastnostami znacne predcil jogurt z ktoreho som ho robil. Nabuduce este skusim zohriat mlieko na tych odporucanych 90°, mozno bude este hustejsi…

 • miri:

  Neni zahrati na 47stupnu moc? S kulturou od ekokozy by se melo davat do 42-44,5 °C. Delam s ni jogurt uz temer rok a kdyz prestrelim teplotu, tak mi pak jogurt pusti vic syrovatky. Nevim, jestli pri vyssi teplote ty bakterie neumiraji…

 • vikinka:

  Dobrý den, chtěla bych do hotoveho jogurtu přidat rozpuštenou čokoládu a oříšky, deti to maji rádi je to možne, nezkoušel někdo.Diky vikinka

 • Dan:

  Dobrý den,

  mám dotaz ohledně jogurtu. Používám mléko z obchodu s přírodním obsahem tuku, málo pasterizované. S použitím váše popsaných postupů a kultur má výsledný jogurt stále konsistenci mléka. Z kapacitnich důvodů dělám jogurt jen z jednoho litru mléka. Jelikož je mléko již pasterizované tak jej zahřívám jen na 47C. Myslíte že problém může být v tim že mléko nezahřeji na 85C a prudce neschladím? nebo taky že dělám jen z jednoho litru?

  Děkuji za pomoc

  • Dan:

   ok ok, omlouvám se. Příště pročtu diskusi před tím než budu přispívat :)

  • Hanýžka:

   Zdravím všechny fandy domácího jogurtování.

   Také jsme podlehli mánii. Máme rádi takové ty husté jihočeské jogurty ve skleničce s tukovým špuntem navrchu. Začalo nám to trochu nabourávat rodinný rozpočet :), tak jsem zapátrala, jak nenáročně vyrobit doma (skleniček už jsme měli schovaných mraky). Výsledek je, že chuťově a konzistenčně máme jogurty stejné, ne-li lepší než originální výrobce. Někdy malinko kyselejší (zdá se že také dle délky pobytu v teple), ale my to máme rádi. Dokonce necháváme zrát ve skleničkách přímo na ovocné složce (nijak to neovlivní výsledek, pokud se to při nalívání jogurtu výrazně nepromíchá dohromady s ovocem). Akorát nemáme ten tuk nahoře, ale nám to neva, poněvadž máme držet dietu :). Očkuju 2 litry mléka ohřátého cca na 45 stupňů (z obchodu i z mlékomatu a nevidím rozdíl, nikdy jsem nehřála na víc stupňů a vyšlo to, přímo od krávy nemáme možnost sehnat) jedním origo jihočeským jogurtem (tukový špunt dám stranou), vychází to spolehlivě. Trik s hustotou je v tom, že tyhle jogurty jsou ještě „nadopované“ sušeným mlékem a to cca 20dkg sušeného mléka na 2 litry čerstvého mléka. Sušené mléko dám večer do mixéru s trochou teplého mléka, rozmixuju na hladkou kašičku, naředím zbytkem do dvou litrů, nechám zahřát na 45 stupňů, na dno skleniček nandám ovocnou složku, pomalu přiliju zaočkované mléko, pozavírám víčka a šoupnu na plechu zabalené do ručníku do trouby vyhřáté na 45 stupňů, po půl hodině vypnu a pak za 2 hodiny ještě trochu přihřeju a pak to tam nechám do rána. V peřinách mi to jednou nevyšlo, moc to vychladlo, trouba je spolehlivější, ale musí mít dobrý termostat.

   Bavíme se tím společně s přítelem tak jednou týdně, je to rozhodně lepší než televize :). Jo a cenově nám to vychází cca 7Kč na jednu skleničku (oproti minimálně 20Kč za origo jogurt) a to včetně ovocné složky (a ta je lepší než u originálu), práci nepočítáme, protože nás to baví :).

   Tak snad naše výzkumy zužitkujete. Jogurtu zdar, domácímu zvláště!

   • Alexandra:

    To s tím sušeným mlékem je možná šikovná vychytávka, ale děti milují zrovna ten vrchní tukový špunt. Sušeným potravinám moc neholduji, ale snad je to skutečně jen mléko. Dělá někdi kavkazský kefír?

  • Hanýžka:

   Jo, ještě jsem tu narazila v jiné diskuzi na to, že sušené mléko bývá ve výsledném jogurtu cítit. Já tu zkušenost mám se sušeným mlékem polotučným, tam cítit bylo. Ale s odtučněným sušeným mlékem se chuť nemění, zvlášť pokud je čerstvé a nesedělo někde půl roku v regálu. Zřejmě při sušení (ale ještě spíš při skladování) ten tuk nějak zlobí a může to pak být cítit. Jo a taky je rozdíl, jestli to sušené mléko jen přihřejete na 45 stupňů, nebo jestli ho zahřejete víc, to se nemá a je to pak taky trochu cítit. No a co se týče ekonomiky, jogurt to samozřejmě zdražuje, na 2 litry cca o 40Kč, ale za tu hustě hustou konzistenci nám to prostě stojí. No a z těch 2 litrů (+ 200g sušeného + 200g origo jogurtu + ovoce) máme většinou 14-15 skleniček. Takže kdo je maniak na tenhle typ jogurtů, tak se to vyplatí až dost. U nás origo stojí tak 23Kč, tu a tam v akci asi za 17 a my ho máme za 7. To jde.

 • Petr:

  Dobrý den Kláro. Díky za rady Vaše články jsou super. Jogurt jsem už jednou dělal a dopadl naprosto úžasně. Ovšem dnes jsem nestihal mrkat očkama. Ve skleničkách je místo jogurtu plavající hrudka čehosi. Čím to je? Vysoká teplota mléka? Možná jsem neodhad 47stupňů. už když jsem naléval mléko do skleniček tak mi přišlo že je nějaké hrudkované. A otázka dvě co to tedy v těch skleničkách mám, co z toho udělám? Díky a pěkný den.

  • @Petr: Zdravím Petře. Tak možnosti dvě. První je příliš teplé mléko, ale pokud tam byly hrudky, už když jste naléval do sklenic, vypadá to, že spíš už bylo mléko trochu chycený a že prosto navíc díky jog. kultuře kyslo. Chce to fakt úplně čerstvý mlíko. POkud už se srazilo, normálně do plachetky a vylisovat. Dá se pak použít jako tvrdý tvaroh.

   • Petr:

    Ahoj, tak tomu říkám rychlost. Děkuji velice za rady. Ještě napíšu v teple už kvasí kvásek a chleba na poprvé se povést nemůže. Tak zatím pěkný den.

    • Petr:

     Kláro ještě jednou díky. Aspoň tvaroh je supr. Nový jogurt jsem právě vytáhl z peřin a je supr. Tak to bylo asi teplotou.

 • Makrela:

  Dobrý den Kláro, chci se zeptat, jestli nevíte, z jakého důvodu je potřeba zahřívat mléko nejprve na 90°C a pak ho chladit. Kupuji mléko z mlékomatu a na něm je napsáno, že je pasterované šetrnou pasterizací po dobu 20 s na 70°C. Přijde mi zbytečné mléko ohřívat a pak čekat, až se zchladí. Nevíte, jestli by nestačilo ohřát mléko na 45°C? Po několika více či méně úspěšných pokusů zajogurtovat mléko jogurtem, jsem zakoupila kulturu a absolvovala celý proces podle návodu. Použila jsem kulturu z ekokozy. Jogurt vyšel pěkný. Dnes zkouším jogurt druhé generace, tak jsem zvědavá. Další generace už asi pokoušet nebudu. Díky Makrela

  • Je to pouze kvůli hustotě jogurtu, zahřátý na 90 je jogurt následně hodně hustý. Zkuste si, jestli vám vyhovuje hustota, pokud je jen šetrně pasterován. Já v tom často vidím hodně rozdíl. Zkuste se svý mlékem a uvidíte, jak vám to bude nejvíce vyhovovat. Co se týká ošetření mléka, je šetrná určitě lepší. Takže jen o hustotě. :-)

   • Makrela:

    Díky moc. Hustota je pro naše děti důležitá, tak budu ohřívat a chladit. Alespoň jsem zbytečně nevyrobila 3 litry jogurtového mléka.:)

   • Makrela:

    Tak jsem vyrobila jogurty druhé generace. Jsou opět výborné. Do několika jsem zkusila dát marmeládu a byly moc dobré, houstnutí to nijak neovlivnilo. Hustota je dobře vidět na třetí skleničce – viz link. Další generací už pokračovat nebudu, drobná změna přeci jen je. Jogurt je po zamíchání o trochu řidší než jogurt první generace.
    http://conovehonakopci-komentare.galerie.cz/#85455198

 • tito:

  ja pouzivam jako kulturu youghyrt v kelimku..hodne dobry je joghurt od Globusu…ma zive joghurtove kultury a je velmi pevny.

 • Dagmar:

  Dobrý den Kláro, v návodu přiloženém k jog. kultuře od Milcomu je doporučováno přidat sušené mléko do 1l plnotuč. mléka. Přidáváte ještě při výrobě jogurtu sušené mléko, nebo se jogurt podaří i bez něj?

 • Sidlova:

  Dobrý den Kláro.Super vychytávka (((-:Taky dělám jogurt v peřinách. Přihodím tam petlahve s horkou vodou a obyčejně to tam zapomenu celý den, nebo celou noc (((-: Pak je kyselý a jak říká taťka, domácí holandia. Dělám tak i kozí. Ten je jen trochu tekuťejší po zamíchání. Prosím, jen pokračujte dál, není nad to, když tuhle alchymii udělá někdo za nás ((((((((((-: Díky

Přidejte komentář