Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Dnes nás jako nyní pravidelně každé ráno vzbudila rohatá hlava Máši, která si chodí na svou pravidelnou procházku skrz ohradník. Máša je velmi – velmi chytrá kráva. Když pan domácí dojí a Máří dostane svůj příděl šrotu s řepou a senáže, odebere trochu té voňavé trávy a nese jí koňům a Máše, aby Máří neotravovali. Den co den  se za ním a za senáží všichni okamžitě rozeběhnou. Den co den se na půli cesty zastaví rohatá Máša a čeká. Poctivě, tak dlouho, dokud si není jistá, že to pan domácí nestihne. Hned jak si je jistá, že pan domácí je dostatečně daleko, aby jí nedoběhl, otočí se a tryskem to metelí za Máří, tu okamžitě vyžene – nafutruje si plnou pusu senáže – krávy normálně toto nedělají, málokdy člověk vidí krávu s naditými ústy – a jak zahlídne pana domácího, peláší s úlovkem pryč. Ráno tedy se jde k oknu podívat, kdy už zase bude to povedené divadlo :-) Chytrá kráva je skutečný dar!

Pan domácí pak rozladěn chodí po místnosti, dívá se na naše cukroví a neustále si brumlá pod vousy, že si asi napíše na stránku, jestli by mu někdo neporadil, kde by si mohl objednat nějaké cukroví :-), ale dnes už je jasné – máme dost :-)

Navíc si dnes při dělání karamelových košíčků nostalgicky vzpomínám na gympl, na listopad, na tajného,co nás 17. listopadu zastavil, protože kamarád měl uniformu, zatímco pan domácí, který byl na vojně jako sportovec jí nosit nemusel a poslal kamaráda šupem do kasáren, že mají vojáci pohotovost. Na to,  jak si pan domácí, který poslední rok měl uniformu jen zcela výjímečně s radostí svlékl civil a „zelený“si to se mnou namířil na Václavák ,kde ho kdosi vyfotil,protože tam byl zcela ojedinělý -ostatní vojáci měli v kasárnách utrum a pak byl na titulní straně jugoslávských novin pod titulkem – „armáda jde s lidem ! “ :-) Svátek 17. listopadu mě k této nostalgii nikdy nepřivedl, dnes jsem si ráda zasmutila  a  jsem ráda, že takoví lidé to mají hezké – ve spánku.

Dnešní cukroví je báječná plejáda chutí. Jedná se o křehké košíčky,naplněné klasickým rychlým a výborným máslovým krémem a polité domácím karamelem, který je ozdobený domácím marcipánem. Je to trochu na déle, ale stojí to za to.-)

Křehké košíčky je velmi jednoduché udělat podle tohoto receptu. Jednoduchý máslový krém je utřený z 200g másla, 150g moučkového cukru, 2 žloutků a trochu moučkového cukru s vanilkou. Nejprve utřemem máslo s cukrem a vanilkou a posléze zašleháváme jednotlivé žloutky.

Tímto krémem naplníme košíčky, uděláme karamel, základní, který rozředíme kromě másla také trochou smetany a košíčky tímto karamelem polijeme jemně lžičkou.  Nakonec je třeba udělat domácí marcipán   a tak te marcipánu vyříznout malé hvěždičky – (tvořítko nemám a když jsem se před Eliškou zmínila, že je to dobrá investice, že to sice něco stojí, ale že a chtěla jsem říci – je to navždy, Eliška  mě  hbitě předběhla – se ti hned ztratí :-)) ) a tyto hvězdičky pak patří na povrch karamelu jako ozdoba.

Jedna odpověď to “Karamelové košíčky s marcipánem”

  • Helča:

    … nejen ve spánku – taky doma a taky, že mu to očividně i při blížícím se konci výborně myslelo; hezky napsaný vzpomínky jsou to;

Přidejte komentář