Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Vyhlašuji zaměstnání roku! Za mě jednoznačně vítězí stomatolog! Před dvěma dny jsme jeli koňmo na nákup a k zubaři. Zavřít pětku, nasadit upadlou provizorní korunku na čepu na dvojku. Jak prosté. Ten den nevykazovalo mé hobby žádný důvod k neklidu. Nějaké čištění kanálků mě už vůbec nevyvádí z klidu, přesto, že křečovitě zatínám pěsti v momentě dosednutí na křeslo, čímž často musím zneklidňovat toho, kdo mi v ústech něco dělá v momentě, kdy mu na ruce sjede zrak. Musí zákonitě nabýt dojmu, že operace není bezbolestná. Netuší, že to jsou mé mimikry, kterými obelhávám sebe sama :). „Proč však bere zubař po dokončení těchto dvou úkonů do ruky vrtačku? “ ptám se v duchu  a úporně se sebe  snažím přesvědčit, že to vrtačka není. Hned mi je však jasné, že na vině jsou tři krčky, které dělám, že tam nejsou. Brzy je po všem a já mám další tři zářezy v kartě.

Jenomže, pokud je něco vaše hobby, musíte si to hýčkat a dávat tomu příležitost se projevit. Což se stalo během včerejška. Dvojka se prostě rozhodla, že si bude žít svébytným životem. Máme bezva zubaře a proto se mu snažíme vycházet co nejvíce vstříc :-). Nikoli utrácením za nadstandardní služby, jak by se dalo očekávat, nebo v našem případě možná ani nedalo, ale snažíme se mu ulehčit práci. Když se ulomí kousek zubu a rozškrábe jazyk, není třeba hned zaneprazdňovat lékaře, že? Takový jemný, kulatý brousek na broušení řetězů motorových pil je naprosto ideální nástroj – velmi zdárně ozkoušeno. Pak mi pan domácí jednou chtěl ulevit a vyndat to, co v ústech podle jeho i mého názoru nemělo co dělat, byla jsem v devátém měsíci a po tom, co jsem si myslela, že jsem zcela neschopná a že nic nevydržím, jsme se dozvěděli, že se obnažila čelist a že jsme se jí pokoušeli vytáhnout. :)  No a včera večer, když jsem zase chodila od skleníku domů a do skleníku a domů, zcela bezmyšlenkovitě, jen abych nemyslela na svou dvojku, napadlo mě zavolat kamarádovi, ke kterému nemám respekt. Já totiž mám obrovský respekt ke každému lékaři. Byla jsem totiž vychovávaná v rodině zdravotní sestry, samozřejmě jako budoucí lékařka a tudíž je odjakživa každý lékař pro mě něco jako Pan doktor!

Tohoto kamaráda jsme však zažili v situacích, že není možné ho adorovat jen proto, že je lékař a tak jsem si řekla – to je ten pravý, navíc je stomatochirurg. Neznala jsem číslo a google mi ukázal před jeho jménem MUDr et MUDr. Nejsem si úplně jistá, co to je, ale okamžitě to ve mně vzbudilo respekt:-).  A ten nám odpověděl, že to můžeme zkusit, že můžeme vzít kombinačky a zkusit nástavbu sundat. A tak když to máte posvěcený od MUDr et MUDr, jdete na to. Nejdřív já, pak pan domácí a pak probdělá noc, protože se to nepovedlo. :-) No a po šesté ráno už drandím letos poprvé na kole, je nádherně, slunce skrz mlhu, zub bolí mnohem méně, protože mám za nehtama a to cítím víc. Slouží syn, stejně dobrý lékař, ohromně jemný, navíc v jeho ordinaci hraje metalová kapela, což mi ohromně vyhovuje, protože nevím jestli si umíte představit situaci, kdy jste na pohotovosti, a že znám v okolí asi všechny a nejen, že vás bolí zub, ale navíc tam hraje dechovka? , takže metal bylo veliké plus.

Někdy se posléze negativa ukáží velmi pozitivní. Na takovou cestu bych se asi dobrovolně nevydala :-)

Lehká mrkvová pomazánka

A tak dnes jen úplně obyčejná, velmi lehká  mrkvová pomazánka na domácí chleba. Není na ní potřeba mnoho – stačí tři mrkve, objemově stejné množství tarohu, 50g zelených oliv, sůl, provensálské koření a bazalka.

Její příprava je nesmírně snadná. Stačí nastrouhat mrkev, přidat tvaroh, sůl, část oliv nakrájet dovnitř a část na odzobu. Velmi důležité je přidat provensálské koření a bazalku – podle chuti.

4 komentáře to “Lehká mrkvová pomazánka”

 • Veronika:

  Ahoj Kláro, momazánka výborná. Místo zelených oliv jsem tam dala černé a koření, které doporučuješ taky došlo, tak místo toho bylinková brušeta (nebo bruschetta? vím, že název je zřejmě počeštělý :) díky za tip! a zdravím na kopec :)

 • Pipi:

  Vždycky se těším na další díl tvé nekonečné zubařské telenovely… :-D

  • Díky Pipi vřele za tvůj enthuziasmus, že bude nekonečná :-)). Zatím neuvažuji jinak, ale ještě pár dílů a mohla by veselá zubní blogonovela dojít do zdárných konců :).

 • Shira313:

  Len čítam a je mi na odpadnutie, som totiž u zubára úplný zbabelec a trasiem sa na kresle ako osika.

  Môj obdiv a pekný víkend :o)

  Nie sme veľmi pomazánkoví, ale predvčerom som zo zvyšku údenej makrely spravila božskú nátierku a mrkvová musí byť tiež úžasná.
  Keď vyskúšam, napíšem :D

Přidejte komentář