Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archiv
Rubriky
Nový Domácí pekař
Domácí mlékař

Tak jsem nám trochu poničila ekologickou stopu a pan domácí mi po dvou letech mého váhání, zda ano, či ne, pořídil čtečku knížek. Přes všechna rozporuplná vyhodnocování vlastnictví čtečky v různých diskuzích jsem se stala jednoznačným čtečkovým příznivcem. Přesto, že není nad papírovou stránku a její vůni, přistihla jsem se několikrát, že se snažím mechanicky na čtečce otočit stránkou, tudíž u mě zafungovala čtečka skvěle. No a protože mám tedy čtečku, neodolala jsem a započala s vytvořením elektronického souboru receptů. Udělám si zimní souboj v kuchyni, mezi sešitem ručně vypisovaných receptů a velmi přehledným elektronickým všech. A když už to tedy dělám, vzala jsem to trochu z gruntu a ráda bych to dala ostatním  k dispozici, takže Eliška dostává jako editor k posouzení fonty, panu domácímu se líbí jeden, Elišce zcela jasně ten druhý vybraný, a když pan domácí odsouhlasí, že se na jeho názor máme vykašlat, že není vášnivý čtenář ani kuchař, že je vášnivý posluchač :) a ať je tedy po Eliščině fontu, pošleme na posouzení Petře a ta nám napíše, že rozhodně patkové písmo, což je to pana domácího a nikoli Elišky.  Hlavní editor Petra k tomu říká čistě pragmatické připomínky, což je  nejhorší, protože jsou evidentní a člověk je změnit musí. A tak, když se všichni ostatní usadí před pohádku, zhruba dvě hodiny se snažím naučit formátovat obsah – lépe řečeno, snažím se, aby duch vyhrál nad strojem a podaří se, ale dvě hodiny pobytu pletí na záhoně vždy ukáží mnohem větší efekt, než dvě hodiny učení se správného formátování :-).   Přečetla jsem asi třicet  stránek o typografii a vždy to končí následným :“ vykašli se na to, děláš si to stejně pro sebe, že?“ :-).  Tak to jen jako ochutnávka pro ty, kteří by rádi měli zcela přehledný soubor receptů s kompletním proklikem na web, bez veškerých nepřístojností a expresivních výrazů. Čisté vařivo:-). Ještě, že jsem nemocná a můžu ležet a číst typografii, sledovat fonty a každé ráno trpět sebelítostí, že se mě nikdo nezeptal, jak mi je :-))

A protože je strašně, ale strašně salátu, jako ostatně každý rok, přidávám jeden sálátový, obzvláště vypečený recept. Je na něj potřeba cca 6 středně velkých salátů, asi 10 listů špenátu, 4 sýry malé kulaté- u nás je to domácí hermelín, který pan domácí ale tipuje spáš na kupovaný romadůr:),5 vajec, 500 ml mléka,4 vrchovaté lžíce strouhanky a 4 lžíce mouky,  sůl, uzená paprika, pepř, olej.  Kuskus, curry a koření garam masala.

Salát je třeba pečlivě omýt, stejně tak špenát. Natrhat na jednotlivé listy, vložit na plech s vysokým okrajem – bude hodně přetékat, posypat solí a uzenou paprikou, prokapat slunečnicovým olejem a dát do trouby na 180°C. Je třeba salát hlídat, aby se vždy stáhl zpět z okrajů plechu do plechu. Jakmile se zmenší objem, salát má tendenci se připékat na okraj plechu.  Uvnitř plechu zmenší salát několikanásobně svůj objem a je třeba o občas promíchat.

Jakmile změkne, což je cca za 15 miut, plech se vynd, opatrně se nakloněným rohem plechu vylije voda, která se vyloučí ze salátu a salát se poklade  velmi jemně nakrájenými plátky sýra. Pak se plech asi na pět minut vrátí do trouby.

Mezi tím je třeba zalít kuskus, promíchaný se solí, kořením curry a kořením garam masala, což je směs zpočátku velmi ostrého koření, které však už při podávání není tak ostré – nicméně nevhodné pro děti. Pro děti je vhodné přidat druhou várku kuskusu, bez masaly a případně curry, s paprikou a turmerikem například.Kuskus je třeba zalít dvou a půl násobným množstvím horké vody a přikrýt na cca. 10 minut.

Plech se salátem a roztaveným sýrem vyndám z trouby, vložím na rozpálenou plotnu, promíchám – nenechávám sýr pouze na povrchu a zaliji rozmíchaným mlékem s vejci, strouhankou a moukou, se solí a pepřem, ještě s trochou uzené papriky. Vše nechám tak dlouho, dokud není hmota kompaktní, pak rozříznu do kříže a palačinkovou podběračkou každou čtvrtku otočím a nechám dodělat z druhé strany.

A to je vše.

 

Sdílej článek...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

5 komentářů to “Kuskus s udušeným salátem”

  • fusil:

    Nevím, jak to chutná, ale vypadá to strašně :-)Naštěstí není pravidlem, že vzhled a chuť jídla jsou na sobě závislé, takže věřím, že kuskus se salátem je velká dobrota. Ale přece jenom, člověk většinou začíná jíst očima :-)))

    • :-)no jo no, chápu, oční stigma je pro mnoho lidí veliké.Já k tomu nemůžu nic víc, že na stylování kašlu, fotku nedělal pan domácí a jídlo bylo chuťově moc fajn, ty co nám nechutnají sem ze zásady nedávám. Já ho sem dát původně nechtěla, právě proto, že to nevypadalo na talíři jako něco na výstavu, ale protože si sem píšu právě to, co tu chci pro sebe do budoucna mít, je to tu. Budete muset přivřít oči no :-)

  • Hana:

    Kláro, díky za další úžasný recept! Taky je u nás přebytek salátu ;) V Belgii se ze salátu dělá polévka, tam se jich dá pár taky „utopit“ ;)

  • to vůbec není rýpavá, to je naopak dost zásadní :-), utekla mi jednička, omlouvám se:-), takže asi 10 listů

  • Jedna rýpavá, omlouvám se… Kolik je toho špenátu? :)

Přidejte komentář