Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Když jsme jeli v úterý do tiskárny, zadělala jsem na bagety, že si je dáme k večeři. Vrátili jsme se, vložili knihu na stránku a od té doby těsto na bagetu kynulo až do včera, kdy byl poprvé čas vydechnout. Každý den jsem ho poctivě promíchala, poctivě ho udržovala v chladu a těšila se, jak využiju tento dar. Pro mě, netrpělivce je to dar, neboť nerada vědomě čekám 4 dny, až mi vykyne těsto. Díky pomalému kynutí v chladu je pak chléb lehčí a má zcela jinou chuť než tentýž, udělaný z normálně kynutého těsta. Rozhodně doporučuji zkusit experimentovat s pečením, které není chuťově klasické. Sladko – slaný chléb lze konzumovat jak samotný, tak s čímkoli sladkým, ale i slaným na vrchu.

Na dvě větší cihly z formy na biskupský chlebíček je potřeba: 2 kg hladké mouky, 80 g droždí, 6 lžic oleje, voda, sůl, 3 lžíce skořice, 100 g rozinek, 100 g lískových ořechů, 6 lžic cukru.

Nejprve je důležité nechat vykynout drožďový kvásek. Vložíme si 1/2 mouky do mísy, uděláme důlek, přidáme 1/2 droždí a trochou vody droždí rozmícháme na kašičku. Jakmile vzejde – asi 10 min, přidáme olej, sůl a zaděláme těsto. Mísu přikryjeme a dáme do chladu kynout. Každý den, alespoň 2x je nutné těsto promíchat. Těsto bychom měli nechat kynout alespoń 24 hodin, můžeme však pokračovat až 80 hodin.

Po této době těsto vyndáme z chladu, přidáme do něj další kilogram mouky, uděláme opět důlek, přidáme droždí a vodu a opět necháme 10 min kynout kvásek. Po uplynutí této doby nepřidáváme již sůl, nýbrž cukr, nasekané oříšky, rozinky a skořici.

Těsto ihned rozdělíme do forem a necháme kynout. Nyní již v pokojové teplotě cca 1 hod.

Následně vložíme formy do rozpálené trouby na 200 °C a hlídáme, abychom chleby nepřipálili.

Chléb je velmi jemný, chuťově velmi dobrý.

 

Pokud se vám líbí pečivo v tomto receptu, podívejte se na ostatní pečivo a chléb jako e-knížka chléb a pečivo z Kopce – čisté pečivo bez fotek.

 

 

Jedna odpověď to “Skořicový chléb s ořechy a rozinkami”

  • Fantastický recept, odporúčam ho každému a čerešničkou na torte je, keď si na každý plátok natriete mäkký tvaroh rozmiešaný s kyslou smotanou, a vanilkového cukru. Skutočná pochúťka

Přidejte komentář