Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Než opět po neděli nasněží, rychle doděláváme jezírko, aby se mohlo zakrýt a začít plnit. Bereme do komentáře dobré rady z vlastní zkušenosti, jaké se vám osvědčily vodní rostliny. Dokud jsme v ráži, můžeme stále ještě měnit výšku obou pater pro rostliny, sem tedy s dobrými nápady! A mezitím co sejeme, sázíme, kopeme, vyvážíme kolečka, čteme si a pauzujeme v psaní pekaře, protože se nám nechce, pečeme rychlé koláče s tvarohem nebo domácí lučinou, jako dnes.

Budeme potřebovat: na linecké těsto: 70 g cukru z kokosových květů (lze zaměnit za obyčejný cukr moučku), 140 g másla, 210 g celozrnné pšeničné mouky, 2 celá vejce, 3 lžíce vody; na náplň: 1000 g domácí lučiny, 4 celá vejce, 100 g cukru, 1 vanilkový puding, vanilku, lžíce kakaa.

Nejprve vytvoříme linecké těsto uhnětením cukru, másla, mouky, vajec a vody. Těstem vyložíme velkou dortovou formu, na stěnách až nahoru a těsto pokryjeme vymixovanou nádivkou. Umixujeme domácí lučinu (lze zaměnit za lučinu kupovanou, za sýr philadelphia nebo za tučný tvaroh), přidáme vejce, cukr a vanilkový puding a nakonec cukr s naloženou vanilkou (cca 1 kávovou lžičku). Část těsta odendáme, smícháme s kakaem a lžičkou naneseme na povrch nádivky různé ornamenty.

Vložíme do vyhřáté trouby na 180 °C a pečeme cca 45 – 60 min. Upečené vyndáme z trouby a necháme dobře vychladnout. Krájíme studené!

2 komentáře to “Koláč z domácí lučiny”

  • Anonym:

    Máme sice jen maličké jezírko, ale abych odpověděla, osvědčily se kosatce. Švagr-zahradník je doporučil, protože prý mají z vodních rostlin asi nejvyšší spotřebu živin. Čili měly by nejúčinněji eliminovat zelenání vody a růst řas. Daří se to na jaře a počátkem léta, když tvoří tu hustou zelenou masu, v plném létě pak méně. Rychle se množí – před pár lety jsme si utrhli v nedalekém přírodním jezeru ze břehu pár trsů a teď bychom už potřebovali tu namnoženou haldu probrat.
    Na hloubce máme stulík pro parádu, krásně a krátce kvete. Je to takový svátek – v plném květu se stvol udrží možná jen den.
    V našich podmínkách ve městě v nížině voda v jezírku hodně zelená. Jako úplný zázrak se proti řasám ukázali pulci. Švagr je nabral u nich v železné kádi, kam vajíčka žáby nakladly a kde už pulci veškerou potravu vyluxovali, a vypustil u nás. Za deset minut se z cestovního stresu rozkoukali a pustili do práce. Druhý den ráno bylo jezírko jak vyměněné. Jak vyrostli, efekt pominul, ale v době jejich růstu byla radost se na to dívat. Domácí přírodověda.

Přidejte komentář