Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Nový Domácí pekař
Domácí mlékař

To se tak někdy přihodí, že se naskytne hodně šlehačky a je třeba ji zpracovat. Jeden den je koprovka a šlehačková bábovka, druhý den, poté, co jsme shlédli „Díru u Hanušovic“, mimochodem výborný film, kde se však většina scén plyne kolem jídla, bylo třeba zpracovat další várku. A protože jsme již dlouho nebyli v cukrárně, udělali jsme si večerní páteční cukrárnu doma.

Dobrý šlehačkový odbyt (místo sněhové náplně) zajistí kremrole z listového těsta. Výhodou je malý obsah cukru, neboť v kremrolích se u nás vyskytuje pouze jako ozdoba, uvnitř ho netřeba a těsto je cukru prosté.

dscn2215ok

Pravda je, že jsou potřeba kovové trubičky na upečení, ale jinak velmi rychlý moučník. Kremrole jsou následovány žloutkovými větrníky s dvojbarevnou šlehačkou a hlavně a především tmavým odpoledním dortem, jehož výhodou je zase menší množství tuku, neboť dort neobsahuje krém. Jedná se o nadýchaný piškot s dvěma druhy šlehačky.

dscn2216ok

Lehký dort

Na těsto je třeba: 6 vajec, 120 g cukru krystal nebo krupice, 135 g celozrnné pšeničné přesáté mouky. Dále 5 g prášku do pečiva, 2 lžíce vlažné vody, 2 vrchovaté lžíce kvalitního kakaa  a papír na pečení.

Nejdříve ušleháme žloutky s cukrem do pěny. Přidáme dvě lžíce vody, kakao a nakonec postupně ušlehaný sníh a mouku.

Těsto vložíme do dortové formy vyložené papírem na pečení a dáme péci do trouby vyhřáté na 190 °C a pečeme, dokud špejlí nezkusíme, že je korpus upečený. Pečení trvá cca 35 min.

Po upečení necháme korpus vychladnout, rozkrojíme ho podélně na tři díly, tedy dvakrát krájíme a následně ozdobíme. Zdobíme bílou a pařížskou šlehačkou.

Pařížská šlehačka

Připravíme si 500 ml smetany a 100 g hořké čokolády.

Čokoládu i smetanu vložíme do hrníčku a dáme vařit. Za stálého míchání přivedeme do horka. Následně sundáme a necháme v kuchyni vychladnout. Přikryjeme a necháme v chladu do druhého dne, kdy šlehačku ušleháme. Pokud spěcháme, lze vychladit ve studené vodní lázni, nechat chvíli v mrazáku vychladit a ušlehat ihned, tedy rozšlehat. Protože se ale dotuha neušlehá, je třeba ušlehat i klasickou bílou šlehačku a tmavou vychladlou do ní pomalým pramínkem vlévat a vyšlehávat. Nebude však tak hustá jako šlehaná druhý den.

Nakonec posypeme stouhanou čokoládou.

dscn2217ok

Sdílej článek...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

3 komentáře to “Rychlý odpolední dort”

 • Bohunka:

  Klárko, děkuju za radu, zkusím víc vychladit a použít techniku ;-)
  Krásný večer.
  Bohunka

 • Bohunka:

  Milá Klárko, šlehačku sbírám z mléka, které kupuju z automatu a většinou dělám máslo, pokud není na pořadu dne smetanová omáčka či poháry. Chci se tě zeptat, zda nějak šlehačku tužíš nebo jak ji vyšleháváš? Používám ruční šlehač na ruční pohon a úplně do tuha nejde, aby držela tvar..
  Díky za radu.
  Bohunka

  • Bohunko, smetanu hodně vychladím, klidně do 5 °C a pak normálně vyšlehám na úplně tuhou šlehačku. S tím nemám vůbec problém. Ale používám robota. Zkusím to ručním a dám vědět :).

Přidejte komentář