Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař


Bábovky jsou nádhera a já jsem takový systémový harpagonek. Prostě na všechno mám ráda
bábovka
svůj systém, díky kterému se rychleji, lépe a radostněji dostanu k cíli svého hledání. Proto má nová vášeň – soubory receptů,kteréžto soubory zamýšlím vložit ihned pod rejstřík, aby byly pěkně okamžitě na dosah :-). Myslím, že další bude květákový. .-)) No, ty čtyři recepty těžko nazývat souborem, spíš takovým  malým, bábovičkový souborečkem – souborečíčkem :-))) Počítám ale s raketovým nárůstem :-))))
formababovka
Co je to vlastně bábovka? Bábovka je druh sladkého pečiva, které se lije do specifické formy a poté se ve formě peče.Wikipedia o bábovkách říká , že je to  typické pečivo nejen v Česku, ale také v Polsku, RAkousku a jižních částech Německa (zde známo jako Gugelhupf a obdobně); formou a složením se bábovce podobá i italský Panettone a francouzská Baba au rhum.

Ve vševědovi jsem se dozvěděla, že bábovka je v podstatě to samé co „baba“. A baba je pečivo pečené v různých zemích slovanských, jež se peče ve tvořítku – formě, různé podoby. Baba ruská např. ve tvaru uťaté homole, vysoké až 60cm. Není-li kovové po ruce, udělají jí z tuhého papíru. V podobné formě se peče i baba polská a ukrajinská. U nás pak baba litá, místy bramborová, maková s medem nebo z mrkve. Rozdíly jsou jen v úpravě těsta, v němž bývá mnoho vajec (12,60,70až 120) – kam já se hrabu se svým množstvím surovin :-)) a mnoho různých přísad – mandlí, rozinek, kardamomu, šafránu, pomerančové a citornové kůry.

Bábovka pak se na rozdíl od baby peče ve formách nižších, rýhovaných a žlábkovaných. Upravuje se velmi různě z těsta kynutého i bez , s fermentinem, s pečivovými prášky, z těsta piškotového, třeného, z mouky bramborové, pšeničné atd. Kuchařky uvádějí mnoho předpisů na bábovky z nichž nejnákladnější jsou předpisy na bábovky třené z 10-22 žloutků, kdežto nejlevnější se pořizují z obyčejného buchtového těsta, s různými náplněmi i bez.

Formy na bábovku jsou pak velmi rozmanité. Za prvé velikostí – od nejmenších, docela malých
formy

báboviček až po obrovské litinové formy. V současné době jsou velmi rozšířené formy smaltované, silikonové, plechové, nerezové, keramické a formy železné a měděné se už vidí poméně. Já sama nemám ráda formu z nerezu ani plechu – v této formě se mi dobře bábovka nepeče. Mám formu smaltovanou a keramickou a s oběma jsem moc spokojená. S měděnou mám společného bohužel jen to, že bych si jí moc přála :-))) Vidím tu místnost pod novou střechou, uprostřed naše kamna a kolem nich visí měděné formy :-)))

A je ještě jeden druh formy – samozřejmě kromě všech různých zvířátkových a srdcových nápodob, ve kterých se dělají také moučníky z bábovkového těsta – ryby, beránci, srdce, kola, podkovy, atd. Je to bábovka, které se říká „BACKALLA“
Backalla je forma na bábovku, jejíž střední roura může býti vyňata a přečnívající vnitřek tvoří pevnou nohu, na níž je forma podepřena, aby se nemusila dotýkat
formy

forma

trouby.  To má dvojí výhodu. Bábovka se stejnoměrně peče ze všech stran a druhá výhoda je, že se mnohem snadněji vyklopí. Nejprve se vyndá vnitřní roura, bábovka se nechá vychladnout a pak se lehce vyklopí z formy.
Tak tu také bohužel nevlastním:-) a proto nemůžu sloužit zkušenostmi s pečním v ní.  Ale třeba se najde někdo, kdo jí má a kdo se rozdělí o své zkušenosti s takovouto formou.

Formy na bábovku se věšely odjakživa na zeď. Dodnes mi dělá problém pochopit jak. Ty co mají ucho, tam je mi to jasné, i dokážu pochopit, že by se mohly navlékat na  prostřední vnitřek, ale právě toto mi zatím u žádné formy nešlo – vždy po určité době – většinou velmi krátké – sklouzla :-)) pravděpodobně kvůli špatnému úhlu. Ráda si nechám poradit.

LINECKÁ BÁBOVKA S OŘECHOVOU NÁPLNÍ

Velmi jemná, přesto, že je s ořechovou náplní, není příliš těžká a i práce s ní je zábavná.
Do lineckého obalu se vkládá poklad z ořechů smíchaných se sněhem a tato náplň během pečení pomalu nadzvedává lineckou čepici navrchu. Rozhodně vypadá po upečení jako běžná, „obyčejná“bábovka. O to větší překvapení nastane po jejím rozkrojení.
bbbbbbbbbbb

Rychlá, obyčejná třená bábovka

Bábovka jak na nedělní snídani, tak i na druhého, třetího, čtvrtého beránka poté, co se první sní :-))) Její veliká výhoda je, že je rychlá
beranek

MRAMOROVÁ BÁBOVKA

Mramorová bábovka podle Marie Sandtnerové – česká klasika. Sice jiná v tom, že v jako každé bábovce tady, je použitá celozrnná přesátá mouka, ale přesto výborná, jemná, křehká……
Mramorová bábovka je sice o něco málo složitější než obyčejná třená, ale zase to vrátí svou báječnou chutí.
bábovka

MAKOVÁ BÁBOVKA -MAKOVEC

Maková bábovka – s velkou dávkou výborného máku – opravdový makovec. Tato bábovka není jen obyčejná třená buchta s přidaným mákem. Je to křehký, sypký makovec. Je tučná – ale výtečná :-)))
makovec

BÁBOVKA S RUMEM A ROZINKAMI

Tato bábovka je vynikající, nebo se alespoň setkala s velikým ohlasem. Rozhodně jí doporučuji. Je jemná, krásně se vyklopila, je tam tedy dost alkoholu, takže každý dle vlastního uvážení dětem.
bábovka

TVAROHOVÁ BÁBOVKA

Tvarohová bábovka jako ta, kterou považuje za nejlepší paní Oubrechtová !!! Nepovedla se hned napoprvé, zato napodruhé mě chytila asi na doživotí. Je výtečná !!! VLáčná!!
bábovka

VÍDEŇSKÁ BÁBOVKA

Výborná vídeňská bábovka se vším, co ke klasické bábovce patří. Venku sníh a zima, doma teplo, černá nebo bílá káva, horký čaj, punč a k tomu všemu – jemně bíle cukrovaná vídeňská bábovka.
Je kyprá a křehká, přitom jemně hutná.
vídeňská bábovka

MÁSLOVÁ BÁBOVKA

Bábovka z třeného másla, s kandovaným ovocem, tentokrát dýní. Bábovka na větší formu,ze čtyřvajec, zvládne i těžký přesun v batohu, aniž by došla újmě.
máslová bábovka

Původní beránek a bábovka

Původní, tedy vlastní recept- tvarohová bávovka s olejem – pro ty, kteří zrovna nemají doma máslo. Je velmi jemná a díky tvarohu vláčná. Trochu složitější přípravou majonézy, ale rozhodně se vyplatí

Bábovka čtyř chutí

Bábovka, která je kromě žluté vanilkové také kakaová, kokosová a s meltou. Je velmi jemná a výborná


Komentáře

1 dadaz dadaz | 22. června 2010 v 11:02 | Reagovat

krásne shrnuto… ty kuzele, s tema bych se nechtela delat… ;-)

2 Klára Klára | E-mail | Web | 23. června 2010 v 5:59 | Reagovat

Díky :-) a snad přibyde i hodně dalších bábovek – ty baby, docela by mě zajímalo to vidět, jak takový moučník vypadá :-D

3 Veska Veska | 24. června 2010 v 6:54 | Reagovat

Jo to by mě taky zajímalo jak vypadá Bábka ze 60 vajec a ta trouba které ji upeče,nehledě na to že bych při míchání utopila šlehač :-D takže nějaký profi robot by se hodil nebo díže na zadělání chleba

4 Klára Klára | E-mail | Web | 21. října 2010 v 20:26 | Reagovat

aktualizace o tvarohovou bábovku :-)

5 Tíško Tíško | E-mail | Web | 17. prosince 2010 v 18:11 | Reagovat

Dobry den!

Vsetky Vase babovky vyzeraju VYNIKAJUCO! Poprosila som Mamu, aby mi vsetky upiekla.

Pozdravujem z Bratislavy,
Tíško (Tichomír) :-) :D

6 Klára Klára | E-mail | Web | 18. prosince 2010 v 20:25 | Reagovat

[5]: Zdravím Tíško, díky moc a pevně doufám, že mě maminka nebude nesnášet ;-) :-D

Přidejte komentář