Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Archive for the ‘Vegerecepty’ Category


veg
Suroviny: rýže, cukr, sůl, ttvaroh, mléko, ovoce
Rýži zalijeme mlékem, minimálně 3x tolik mléka, než je rýže. Jemně osolíme a dáme vařit. Když

bude rýže již velmi změklá a mléko již téměř vsáklé do rýže, přidáme cukr dle chuti, domícháme a nandáme na talíře. Do kaše přidáme již na

ryzkase

talíři neochucený čerstvý tvaroh, ideálně domácí :-) a ovoce dle chuti. Dnes to byly švěstky a borůvky zavařené z léta.


veg
Po náročném dni něco velmi rychlého a velmi oblíbeného. A také tučného a vydatného, což by asi zrovna neměla být večeře, ale někdy se to tak sejde…. U nás jedno z nejoblíbenějších jídel.
btr
Suroviny: brambory, dle potřeby, cibule na proužky – na cca 1,5kg brambor asi 4 cibule, 4 stroužky česneku, sterilovaný hrách, hodně sladké papriky, majoránka, sůl, pepř,kapka tabasco a hlavně smetana na vaření. Velebím vlastní krávu – brambory nemusí být zcela potopené, ale je jí třeba hodně. :-)Ideální množství je do poloviny brambor. Během vaření se při míchání všechny brambory nasají smetanou.
Brambory oloupeme, nakrájíme na kousky – ne příliš malé ani veliké, omyjeme, vložíme do hrnce, posypeme nakrájenou cibulí na proužky, pokrájenými stroužky česneku, osolíme, opepříme, zakápneme kapkou tabasco, posypeme vydatně sladkou paprikou, nasypeme sterilovaný hrách – slitý – bez vody a zalijeme smetanou. Řádně promícháme a dáme vařit. Je třeba občas promíchat a je třeba brambory spíše rozvařit než nedovařit. Brambory se podávají samotné – při velké chuti lze posypat ještě strouhaným sýrem, ale není nezbytné.

Komentáře

1 Linda Linda | 4. dubna 2010 v 8:30 | Reagovat

Vypada to jedle, veeelmi jedle.

Akorat netusim, jak recept pro sebe  mirne zfkovat…. vynechanim smetany to urcite ztrati podstatnou cast sveho kouzla, mozna i kouzlo cele:)

2 vegereceptynakazdyden vegereceptynakazdyden | E-mail | Web | 4. dubna 2010 v 8:54 | Reagovat

:-))) Bohužel, u tohoto receptu je způsob odlehčení jen ten, že se vůbec neuvaří, nebo nesní :-))). Když chybí část smetany, lze částečně nahradit mlékem s máslem, ale už je to něco naprosto jiného. Tady skutečně platí, čím více a hustší smetany, tím lépe :-)))). Lze udělat brambory i s mlékem, ale jsou to brambory s mlékem :-)

3 Darina Darina | E-mail | 4. května 2010 v 13:53 | Reagovat

Klárko,,,,tak za nás hodnotím  recept jako úžasnou mňamku ,,výborně jsme si pochutnali a brzo si dáme repete :o))) Díky té smetaně je to lahodné :-) :-)

4 vegereceptynakazdyden vegereceptynakazdyden | E-mail | Web | 4. května 2010 v 20:47 | Reagovat

[3]:děkuji, to potěší :-)

K snidani jsem chtěla mazanec, ale večer jsem ho nestihla udělat, tak brzy ráno. Roztopit kamna, udělat kvásek a tehdy jsem zjistila, že nemám hotové máslo. Takže na fotce se surovinami chybí máslo, protože zatímco kynul kvásek a odměřovala jsem suroviny, máslo se teprve tlouklo a nechtělo se potvora udělat.  Mlýnek na mouku jsem přikrývala dekou, aby nevzbudil děti – máslo se nakonec udělalo, kamna roztopily a mazanec povedl :-) Read the rest of this entry »
Nať dobromysli se používá zejména jako koření (pod názvem OREGANO); typickým použitím je kořenění pizzy. Kromě toho je též součástí provensálského koření. Chuť je výrazná. Sbírá se kvetoucí nať, přítomnost plodů je nežádoucí
oregano
Používá se též v léčitelství pro své aseptické a protizánětlivé účinky, usnadňuje odkašlávání a zvyšuje vyměšování žluči. Droga je silným prostředkem uvolňující křečovité stažení hladkého svalstva (spazmolytikum). Používá se i na obklady a osvěžující koupele. Ne nadarmo je českým názvem oregana – Dobromysl. Používá se jako nálev – zalitá dobromysl vařící vodou, 10 min. nechat odstát, poté scedit. Pužívá se na nervové problémy.
Pokud se pěstuje, tak je zároveň důležitou medonosnou rostlinou.
V nati obsažené barvivo se dřívo používalo k barvení ovčí vlny.
Nať dobromysli obsahuje asi 0,4% silice (hlavně thymol a kvarkarol) a asi 8% tříslovin, hořčiny, tanin, těkavý olej, gumopryskyřici a další látky.
oregano
oregano je velmi důležitým kulinářským kořením. Je používaný v Turecku, Řecku, Portugalsku, Španělsku, Latinské americe a Itálii. Používají se více sušené listy, nežli čerství.  Oregano je často používáno do rajčatových omáček, smažené zeleniny. Naprosto specifické je oregano na pizze.Spolu s bazalkou dává charakter italským jídlům.
obrázek z :

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Oregano.jpg


veg
VGN
Shodou okolností :-) jsem se rozhodla dnes k večeři udělat oblíbený zelný salát. Salát je možné udělat ve variantě jak pouze z bílého zelí, nebo pouze červeného, tak i z obou dohromady a ještě ostatní zeleniny. Tato varianta vyhrála pro dnešní večer.
salát
Suroviny: Červené zelí, bílé zelí – stejným poměrem, cca 1/10  celeru a cca 1/10 mrkve – poměr je celer a mrkev ku zelí :-). Nejlépe je, pokud je vše čerstvé, uchované ve sklepě. Jak zelí, tak i mrkev a celer jsou v této době při dobrém uskladnění poměrně pevné a pěkné.Dále jedna malá cibule – platí to samé co o ostatní zelenině. Ideální je vlastní uskladněná. Pro tento salát je lepší variantou cibule žlutá. Bílá by byla ještě lepší, ale ta se většinou již dubna ve schopném stavu ku vaření nedožije.
Dále je třeba ve variantě pro dospělé feferonka, nebo tabasco, ve variantě pro děti bez ní. Oregano, sůl a horká voda a olivový olej.Pokud jsou k dispozici, lze přidat i krájené čerstvé žampiony. Dnes tedy k dispozici nebyly :-)
Oboje zelí nakrájíme na tenké proužky nožem, promícháme a nyní přijde velmi důležitá fáze, kterou nelze vynechat,aby byl salát více chutný. Zelí zalijeme vařící vodou, mícháme asi čtvrt, půl minuty a poté vodu přes cedník vylijeme.
Přidáme nakrájenou cibuli na proužky, nastrouhaný celer na ne úplně jemném struhadle, mrkev strouhanou na nejjemnějším struhadle a nakrájenou feferonku, nebo pár kapek tabasco. Jako poslední přidáme oregano – ideální je oregano molido – mletá dobromysl na prášek, sůl  a olivový olej. Vše dobře promícháme.

Reklama


Komentáře

1 Linda Linda | 2. dubna 2010 v 20:52 | Reagovat

Děkuji:)

Pod pojmem kari (také karí, či anglicky curry) se rozumí směs koření a také pokrm. Kari je svým původem tamilské  označení pokrmu, připomínající ragú, tedy kousky masa, ryby nebo zeleniny v omáčce. V tomto významu je pojem dnes rozšířen po celé Indii.  Během koloniální nadvlády však Britové začali tento pojem používat pro koření, které se pro přípravu těchto pokrmů používá; když se toto koření (jichž existuje nespočet druhů) dostalo do Evropy, zůstalo toto nesprávné označení. V Indii samotné (a v celé jihovýchodní Asii) se dodnes pod tímto pojmem rozumí jen pokrm, koření se říká masálá (jako kari je vyráběno výlučně pro export).
curry
Pokrm kari je jistým druhem ragů (známé i z němčiny jako Eintopf), tedy různé druhy na malé kousky nakrájeného masa, ryby nebo zeleniny, podávané v (většinou relativně) husté omáčce; jako příloha slouží rýže nebo indický chléb.
Koření, které se pro přípravu těchto pokrmů používá, tedy masala (v Evropě známé jako kari), je rozdílné nejen od oblasti k oblasti, ale i od města k městu; je možno ho koupit připravené v obchodě (jako prášek nebo ve formě pasty), v mnoha případech si ho každá rodina míchá sama. Masálá na severu Indie je většinou jemnější nežli pikantní až velmi ostré druhy v jižní Indii.
Složení silně variuje, k nejčastějším komponentám směsi patří kurkuma, pepř, chilli, kardamom, koriandr, zázvor, římský kmín, muškát, skořice a další.
Zde je návod na smíchání klasického kari z knihy Dagmar Lánské  „Koření pro každé vaření“, nakl. Práce Praha, 1979
Suroviny:

  • 80 g kurkumy
  • 60 g koriandru
  • 50 g kardamonu
  • 30 g římského kmínu
  • 30 g pískavice (řecké seno)
  • 20 g 10 g bílého pepře
  • 2,5 g cayenského pepře a papriky

Koření roztlučeme, smícháme, použijeme pouze potřebné množství a zbytek uložíme do uzavřené sklenice. Potřebné množství je pro tento recept 2 polévkové lžíce koření.

veg

Protože u nás doma nemají děti příliš v lásce rýži jako přílohu, přesto, že to stále zkouším na různé způsoby, většinou zbyde a protože ráda spotřebovávám všechny suroviny, dělám z rýže druhý den rýžové koule.
ryzovekoule
Na koule je třeba rýže, 1 vejce, tvaroh nebo tvarohová pomazánka, trochu curry, sůl, mouka – cca 4 lžíce celozrnné mouky. Prohněteme, utvoříme kompaktní koule, které jemně obalíme v najemno nastrouhané strouhance. Smažíme na teflonové pánvi na oleji.
Jako příloha bylo dnes vlastní lečo sterilované z léta, ale rýžové koule je možné podávat s jakýmkoli pestrým salátem, se zeleninou nebo samotné.  Rýžové koule lze po usmažení vložit i s talířem do trouby a posypat sýrem.

Komentáře

1 zlatkan zlatkan | 2. dubna 2010 v 18:10 | Reagovat

Rýžové koule vypadají úžasně,mňam :-)

2 Veska Veska | 19. května 2010 v 12:05 | Reagovat

Beky já přidala to tvých rýžovek uvařené vajíčko a na kostičky tvrdý sýr a zabalila do rýžového papíru
a usmažila – teda opravdu výborné jen tak se zeleným salátem (velká zásoba) :D

3 Jarka O. Jarka O. | 24. června 2010 v 20:44 | Reagovat

Využila jsem nápadu Vesky, zabalila do rýžového papíru a usmažila. Byly fantastické :-) http://www.toprecepty.cz/recept/12911-ryzove-koule/

4 Lůc Mác Lůc Mác | Web | 28. června 2010 v 20:54 | Reagovat
veg
K snídani nepravý velikonoční beránek, z obyčejného třeného těsta, z oleje, žádný sníh,
beranek
žádný piškot, jen taková poctivá hutná snídaně. Těžko dávat recept, tyto buchty jsou dělané od oka – vejce 4, cukr přiměřeně cca hrnek, olej cca půl hrnku, vanilkový cukr, trochu rumu, citronová kůra, prášek do pečiva, mouka – cca 3 hrnky, mléko dle potře

dadaz dadaz | 22. června 2010 v 10:16 | Reagovat

uff, to je teda rychlej recept 8-O

ale vlastne to staci, vse ostatní je jasné… :-)

by.


Přivezla jsem si domů novou, úžasnou, ručně dělanou formu na bábovku.
formababovka
Takže spolu s prvním beránkem, nepiškotovým, obyčejným, bude i jedna malá bábovka.

Reklama


Buď první, kdo ohodnotí tento článek.


Komentáře

1 Alena Alena | Web | 10. června 2010 v 22:12 | Reagovat

Ta bábovka je krásná. Jestli se můžu zeptat, odkud jsi ji přivezla? :-)

2 vegereceptynakazdyden vegereceptynakazdyden | E-mail | Web | 10. června 2010 v 22:39 | Reagovat

Určitě – jezdíme jednou do roka k jedné prima ženské na keramiku – nechá nás tam udělat pár věcí, ale bábovka byl dárek, stejně jako konvice – většina keramiky, kteou používám je od neznámý

Kurkuma neboli indický šafrán je koření ze sušeného mletého oddenku kurkumovníku dlouhého
TUM
(Curcuma longa), žluté barvy. Původ je v jižní Asii, největším producentem je Indie. Obsahuje asi 5 % éterického oleje (hlavní složky sabinen, felandren a žluté barvivo kurkumin). Používá se v kari koření. Někdy se výtažky z kurkumovníku (Curcuma longa) používají i jako lék. Tato
TU
asijská užitková rostlina z čeledi zázvorníkovitých má vynikající protizánětlivé účinky a je prokazatelně antioxidantem. Nejnověji se zjistilo, že významně podporuje mozkové kognitivní funkce, zejména u starších lidí. Je to přírodní a velmi účinný mozkový dopink, který poskytuje kari koření. Výsledky výzkumů byly zveřejněny v American Journal of Epidemiology. Z kurkumy se také vyrábí škrobová moučka; na trhu se objevuje pod názvem Arrowrot, někdy se také nazývá koa. Používá se např. k zahušťování rybích a želvích polévek.
KOR
Kurkumy se používá též jako barviva
do potravin. Například se používá do bezvaječných těstovin, aby byly žluté.
Oddenky kurkumy se několik hodin vaří a poté jsou sušeny a následně pomlety na sytě žlutý prášek. Aktivní prvek kurkumin má zemitou,nahořklou,pepřovitou a hořčici podobnou chuť.