Po zajásání před měsícem, že máme díky Marušce kvočnu a pod ní 14 vajec, se po týdnu nadšení stabilizovalo a nálada povadla. Kvočna nejprve tři vejce ze čtrnácti rozbila a pak jedno ráno sice seděla, ale mimo vejce. Propadla jsem panice, která se vystupňovala, když se ten den kvočna zcela nekontrolovaně procházela po ohrádce jako po korzu a vejce nechala svému osudu. Pak už ovšem zbylých 14 dní disciplinovaně seděla. Pro jistotu jsme jí sedět nechali a se zcela jasným závěrem, že z toho nic nebude, jsme poctivě čekali.
21. den jsem to nevydržela a přiložila vejce k uchu a většina vajec hlasitě pípala. Nálada doma se opět zvedla. Já chodila kontrolovat každou chvíli kvočnu, kdy že už se to vyklube, ale nic. Navíc klubání je pro život kuřete zcela stěžejní a pokud je něaká chyba v zasednutí vajec, kuře je sice živé, ale nemá sílu se vyklubat a s tímto závěrem jsem usínala :).
Brzy ráno jsem samozřejmě šla nejprve za kvočnou a bylo tam sedm kuřat. Během dopoledne se vylíhly další tři, takže skóre je deset živých na čtrnáct založených vajec.
Když slezla kvočna, Maruška přivezla pro jistotu druhou, ta a potažmo my, bychom se měli dočkat tuto neděli. A tak máme pěkný kuřecí léto :-)
Tatínek Marušky vylíhlá kuřata krmí směsí K1, my jim dáváme namletý šrot pšenice, kukuřice a tvaroh a po zkušenostech dáváme preventivně do vody prvních šest dní ob den antikokcidiostika. Pak už jen občas ocet. Důležitá je samozřejmě čistá voda, ovšem do něčeho velmi malého, aby se v ní kuřátka neutopila. Po vylíhnutí kuřátek tedy vyndaváme z boudičky papírovou bedýnku a nevylíhlá ani nenaťuklá vejce ještě 22. den lze zkontrolovat tím, že je vložíme do vlažné vody a pokud vejce v ustálené vodě „tancuje“, kuře uvnitř vejce žije a dýchá. Pokud je v klidu, kuře se už pravděpodobně nevylíhne.
Prosím, prosím, někdy na podzim nebo v zimě jsem tady někde viděla nabídku na kuřata, tuším, českých kropenek??? někde u Votic??? Nepamatuje si to, prosím, někdo, nemohu to tady najít, byla tam tuším mailová adresa nebo telefon. Díky Markéta
Ty jsou super. Právě se nám líhnou první kuřata a nechce se mi jim dávat směs (ač mi všichni kolem tvrdí, že mi kuřata bez speciálního žrádla pochcípou), mám namíchanou svoji směs a doufám, že mimina budou samé silné kusy, akorát se bojím kokcidiozy, můžu se zeptat, jaká antikokcidiostika používáte? Nemůžu nikde najít nic, co by nebylo přimíchané v nějaké směsi, díky!!!
Kouzelný :-)
Nedávno jsme se přestěhovali na vesnici, tak mám od muže konečně přislíbeno vybudování kurníku a snad se budeme brzy moci těšit z vlastních slepiček a vajíček. A děti by byly určitě nadšené, kdybychom se jednou dopracovali i k vlastním kuřátkům :-)
Tak ať vám pěkně rostou a dál se hezky daří!
Bára
Kuřátka mě naprosto dostala. Nevím proč, ale od dětství mám slepice ráda, dnes už sice jen jako nostalgickou vzpomínku na život v miniaturní vesničce…
Super kuřátka … ať jsou z nich samé slepičky
V neděli se olíhní ještě další kvočna – kéž by byla nějaká slepička a nejen kohoutci :-))
Přeji vám ať máte slepičky! Lepší kvočna než kupovat kuřátka. Já koupila 10 kuřátek a mám 2 slepičky a 8 kohoutků. Přeci jen na násodovém vejci se nepozná, zda je to kohout či slepička, tak to ani zkušené oko nemůže „podstrčit“ nezkušenému … Chovu zdar!
Gratulujeme k početné rodince!Ty jsou krásný!!!!!!! Děti tu hlasitě hulákají, jééé kuzátka:o)))
Tak to je nádherná nadílka! Jsem ráda, že se vám takhle pěkně zadařilo, tak teď jen ať pěkně rostou!
Krásne. Pamatám si ked kuriatka mavala este starka. :)
Gratulace,dopadli jste daleko lépe než my.Nám teď zasedla kachna indického běžce ač to prý nemívají ve zvyku,tak jsme zaexperimentovali a dali pod ní slepičí vajíčka,tak uvidíme.Třeba dopadneme líp než pod kvočnou.
Tak jestli se vám podaří vychovat z kuřat pojídače slimáků, tak si objednáváme..:))
Na pozirani slimaku potrebujete kachny! :-)
Ale vždyť já vím, indické běžce máme, ale tahle kombinace u slepice mi přišla dobrá…:))