A protože plané rostliny není důležité dávat jen ve velkém množství, ale lze je přidávat i v malém, ovšem aby nedošlo k pomýlení, nejen na okrasu, často v malém i funkčně, dnes je to velmi jednoduchý recept na snídani, plnou toho, co by v ní nemělo chybět – sacharidů a vlákniny (ve formě čistých ovesných vloček), bílkovin a velmi příznivých mikroorganismů (ve formě domácího jogurtu) a vzhledem k letošnímu plánu používat co nejvíce planých rostlin v kuchyni, přidáme navíc čerstvý ptačinec žabinec a květy fialky. Kdo doma pěstuje meduňku, v tomto okamžiku již najde její čerstvé drobné listy, které můžeme do jogurtu přidat. Kdo nevystačí se samotným jogurtem s vločkami a bylinkami, může přidat případně ovoce nebo sušené ovoce.
Obměnou budiž uvaření ovesných vloček ve vodě a smíchání této ovesné kaše následně s jogurtem. Bylinky přidáváme raději čerstvé, nevaříme je s vločkami, i když i tato příprava je možná.
Ptačinec žabinec
Ptačinec je zelená bylina s drobnými, bílými květy. Daří se jí spíše na vlhčích loukách, v zahradách (hlavně na záhonech), na neutrálních až lehce kyselých půdách.
Ze žabince sbíráme kvetoucí nať, většinou od konce dubna a kolem 10. hodiny ranní. Ovšem tato pravidla platí pro sběr bylin pro léčivé účinky. Pokud chceme ptačinec použít v kuchyni, je lépe používat co nejmladší rostlinu, bez problémů již v počátku dubna, tedy nyní. Není ani nezbytně nutné, aby již byla rostlina v květu. Na rozdíl od sběru pro sušení, do kuchyně můžeme ptačinec sbírat i za deštivého počasí.
Ptačinec obsahuje
- třísloviny
- saponiny
- minerální soli
- organické kyseliny
- vitamíny C, E,
- karotin, tanin, sliz a hořčiny
Ptačinec se používá jako poměrně účinný močopudný prostředek (Močopudné čaje urychlují vylučování moči, díky čemuž se čistí močový měchýř a močové cesty. Podporují vylučovací funkci ledvin.), na čištění krve a hlavně při léčbě různých kožních onemocnění – ekzémů a lupénky.
Používat můžeme ptačinec do salátů, čerstvý na posypání na domácí chléb s máslem a sýrem, na pomletí kvůli čerstvé šťávě, kde jsme však s použitím opatrní a neužíváme v příliš velkém množství.
Fialka
Jak píší pánové Janča a Zentrich ve svém herbáči č.2, staří Atéňané používali fialku pro její schopnosti uklidňování, mírnění hněvu a mírnění nespavosti. Plinius doporučoval fialku máčenou ve vodě proti DNĚ a fialkový věnec proti bolestem hlavy a závratím. Keltové vyráběli ze směsi fialek a kozího mléka kosmetický prostředek a v 16. století se vyráběl v Anglii z fialky sirup jako účinné projímadlo pro děti.
Více o fialce na wikipedii
Milá Kláro,
začala jsem,mimo různých domácích, víceméně hospodářských zvířat, chovat i kanáry a napsala na svůj web něco o žabinci. Třeba se Ti některé recepty budou líbit…
http://harckykanar.webnode.cz/news/cim-udelat-kanarovi-radost/
Markéta, ta od Filipa