Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Archive for the ‘Vegerecepty’ Category

veg

Inspirována Gurmánčiným borůvkovcem, kdy jsem přemýšlela, jak zvláštní může být
BORŮVKOVÉ KNEDLÍKY
kombinace borůvek a máku, pro mě naprosto neobvyklá, pustila jsem se do borůvkových knedlíků s tím, že kdo nic nezkouší, nic nezkazí J)) a knedlíky vylepšila o makovo-cukrovo -borůvkovou omáčku. Knedlíky to jsou tentokráte tvarohové, protože po našem návratu z borůvek a chlapů svážení balíků bylo už jen málo času a všichni měli hlad.
Dnešní těsto je navíc trochu hutnější, než běžné tvarohové těsto – záměrně – knedlíky nejsou tak nadýchané, jako u těsta kynutého, drží dobře borůvky, které se tolik
nerozvaří a vůbec to prostě byla bašta :-))

Suroviny: 1kg celozrnné přesáté mouky pšeničné, 125g másla,3vejce, ½ pol. lžíce soli, 250g tvarohu, 250g mléka, borůvky – na posypání cukr a máslo,¨1kg tvarohu,
na omáčku – 300g máku, 7 lžic moučkového cukru,125ml mléka a borůvky – zhruba 250ml.
BORŮVKOVÉ KNEDLÍKY
Nejprve si ušlehám vejce s tvarohem, máslem a solí do pěny. Pak přidám mouku a mléko a vyhnětu vláčné těsto. Těsto nenechávám odpočívat. Ihned balím doprostřed borůvky. Knedlíky vkládám do horké, osolené vody a po vyplavání a uvaření – cca 20 minut, je zcedím a dám na talíře.
Celé nejprve polévám tvarohem, který je vyšlehaný s cukrem, poté knedlíky posypu jemně moučkovým cukrem, poliji makovo-borůvkovou omáčkou, kterou jsem si udělala tak, že jsem namlela mák, vložila jej do hrnce, přidala mléko a borůvky, které jsem nemixovala, ale jen rozmačkala vidličkou a přivedla jsem k varu.
Celý talíř pak trochu polít máslem.:-)

Komentáře

1 Pipi Pipi | Web | 21. července 2010 v 13:12 | Reagovat

To zní dost dobře a vypadá to opět více než jedle. Zaujalo mne, žes použila celozrnnou mouku, to může být chuťově zajímavé! Ovocné knedlíky jsou prostě nej! :-)

2 Klára Klára | E-mail | Web | 21. července 2010 v 14:00 | Reagovat

[1]: díky :-), ve všech receptech tady je jen celozrnná pšničná mouka, někdy celozrnná špalda, většinou ještě přesáté přes cedník

3 Madla Madla | Web | 2. srpna 2010 v 14:03 | Reagovat

Jé, já bych si tak dala! Vypadá to nádherně a určitě to stejně dobře (ne-li lépe) chutná!

4 Klára Klára | E-mail | Web | 2. srpna 2010 v 20:41 | Reagovat

[3]: :-) Včera jsme byli na borůvkách a nebyl tvaroh, tak byly kynuté knedlíky a nahoru přišla drobenka s mákem – taky moc dobrý jako nouzovka :-D

Nový komentář

Máme vedle sebe dost veliké naleziště borůvek, takže jsme hodně nabažení samotných
borůvky
borůvkových džemů a nejsme jimi až zase tak moc nadšeni -jistě, jsou výborné, ale jsou trochu mdlé chuti, pokud jsou to džemy pouze z borůvek. Proto dělám ráda borůvky v kombinaci buď s jahodami, malinami nebo s rybízem. Tentokrát došlo na rybíz. Borůvky nemají tak velikou želírovací schopnost a budu upřímná – mám ve skříni ještě dost pektogelů a nechci je nechat projít :-),takže tentokrát to bude recept na džem za použití pektogelu. Je to rychlejší varianta dělání džemů- tato varianta je tak rychlá, že ani nemá cenu si to v  hlavě nějak rovnat a dělat si prostor a čas pro zavařování. Prostě je to během chvilky hotovo mezi ostatní prací – ovoce se může vařit najednou v jednom hrnci – klidně i 10 kg, na rozdíl od džemu bez použití pektogelu, vše je jen na hrnci, vařečce, teplé plotně a vše je hotovo do půl hodinky. Tedy kromě sbírání :-) Read the rest of this entry »

VGN
Mexické fazole je dost zavádějící, protože celý název vychází jen z toho, že se mi to líbí
fazole
:-))) . Jinak je to improvizace od a až do zet. Fazole nakládám ne 24 hodin předem, ale 48 hodin. Mám raději, když jsou rozleželé více, než méně. Dobré je jim také vyměnit po jednom dni vodu a pak je vařit v ještě úplně jiné vodě. Dobré je, je také vařit s majoránkou, nebo saturejkou, ale to se mi do dnešního receptu moc nehodilo – majoránka  a saturejka, protože snižují nadýmání.
Suroviny: fazole 500g, žampiony 500g, sojová omáčka shoyu 6 polévkových lžic. Sůl, pár kapek tabasco, lžíce curry, sladká paprika 4 lžíce, 4 lžíce solamylu, 200 ml kečup, 3 cibule, olivový olej. Read the rest of this entry »

veg
Včera, když jsme byli na té návštěvě, tak cestou zpět měl pan domácí strašnou chuť na
dušenky
čokoládu, jenomže tu bez lecitinu prodávají jen 15km od nás na jednu stranu v Lidlu nebo 30km na druhou stranu v DM drogerii. Jinak je vše lecitinový a s rostliným tukem a ty mu nechutnají, navíc ještě nějaké ty idee…tak jsem ho nejprve chvíli přemlouvala, že si dá jen kousíček…. ale sama jsem věděla, že to vlastně nechci, že prostě by to nebylo dobrý, kdyby se nechal tak lehce – ono to tedy nejde ani těžce .-))). Nakonec tedy koupený mandle, lískový oříšky, a že udělám cereální sušenky.
Je to úplně nový, ještě nevychytaný recept, ale jsou dobrý :-))) Vypadá to, že je tam hodně oříšků a mandlí a rozinek a všeho dobrýho, ale je tam i dost mouky a vloček a nakonec je těch sušenek hodně a hodně.Chtěla jsem jako to dobrý a zdravý jen oříšky a mandle a rozinky, ale to by nešlo :-))) protože oříšky Read the rest of this entry »

veg
Borůvek už bylo málo, musíme zase dojít -tak jednoduché nastavení červeným rybízem. Je
muffins
to takový rychlý piškotový moučník na snídani, který se ale zároveň i dost rychle sní – bohužel ! :-))
Suroviny: 6 vajec, 2 lžíce oleje, 2 lžíce vody, 2 vanilkové cukry, 190g cukru, 250g mouky celozrnné přesáté pšeničné, 500 g borůvek s rybízem Read the rest of this entry »

veg
Strašná zima!!!! V tom kurníku, ve kterém teď bydlíme, to je sice parádní, ale tesaři už by limohli
dušená zelenina
pomalu dorazit ! Termín 1.7. se povážlivě posunul a my začínáme pomalu přemýšlet, jak nejlépe kurník připravit na zimu :-))) Při probuzení jsme proto vymysleli, koho oblažíme svou návštěvou, abysme se vylezivše z vlhkých peřin trochu ohřáli. Celý den pršelo, tak jsme jeli na návštěvu, ale přijeli jsme zase jen tam, kde je spousta práce :-))
Obyčejná dušená zelenina není příliš složitá, je dost rychlá, a když je hlad, jako když jí najdeš.
Suroviny: nasbírala jsem toho, co jsem našla a zeleninu nevážila, je to víceméně dost benevolentní :-))) – karotka – cca 10ks, hrášek – 1 miska, cibule 4x, kedluben, tentokrát modrá- 4x, olej, asi 100g másla, sůl, pepř, 100g eidam a 4 vejce.Bazalka sušená. Brambory. Read the rest of this entry »

Takováto jídla vznikají, když není z čeho vařit, není moc inspirace a prostě se musí uvařit. Neměla
čína
jsem mnoho surovin, ale měla jsem čerstvý hrášek, rýži a žampiony.Nesnáším, když zjistím, že něco nemám – něco základního. Nabourání osobního systému :-))) a tentorát došla sojovka. Katastrofa ! :-))
Nakonec jsem to vyřešila olivovým olejem smíchaným v mističce se spoustou koření – sůl, sladká paprika, curry, turmerik, chilli, lemon gras, worcester, pepř, skořice, koriander….. dokud to nebylo hnědé a chutné Read the rest of this entry »

veg
To, co mému životu jednoznačně neschází je nuda. Pan domácí toho má dost – dost dětí
krupicová kaše
:-), dost práce a dost mých plánů :-), takže něco musí občas stranou. Jsou to jednoznačně včely. Rozhodně jsou právě včely to, kde se ubírá, když není kde brát a když je únava a člověk si chce odpočinout. Oni pak uletí, zase přiletí, jen si ta žijou v úlu a my z nich máme hodně. Opylují nám stromy, máme o ovoce, ale většinou se o nich nepéče setká s menším množstvím medu. A tak, když teď jedny včely přiletěly, jedny jsme si přinešly ze smrčku, pan domácí má dole střechu i strop, dělá novou podlahu, suší seno atd. a včely logicky odsouvá stranou, řekly jsme si s Ester – nejstarší dcera, že z nás budou včelařky. Že to zkusíme sami, když už jsme to viděly u pana domácího, že to vlastně umíme a že bude med. :-)
Nic jsme nepodcenily ! Vzala jsem si kombinézu, pohorky, rukavice, klobouk se sítí a fukar s troudem, abych jim trochu začmoudila, oni si naplnily bříška a nepíchaly !  Byly jsme nadšené!
Pak jsme přišly k úlu a já pro jistotu poslala Ester pro jakési nářadí zpět :-)). Pootevřela úl, nafoukala, zavřela, pootevřela, nafoukala, zavřela – přesně, jak to znám. Pak jsem otevřela víko úlu úplně a dala si ho bokem. Byla jsem nadšená ! Trochu jsem uvolnila jeden rámeček, že si ho tedy prohlídnu….. až posud to bylo vše trochu v mé režii, přesto, že si pamatuji,že když to samé dělal pan domácí, kolem úlu mu lítalo pár včel, ostatní pracovaly normálně uvnitř a zase tak moc je nezajímal. Já dělala to samé a lítalo kolem mě asi 10 000 včel a všechny bzučely, jak kdyby se chtěli vyrojit. Nebylo před bouřkou, bylo hezky a klidně a já si neustále říkala – buď v klidu, to k tomu patří !:-))) Read the rest of this entry »

veg
Na tohle  jídlo jsem se hodně těšila, ale protože kapusta ještě nebyla adekvátně narostlá,
ptáčci z kopce
nebylo to úplně ono, nicméně i tak to byl docela povedený ptáček
Bylo by asi nasnadě napsat kapustový závitek, ale pod ptáčkem si každý hned vybaví právě závitek, navíc s vejcem a okurkou, o což mi šlo. Proto ten název. No a u stolu ho každý zcela spontánně nazval ptáčkem z kopce, proto má španělský smůlu. :-))
Surovin není třeba mnoho, spíše více trpělivosti a správnou uht, kterou jsem tentokrát udělala nesprávnou, více do oranžova než do hněda. Ale nevadí. Tohle jídlo vypadá rozhodně efektně a zároveň chutná. Read the rest of this entry »

veg
Tedy na mě je teď pohled jak pro Bohy !! Včera jsme naskládali a navozili z louky prvních
borůvkový koláč
300 balíků, ale bohužel, zastínili jsme si anténku wi-fi a technici , kteří mají na našem pozemku wi-fi vysílač, a díky kterým jí máme, přijedou až zítra. Tak sedím až nahoře na seníku a chytám a chytám :-))), protože do provizorního obydlí to  nyní nedosáhne- vysílá to do balíků :-)), ale ten koláč a hlavně ptáčky z kopce sem prostě musím dát :-)))
Každý sbíral na koláč, tudíž je třeba dostát v zájmu dalších motivací slovu :-)). Borůvkový evergreen – kynutý klasický koláč s drobenkou. Množství dnešního koláče je na 4 plechy, takže lze dělit a dělit nebo případně násobit :-)))
suroviny: 1300g mouky celozrnné přesáté, 2 vejce, 300g cukru, 180g másla, 80g droždí, 6x vanilkový cukr, trochu rumu, 250g másla na drobenku hrnek curu a 500g celozrnné mouky na drobenku. 250ml mléka. No a samozřejmě borůvky. Zhruba 3/4litru na jeden plech. Read the rest of this entry »