Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Posts Tagged ‘domácí mlékař’

img_1411

Tak je to tu. Takové malé deja vu. Půjčené auto, cesta do tiskárny, dokonce jsme viděli i nějaké stroje, jak tisknou. První osahání nového časopisu. Read the rest of this entry »

Mně osobně často dodá motivaci, když vidím někoho, kdo naskočil do něčeho, do čeho sama naskočit váhám. Tak je to u mnoha lidí při zpracování mléka. Velmi dlouho váhají, protože netuší, že to jednoduše jde. A tak jsme se rozhodli, že by nebylo od věci přinést trochu větší nahlédnutí pod pokličku těm, kdo už to zkusili a dnes již běžně doma mléko zpracovávají. Pevně doufám, že si v rozhovorech s různými domácími mlékaři najdete odpovědi na otázky, které vás napadají.

img_1730První domácí mlékař, respektive mlékařka, kterou jsem oslovila, že bych byla moc ráda, kdyby mohla formou rozhovoru předat nějaké své vlastní zkušenosti těm, koho zpracování mléka doma a vlastně hospodaření vůbec zajímá, je Lucie Jarošová. S Lucií jsme se seznámili  „přes“ našeho kohouta, kterého jsme chtěli věnovat někomu do chovu. Ozvala se Lucie a od té doby průběžně virtuálně pozoruji, jak se Lucie zdokonaluje v různých oblastech hospodářského života.

Když jsem Lucii oslovila, napsala mi, že si nepřijde příliš fundovaná v tématu výroby sýrů, že se ráda učí a myslí, že se celý život učit bude. Na druhou stranu je pravdou, že jí zpracovávání mléka baví a těší jí, když se doslechne, že chutná. Stále ještě občas nastane situace, kdy doma brečí, když vyhazuje zmařené camemberty čuníkům a nepomáhá prý ani utěšování manžela, že je tím transformuje na šunku.
A právě proto jsem si vybrala jako první Lucii. Myslím si, že přesně toto potřebuje každý, kdo váhá, zda se vůbec do výroby má či nemá pustit. Někoho, koho to opravdu baví. Read the rest of this entry »

A slíbené upozornění na dalšího domácího sýraře, co si otevřel mikroblog ve fóru. Jen houšť a větší kapky :)

 

Dobrý první jarní den všem sýrařům a nejenom jim,
když čas dovolí tak si tu pročítám osudy a příběhy jak sýrů samotných tak i jejich tvůrců. A tak jsem zavzpomínal jak jsem se já dostal k tomuto snad koníčku, možná bláznovství s přihlédnutím k dnešní konzumní společnosti, každopádně k Bohulibé činnosti. Psal se rok 1989, jaro za dveřmi tak jako dnes, já sloužil vlasti a metr byl tak krátký, že by se s ním sotva omotal Camembert. Read the rest of this entry »

Po vydání knížky jsem ve slabé chvilce přislíbila účast na besedě v knihovně. Naše knihovna nám moc pomohla se sháněním knížek, které jsme kdy potřebovali a vůbec jsou v ní velmi milé knihovnice. Jak však ubýval čas, říkala jsem si, že na to zapomenou. Nezapomněli.

A tak včera nadešel den onoho setkání. Na Černou hodinku nechodí zase tak velké množství lidí, bývají to komorní akce a tak jsme si říkali, že to bude takové malé interní setkání. Nabrali jsme včera do batohů knížky na poštu, knížky sebou do knihovny, kdyby náhodou někdo chtěl knihu koupit, spoustu sýrů, Esteřiny veky, které ráno upekla a vydali se odpoledne na autobus. Už  půl šestá dávala jasně najevo, že komorní je velmi subjektivní pojem. Kvído napočítal 55 lidí bez nás a bez Káti, která nás následně vezla domů a má podobně rozvětvenou rodinu. Společnost to byla velmi pestrá, spojovalo ji však, že všichni dokázali poslouchat to, co jsem netušila, že budu povídat :). Read the rest of this entry »

Prosinec 2014 v místnosti při snášení knížek z půdy:

Jidáš: „To je neuvěřitelný, kolik lidí si tu knížku už koupilo, no teď nebudem radši nic dělat, to bysme ještě nedej Bůh, museli platit daně,  ale po Novým roce půjdeš třeba do Hezkýho rána, abysme taky udělali nějaký to PR ne, nějakej pocit, že se něco děje ne ?. “ Smích, aby bylo pochopeno, že to byl žert.

Klára: „Co je to Hezký ráno?“

Jidáš: „To je jedno, já netušim jak se to jmenuje, ale takový to, co jde v  televizi, byl tam Hugo – Hromas, něco tam vařil“.

Klára: „No, to určitě. Zaprvý na to není nikdo zvědavej a za druhý nikam nepudu.“ Zcela vážně.

Úterý 3.2. 2015 odpoledne telefon:

Jidáš: (2x zvednutí hlavy) „kdo volá“? Read the rest of this entry »

Po vloženém receptu na Halloumi vkládám další kompletní recept z Domácího mlékaře. Z domácí výroby Camembertu má spoustu lidí respekt a mnoho lidí ani nenapadne, že by to vůbec mohlo jít. Přitom právě Camembert, pokud se zachovají určitá pravidla, nepatří k příliš složitým sýrům na výrobu. Zde na stránce už je jeden návod na výrobu od Ivy, který se stal článkem velmi navštěvovaným (Iva slíbila recept na její báječné pralinky, pevně doufám, že to klapne), ale protože je také bez fotek, přikládám i blogový fotonávod k receptu v knize. Nebojte se toho, zkuste to, jděte do toho. Rozhodně doporučuji dělat minimálně z 5 litrů mléka, protože jakmile začnou Camemberty zrát, mizí mnohem rychleji, než stačí zrát další. Read the rest of this entry »

Mám radost, už druhý příspěvek od domácích mlékařů. Katka hezky popisuje, jak začínala se zpracováním mléka ona a má velmi hezké fotky ve svém osobním sýrovém mikroblogu ve fóru. Tato vlákna jsou moc fajn, protože ukazují moc hezky vývoj mlékaření a jsou poměrně velikou inspirací i podporou jiným. Díky moc Katko za to!

 

Letos v březnu se mi naskytla možnost začít dojit jednu krávu z našeho masného stádečka. Vyvstala otázka, co s nadojeným mlékem. První se prostě vypilo, z druhého byly palačinky, potom tvaroh a pak prostě muselo dojít na sýr. Koupila jsem syřidlo, do vyhledávače zadala domácí sýr a byla jsem lapena :-). . . Svět na Kopci mě zcela učaroval, pustila jsem se nejen do sýrů, ale i do pečení chleba a nenápadně měním jídelníček celé rodiny :-). Výroba sýrů se stala závislostí, takže jsem netrpělivě čekala až se kráva znovu otelí a lámala si hlavu, jak to zařídit, aby bylo dost mléka pro tele i do kuchyně. Telátko přišlo v polovině září, kráva měla struky až na zem a telátko je nedokázalo samo najít. Dojila jsem ručně a tele pilo z dudlíku, bylo to fajn a v mrazáku mám schované cenné mlezivo. Po týdnu telátko objevilo přední struky, ale jeden zadní mi nechalo (čtvrtý je nefunkční).

Bylo to taky fajn, protože jsem už nemusela krmit tele a Dolina mi z jedné čtvrtě dala na každé dojení aspoň šest litrů. Vydrželo to měsíc, než telátko našlo i poslední struk a vypilo celou krávu. Takže, pokud chci večer něco nadojit, tak musím telátko odpoledne zavřít. Je to taky fajn, protože ranní dojení obstará tele a já mám stále dost mléka na sýrové experimenty :-). Read the rest of this entry »

 

 

Pokud byste měli  rádi knihu o zpracování mléka doma, nabízíme vám ke koupi Domácího mlékaře
domácí mlékař