„Dvojuhličitan sodný neboli jedlá soda, jenž je součástí některých minerálních vod, jest méně rozpustný nežli soda (uhličitan sodný), v kterou se rozkladem teprv mění. Používá se ho proto k odstranění kyselosti v zažívacím ústrojí (při pálení žáhy ap.). K povzbuzení pochodů lučebných jako jsou udržování rozpustnosti bílkovin a proměna kyseliny močové v močovinu při otylosti, dně a cukrovce, do pečiva místo droždí,“
tolik Domácí Vševěd z roku 1929
Hydrogenuhličitan sodný (Na HCO ) neboli jedlá soda, o které se píše v citátu z Domácího Vševěda výše, je bílý zásaditý prášek, který známe především z kuchyně a přípravy pokrmů, případně z výroby šumivých nápojů nebo nápojů proti pálení žáhy. Jedlá soda je označována jako emulgátor E500. Soda je také součástí kypřících prášků do pečiva. Prášky do pečiva dále obsahují plnidlo, většinou škrob nebo mouku a nějakou kyselou složku. Prášek do pečiva má označení E 450. Ne náhodou obsahují složky se stejným označením také tavené sýry, neboť E 450 jsou difosforečnany, kde je důležitá kyselina fosforečná.
Již méně známá schopnost sody, změkčovat vodu, čistit a pohltit nežádoucí pachy.
- Jako prevenci zatuchlé pračky můžeme nasypat po praní do bubnu trochu sody, aby pohltila pachy a vlhkost.
- Půl hrnku do pračky usnadní praní prádla.
- Výborné čistidlo získáme, pokud smícháme sodu a ocet na kašovitou hmotu. Tou pak můžeme používat podobně, jako tekutý písek. Tuto pastu bezvadně využijeme, pokud jí potřeme dno připáleného hrnce a necháme přes noc.
- Sodu můžeme rovnou také nasypat na plyš a pak jen vykartáčovat.
- Sodu smíchanou jen s vodou můžeme použít na mytí nádobí.
- Pastu ze sody a vody můžeme použít jako pastu na zuby.
A píšu to vše proto, že jsem od Lucie dostala dárek – 3 kg jedlé sody a chci se podělit o informaci, že se dá koupit velmi levně, protože používat sodu vypsanými způsoby a kupovat ji v malých sáčcích by bylo asi nepoužitelné. A proto informace, že lze zakoupit tuto tříkilovku za cca 100 Kč.
Máte svůj osvědčený recept na jakýkoli přípravek do domácnosti se sodou?
Jedlá soda je boží! mám z ní zubní pastu(jedlá soda+kokosovej olej a v něm vyluhovaná máta/hřebíček ) i deodorant(jedlá soda, škrob, arom. olej, kokosovej olej)
Tak já používám taky tak jak v článku, na sliz teda používám klasickou sodu na praní, je sice o něco „jedovatější“, nicméně když jsem kdysi pátrala, nemělo by to mít takový vliv a při praní se prý chová trošku jinak než soda jedlá a zkrátka líp vypere. Jinak soda+ocet+perkarbonát je absolutně bezkonkurenční trojka. Ten perkarbonát jsem si taky hodně oblíbila – na sporák, WC, koupelnu, prostě vše+bělení prádla. Ideální na látkové plíny :-) A jestli můžu, nakupuju tady: http://www.kutilov.cz, mají tam vše zmíněné a jedlou sodu dokonce 5kg balení za 92 Kč. Jo a taky tam kupuju 100% esence – levanduli přidávám do prádla, stačí jen kapka, citrón zase do rozprašovače, kde mám naředěný ocet s vodou a používám na čištění ploch.
Já ji sypu do mističky, zakapu éterákem dle nálady a nechám stát na wc jako osvěžovač vzduchu a lapač pachů zároveň – a super! .) Jen éteráku je třeba víc kapek a lepší jsou ty silnější vůně typu Listea cubeba. Jeden vrh vydrží tak měsíc.
Ještě jsem si vzpomněla, že jsem jedlou sodou čistila stříbro. Dala jsem do kastrolku na dno alobal, zašlé stříbro, lžíci sody, zalila vodou a přivedla k varu. Krásně to vyčistilo i staré, zašlé kousky. Ale nepoužívat na alpaku!
Goldo, já bych čistila stříbro sodou, až bych plakala :-)
Hi, hi, hi,, přesně tohle jsem čekala!
To je tak, já zase brečím, když tahám mlíko z mlíkomatu, abych si udělala sýr. Stokrát raději bych dojila nějakou hezkou jerseyku. Jenomže mám smůlu, do paneláku se nevejde. A tak holt občas čistím to stříbro.
Mám stříbrné plnící pero a dumám, čím ho vyčistit, vařit ho nemůžu… :) Po nějakém pokusu z netu mi úplně zčernalo… zkusím nějakou pastu ze sody, dobrý nápad.
Sodu používám třeba na výrobu voňavého rozprašovače, hlavně v zimě, když se nedá tolik větrat, přece jen tři psi v bytě… :) Do láhve s rozprašovačem dám vodu, lžičku sody a pár kapek nějakého olejíčku, letos vedla citronela. Pak se jen sem tam projdu a stříkám, je to super.
Takto používám sodu i já, na koupel nohou a na čistění výlevky, nasypu sodu, potom zaleju octem a je to. Ale že se dostane koupit i v tak velkém balení je pro mne novinka, můžete mi Kláro poradit kde?
Zkuste tu Fichemu, co je na etiketě na té láhvi se sodou. Když jsem googlovala, zjistila jsem, ke svému překvapení, že fakt existuje více míst, kde se dá sehnat.
Moc děkuji za rychlou odpověď.
Jestli mohu, tak já ji kupovala přímo u Fichemy:
http://www.fichema.cz/search?controller=search&orderby=position&orderway=desc&search_query=hydrogenuhli%C4%8Ditan+sodn%C3%BD&submit_search=
mají tam i perkarbonát a jiné věci k praní, atd.
Mají tam i tu epsomskou – hořkou sůl – výborná na koupel:
http://www.fichema.cz/search?controller=search&orderby=position&orderway=desc&search_query=ho%C5%99k%C3%A1+s%C5%AFl&submit_search=
Používám přesně jak je popsáno v článku + na mýdlový sliz. Dcera se v tom dokonce celá koupe (nebo v epsomské soli).
Já používám jedlou sodu taky na čištění (pasta, namáčení hodně špinavého prádla. Letos jsem začala požívat jedlou sodu na koupání nohou. Kromě toho, že táhne z těla přebytečné kyseliny, má proti plísňové účiny ( vyzkoušeno na synovi fotbalistovi), krásně změkčuje kůži na nohou. Vůbec nepotřebuju nic obrušovat. Stačí jednou až dvakrát týdně lavór s teplou vodou a lžíce (balíček) sody. Jana