Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Author Archive


veg
Tak nastala doba, kterou nazývám soukromě “ maskovací “ :-). Jedná se o to, že právě
hřbet
není zeleniny na záhoně zrovna na výběr – řekdvičky a salát. A jde o to zamaskovat, že pátý den po sobě není salát již salátem, prostě nikdo nesmí poznat, že to je salát :-)))
Když jsem se snažila zjistit recepty na hlávkový salát, našla jsem spousty a spousty receptů na hlávkový salát – lišily se většinou poměrem octa, cukru a vody, záměnou vody za mléko či smetanu, či přidáním jiné zeleniny, sýra či jiné ingredience. Ale to doma ihned každý okamžitě pozná – hlávkový salát :-)). Takže došlo na experimentování.

sandtnerová
formy
Dnešní recept je podle „Sandtnerky“. Je to mramorová bábovka. Ale…. nemám krupičkovou
bábovka
mouku a hořkou madli, takže malá změna. Napíšu recept jak v originále, tak ten, podle kterého je upečená dnešní bábovka na fotce. Množství surovin jsem dávala dvojnásobné, než je zde napsáno, takže na tyto dvě bábovky na fotce je potřeba množství vynásobit dvěma.  Je výborná ! Doporučuji :-) i když doma se všichni ptají, co je na ní jiného, než na ostatních bábovkách ? S úctou odpovídám, no je podle Sandtnerky přece ! :-)
suroviny: 12 +1/2 dkg másla, 24 dkg cukru, citr. kůra, 1/4l smetany, 5 žloutků, 42 dkg krupičkové mouky, sníh z 5ti bílků, 1 prášek do pečiva, 1+1/2 dkg kakaa, 1 lžíce citronové šťávy, 1 hořká mandle, máslo a strouhaná houska na vymazání formy.

moje varianta _ mouky stejné množství ale celozrnná přesátá pšeničná, místo mandle lžíce rumu, jinak vše stejné.
bábovka
Utřeme máslo a do utřeného másla přidáme cukr, žloutky, jeden po druhém, citr. kůru a vše třeme 20-25 minut – 20 minut robotem ne s metlou,ale s třecí lopatkou. Poté přidáváme po lžících polovinu mouky a všechnu smetanu. Do ostatní mouky prosijeme prášek do pečiva. Z bílků si ušleháme tuhý sníh, který současně přidáváme s moukou smíchanou s práškem do pečiva. Read the rest of this entry »
veg
Fazole jsou takové napolo oblíbené :-). Lepší s chlebem, ale čerstvý chleba bude až k večeři,
fazole
takže k obědu s rýží. Fazole už došly, takže to jsou malinkaté bílé prodávané po 250g.
suroviny: 1 balíček bílých fazolí, 1 konzervovaná kukuřice, 250ml rýže, sůl, paprika sladká, pepř, koriandr, oregano, bazalka, tabasco, curry, balkánský sýr, mléko, ocet, hlávkový salát
Nejprve je nutné fazole naložit, minimálně přes noc. Druhý den sliji vodu a dám fazole do tlakového hrnce. Přidám vodu – cca 2cm nad fazole, osolím, přidám trochu sladké papriky a curry a přiklopím, přivedu k varu a vařím cca 30 minut. Pokud jsou již fazole měkké, přidám ostatní koření  – množství dle chuti a jeden hrnek rýže a dva hrnky vody.Dále přidám ještě celý obsah sterilované kukuřice. Opět přiklopím a nechám vařit dalších cca 15 minut. Fazole se nezahušťují moukou. Podávají se se strouhaným balkánským sýrem a hlávkovým salátem v mléčném nálevu.

sandtnerka
Další, naprosto klasickou a neodmyslitelnou kuchařkou je KNIHA ROZPOČTŮ A
sandtnerka
KUCHAŘSKÝCH PŘEDPISŮ od Marie Janků Sandtnerové. Já mám doma vydání v pevné textilní vazbě z roku 1990, které vydal AZ Servis.  Kniha má 500 stran, má obrazovou přílohu. Na počátku jsou předmluvy k deseti vydáním – vzhledem k tomu, že toto vydání je 70! jsem i docela ráda, že se do knihy nepřidávala předmluva ke každému vydání, ale pouze ty, které byly pravděpodobně napsány za života autorky.  :-)
Kniha rozpočtů a kuchařských předpisů je  vyčerpávající česká kuchařka, která poradí v naprosté většině českých jídel. Je velmi srozumitelná, recepty jsou přesné, vyzkoušené ve školách, kde Marie Sandtnerová učila, tudíž vaření podle její knihy není jen jakési střílení od boku, ale v naprosté většině případů se recept povede a je chutný. Je to ale vaření elegantně jednoduché řekla bych, žádné zbytečné zesložiťování receptů – prostě mám jí ráda :-)
sandtnerka
Moje knížka je už velmi, velmi osahaná, stránky nedrží naprosto tam kde mají, ale zatím je kompletní :-). Existuje už jistě ale další a další vydání nad to mé 70, viděla jsem i s tvrdou vazbou a fotografií na obálce. Sama bych ale ráda z Antikvariátu získala vydání ze 40 let – v kůži a dvakrát tlustší, než je moje (receptů je tam však stejně :-)))
Wikipedie píše  zde
Marie Janků-Sandtnerová (8. prosince 1885 Praha21. února 1946 Řevnice) byla česká učitelka, autorka kuchařských příruček a

propagátorka zdravé výživy. Její kuchařky se dočkaly mnoha vydání a jsou známy pod lidovým názvem „Sandtnerka“.
  • 60 obědů a večeří jednoduchých i složitých, s výměrem potravin pro pět osob podle čtyř ročních období
  • Cukrovinky a pamlsky na vánoční stromeček a stoleček
  • Česká kuchařka: Všem hospodyním k bezpečné přípravě dobrých, chutných a levných pokrmů
  • Francouzská kuchyně: Pro zpestření jídelního lístku českých hospodyněk
  • Kniha rozpočtů a kuchařských předpisů: Všem hospodyním k bezpečné přípravě dobrých, chutných a levných pokrmů
  • Lesní plody a jejich úprava v domácnosti
  • Lesní plody: Jejich sběr a zužitkování
  • Lahůdková kuchyně: Příprava studených pokrmů v domácnosti
  • Moučníky a zavařeniny
  • Ovocné šťávy, zavařované ovoce, domácí vína, likéry
  • Příručka pro vaření a nauku o potravinách pro občanské školy dívčí
  • Rybí kuchařka
  • Ryby: předpisy a rozpočty rybích pokrmů
  • Zeleniny a saláty

Komentáře

1 Hanka Hanka | 4. června 2010 v 19:05 | Reagovat

Já jsem tuto knihu zdědila po babičce. S dědou jsme moc nevycházeli, ale po babiččině smrti mi ji, ani nevím proč, poslal. Je z roku 1947. Na první straně je babiččinou rukou napsáno:“V místnosti se dvěma nulami není jen přemnoho smetí. Mnohý tam tužkou všem dokáže, že je tou nulou třetí.“
Hmmm, tenhle citát toho s kuchařkou nemá mnoho společného, ale je vidět, že kuchařka byla nejvíce po ruce, když babička potřebovala zaznamenat, když ji něco zaujalo. :-D

2 vegereceptynakazdyden vegereceptynakazdyden | E-mail | Web | 5. června 2010 v 11:21 | Reagovat

Mám taky po mamince maminky maminky manžela jeden psaný sešit, musím ho pročíst, jaké perly se najdou v něm :-) těším se na to! Štěstí je, že babičky většinou vše psaly obyčejnou tužkou, takže se to zachovalo. Já si nedávno napsala něco plnícím perem dětí a po třech měsících se text ztratil :-))

Nový komentář


veg
Dělám ráda chleba, různý chleba. Dnes je to čistě žitný chléb se lněným semínkem a žitno-
chleba
pšeničný chleba se sezamem a slunečnicovým semínkem. Příprava chleba je stejná jako zde Read the rest of this entry »

veg
Jídlo poslední volby :-), i dnes na něj padla řada. Málo času, hodně práce, malá chuť do velkých věcí
špagety
– jednoduchá volba – špagety.
suroviny: balíček špaget, jedna konzervovaná kukuřice ve slaném nálevu, asi 50g burských oříšků, sýr – dle vašeho uvážení, u nás dle toho, který je zrovna zralý k použití. Dnes to byl měkký slaný sýr – něco na způsob roztklé mozzarelly či balkánu. Čerstvá dobromysl, sušená bazalka, sůl, olivový olej, slunečnicový olej, 2 cibule.

Read the rest of this entry »


veg
Tak jsem neodolala a koupila si novou věc do kuchyně. Formičky na muffins. Tyhle americký
houby
novoty mě do minulého týdne míjely, ba co víc, víceméně jsem jimi opovrhovala :-), ale nedá se nic dělat. Musím zabít své předsudky a být pokroková :-), abych pak mohla případně říct, že je to fakt blbost :-) Read the rest of this entry »

veg
Klasické české jídlo – škubánky. Velmi jednoduché, rychlé, chutné s výběrem na slano či na
skubanek
testo
sladko. Naše dnešní škubánky byly sladké, vyhrála většina 5:1 :-))
Bohužel moje paměť nesahá k babiččiným škubánkům, doma se nedělaly, takže to jsou takové, jaké děláme my – jestli ty správné nebo nesprávné – nedokážu posoudit :-), ale vzhledem k tomu, že nám chutnají, není zatím důvod je měnit :-) Read the rest of this entry »
Další z domácích sýrů je sýr mozzarella. Je to podobně jako balkánský sýr velmi výhodný sýr pro
mozzarella
uchování na delší dobu, bez nutnosti ošetřování během zrání. Je velmi lahodný, vynikající nakrájený na plátky samotný, s olivovým olejem a bazalkou či dobromyslí, nebo krájený na kostičky do zeleninových salátů. Některé zdroje tvrdí, že mozzarella je nejlepší čerstvá, některé, že získává zráním. Nemůžeme příliš posoudit, nebo´t vyzrálého stavu se u nás sýr stěží dožije. Většinou se sní záhy po vyrobení…. Read the rest of this entry »
veg
Vůbec, ale vůbec nic se mi nechce. Seděla jsem na záhoně a plakala nad 7 sazeničkami zelí,
studený stůl
které tam nebyly ! Nebyly kolem nich ani kopyta koní, kteří včera utekli z ohrady a já běžela místo za koňma za panem domácím, lomila rukama a brečela nad rozlitým mlékem  ještě dříve, než jsem zjistila, zda se opravdu rozlilo :-), ani krávy, nic. Čistá půda a 7 zelí pryč !! Což značí nejhorší – že totiž se do našich 650  m.n.m. dostali po x letech, kdy si stěžuje každý koho známe slimáci. Zatím končí na cestě 200m pod chalupou, dál nikdy nevylezli ! V lepším případě to byla myš nebo zajíc :-). Uklidňuji se, že dalších 447 sazeniček košťálovin jsou tam, kde mají být a můžu jít v klidu vařit – ale jak píšu na začátku, vůbec se mi nechce :))) Dnešní den bude taková zvláštní varianta „all you can eat“ – to je bufet, kde si člověk zaplatí a pak může sníst, co sní. U nás to dnes bude mnohem výhodnější. Nebude se platit, a pak si každý bude moci sníst, co najde :-)))