Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Author Archive


VGN
Zbývají tři třílitrovky sušených hub a blíží se houby čerstvé -jasné znamení něco s tím
udělačít !(Nechce se mi ten překlep vůbec opravovat – síla nechtěného .-)) Děti nemají příliš rádi rýži, ale zmrzlina a buchty a krupicová kaše nemohou být stále, zvlášť, když si maminka vymyslela, že by mohla rok vařit každý den jiné jídlo :-) Kupodivu jí dnes i snědly – tedy tu rýži :-). (zmrzlinu taky, ale je jasné, že i zmrzllina se musela trochu umírnit a proto to nebyla žádná smetanová bomba, ale „jen“ kakaový Míša a stala se mi báječná věc, po roztátí zmrzlina, která zbyla nezvodnatěla, nýbrž se z ní stal naprosto pravý a nefalšovaný „termix“. Termizovaný prý znamená tepelně upravený – dnes jsem
houbový guláš
ale poznala, že to tepelně, by mohlo úplně klidně být i dolů -ne nahoru :-). V každém případě – další variace na téma „tvaroh“ – receptem nebudu nikoho zatěžovat, udělám jeden článek jako „náš zmrzlinový speciál :-)))

Suroviny na guláš: olej na smažení cibulky- trochu více než obvykle, 3 větší cibule,2 lžíce másla,  5 stroužků česneku, sladká paprika – alespoň 4 lžíce, mouka celozrnná pšeničná přesátá – 7 lžic, pepř, nové koření, sůl, voda, 3 hrsti sušených hub – většinou poddoubáci.
Nejprve rozpálíme řádně olej, přisypeme na kostičky nakrájenou cibulku a osmažíme do hněda. Spolu s cibulkou smažíme i na kolečka nakrájený česnek. Poté přisypeme papriku, pilně mícháme a do ještě vlhké cibule od oleje vsypeme houby. Chvilku osmahneme a přisypeme4 lžíce mouky a opět mícháme. Po chvíli přidáme dvě lžíce másla a v momentě, kdy se máslo rozpustí, přidáme zbylé tři lžíce mouky a chvíli mícháme. Read the rest of this entry »

veg
Předem dnešního receptu nejprve veliká omluva Lindě – které mimochodem vděčím za to,
španělský salát
že jsem začala psát tento blog a jsem jí za to dost vděčná, protože mě to hodně baví :-) – ale omluva proto, že evidentně  dnes zklamávám jako malý průvodce rokem na vsi .-)). Scházím ze své cesty vařit z toho, co se nám právě urodilo a to proto, že návštěva rodičů je většinou i jakýmsi „fasungem“věcí zbytných či nezbytných – to podle úhlu pohledu nás a rodičů :-))
Rodiče si s námi užívají jen co je pravda, nejsme lehké děti :-). Musí překousávat nejen 170km vzdálenost, ale i strach z případné budoucí sociopatie našich dětí :-), dobrovolně se vzdávají při pobytu u nás masa ( a za to jsme jim opravdu vděční ), přijímají takové hostiny jako je kyselo a chlupaté knedlíky se zelím, navíc z celozrnné mouky :-) a musím říci, nesou to statečně.
Jsou ale z generace , která má možná i dost přirozeně vzhledem k době, ve které žili, nastavenu hranici mezi kvantitou a kvalitou. ( chápu, že mnozí se již děsí, když s gramáží svých receptů mluvím o nadměrné kvantitě :-))) A protože většina rodičů vozí dětem to nejlepší, dostáváme i my mnoho….. Tentokrát to je španělský ledový salát-y .-), španělské papriky, ředkvičky — nevím, jestli jsou španělské, jsou v každém případě ošklivější než naše :-)))))). A protože našim dětem tak nějak neustále vsugerováváme úctu k jídu, nelze, než ze všeho, co jsme dostali, uvařit. Jo jo. Takže co zbývá jiného než salát, který nazvěme jak jinak, než španělský !
suroviny: ledové zelí, 4 větší papriky, svazek ředkviček, olivový olej, 250g mozzarelly, black caraway,
Ledové zelí očistíme od svrchních listů (od žížal a hlíny nikoli – toto zelí žížaly v životě nazažilo – obávám se, že ani hlínu ne :-)), nakrájíme na tenké proužky. Papriku omyjeme, vykostíme :-) a nakrájíme také na proužky. To samé uděláme i s ředkvičkami. Přidáme na kostičky nakrájenou mozzarellu, kumin – asi lžíci a nakonec zakapeme olivovým olejem dle chuti – u mě je to cca veliká polévková lžíce. Vše promícháme a podáváme.

veg
Tento koláč je vlastní verzí indického koláče džaldí – džaldí :-) či variací  na drobenkové
suroviny
koláče. Je dobrý, vypadá hezky, jen je trochu, malinko, malilinko sytější – i na pohled:-)
suroviny: na těsto : 2 hrnky mouky celozrnné pšeničné přesáté, 1/2 hrnku krupičky nebo krupice.(vzhledem k tomu, že si jí melu sama a jsou kolem toho doma neustále dohady, je to v podstatě jedno :-), 1 hrnek krystalového cukru, 1 prášek do pečiva a 300g smetany. (Smetanu lze nahradit 150g másla)
Na náplň: 750g tvarohu, 3 vejce, 1 hrnek moučkového cukru, jeden vanilkový cukr
Navíc: 300g rebarbory, trochu moučkového cukru na posypání, malinko skořice, pečící papír.
Toto je množství na 1 plech.
veg
Chlupaté knedlíky jsou oblíbené jak jedlíky, tak mnou jako přípravce .-). Ale protože
chlupaté knedlíky
jme měli na návštěvě tchána, který nejí houby a bylo včera a dnes k obědu kyselo, přišlo mi už jako provokace udělat ještě chlupaté knedlíky se zelím a houbami. Proto byly dnes pouze se zelím a smaženou cibulkou. Není to nijak složité jídlo, není náročné na Read the rest of this entry »
Kde vzít první kvásek na domácí chleba bývá prvním problémem, který nás od pečení kvasného
chleba odradí, takže pak vezmeme zase a opět droždí a výsledný chleba je hezký a voní, ale není to prostě kvašený chléb, takže se časem zase člověk od domácího chleba odkloní. Takový neustálý koloběh. Proto udělat si vlastní kvásek je jen hezká práce, ale zároveň i příslib do budoucnosti, že domácí chleba si můžu udělat kdy já budu chtít a ne kdy seženu chlebový kvas.58497e911f_65180391_o2
Kvas – který se nazývá  kvásek, zákvas, zákvasek, nátěstek, omládek, matka, příčina
Je několik možností přípravy domácího kvasu… na fotkách je množstí první a druhé varianty sníženo o polovinu – tedy 125g mouky a 1/8l vody, celá cibule a celá lžíce rumu u druhé varianty. Read the rest of this entry »

veg
Oblíbené jídlo – knedlo- zelo -něco. Něco se odvíjí především od toho, co je k dispozici.
knedlo-zelo-něco
Naprosto ideální je dušená dýně Hokaido s pepřem a novým kořením, ovšem na tu si ještě pěknou chvíli počkáme.  Dnes to byl celer, na který padl Černý Petr a byl výborný ! :-)))
suroviny: na knedlíky: mouka celozrnná pšeničná přesátá – 750g, 5 housek, sůl, 2 vejce, 25g droždí a půl litru mléka. na zelí: kysané zelí, cukr, ocet, cibule, olej, sůl, kmín, trochu vody a asi 5 lžic mouky.  Na celer: 1/2 celeru,česnek,  2 cibule, paprika sladká koření, bobkový list, pepř, sůl, nové koření, trocha vody. Read the rest of this entry »

veg
Protože dnes přijela babička s dědečkem a přivezli spoustu jídla „zakopaným
kyselo
vlastencům“,aby neumřeli hlady, tak se naprosto logicky nevařilo – jen vydatná polévka – krkonošské kyselo !
Máme jí všichni moc rádi, ale hodně mi dalo přemýšlení, kolik jí udělat. Přece nebudu dělat polévku jen na jeden oběd, když je  navíc tak dobrá :-))), tudy argument pro snížení množství surovin nevede. Tak jsem nejprve oloupala brambory, omyla a zvážila je a zjistila, že jich je kilo. Má hlava hořela hrůzou, jaké to je zase veliké množství na obyčejnou polévku, ale mě to přišlo tak zoufale Read the rest of this entry »

veg
Tak rebarborové knedlíky nejsou zase tak často. Zaprvé není tolik rebarbory :-) a zadruhé
knedliky
plodí krátce. Ale když jsou, tak si na nich docela pochutnáváme. Na rozdíl od švestkových knedlíků,které jsou s mákem a všech ostatních, které jsou s tvarohem, rebarborové jsou se

Doma se rozhodli, že se to konečně  musí začít dělat pořádně a ne takové fušování, jako dělám já. Hezky nafotit krok za krokem, suroviny psát že netřeba, hlavně aby to mělo nějakou chuť :-))) a aby bylo pořádně vidět, co se dělá !!! Takže hned potom, co jsem udělala máslo, pohádala se, kde je na mlýnku ta správná čárka na mletí krupice (samozřejmě byla změněna- ta moje není ta pořádná, pořádná tam bude až po dnešku :-), odsouhlasila správný hrnec, správné množství mléka, správné množství krupice – měla jsem dovolenou :-))kase
Takže dnešní snídani dělaly děti a pomáhal jim pan domácí. Nejprve si došly pro obilí :-)

veg
Rychlosalát znamená uvařené brambory s majonézou, cibulí, okurkami nebo paprikami a
celerové placky
to vše ihned po uvaření. Placky jsem zkusila, jaké budou. Zvláštností tohoto jídla je to, že nikdo nedokázal určit, z čeho jsou placičky dělané. Dobrý kvíz při jídle :-) Celer v tomto složení trochu mění chuť, a když člověk ví, že jí celer, pozná ho tam, pokud to neví, evidentně tápe :-))

suroviny: brambory, 3 cibule, nakládané okurky – v mém případě nakládaná paprika, majonéza, 3/4 hlávky celeru, 1 cibule, 2 stroužky česneku, sůl, oregano, bazalka, pepř, mouka celozrnná pšeničná přesátá, olej na smažení, strouhanka, vejce, hlávkový salát : salát 2x, ocet, voda, sůl, pepř, cukr
Nejprve oloupeme, omyjeme a nakrájíme brambory a dáme je vařit do osolené vody. Mezitím dáme vařit oloupaný a na kousky nakrájený celer -kousky asi 4×4 cm veliké – do osolené vody. Když je celer měkký, vyjmeme ho, dáme do mísy , přidáme cibuli na kostičky, stroužky česneku, koření – oregano asi lžíce pol. , bazalka – pol. lžíce, 3/4 pol. lžíce, trochu pepře a vše do hladka umixujme. Přidáme vejce , 3 lžíce strouhanky a tolik mouky, aby těsto neteklo, ale dalo se nabírat lžící a nespadlo z ní. Nemělo by být ale ani extra tuhé, prostě řidší těsto, které neteče. Read the rest of this entry »