Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

veg
Suroviny na pomazánku z nivy: asi 200g nivy, majonéza – 1 vejce, trochu oleje, lžička
pomazánka
hořtice, sůl, worcester, trochu citr. šťávy.
Nivu spolu s majonézou umixujeme ponorným mixérem. Nemusíme solit.

Komentáře

1 HaF HaF | Web | 6. července 2010 v 22:56 | Reagovat

Já vynechávám majonézu, přidám trochu tvarohu, když je to moc husté ukápnu trochu mléka a hlavně cibulku na jemno nakrájenou! Taky mňamka! :-P

veg
Dnešní den výlet, takže k snídani jen domácí chléb se sýrovou pomazánkou a na cestu kokosová buchta.
kokosova
suroviny na buchtu: 4vejce, hrníček cukru, prášek do pečiva, vanilkový cukr, citronová kůra, hrnek oleje, mouka celozrnná pšeničná přesátá – asi tři hrnky. Hrnek mléka. Sáček kokosu.
Utřeme celá vejce s cukrem a vanilkovým cukrem, přidáme olej a třeme dále. Přidáme posléze citr. kůru, mouku, mléko a prášek do pečiva. Můžeme přidat bu´d mouku nebo mléko, podle toho, zda je těsto moc tuhé nebo řídké. Těsto by mělo být spíše řidší, určitě by v něm neměla stát lžíce. Mělo by táhle téci do vymazaného a vysypaného plechu. Uhladíme povrch buchty a nasypeme na ní celý 200 g sáček kokosu. Mírně lžící vpravíme do buchty, ale velmi mírně. Lze také použít tučnější variantu, kdy kokos nezapravujeme, necháme volně, ale hned po upečení polijeme povrch buchty smetanou. Tato  na obrázku je dělaná bez smetany.
Jednoduchá

příprava majonézy:
do vyšší nádoby vyklepneme celé vejce,
osolíme, opepříme, přidáme trochu worcesteru, lžičku kremžské hořtice a olej – oleje zhruba 200ml.
Na dno nádoby vložíme ruční mixér – kuželku a zapneme na co nejvíce, s mixérem nepohybujeme, vydržíme několik sekund a po chvíli mixér pomalu zvedáme směrem nahoru. Cca. po 30 vteřinách máme hotovou velmi hustou majonézu. Pokud je stále řídká, přidáme trochu oleje.Můžeme dochutit citronovou šťávou jemně sekanou cibulí. A nakonec ještě malý videonávod pro ty, kterým se stále ne a ne podařit. Na základní majonézu, na tu nepovedenou, jak jí napravit a proč je nepovedená.
ma
ma
ma

Komentáře

ma
1 Kamarytka Kamarytka | 26. dubna 2010 v 19:26 | Reagovat

Majonézu jsem připravila přesně podle receptu a od té doby jsem už ani jednu nekpoupila. Je vynikající, jak do salátů, na chlebíčky a ochucená česnekem i místo tatarky ;-)

2 zlatkan zlatkan | 9. června 2010 v 13:32 | Reagovat

Tuto majonézu už jsem připravovala několikrát. Vždy jsem cibulku a citron. šťávu jen vmíchala do hotové majonézy. Včera jsem (ani nevim proč) do hotové majonézy přidala cibulku a projela to ještě jednou ponornym mixérem. Majonéza zhořkla :-( Následovalo …. za stálého míchání, vyléváme do záchodu Takže bacha! :-)

3 zlatkan zlatkan | 9. června 2010 v 13:33 | Reagovat

Jinak, je ale skvělá :-D

4 vegereceptynakazdyden vegereceptynakazdyden | E-mail | Web | 9. června 2010 v 13:42 | Reagovat

[2]: jojo,, :-) neměla by se nikdy asi cibule sekat – zhořkne i bramborový salát – jen hezky nožem .-))))

veg
Suroviny na buchty: mouka celozrnná pšeničná přesátá cca1kg, droždí 50g, máslo cca 90g, 2 vejce, vanilkový cukr, cukr krystal asi 120g, mléko dle potřeby,rum,  citronová kůra, tvaroh, cukr, rozinky,vejce,  máslo rozpuštěné na pomazání
buchty
Z trochy mouky, kvasnic, trochy cukru a droždí uděláme kvásek a necháme vzejít. Pak přidáme vejce, rozpuštěné máslo, vanilkový cukr, citronovou kůru, rum, zbytek cukru. Zaděláme řádně těsto, které by nemělo být příliš tuhé ani hutné, mělo by být nadýchané. Necháme vykynout. Pak do jednotlivých kousků balíme tvaroh umíchaný s cukrem a rozinkami a vejcem. Každou buchtu pečlivě omastíme, omastíme ještě jednou celý pekáč buchet. Na omaštění použijeme to samé množství másla jako do buchet. Dáme péci. Hotové hnědé buchty vyndáme, necháme vychladnout, oddělíme od sebe a pocukrujeme.

Komentáře

1 dadaz dadaz | 1. července 2010 v 17:03 | Reagovat

buchty jako od babicky :-)

Tištěnou formu receptu naleznete v knize Domácí pekař.

veg
Dnešní oběd byl po snídani a následné svačině až obědovečeří. Sloužil ke spotřebování dvou větších květáků. A vzhledem k tomu, že zítra nás čeká kontrola na ekologické zeměd. , bude to zítra takové květákové dejavu.
p
suroviny na plévku: uvařený květák, cibule, voda, sůl, muškátový oříšek, ředkvičky, trochu smetany, vajíčko
Uvařený květák rozmixujeme spolu s trochou vody, tolik vody, aby byla polévka krémová a nemusela se zahuš´tovat moukou. Přidáme muškátový oříšek, sůl a dáme vařit. Do horké polévky přidáme krájené ředkvičky, rozkvedlané vejce a trochu smetany.
tuk
suroviny na květákové placky : uvařený květák, muškátový oříšek, 5 vajec, mouka celozrnná pšeničná, stroužek česneku, 2 cibule, trochu majoránky, olej na smažení, brambory. Máslo na brambory nebo majonéza, – na majonézu 1 vejce a asi 200 ml oleje, trochu soli, trochu hořčice, cibule na kostičky
karbanátky
Dáme si vařit oloupané brambory – osolené, jako přílohu. Mezitím rozmixujeme uvařený květák do měkka – bez vody, přidáme koření, žloutky, mouku, cibuli, dorozmixujeme, přidáme česnek a nakonec sníh z bílků. Přidáme tolik mouky, aby těsto mělo konzistenci jako na obrázku, lžíce v něm stojí, je ale spíše řidší.  Dáme si rozpálit tuk a lžící vkládáme do tuku hrudky, které upravíme na placičky. Smažíme po obou stranách.  Podáváme s bramborem a majonézou.
veg
Protože zavítali rodiče, měli jsme po dlouhé době bílé pečivo. Na housky jsme udělali tvarohovou pomazán
snidane
ku s paprikou. Na domácí chleba
chleb
pak krájená vejce natvrdo a kolečka okurky. Navíc ještě talíř se snídaní, která neprošla tepelnou úpravou – na kolečka okurky, cibule, ředkvičky, zakapané olivovým olejem a tvaroh s cibulí, paprikou a solí.
veg
Suroviny pro dnešní oběd: knedlíky : pšeničná mouka celozrnná, 1 vejce, sůl, trochu másla, trochu tvarohu,mléko,  jahody.  Nahoru: tvaroh, cukr, máslo
kk
Nejprve utřeme trochu másla, asi 50g a trochu tvarohu – asi 100g, jedno vejce a sůl. Do utřené hmoty přidáme trochu mléka, cca 150ml – 250ml dle potřeby a mouku. Cca 300-500g. Pokud se těsto lepí a je řídké, přidáme mouku. Neměl by se stát opak,  že  by bylo příliš tuhé.
Z těsta ulamujeme jednotlivé malé kousky, vytvarujeme placičku, můžeme pomoučnit, vložíme jahodu – čerstvou, nebo zavařenou okapanou a zabalíme. Mezitím, co balíme jahody, dáme si hřát hrnec s osolenou vodou. Do vroucí vody pak vkládáme knedlíky. Vaříme asi 10-15 minut, zkusíme rozkrojením jednoho, zda jsou již hotové. Přecedíme, knedlíky naskládáme na talíř, polijeme tvarohem, který je umixovaný s cukrem, posypeme moučkovým cukrem a polijeme máslem.


Petržel jedvouletá rostlina z čeledi miříkovitých. Velmi se využívá jako zelenina, ale i jako velmi dobrá léčivka. Je rozšířena v celém mírném pásmu. První rok vytváří přízemní růžici a velký kořen, druhým rokem pak vyhání mohutnou lodyhu s květenstvím a plody. Na semeno se tedy pěstuje petržel až druhým rokem a to tím způsobem, že se na jaře vysazují pěkné, nepoškozené kořeny petržele se srdíčkem.
U nás se pěstují převážně dva kultivary petržele _
petržel obecná kořenová a petržel obecná naťová
http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Wurzelpetersilie_Wurzel.jpg
Petržel kořenová
rané odrůdy se vysévají na záhony již na podim v říjnu až listopadu, pozdní odrůdy pě
stované ve velkém na poli se vysévají co nejdříve zjara. Klíčí podle počasí zhruba za 6 týdnů.
Petržel vyžaduje hluboko zrytou půdu, aby mohl kořen dobře vrůstat do spodních vrstev. Nesnáší čerstvý hnůj. Vysévá se do řádků cca 30cm od sebe a v řádku spíše řídce – pokud je naset hustě, což je výhodné pro rozpoznání řádku po vzejití, je nutné petržel záhy protrhat.  Petrželi prospívá závlaha. Sklízí se na podzim  před příchodem mrazů.
Použití je v kuchyni jako kořenová zelenina.

Petržel listová
http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Starr_070112-3391_Petroselinum_crispum.jpg
neboli kudrnka,
se vysévá v srpne nebo září. Do příchodu mrazů vyrostou listy, které lze sklízet i v zimě. Kadeřavá petržel není tolik náročná na hluboké zpracování půdy jako kořenová petržel.Lze jí pěstovat i v bytě v květináči. Sklízí se seřezáním listů. Lze jí s úspěchem sušit a posléze se používá jako koření, do polévek, na ozdobu, do pomazánek.

Petržel jako léčivka
Petržel obsalhuje silice, flavonidy, furanokumariny, sliz a sacharidy. Je velikým z
drojem provitaminu A a vitaminů B,C,E a minerálních látek, draslíku, hořčíku, železa, vápníu, sodíku a fosforu. List obsahuje kyselinu listovou.
Petržel napomáhá zvýšení průtoku krve v ledvinách, působí na rozšiřování cév, nepatrně snižuje krevní tlak, působí na trávicí trakt zvyšováním sekrece trávicích enzymů a uvolněním křečí hladkého svalstva. Petržel také uvolňuje střevní plyny, působí protikřečově, proti střevním parazitům. Je užívána při problémech s močovým ústrojím a nedostatečným vylučováním moči. Při poruchách trávení. Je také mírné afrodiziakum.
Nedoporučuje se překračovat běžné dávky v těhotenství a kojení.
Obsahové látky petržele mohou způsobovat reakce na světlo po zevním dotyku s  kůží. Chronické užívání vysokých dávek drogy může vést k poruchám pigmentace, celkovému svědění, poškození jater, zánětu ledvin a anémii.
Semena (Petroseelini fructus) se sbírají před dozráním, nejčastěji v srpnu. Sbírá se zpravidla celé květenství, ze kterého se po vysušení semena jednoduše vymlátí. Kořeny (Petroselini radix) se sbírají na podzim prvního roku nebo jaře druhého roku. Při přípravě je důležité rychlé sušení suroviny, aby nedocházelo ke ztrátám silice.
Nálev ze sušené byliny se užívá nejčastěji v močopudných diuretických čajových směsích. Doporučená denní dávka je zápar připravený z jednoho gramu semen (čtyř čajových lžiček) na šálek vody. Nálev připravený z kořene má slabší účinek než nálev ze semen.
Přírodní petrželová šťáva z čerstvé nati je výborným prostředkem k odpuzování hmyzu. Též při štípnuti hmyzem se doporučuje postižené místo potřít čerstvou petrželkou. Odvar z petrželové natě působí jako vlasové tonikum, které může oživit lesk vlasů.
zdroj obrázků: wikipedia.cz   http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Starr_070112-3391_Petroselinum_crispum.jpg
Byly doby, kdy jsme se snažili vše dělat bez techniky. Únava a vlastní pohodlnost nás však dohnaly a v určitých věcech jsme začali
používattechniku, aby jsme v jiných dokázali vydržet o něco déle :-))
Tak jsem díky štědrosti pana domácího a jeho uznání prací domácích, dostala před třemi lety kuchyňského robota, který má nástavec i na lisování domácích těstovin. Sice s douškou, že to je fajn, že už nebudeme muset kupovat těstoviny, která zněla tak trochu jako závazek :-), ale nakonec pan domácí přechází občasné jídlo z kupovaných těstovin bez mrknutí oka. Rozbalit zbytek tady»

Recept na tyto lívance jsem našla v knížce Nancy Clarkové – „výživa pro sportovce“. Přestože se jedná o americký recept, což je v naší rodině možná neprávem synonymum pro nejeditelné věci, její recepty tuto reputaci značně zlepšují :-)))
mackani
suroviny: 140g ovesných vloček, nejlépe čerstvě mačkaných, 600 g mléka, lžíce octa, sůl, 2 vejce, 4 lžíce cukru, 2 lžičky prášku do pečiva, 300 g celozrnné pšeničné mouky přesáté, špetka skořice, 2 lžíce oleje
na lívance : tvaroh, zavařené borůvky, cukr, vanilkový cukr, moučkový cukr, skořice
livance
Namačkáme ovesné vločky, nameleme mouku. Do mléka přidáme ocet , ale pozor – nejprve je nutné mléko osolit !!!, pokud bysme to neudělali, mléko se okamžitě srazí. Pak přidáme do mléka vločky, mouku, prášek do pečiva, olej, cukr, skořici, vejce a vše pečlivě rozmícháme. Rozpálíme si lívanečník, do kterého nalijeme kapku oleje a smažíme lívance.
Mezitím si umícháme tvaroh – děláme ručním mixérem, aby byl extra hladký, přidáme do něj moučkový cukr, vanilkový cukr a zavařené borůvky – šťávu předtím slijeme a do tohoto jídla nepoužíváme. Dále si v mističce rozmícháme moučkový cukr se skořicí na obalení lívanců, nebo posypání tvarohu.
lll
K lívancům dělám bílou kávu: do vroucí vody přisypu meltu, cca 2 lžíce na litr, nechám chvíli povařit a poté sliji přes cedník do konvice do 3/4. Doleji mlékem. Sladí nebo nesladí si každý sám.
Tip: pokud chceme přidat do mléka ocet, vždy ho musíme nejprve osolit, aby se nesrazilo !!!

Komentáře

1 Linda Linda | 26. dubna 2010 v 21:24 | Reagovat

Poznamka pro neporadnejsi hospodynky – da se to i bez vajec, pokud doma zadna nejsou. Vyzkouseno.-)
Myslim, ze je to tema vlockama, jsou takobve nakonec mazlave a udrzi to vcelku.

Velmi jedly recept, deti uz se po nich zase ptaly:-)

2 Lůc Mác Lůc Mác | Web | 28. června 2010 v 20:52 | Reagovat

vypadají lákavě a určitě stojí za vyzkoušení, asi se z těch všech chutí zblázním, mňam :-D