Archive for the ‘Kuchařské knihy’ Category
Sandor Ellix Katz – říká vám to něco? Pokud přidám ještě jméno Zuzka Ouhrabková nebo Zkvašeno, natuty budete doma. Sandor Ellix Katz, fermentační fetišista, jak sám sebe označil, desítky let žijící v kooperaci s virem HIV, narozený v USA v židovské rodině s běloruskými kořeny. Jeho dřívější život se váže k New Yorku odkud však odešel do komunity v Short Mountain v Tennessee. A právě Katzova kniha Wild Fermentation vyšla v češtině v nakladatelství Grada pod názvem Síla přírodní fermentace. Zuzku Ouhrabkovou jsem nezmiňovala bezdůvodně – kdo jiný by totiž byl povolanějším pro překlad takové knihy, než autorka stránky „Zkvašeno„.
Pro ty, kdo pečou z kvásku nebo běžně vyrábějí fermentované mléčné výrobky bude část knihy velmi dobře známá, nicméně jsou zde i jiné kapitoly, pro mě především zajímavá část o domácích octech, na které se letos chystám. Sándor Katz píše o výrobě různých octů různých druhů, přesně tak, jak se mi to bude v létě hodit. Read the rest of this entry »









- 60 obědů a večeří jednoduchých i složitých, s výměrem potravin pro pět osob podle čtyř ročních období
- Cukrovinky a pamlsky na vánoční stromeček a stoleček
- Česká kuchařka: Všem hospodyním k bezpečné přípravě dobrých, chutných a levných pokrmů
- Francouzská kuchyně: Pro zpestření jídelního lístku českých hospodyněk
- Kniha rozpočtů a kuchařských předpisů: Všem hospodyním k bezpečné přípravě dobrých, chutných a levných pokrmů
- Lesní plody a jejich úprava v domácnosti
- Lesní plody: Jejich sběr a zužitkování
- Lahůdková kuchyně: Příprava studených pokrmů v domácnosti
- Moučníky a zavařeniny
- Ovocné šťávy, zavařované ovoce, domácí vína, likéry
- Příručka pro vaření a nauku o potravinách pro občanské školy dívčí
- Rybí kuchařka
- Ryby: předpisy a rozpočty rybích pokrmů
- Zeleniny a saláty
Komentáře
Já jsem tuto knihu zdědila po babičce. S dědou jsme moc nevycházeli, ale po babiččině smrti mi ji, ani nevím proč, poslal. Je z roku 1947. Na první straně je babiččinou rukou napsáno:“V místnosti se dvěma nulami není jen přemnoho smetí. Mnohý tam tužkou všem dokáže, že je tou nulou třetí.“
Hmmm, tenhle citát toho s kuchařkou nemá mnoho společného, ale je vidět, že kuchařka byla nejvíce po ruce, když babička potřebovala zaznamenat, když ji něco zaujalo.
Mám taky po mamince maminky maminky manžela jeden psaný sešit, musím ho pročíst, jaké perly se najdou v něm těším se na to! Štěstí je, že babičky většinou vše psaly obyčejnou tužkou, takže se to zachovalo. Já si nedávno napsala něco plnícím perem dětí a po třech měsících se text ztratil
)
Nový komentář







Komentáře
Prima napad s temi kucharkami.
Ja mam misto kucharske knihy tenhle blog:)
Jen bych lobbovala za Lahodne bezmase vareni krok za krokem.
Slovo delikatni jednak IMHO neni ekvivalent delicious a druhak to ve me vzbuzuje predstavu dam pri odpolednim the, jak delikatne uždibuji jednohubky a kolacky Se zvednutymi malicky.
Jednoznačně ! změněno díky.
[1]: na obálce knihy je napsána formule o tom, jak se nesmí kniha kopírovat atd. Je tedy jednoznačně jasný, že s mým anglickým překladem to budou recepty vzdáleně inspirované touto knihou….
Zajimalo by me, co ev. rikas na Biokucharku Hanky Zemanove? Neni zcela vege – pouziva i biomaso. A pomerne dost operuje úprave certifikovanymi bioprodukty, coz te myslim drazdi
[4]: Jsem tak trochu kuchařkový analfabet )), nové nekupuju, vařit jsem se učila pomocí Sandtnerové
, takže tuhle biokuchařku neznám. Mám kuchařský knížky víceméně jen jako inspiraci. Z každého receptu mi stejně nakonec vznikne vlastní produkt, mám nějakou obsesivní potřebu každý recept změnit po svém
,alespoň malinko
Ad přirozené potraviny – to je podle mě jasný, proto žijeme tak jak žijeme, přirozený potraviny samozřejmě upřednosťnuju. S bio už mám trochu problém
Mám jen trochu problém s tím, že ne vždy je jasné, kdy je bio především certifikát a kdy suroviny , ale nedráždí mě to
spíš taková vnitřní nedůvěra ke všemu, v čem se odráží ekonomika