Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Archive for the ‘Vegerecepty’ Category


Tak na dnešní článek jsem se ohromně těšila. Bavilo mě to a to moc! Trochu jsem
ustrnula u kváskového domácího chleba z celozrnné pšeničné a žitné mouky a už je to trochu fádnía tak došlo k rozhodnutí, že je čas pro změnu. Vytáhla jsem všechnu svou možnou chlebovou literaturu, začetla se a navíc mi napomohlo, že jsem šla s dětma do knihovny a chtěla koupit
chléb
kvásek, protože se mi zkazil, jenomže už bylo odpoledne a kvásek už nebyl. A já
potřebovala nutně chleba ! Tak jsem se rozhodla , že ke změně konečně dojde. Našla a upravila jsem si chléb z oblíbeného časopisu jen s chlebovými recepty – časopis je asi špatný výběr slova, spíše sešitová kuchařka. Jedná se o titul „CHLÉB A DALŠÍ DRUHY PEČIVA“ od Jirího Kónigsmarka z nakladatelství práce.
veg
Chudá večeře – vařené brambory s kořeněným tvarohem a syrečkem byly sice dobré,
bramborové placky
ale děti se vrhly na puding a brambor i tvarohu dost zůstalo, a protože mi bylo hodně líto to dát slepicím, tak jsem něco přidala a udělala bramborové placky. Večeře byla okamžitě pryč :-). Jak je to smažené, tak to prostě chutná. Na záhoně jsou ještě nějaké zbytky hlávek zelí, které ještě nejsou ve sklepě, tak jako příloha dušené čerstvé zelí a rajská polévka, tentokrát z čerstvých rajčat, která jsou ještě ve skleníku. Vzhledem k počasí jaké je, jsou ale víceméně oranžová – do červené jim trochu chybí.
Suroviny na bramborové placky se zelím: vařené brambory a tvaroh se syrečkem z předchozího dne. 1 vejce a trochu mouky – tolik, aby se těsto nelepilo a bylo hezky tvárné. Trochu pepře a sůl. Olej na smažení.  Hlávka čerstvého zelí, dvě cibule, trochu cukru, trochu másla, sůl, kmín,  lžíce mouky na zapražení zelí.Hrst rozinek.
Nejprve se rozmixují brambory – např. ponorným mixérem. Přidá se vejce, sůl, pepř a tolik mouky, aby se těsto nelepilo. Placky jsem tentokrát tvarovala pouze ručně a vkládala do rozpáleného tuku. Jemná příchuť syrečku v plackách byla výborná ! Read the rest of this entry »
veg
Tento týden byl jakýsi výletní. Zhruba po pěti nedělích – kromě jednoho vynuceného
brambory s pomazánkou
výjezdu zase do civilizace. V úterý na keramiku – to byl také vynucený výjezd – tak během tohoto návštěva místo u stolu a čaje – u stolů a čaje a hlíny. A dnes do knihovny. Po strašné dlouhé době sami, bez pana domácího, který přesto, že tvrdí “ času dost, tak nač spěchat a jestli ne, tak proč stavět barák“ :-) má trochu předzimní starost o zazimování celé rodiny a zůstal doma. Máme takovou zvláštní zkušenost, že člověk asi vyzařuje cosi, co působí na hodně lidí kolem. Někdy sejdeme dolů a pětkrát za den se dozvíme, že máme hezké děti. Podruhé jsme zase  dotázáni, jestli jsou všechny naše. A dnes to bylo – jak to, že nejste všichni?  V úterý jsme se vraceli naše 4

Read the rest of this entry »


Pečivo se pomalu hromadí a nastal čas začít s přehledným soborem, který bude stejně jako
vodové rohlíky
„BÁBOVEČNÍK“ neustále na titulní stránce ve sloupci vlevo. Protože pečivo se dělá často, tak ať je pěkně po ruce :-))
Pečivo jako základní česká potravina k snídani a často i k večeři – vedle chleba jistě nejpoužívanější potravina – housky, rohlíky, dalamánky, croissanty, veky, bagety……atd.atd. Je jich mnoho a mnoho, každému podle jeho gusta, každému z jakéhokoli druhu mouky.

Zde se objeví jak housky klasické konzumní – z bílé mouky, tak různé pečivo z mouky celozrnné. Mimochodem, je to asi týden, co jsme museli jet vlakem pryč a ráno jsem rychle upekla housky. Měli s sebou i kupované rohlíky – ale ty zbyly v tašce. Jaká radost a teplo na hrudi :-))) Read the rest of this entry »
Smetanový zákys je surovina, kterou můžeme posléze – hotovou, použít buď jako už definitivní produkt, ale hlavně se dále používá při zpracovávání mléka.
Každé mléko může při vhodných podmínkách kysnout a státi se z něj kyselé mléko – ale podotýkám – při vhodných podmínkách ! A protože je právě mléko surovina dost náchylná k chytání čehokoli odkukoli co do něj zásadně nepatří, je mnohem jistější ho zaočkovat rovnou tím, čím chceme, aby mléko nechytalo zbytečně to, co nechceme .
Než napíšu jak , nejprve tedy proč. Smetanový zákys je potřeba při zaočkování smetany, pokud chceme chutné máslo a kyselé podmáslí. Pokud totiž stlučeme smetanu sladkou, udělá se nám takzvané máslo čajové, které je sice výborné, ale není tak dobré, jako máslo ze smetany kyselé. Je ho navíc o něco méně – je tedy ze sladké smetany menší výtěžnost másla. Více o másle zde.
Zaočkovat smetanu pro přípravu másla a nechat jí 12 hodin zaočkovanou zrát je mnohem jistější postup, jak nechat smetanu dokud sama nekysne nezaočkovaná. Ona nakonec kysne také – ale častěji už s příměsí hořkosti nebo nesprávné příchuti.
Další věc, proč je zákys  docela fajn věc, jsou sýry. Sýry zaočkované smetanovou kulturou rychleji zrají, jsou rychleji žlutší a měkčí.
Třetí a docela zásadní věc je kyselé mléko ! Takové kyselé mléko s bramborem na loupačku se dnes už téměř nekonzumuje. V současné době se mnohem více používá podmáslí nebo kefír. Dříve to byla naprosto standardní večeře. Zaočkované mléko navíc v chladu vydrží i několik týdnů !
Tedy jak na to ….
kultůra
nejprve je třeba si zakoupit u MILCOMU a.s. buď v Praze nebo v Táboře smetanovou kulturu.
Jedná se o pytlíček, který obsahuje kulturu na zaočkování 1 l mléka, vydrží poměrně dlouho v chladu (samotná kultura) a stojí 30 kč. Zakoupení lze spojit i se zakoupením kultury jogurtové nebo syřidla. Read the rest of this entry »

veg
Palačinky jsou velmi žádané, ale stejně jako omelety,  musí se smažit neustále a
palačinky
dlouho !!!! Ale protože je stále k dispozici mléko a vejce není nad to, udělat si občas palačinku.
Podle wikipedie se název velmi podobný české „palačince “ dá najít na různých místech Evropy. Rakousko-bavorské „paltschinke“ je prý převzato z české palačinky, která je ovšem zase vypůjčena s maďarské „palacsinta“. A toto maďarské slovo pak pochází z rumunksého „placinta“,což znamená zákusek, koláč a to je slovo řeckého původu. :-)))) Tak teď jsem z toho jelen !!
V ruských fast foodech se prý palačinky na tisíce způsobů podávají místo hamburgerů a u nás na kopci se zase podávají většinou na málo způsobů, zato tisíckrát !!! Read the rest of this entry »

veg
Toto jídlo je opět variace na vaječnou omeletu. Jde ale o to, co je pro koho příjemnější
bochánky vaječné
dělat. Na každou omeletu se rozdělává nová várka vajec s moukou a strouhankou zlášť, stejně tak se pokaždé přisypává cibulka a omeleta se zdobí. Tyto bochánky jsou zjednodušené v tom, že se těsto umíchá najednou, včetně cibule a zeleniny a poté se nalévá do formiček na muffins či do formy na biskupský chlebíček a peče se v troubě. Odpadá zde tedy navíc smažení na tuku, což může být pro někoho ve výběru také zásadní.  Toto jídlo, i přes pečení v troubě, je velmi rychlé, chutné a celkem lehké. Navíc variabilní – zelenina se dá podle chuti měnit, dají se přidat např. žampiony atd.
Bochánky podávám s vařeným bramborem a s tatarskou omáčkou s česnekem a kysanou smetanou.
Suroviny na 1 formu na muffins – 12 bochánků a navíc na malou formu na biskupský chlebíček :
5 vajec, 5 bílků, 1 sterilovaný hrášek 200g, 1 sterilovaná kukuřice 200g, 2 střední cibule, sůl, 5 vrchovatých lžic mouky celozrnné pšeničné, 5 lžic strouhanky,1/4l mléka. Read the rest of this entry »

veg
Ranní jablečná, obyčejná buchta, která je vylepšená kokosem a zapečeným sněhem, ale
jablečno-kokosová buchta
to jen proto, že jsem měla zbylé bílky a nechtělo se mi z nich nic dělat a bylo mi jich líto dát slepicím. Buchta je to obyčejná, velmi jednoduchá, ale sytá.
suroviny: 5 vajec, 1+3/4 hrnku cukru, 3 hrnky mouky celozrnné pšeničné přesáté, hrnek kokosu, hrnek+1/2  oleje, vanilkový cukr, prášek do pečiva, kg jablek, skořice, 1/2 litru mléka,bílky na sníh s trochou cukru a asi 4 lžícemi kokosu.

PIVNÍ ZÁVIN JABLEČNÝ – JABLEČNÝ ŠTRŮDL


veg
Mám  moc ráda štrůdly, jakékoli štrůdly a nejraději mám ty, co dělá někdo jiný :-)). Je to
štrůdl
asi můj nejoblíbenější moučník. Bohužel, mají ho rádi i všichni doma :-).  A nemůžu říct, že ho nerada dělám, ale s každou šiškou mě opouští energie a nechce se mi do těch dalších, ale pak, když se jí, zase mě chytá energie do štrůdlů dalších. A tak jsem si řekla, že zkusím konečně, štrůdl pivní ! Prošla jsem si spoustu receptů a nakonec jsem s dovolením použila pivní štrůdl od Vesky. Použila jsem obyčejnou desítku staropramen, mouku celozrnnou pšeničnou přesátou a jablka bez názvu. S těstem se báječně pracovalo –  nechala jsem podle rady odstát hodinu – bylo vláčné, nelepivé, jen jsem musela být disciplinovaná a těsto podle návodu rozdělit opravdu na čtyři díly. Měla jsem tendenci nerozvalovat tolik a udělat šišky jen tři, ale to by byla chyba! Read the rest of this entry »
Pacholíček, nebo pribináček – letitý výrobek, který není rozhodně příkladem zrovna vyvážené stravy. Je poměrně hodně tučný, ať ten kupovaný, nebo doma dělaný – ten co je doma dělaný a není tučný, nemá zase chuť ani konzistenci pacholíka. Je to pak prstě nízkotučný tvarohový krém. Ale pokud se nejí v extrémně velikém a častém množství ….. což ostatně ani u pacholíka není moc možné – je tak sytý, že ho stačí skutečně málo.
S pacholíčkem, nebo s pribináčkem je to stejné jako s domácím tvarohem. Receptů je poměrně velké
pacholík
množství. Tento recept neobsahuje škrob – tedy často přidávaný puding, ani tuk ve formě másla nebo rostlinnéh tuku.
Vše, z čeho děláme pacholíka je tvaroh – 1kg a to tučný. Smetana – 200ml, 3x vanilkový cukr a cukr moučka podle potřeby. Nezbytné je vše rozmixovat mixérem a nikoli šlehačem. Šlehač, sebevýkonnější, nikdy neudělá z tvarohu krémovou konzistenci. Je potřeba mixér, jedno, zda stolní, nebo tyčový.

Pacholíka lze podávat buď bílého, nebo do něj namixovat kakao a udělat z něj kakaový krém. Lze nandat do  misky jen lžící nebo lze použít stříkací kornout na šlehačku. Nevydrží příliš dlouho – není dobré ho příliš dlouho skladovat, je to krém spíš k okamžitému použití.