Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Author Archive

Určitě znáte situaci, kdy člověk neodhadne množství pěstované plodiny a na jaře, když už by mělo být všeho tak akorát, tak buď chybí, nebo zásadně přebývá. Letos jsem ve fázi zásadního přebytku. A protože cibule již dlouho nevydrží, bude následovat pár článků – přesně tři, o tom, jakým způsobem cibuli uchovat na delší čas.

Dnešní, první recept je na dvě cibulové marmelády. Pokud jste nikdy neslyšeli o tom, že marmeláda může být právě cibulová, věřte tomu, že může. A navíc – pokud nepohrdnete přidaným pektinem, může vás marmeláda překvapit a to velmi výrazně. Read the rest of this entry »

Praha nás sice trochu zdravotně sejmula, ale brambory jsou brambory a pan domácí  se několik dní zaobírá  sazečem brambor, který jsme koupili kdysi výhodně na inzerát a od té doby se s ním zlobíme. Měl v něm běhat takový umělohmotný pás, ale neběhal. A když ho pan domácí opravil a běhal, zase ničil klíčky. Ovšem na druhou stranu sazeč sází a rovnou za sebou přihrnuje a tak vzal pan domácí rozbrušku, svářečku a udělal z něj babosed. Vypiloval to a máme bezvadný sazeč. Sice letos zase pro změnu chybí brambory, ale v neděli dojde ještě zbylá várka a tak budou dosazeny i poslední dva sedmdesátimetrové řádky. Read the rest of this entry »

Neemigrovala jsem, neutekla, na stránku myslím, ale posledních 14 dní méně. Málo. Skoro vůbec. Jak psal pan domácí, mí bratři – stres a neklid a sestry – obavy, jsem posledních 14 dní opravdu pozvala na celodenní vzájemné soužití. Vše mělo být ukončeno přezkoušením o víkendu. Ani  nejbájnější představy však nevykreslily tak barvitou skutečnost. Read the rest of this entry »

Pavla poslala další recept – pro neznalé – recept pochází z Uruquaye a je důležité brát tedy tuto reálii v potaz. Ovšem po přečtení mailu nemějte reakci jako pan domácí. „To snad není možný, hned se stěhuju tam, kde současně zrají mandarinky a šípky !“ :) A prosím inspirujte se od Pavly – která plně naplňuje ducha této stránky – recept s příběhem.  Je to prima a díky!

Šípková marmeláda od Pavly

Vyzrálé šípky umyjeme, zbavíme stopek a bubáků. Lze rozkrojit napůl a vyčistit také od semínek a chloupků – usnadní pozdější pasírování, bohužel zabere to mnoho času a lidé citlivější pleti či s alergiemi mohou pociťovat svěění a osypat se – můj případ. Read the rest of this entry »

Sklízíme česnek, který jsme omylem nesklidili na podzim – prostě najednou jsou tam zase dva zelené řádky navíc – tedy nejprve je tajíme před panem domácím a pak je tajně sklízíme :). Náš roční hřebeček přišel na to, k čemu „to“ má a tak oddělujeme kobyly. Děti chodí s Eliškou a Paše za místním border-coliákem, kdyby to náhodou klaplo, že bych měla běhacího psa. Ovšem důvod je také ten, že Eliška si moc přeje baču a tam, co bydlí Borderák je také jeden bača. Problém je, že se musí jmenovat Zdeněk. Dnes nebyl přítomen a na cestě zpět Eliška prohlásila „Tak vidíte, vůbec mě nečekal“ a náš briskní Kvído jí okamžitě odpověděl „No, právě že tě čekal!“. Jak to máme hrozně těžký, my ženy, když si nás takto podává opačné pohlaví  už v deseti letech!

A dneska teda drobné koláčky.

Velmi dobré. Velmi jemné a velmi tučné! Potřeba je na ně :1 kg celozrnné pšeničné mouky přesáté, 4 žloutky, 60 g droždí, 250  g másla, 250 g slunečnicového oleje, 180 g moučkového cukru, moučkový cukr s vanilkou – dvě lžíce, 200 ml mléka, citronová kůra, trochu rumu.  Na nádivku: 1 kg tvarohu, 6 žloutků, 360 g cukru moučka,200 g rozinek, citronová kůra.

Nejprve si uděláme důlek v mouce, přidáme droždí, trochu cukru a trochu mléka. Rozmícháme a necháme vykynout kvásek. To celé trvá asi 10 minut. Pak přidáme vejce, mléko, vlahé máslo, olej, citronovou kůru, cukr, vanilku a zbylé mléko.

Vše řádně uhněteme, ale těsto je velmi tučné, není zcela kompaktní. Dáme přikryté vykynout asi hodinu. Po této době těsto vložíme na pracovní desku – netřeba podsypávat. Rozválíme na obdélník, nařežeme si čtverce a každý čtvereček naplníme tvarohovou nádivkou. (nádivka vznikne smícháním všech ingrediencí. Rozmixuji vše a nakonec přidám rozinky). Čtvereček spojíme rohy k sobě, jako šáteček, vložíme na plech, kde necháme chvilku dokynout. Ne příliš dlouho, pak se rohy při pečení rozvírají.

Před pečení již nepomazávám máslem, pouze vkládám na 180°C do trouby a peču do světle hněda. Lze také udělat jen malá kolečka s důlkem a naplnit nádivkou.

 

<Pokud se vám líbí pečivo v tomto receptu, podívejte se na ostatní pečivo a chléb v knize Domácí Pekař

 

 

 

Tentokrát je to báječný recept na mandarinkovou marmeládu od Skaredce, která žije v Uruguayi a proto je to pro ní marmeláda zcela běžná. Ovšem máme zde pár čtenářů kalifornských a proto není třeba orientovat se pouze a bezvýhradně na země naše. Navíc, co já vím, jak to bude letošní květen s panem domácím – bude chtít opět kupovat plachetnici a vyrážet za teplem, nebo se může také stát, že objektem letošní touhy bude zcela mimořádná, teplá oblast,  kde právě mandarinky porostou :). A tak směle na tuto báječnou marmeládu!

Mandarinkova marmelada

Mandarinky nám pomalinku dozravaji, ale nikdy ne v prodejném množství a navíc většinou opadají, než stačí úplně dozrát …. tak tedy co s nimi?

Mandarinky sesbírám, omyju, oloupu – lze je oškrábat škrabkou (pouze oranžovou část) a z jedné nebo dvou nakrájím do (jak to nazvat?!) ovocné části. Přidá na zajímavé chuti a struktuře.

Z kůry lze klasicky vymačkat ještě zbylou šťávu, přecedit a odvážit – cukr přidávám v poměru asi Vše smícháme a dáme vařit – nejlépe do nerezového hrnce s dvojitým dnem a velkou odparnou plochou. Zdroje uvádí přidat ještě šťávu z jednoho citronu, lze, ale není to nutné…. Read the rest of this entry »

Štvou ho, iritují a já se nedivím. Je to sýrař a ty prostě nudlové kastroly zaručeně musí štvát. :) Došlo to tak daleko, že mi napsal i soukromou zprávu, kolik proboha ty nudlový hrnce stojí? A protože stojí skutečně více než formy na sýr, dělám zadosti osvětě a přináším pár adres, kde si lze koupit formu na sýry od nejmenších po největší a pevně doufám, že budu mít jedno malé, zcela bezvýznamné plus u Dolomita :-).

No ale…. nic není tak jednoznačně, jak se zdá a tak, než tu přednesu pár hezkých forem, mám potřebu Dolomitovi vysvětlit, proč vlastně ty „nudlové kastróly“ používáme. Ano, nezastírám, přemýšlela jsem o tom celou noc, abych mu to mohla takhle hezky napsat, ale přišla jsem na to :).

Důvod je nakonec celkem jednoduchý. Používáme je proto, že je to dva v jednom. Rozdíl mezi formou a hrncem na špagety a to zásadní, je ten, že tento hrnec se kupuje již s odkapávací plochou. A pro takového malého, skromného mikrosýraře v paneláku, v bytě nebo i v chalupě, často chybí obří dřez, děrovaná gastronádoba nebo nerezový rošt, kde by forma odtékala. Takže to je takový výkop a omluva z naší strany, proč ty nudlové hrnce používáme.

Jinak já tedy od té doby, co mám od Dolomita formu, používám zásadně jí, protože mám právě děrovanou gastronádobu jako podložku, na které stojí a už mě od té doby nikdy nenapadlo použít nudlový kastrol :). (A když to čtu, tak mi Ester sděluje, že ho neštvou jen ty nudlový kastroly, ale taky ty děrovaný plastový kelímky, děrovaný nahřátým hřebíkem, případně posléze vyvrtané Kvídem, stacionární vrtačkou :) a pan domácí k tomu dodává : „Odborně se to nazývá „mongolské hospodářství“- to znamená, že člověk použije co je a neshání co nemá a do té doby nepotřeboval, když si poradil jinak :)

 

Kde tedy sehnat formu na sýr:

  • ALM centrum Vizovice
  • Ekokoza
  • Kamír
  • Dobrý sýr

Pište své zkušenosti s formami, kde je kupujete? Ostatní to ocení a hlavně Milan :)

p.s. Milane – materiální vybavení je samozřejmě také změněno :)

 

Článek o tom, jak udělat domácí tvaroh je jeden z nejnavštěvovanějších na této stránce.  Pokud má člověk doma stálé podmínky pro zrání mléka, jestliže mléko jednoduše kysne, když máme stále připravenu syrovátku z minulého kvalitního tvarohu, nemáme s výrobou nového tvarohu většinou žádný problém. Může se však stát, že začínáme tvaroh po otelení, pokud neuschováme syrovátku, nebo  máme jakýkoli problém, přináším jeden postup, který nám udělá zaručeně výborný tvaroh a vždy stejně dobrý. Read the rest of this entry »

Tak tento recept je velmi zásadní právě před zavařovací sezónou. Napsala ho Skaredec, žijící na malinko vzdálenějším místě od České Republiky. Díky za tento recept a těšíme se i na recepty, které podle komentáře pro nás chystá. Fíková, mandarinková i šípková marmeláda jsou dobrá výzva a nelze argumentovat  proti těmto zavařeninám, že zavařujeme pouze z místních zdrojů. Pro Skaredce to místní zdroje jsou a my se jimi můžeme nechat inspirovat. Takže směle do toho a já přidávám celý komentář, neboť se znalostí souvislostí se člověk vždy lépe orientuje.

Domácí pektin

Dobry den Klaro,jiz dlouho sleduji vase stranky,nebydlim sice na kopci,daleko od civilizace,ale v Urugvayi,dalo by se rict take daleko od civilizace … spis konzumu na jaky jsem byla zvykla.Tedy z typicky mestskeho cloveka se den ze dne stava hospodar … se sadem,velkou zahradou a dennimi starostmi,jak to vse zvladnout.Proc pisu – tema Pektogel – pektin.Jsem fanatik na zavarovani,a taky co delat s produkci,ktera nejde prodat …NO dalo by se rozepisovat hodiny proc … sama vite,jake je to byt daleko od civilizace obcas odkazani jen sami na sebe.
Pektin – prekladam ze spanelstiny – pokud to nekdy nebude davat smysl,zapominam pomalu cesky … – pomaha ovocne slozce v procesu zelirovani – existuje – komercni – lze koupit ve forme roztoku nebo prasku a „domaci“ lze si vyrobit doma –

Presny recept,ktery jsem nasla je ze 1kg jablek a 2 litru vody ,kdy jablka ocistime,rozdelime na 4-8 dilku,pridame v plachetce zabalene slupky a semeniky a ve vode varime na asi polovinu mnozstvi vody.Ani pomalu ani rychle – na polovinu – na kamnech asi klokotem… pak cele precedime a vysledny roztok se pouziva v mnozstvi 50 – 100 ml na 450g ovoce.(Davkovami zalezi na druhu ovoce a jeho vlastnim obsahu pektinu a 450 g je mysleno cerstveho ovoce.)
Ja sama to delam tak ,ze pokud delam marmeladu z jablek,ci pridavam jablka – samotne ovoce jde do jednoho hrnce a slupky,seminka,zbytky jablek – prilis malinke do druheho.To zaleju vodou,aby to bylo skoro ponorene a povarim asi 20 minut,necham pres noc nejen vychladnout,ale taky aby se do roztoku dostalo vic pektinu a aromat a rano zcedim pres plachetku.
Lze skladovat v lednicce,zamrazit …
Pekny den na kopec – dneska jdu vyrabet podle vaseho receptu jablecno/dynovou marmeladu – nam tady prave zacal podzim.

První příspěvek do letošní motivační stránky o marmeládách a džemech je tu. Je to Ikynčina „čokoláda ze švestek“. Postupně můžete všechny své recepty vidět na této sběrné stránce vašich marmelád a džemů.

……Posílám recept na švestkovou čokoládu! Je naprosto skvělá na prosté mlsání, na pečivo, do pudingů, letních pohárů, jako mazání do dortů a buchet…

2 kg švestek
1 kg cukru
2 vanilkové cukry
200 gr kakaa
rum (dle chuti, ale spíš jako lehký konzervant)

Švestky vypeckuju, pomelu, nebo rozsekám ponorným mixérem, sakumprásk všechno dám do velkého hrnce (kromě rumu) a vařím cca půl hodiny. Přidám rum a rozlévám do sklenic. Můžeme sterilizovat 20 minut, ale já to nedělám (jen sklenice na chvíli obrátím na hlavu) a vydrží.

Díky moc za první recept a jsem také hodně ráda za termín cca – můj oblíbený :)