Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Author Archive

Domácí listové těsto – noční můra i nutnost, protože moučníky z listového těsta máme velmi rádi, ale bohužel, těžko se shání dnes těsto hotové, ve kterém není sojový lecitin.  Takže nám nezbývá, než si ho dělat sami. Ale listové těsto potřebuje dobrou mouku s dobrým lepkem a člověk, který žije 650 m.n.m. si těžko vypěstuje potravinářskou pšenici vůbec  (a kdyby se to i nějaký vydařený rok povedlo, vůbec si neděláme ambice, že by to byla ta zaručeně  ideální :-))) Takže je to zase jako vše, stále pokus omyl, jedno těsto, druhé, třetí….. Jednou to vyjde a bude to tak, jak to má vypadat :-))

Zatím nejlépe mi vyšel recept od Marie Sandtnerové,  děláme ho s máslem, ale pokusně jsem udělala  ve dvou variacích – s máslem a se ztuženým tukem. Upřímně musím říci, že nevidím příliš rozdíl v tom, jak se s jakým těstem pracuje. Nakonec je ale rozhodně  chutnější těsto s máslem. Těsto se ztuženým tukem pan domácí ohodnotil slovy . “ to se nedá jíst – to sedí na jazyku! “ S těstem se pracuje hezky, ale musí se mu dát čas –  na to, aby se těsto nalístkovalo, je potřeba, aby se pěkně propojily dvě vrstvy – takzvaný vodánek a tukánek. Obě se musí spojit proválet dohromady, složit a to vše se musí dít se studeným těstem. Jakmile začne těsto nabývat teplotu místnosti, těžko se s ním pracuje a musí se opět dát do chladu. A protože se operace překládání a proválení musí opakovat několikrát, podle mého názoru nikoli třikrát, ale nejméně šestkrát a mezitím vždy čas na zchladnutí, je ideání počítat se dvěma dny přípravy – samozřejmě celkově jen asi se 3/4 hodinou z každého dne. Možná ani to ne. Rozhodně je lepší pro ty, kdo vlastní mrazák, udělat si těsta najednou více a vložit ho poté do mrazáku na potom.
vodanek
Suroviny na tukové  těsto, tzv. tukánek : dobré české máslo 250g (nebo 250g ztuženého tuku), 125 g pšeničné mouky celozrnné přesáté
Suroviny na vodové těsto, tzv. vodánek: 250g celozrnné mouky pšeničné přesáté, 2 žloutky, 2 lžíce bílého vína, trochu soli a asi tři lžíce vody. Read the rest of this entry »
veg

Dnes jsem byla po napsání článku Šárky Škachové na DOLCEVITA natolik v rozpacích, že jsem drahnou
kremrole
chvíli nebyla schopná nic moc dělat a užívala si pocit, že někoho náš blog oslovil, ovšem realita je taková, že velmi brzy došlo na já mám hlad a já mám taky hlad a co bude dobrýho? Bude něco sladkýho? Takže velmi brzy ze mne spadla pýcha z virtuálního pseudosvěta a já se pustila zase do běžného kolotoče.
Když jsem dnes třídila mák, napadlo mě, že už vím, co odpovím,až se mě někdo někdy zase zeptá, čím se živíme?! Můžeme s klidným svědomím říci, že náplní našeho života je dělání „mandal“.
Definice Mandaly  je podle wiki takováto:
Obrazy se vytvářejí z obarveného písku, rýžové mouky, či jiného sypkého materiálu. Jejich tvorba vyžaduje velkou pečlivost a trpělivost, čímž představuje určitý rituál. Mandala je vytvářena obvykle při příležitosti nějaké slavnosti či obřadu a její forma se řídí smyslem a významem příležitosti, ke které je vytvářena. Při ukončení slavnosti nebo obřadu, pro který byla mandala vytvořena, je tato veřejně smetena a vržena do řeky, nebo rozprášena po větru.
Každý den si připadám jak tvůrce různých mandal, na poli a na záhoně je to mnohem přesnější, protože díky tomu, že nepracujeme s traktorem lze kombinovat rostliny podle vlastní momentální chuti, rozesazovat mezi košťáloviny podle osobního systému afrikány a měsíček, sázet vysoké k nižšímu a k ještě vyššímu tak, aby to spolu ladilo. S jídlem to často žádné geometrické obrazce nedělá, ale věta – „je tato smetena, vržena do řeky, nebo rozpášena po větru mě přijde každý den k večeru naprosto trefná, geometrie negeometrie. .-)
Protože je poslední den zima a listové těsto potřebuje pro své vytvoření zimu, tak je to jedna z posledních možností upéci něco z listového těsta, než přijde zase podzim nebo nějaká opravdu chladná letní noc. Proto jsme odhlasovali kremrole.
Na kremrole je krom listového těsta nutné míti ještě nerezové trubičky, na které se kremrole natáčejí a dostatek trpělivosti :-)
Suroviny: suroviny zde v receptu na listové těsto.Žloutek na potření. Dále je pak třeba na náplň buď bílek s cukrem, nebo ušlehaná šlehačka nebo zmrzlina.
U nás byla dnes náplň nejprve bílková, posléze zmrzlinová :-) Vědomě neuvádím množství pro bílek a šlehačku, protože je důležité, na jaké množství kremrolí je náplň myšlena. Jedna z variant bílkového krému je tato: 4 bílky, 80g moučkového cukru, 160g pískového cukru.
Hotové listové těsto nakrájíme na proužky – bud rádýlkem- pokud je ohnuté, proože s ním kdosi rádloval něco úplně jiného než je těsto, tak nezbývá, než použít obyčejný nůž. Postupně navineme proužky těsta na formičky, potřeme rozšlehaným žloutkem a dáme péci při 180-200st.
Upečené stáhneme lehce z formiček a naplníme krémem, šlehačkou nebo zmrzlinou a pocukrujeme.


Komentáře

1 DolceVita DolceVita | Web | 3. června 2010 v 23:47 | Reagovat

Naprosto úžasné pojetí kuchařského umění :-) A pak se řekne „kremrole“ :-)

Všichni jsme tvůrci „mandal“, to je vážně trefné přirovnání.

2 Veska Veska | 4. června 2010 v 8:53 | Reagovat

Souhlasím,každý z nás je tvůrcem svých vlastních mandal :-)
A kremrole,trubičky,troubelky jak se u nás říká máš teda upřímně úžasné,hned bych si dala,páč vím jak je těžké udělat ideální lístkové těsto a ještě z celozrnné mouky,takže klobouk dolů
máš můj obdiv a slintáámmmm :-P

3 Hanka Hanka | 4. června 2010 v 14:07 | Reagovat

Já jsem se sem také včera dostala z DolceVita.:-) A moc se mi tu líbí.
Někde jsem tu četla, že blog Co nového na kopci je ve své podstatě odsouzen k zániku, ale já moc doufám, že bude ještě dlouho žít.:-)

4 vegereceptynakazdyden vegereceptynakazdyden | E-mail | Web | 4. června 2010 v 17:47 | Reagovat

[1]: Děkuji opět a znovu :-)za pochvalu, dnes se mnou děti třídily mák, takže nekompromisně předáváme mandalový systém -totiž užít si činnost a nepřivázat se k výsledku do další generace :-))

[2]: Milá Vesko, moc díky – však víš jak to je, doma nepořádek, venku nepořádek, ale na stole plněné kremrole !

[3]: díky, to jsem moc ráda, u nás se nikdy neví dne ani hodiny :-))ale snad chvíli vydrží :-))

5 dadaz dadaz | 7. června 2010 v 9:28 | Reagovat

máte muj obdiv, ja bych se s tim teda nepatlala, a kdyz uz nahodou, tak by to byly takové chcíplotiny placaté :-)

6 Veska Veska | 7. června 2010 v 19:52 | Reagovat

jo takto :-? u nás je momentálně nepořádek všude a na stole pouze vaječná pomazánka páč máme vajec jako divých takže abych je nějak zpracovala ,takže trubička žádná a buchta žádná nezbyla :D
ani knedlíky od pátku né ty snědl mladej v sobotu ke snídani,takže došlo všechno jak zásoba mléka,tak tvarohu a tvarůžky se nedaří uležet,protože prostě mizí jen co trochu začnou sýřit :D za chvíli je budu dělat z 5 kil tvarohu naráz :-D

7 Veska Veska | 7. června 2010 v 19:53 | Reagovat

Takže je mi jasné tvoje množství v receptech :D

8 vegereceptynakazdyden vegereceptynakazdyden | E-mail | Web | 7. června 2010 v 19:58 | Reagovat

[7]: :-D nevím, co bude za pět let !! :-D – a ještě, že ten zmrzlinovač je jen na 2,5l objemu ! :-D :-D :-D

veg
No, tortellini – měly to být, ale nejsou to úplně prstýnky, jsou to takové poloprstýnky.
tortelliny
Po pletení kremrolí mi nepřišlo vůbec od věci něco třeba až tak úplně nedoplést.  Pokud nepomáhají děti, dělají se tortelliny velmi dobře :-)
Suroviny: Na těsto na těstoviny je třeba 450g špaldové mouky nebo celozrnné pšeničné mouky, 4 větší vejce, 2 lžíce vody a trochu soli. Zde recept na přípravu těstovin. Na jednu náplň je třeba 1 cibule, 2 stroužky česneku, sůl, oregano, asi 100g sýra, 5 malých rajčátek. Na druhou náplň: 100g hlávkového salátu, 5 řekdviček, 1 cibule, oregano, sůl, 100g sýra. Na omáčku pak 200 g niva, olivový olej, 100g domácího sýra – nebo jakýkoli roztékavý sýr, 200ml smetany, 4 větvičky čerstvého oregana, sůl.

KARLOVARSKÉ ROHLÍKY A HRA NA FONDUE

2. června 2010 v 23:16 | Klára |  Večeře

veg
Poměrně dlouhou dobu sháním recept na karlovarské rohlíky. V kuchařkách jsem nenašla
fondue
a na internetu, kam se podívám, všude děkují Františku Brusákovi. Nejprve jsem prošla všech xxx receptů, ale všude jen František Brusák. František Brusák se stal u nás doma ikonou – nedostižnou !!! :-))Nakonec jsem tedy napsala skrz jeden e-mail Františku Brusákovi a světe div se – pan František odepsal, velmi rychle, velmi mile a mám tedy dovoleno karlovarské rohlíky Františka Brusáka zkusit upéci. Pevně doufám, že až je uvidí, nebude obracet oči v sloup. Ona totiž hladká mouka a celozrnná pšeničná mají podstatně rozdílné vlastnosti, takže každý recept dopadá trochu jinak, často mimo očekávání. Tyto moje rohlíky, které jsme dnes s dětmi upekli, rozhodně nenazýváme doma již karlovarskými,ale rohlíky Františka Brusáka :-))), nevypadají zase až tak krásně jako všem, kdo je na webu pekli, rozhodně to přikládám použití jiné mouky a ne naší šikovnosti :-))) ale chutnají moc dobře…… Díky Františku !!!
suroviny: 1 kg pšeničné hladké mouky,50 g droždí,15 g soli,30 g cukru,250 g másla-(František má 250g margarinu) ,30 g sušeného mléka – protože to není normální, pokud má člověk doma denně 20l mléka – přidávat do jídla sušené, nepoužila jsem ani sušené mléko, ani vodu, nýbrž pouze plnotučné mléko a to 460 dcl. (4,2 dcl vody),30 g oleje na potírání,Z 1 kg mouky vyrobíme 35 ks po 40 g – já vyrobila 21 – jsem asi trochu maximalista :-)))
suroviny
testo
bochánky
Nejprve tedy z části mléka, droždí, cukru a trochu mouky uděláme kvásek, který necháme při cca 30s t. kynout. Když vykyne, přidáme další ingredience a pečlivě vyhněteme. Těsto je velmi příjemné na omak. Je kypré. Necháme těsto kynout na teplém, 30st. teplém, místě, cca 1-2 hodiny.
Po vykynutí uděláme malé bochánky a necháme ještě chvíli stát. Postupně vytváříme rohlíky a to tím způsobem, že bochánek vložíme do dlaně, rozprostřeme a dlaní táhnutím do strany tvarujeme rohlík. Zatočíme a vložíme na plech. Po další chvíli kynutí nařízneme zářezy a vložíme do trouby upéci. Ještě před tím, než do trouby vložíme plech, dáme do pánve, nebo nízké nádoby  vroucí vodu , aby se rohlíky pekly v páře.  Nepečou se příliš dlouho – moje rohlíky nenaběhly tak hezky, jako rohlíky uvedené na ostatních receptech,upřímně, vypadají proti nim dost uboze, myslím, že jeden z důvodů je ten, že jsem je dělala dosti veliké a tenké – měly být menší a kulatější a také 250g margarinu, který jsem našla v originálním receptu a mých 250g nefalšovaného másla je asi trochu rozdíl. Rohlíky myslím jsou malinko těžší. Příště zkusím ubrat trochu másla.
No a navíc jsme si vzpomněli, že máme ve chlívku na polici už asi 12 let fondovač od rodičů.
fondue
Začala po něm sháňka. Děti sehnaly malou misku na líh na pískovišti, děti sehnaly nerezovou nádobu nahoru a nakonec sehnaly i samotnou mřížku pod nádobu. Je dlouhodobým stáním ve chlívku a posléze stáním kdesi úplně jinde, trochu zrezlá, ale to vůbec nevadí tomu, zkusit fondue udělat . Podobně jako u suši jsem se dozvěděla co vše potřebuji a zjistila, že díky buchtičkám se šodé mám pouze bílé víno a sůl. Sýr mám sice taky, ale bohužel ne ten nejlepší, jaký musí být na fondue …. máme jen vlastní, rozhodně nevyzrálý, ale na fondue…. musí stačit :-))) Takže do 2 dcl vína utřít stroužek česneku – ten mám taky, pak oregano, špetka sladké papriky, sůl a sýr. Vše na kamnech nechat roztát a pak….. veliká atrakce, vložit na stůl na zkompletovaný a zapálený fonduovač. Mezitím rozsvítit asi 12x svíčku,  kterou kdosi s velikou zálibou neustále sfoukával a dávat pozor, aby se nepodařilo přes obrovskou vervu sfouknout i líh ve fondovači. Mezitím uhýbat neustále šermující dlouhé vidličce odvedle – mimochodem, vidličky trvalo najít nejdéle :-))) a přestát bitku o ty tři ostatní, čí budou, protože nás je šest ! Ale večeře se vydařila, alespoň efekt byl výborný. ( Sýr se samozřejmě vůbec neroztekl a nandavali jsme si ho na kousky chleba vidličkou, ale protože u stolu nebyla společnost až zase tak noblesní, fondue znalá, ničemu to nevadilo) a rohlíky? jedli se tak průběžně a čekají ještě na snídani na marmeládu.

Komentáře

1 Veska Veska | 3. června 2010 v 14:09 | Reagovat

Zírámm …… 8-O fakticky,ty jo takto u občas vypadá u nás při první grilovačce kdy nemůžem najít gril,posléze mřížku pak není alobal a nakonec nejsou kleště a vůbec né dřevěné uhlí,ale to v grilování nezabrání a do příště najdem všechno :D
rohlíky vypadají náhodou dobře(já stejně nevím jak mají vypadat v originále) :D

2 vegereceptynakazdyden vegereceptynakazdyden | E-mail | Web | 3. června 2010 v 14:17 | Reagovat

[1]: :-D díky, nevypadají zase až tak dobře, ale chutnají báječně a nemusí na nic vůbec nic být :-))


veg
Když snáší slepice, je dobré to využít :-) Cholesterol – necholesterol ! A omeleta má tolik
vaječné houby
variací …. stále ještě nedošlo na tu pravou, obyčejnu, ohnutou omeletu plněnou zeleninou, ale dnes se mi do ní zase nechtělo, někdy příště. Dnes jsem použila formu na muffins, na houby, jak tomu říkají naše děti.  Dnes bylo vařeno jídlo pro sedm lidí, proto je asi žádoucí si množství malilinko upravit :-). Toto množství je na 12 formiček na muffins a na keramickou misku o průměru cca 18 cm k tomu. Pro běžnou rodinu by tedy asi stačila rozhodně polovina.
Pravé muffins, neboli houby z toho tedy nebyly z důvodu toho, že to byl experiment, ale i přesto, že výsledný tvar byl jiný než ten očekávaný, jídlo bylo moc dobré. I když očekávaný tvar – být to světlejší, je to velmi podobné pýchavce, i s tou vyfouklou stranou, která nastane v momentě vyndání z formy :-)
Tatarská omáčka je pak lasického receptu na majonézu, ovšem místo jogurtu je použito čerstvé podmáslí. Majonéza je díky podmáslí značně odlehčená, jemně nakyslá, myslím, že tomu podmáslí přidalo velice zajímavou a rozhodně ne špatnou chuť.
Suroviny : na houby :-): 10 vajec, 200g mouky celozrnné pšeničné, 150g strouhanky, sůl, čerstvá dobromysl, pepř, muškátový oříšek, 1 cibule, 350 ml mléka, máslo na vymazání formy. Na majonézu: 1 vejce, 250ml oleje,  1 lžíce hořtice, sůl, pepř, worcester, citronová šťáva – asi lžíce, 1 cibule, 100 ml podmáslí, asi 3 lžíce okurek nakládaných a dále brambory, sůl, kadeřavá petrželka a pažitka.
vaječné houby
Nejprve oloupeme, omyjeme, nakrájíme a uvaříme v osolené vodě brambory do měkka. Pak se oddělí všech 10 žloutků od bílků. Z bílků se ušlehá tuhý sníh, do něj se přidají za stálého šlehání žloutky, koření, mouka, mléko,strouhanka, bylinky a cibule a těsto se nalije do vymazaných formiček na muffins. Peče se ve vyhřáté troubě na 200st.
Podává se s bramborem, polité tatarskou omáčkou a posypané sekanou petrželkou a pažitkou.
Tatarskou omáčku uděláme podle tohoto receptu na majonézu.
Poté zamícháme do majolky podmáslí, citron, cibuli na kostičky a stejně tak na kostičky nakrájenou kyselou okurku. Dochutíme ještě dle potřeby solí a pepřem.
Ještě jsme se nanabažili :-)), ani dnes nebyl dezert nic jiného, než zmrzlina. Dezert po snídani byl zmrzlinový tvarohový Míša, zcela nefalšovaný, řekla bych, ani ne příliš nezdravý – prostě tvaroh s troškou cukru a trošku jinou teplotou než obvykle. :-) A po obědě pak dezert ve formě mléčné zmrzliny s třešňovou marmeládou, ale ta díky své veliké vodové složce nebyla vhodná pro dnešní počasí. Bude třeba počkat až na příští týden, až bude horko a nakonec z toho byl vymixovaný ledový mléčný koktejl – vůbec ne k zahození :-)))

Komentáře

1 Linda Linda | 2. června 2010 v 9:12 | Reagovat

Teda ty mi davas s tou zmrzkou – uz jsem kvuli tobe (a jenom kvuli tobe:) byla na zmrzline u McDonalda a jeste jsem snedla jeden kyblicek HagenDazs z mrazaku, uplne sama.

Hruza:)

2 dadaz dadaz | 2. června 2010 v 9:34 | Reagovat

no jo, taky mam v mrazaku vanilkovou od Primy – 2 litry, tak by mohlo i na miláčks neco zbýt :-)

3 vegereceptynakazdyden vegereceptynakazdyden | E-mail | Web | 2. června 2010 v 10:04 | Reagovat

[1]: :-D _To mě upřímně lidsky mrzí!!!!!!!! :-) :-) :D

4 LInda LInda | 2. června 2010 v 14:12 | Reagovat

[3]: Je to videt:) :-D


Květen už je velmi veselým měsícem, nebo alespoň velmi často bývá :-). Je více slunce, více tepla, sklízí se už větší množství druhů zeleniny a také je hodně práce.
skleník … skleník už vypadá dost vesele, sklízí se saláty,které dorůstají do cca 200g hmotnosti,
sklenik
sklízí se ředkvičky, projednocené větší, neprojednocené logicky menší. Přesazují se rajčata na svá místa ve foliovnících a i ve skleníku už dostávají své místo jak rajčata, tak papriky. Předpěstovávají se stále nové a nové várky salátu, začínají vyjíždět fazole, kvůli teplu předpěstované v samostatných kelímcích, stejně tak okurky nakladačky a všechny druhy cuket, dýní a tykví.

ředkvičky
salát
foliovník… do foliovníků se přesazují už na své místo rajčata a pomalu a p
ostupně se sbírá zasazený salát. K rajčatům se zapichují tyčky – tak veliké, jak dovolí výška foliovníku. Zatím je rajče příliš malé, aby se k tyčkám přivazovalo. U rajčat vyštipujeme již pečlivě první mezivětvičky – je to důležité, protože, když rajče povyroste, tyto první mezičlánky vypadají jako spodní větev, velmi zesílí a pak nám z rajčete vyrůstá nežádoucí, velmi silný spodní druhý a třetí stonek.
Zasazené kedlubny jsou už ke konci května ke sběru.

záhony venku…. na venkovních záhonech se pečlivě vysazuje do rýh pórek, vysazují se ven
zahon
přepěstované dýně, cukety, ačokču a fazole, ale to pouze na úplném konci května a pouze v případě, že už podle předpovědi nebudou větší noční mrazíky. Vysévají se do volné půdy okurky nakladačky.  Mezi vysazené tykve a cukety je vhodné dát mulč, ať už ze slámy nebo čerstvě nasekané trávy, v každém případě musí být vrstva dost vysoká a neustále se postupně, jak rostlina roste – navyšovat. Nemáme rádi piliny, protože odebírají z půdy svým rozkladem příliš mnoho dusíku. Vyséváme tuřín, červenou řepu, keříčkové fazole.
Vysazujeme ven všechny nahrnkované  – nakelímkované košťáloviny do čerstvě doupravené půdy. Půda je těsně před vysazením znovu převláčena bránami, případně ještě jednou projeta kultivátorem, aby se zbavila veškerého plevelu. Košťáloviny už jsou dost
pole
veliké na to, aby se v takto čisté půdě daly krásně ručně plečkovat a mají před plevelem dost veliký  náskok, aby jim vyrostly při občasném plečkování dost veliké listy a pokryly postupně meziřádky.
dyně
Naváží se hnůj a kompost do vyvýšeného okurkoviště, kam se okurky také volně vysévají. Stejně tak se doupravují komposty a hnoje, kam se vysazují tykve a dýně. Jak volně, pouze semeno, tak i předpěstované v kelímcích. Předpěstované jsou větší jistotou, ale v dobrý rok dokáží semínka, zasazená v první polovině května bez problémů na konci května dojet ta předpěstovaná – jedná se tedy o dýně a cukety.
pažitka
Sklízí se první řapíky reveně – rebarbory, ožíná se tráva pod rybízy, plejí a kypří se jahody. Sklízí se pažitka. Brambory jsou již zasazené a čekají na to, až vyjedou a budou alespoň deseticentimetrové, aby se mohly poprvé  projet znovu přikopčovací radlicí a trochu se usměrnit plevel.
pampelišky
V okrasné zahradě už kvetou tulipány, vyrůstají postupně ostatní druhy cibulovin. Vyrůstá a nabírá na květ arnika, přesazujeme už do
st veliké sazenice slunečnice, které sázíme do velikého kola jako přírodní zástěnu. Kvetou pampelišky, což je čas na výrobu domácího pampeliškového vína a medu.
dobromysl
Bylinky… v květnu sbíráme a sušíme petrklíč, kvetoucí nať kontryhelu, jitrocel a kopřivy. Krásně už narůstá dobromysl, meduňka i tři druhy máty.
Před domem v budce se nám usídlily sýkorky a v květnu už opečovávají svá mláďata.
budka
sykorky
Vzadu za domem se ve vodě v plachtě usídlila ke své reprodukci ropucha a děti postupně sledují její reprodukční vývoj. :-)
vajíčka
vajíčka
pulci
pulci
a naše pipky už se prohánějí venku a snášejí oranžová vejce :-)
kohout


Komentáře

1 HaF HaF | Web | 5. června 2010 v 0:10 | Reagovat

Dík za pohlazení na duši, pěkné stránky, krásné fotky, úžasná pohoda. Vím, že za tím vším je především spousta dřiny, a možná proto tiše, upřímně závidím každodenní kontakt s přírodou. Určitě budu nakukovat častěji – jsem malinkatý zahradníček, začátečník!!! 8-)

2 vegereceptynakazdyden conovehonakopci

Díky moc, většina zaačíná jako malinkatý zahradníček :-), je fajn, že je to pro vás inspirací, pro lidi, kteří zemědělstvím vydělávají peníze je to spíše k pousmání, ale i my žijeme a i jsme už našli alespoň nějaký náš přínos pro okolní společnost:-) Když vedle jede ten obrovský traktor a jsou sena a chudák traktorista tam musí celý den sedět a pak najednou vidí někoho, kdo tam seče a obrací s koňma, v tom horku, jak je rád, že je kde je :D

VGN
Dnešní snídaně patří,  krom doby, kdy jsem jí připravovala, mezi jednu z
vodové rohlíky
nejoblíbenějších. Obyčejné vodové křupavé rohlíky a velmi oblíbená pomazánka z cukety. Mám jí ráda proto, že se hezky připravuje, výtečně chutná a navíc je to zeleninová pomazánka, která neprošla tepelnou úpravou, podle mě – jednoznačné plus !
vodové rohlíky
Na rohlíky je obrovské množství receptů – tento recept je velmi jednoduchý, nicméně velmi chutný. Výsledné rohlíky jsou světlejší, jsou křupavé a chutné jak na sladko, tak na slano. Pokud by někdo dělal z bílé a ne celozrnné mouky, měly by se rohlíky podobat klasickým konzumním rohlíkům z obchodu. Pokud se použije mouka celozrnná, budou tmavší a také ale křupavější !
S těstem se velmi dobře pracuje, je hebké, vláčné, jediný menší problém vidím v čase a fyzické síle – rozhodně pro tento recept preferuji robota, neboť těsto, kde se smíchá mouka s olejem má tendenci hrudkovatět a musí se dlouho a dostatečně temperamentně hníst, aby nakonec bylo skutečně hebké a vláčné. Výsledek ale stojí za to!
vodové rohlíky
vv
vodové rohlíky
suroviny na rohlíky na 28 kusů cca 48g vážících rohlíků:
1 kg mouky, 35g droždí, 520 ml vody, 20g soli, 10g cukru, 40g slunečnicového oleje, tuk na vymazání plechu, mák na posypání rohlíků.
vodové rohlíky
vv
Nejprve je třeba udělat kvásek z trochy mouky, droždí, cukru a vody. Kvásek znamená, že se prostě smíchá trochu mouky, droždí, cukr a tolik vody, aby těstíčko bylo husté a nechá se na teplém místě vzejít. Poté se do mísy vloží zbytek mouky, olej, tento kvásek sůl a voda a vše se řádně prohněte. Nechá se vykynout. Po vykynutí – je jasně poznat, že těsto je již vykynuté a stačí mu na to zhruba hodina, po vykynutí si tedy postupně bereme na vál části těsta, těsto tence vyválíme, nakrájíme na čtverce, ty pak ještě na trojúhelníky a tyto trojúhelníky rolujeme od širší části k vrcholu. Rohlíky pak poskládáme na vymazaný plech – poskládáme tak, aby měly mezi sebou zhruba 2cm místa. Rohlíky potřeme vodou za použití buď ruky nebo mašlovačky a posypeme mákem – rukou jemně mák zatřeme do rohlíku. Nemažeme vejcem.
Plech ještě necháme kynout, minimálně 15minut. Někdy je však těsto natolik živé a bujné, že budeme muset dobu dokynutí zkrátit, aby rohlíky neodešly z plechu.
Pečeme na 200st. C, dokud nejsou světle růžové.
Tato pomazánka z cukety vznikla jako častokrát – touto cestou : inspirace, nouze, odvaha :-)
Jedna velmi dobrá kuchařka, mi dala recept na takzvaný „tatarák z cerie“. Cerie je kupovaná kostka z červené pšenice, je to náhražka masa, která vypadá trochu jako junior. Je velmi dobrá, ovšem je také poměrně drahá – přiměřeně, cena není hlavní důvod, proč jí nepoužíváme,
ale hlavně je to náhražka, z našeho pohledu zbytečná, navíc k sehnání minimálně 60km od nás, což je důvod třetí a také dost zásadní. Takže jsem přemýšlela, jak pomazánku zachovat v přibližné kvalitě a konzistenci a přitom změnit zásadní surovinu. Zkoušela jsem nastrouhaný ovesný karbanátek, ale mnohem více se nakonec osvědčila cuketa a myslím, že to má nakonec i hodně pozitiv navíc.
tatarák
Na pomazánku je třeba: 1 menší cuketa – asi 20cm dlouhá, 125g kečup, nebo rajský protlak, 125 g hořčice obyčejné, 1 větší cibule, 50ml oleje, trochu kyselých okurek, lžíce sojové omáčky,  sůl, pepř.
Samotný postup už je velmi
tatarák
jednoduchý. Cuketu oloupu a nastrouhám na nudličky. Ne na úplně jemném struhadle, cibuli nakrájím na půlkolečka a vložím oboje do mísy. Přidám všechny ostatní suroviny. Sojové omáčky a worcesteru je psána jedna lžíc a. Ideální je, když má pomazánka nebo možná spíše pomazánkový salát, čas se trochu rozležet, alespoň 20 minut. Lze podávat hned, ale rozleželý je lepší ! Ideální je na namazaném másle, na chlebu či rohlíku, to už podle každého gusta.
veg

Smažené žampiony a smažený květák, nejoblíbenější jídla našich dětí.  Žampiony vždy
žampiony
loupu – prý se loupat nemusí, mě to přijde nějak přirozenější, jak jsem zvyklá z ostatních hub. Prostě loupu :-) a také mám raději menší, obalené a smažené s celou nohou.  Brambory existují na mnoho způsobů, ale zrovna dnes byla chuť na ty nejobyčejnější z obyčejných, vařené, osolené. ( já upřednostňuji s máslem, zbytek rodiny s majonézou a protože teď mnohokrát vyhráli oni, příštích pár brambor bude hezky s máslem). A samozřejmě nezbytný hlávkový salát !
suroviny: 500g žampionů, brambory, majonéza,strouhanka, vejce, sůl.  hlávkový salát, na zálivku – ocet, voda, sůl, pepř, cukr,
Nejprve oloupu, nakrájím a vložím do hrnce do osolené vody brambory a necháme uvařit. Žampiony oloupu, obalím v dvojobale – rozkvedlané vejce s trochou mléka a soli a poté ve strouhance. Smažím na rozpáleném oleji. Hlávkový salát na klasický způsob, se zálivkou z vody, octa, cukru, soli a pepře.

zmrzlina
Dnes byl ten slavný den, kdy k nám byl dovezen ten slavný zmrzlinovač ! Tedy bylo to včera, ale protože musí 12 hodin stát, jako by to bylo dnes. Na hádanku dost slabé – uhodl hned první :-)Děti skoro nedospaly, ještě že tam byla ta lhůta 12ti hodin, jinak by dnes byla zmrzlina k snídani a já bych tento blog mohla ihned přejmenovat na vegetariánsky – nezdravě ! .-))( no, už se tomu pomalu blíží i tak :-))
veg
Dnes se mi podařilo naplnit ty připravené chleby na fazole, co  bohužel nebyly :-),
česnečka
alespoň pomazánkou, která je výborná, ale ne každému chutná. Je z tvarohu, ale zaočkovaného syrečkem, v podstatě se jedná o mezifázi výroby syrečků. Děti tvrdí, že chutná úplně stejně jako romadůr, který se ovšem vyrábí úplně jinak, což ale vůbec nevadí :-)) Read the rest of this entry »