Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Hned po narození..

Máří a Mařenka
Máte doma krásnou jalovičku, kterou jste úspěšně připustili, ona se úspěšně otelila a pak se jako mávnutím proutku změnila? Když jste jí chtěli začít dojit, tak prostě začala kopat, točit se zadkem, měla vypoulené oči a skoro pěnu u huby? A když se vám náhodou podařilo nějakým zázrakem z ní dostat mléko, tak z ní byl zase ten úžasný beránek, s velkýma hnědýma očima, prostě kráva k pomilování? Rozbalit zbytek tady»
Kolik je lidí, kteří mají doma své mléko, tolik je receptů, jak udělat tvaroh, protože pokud je mléka hodně, je tvaroh nejvděčnější produkt, který se z mléka dá udělat.Tady je náš postup.hrnce
Nadojené mléko
pasterujeme – ohřejeme na 65stupňů a necháme schladit. Pokud je léto, stačí nechat mléko na teplém místě a to po určité době rychle kysne. V zimě je možné nechat stát u kamen nebo topení a většinou kysne také samo. Pokud nechceme nechat nic náhodě, existuje ještě druhý, ověřený postup.
Zakoupíme u firmy Milcom a.s.Tábor syřidlo „Laktochym“ – je to 200ml lahvička se syřidlem na sýry a lze popytlik
užít velmi dobře i na tvaroh. Pokud nechceme kupovat syřidlo a nechceme čekat, až mléko samovolně kysne, lze ho zaočkovat také trochou koupeného tvarohu nebo tvrdou chlebovou kůrkou. (koupený tvaroh či kůrku vložíme do asi 25 st. teplého mléka, zamícháme a přikryjeme) – případně se lze podívat na očkování tvarohu kulturou na tento článek.
Nejprve se rozhodneme, zda chceme tvaroh tučný, polotučný či nízkotučný – pokud chceme tvaroh tučný, ihned sledké mléko očkujeme, pokud ne, musíme sledké mléko nechat alespoň 24hodin uležet a sebrat zvrchu vysráženou smetanu,teprve nyní očkujeme či necháme ležet v teple, aby kyslo samovolně. Pro nízkotučný tvaroh necháme smetanu srážet alespoň 48 hodin, v chladnější místnosti.Poté zamícháme do tvarohu syřidlo – nakapeme do hrníčku, kde máme trochu vody a to 1kapku syřidla na 1l mléka – pozor – ne více ! Tvaroh by byl poté gumový. Dobře zamícháme.Necháme nejlépe přes noc mléko srážet, až z něj bude hmota tuhé konzistence, kyselé chuti.Poté máme dvě možnosti, první jsme dělali velmi dlouho a je to následující postup : nalijeme tuto hmotu do sáčků – lze zakoupit v obchodě s látkami a látka se jmenuje „MONOFIL“, je to velmi jemná bílá látka, která se prodává přímo do mlékáren. Je syntetická – nedoporučuji bavlnu, protože má při používání na tvaroh velmi nízkou trvanlivost. Z této látky ušijeme sáčky, asi 40x20cm. Pokud nebudeme dělat tvaroh častěji, či ho děláme z malého množství mléka, stačí pouze látku vložit například do cedníku. Sáček zavážeme, necháme vykapat – nejlépe 12 hodin.
Poté sejmeme sáček s vykapaným tvarohem, který je však stále ještě dost řídký a vložíme do jakéhokoli děrovaného hrnce, většího cedníku, někam, kde lze sáček zatížit, aby nám vykapalo co nejvíce syrovátky.My používáme tento vysoký dřevěný lis, který je doma vyrobený. Lze použít ale cokoli – prkénko zatíženémalý lis
závažím, kamenem, cokoli, co je po ruce. Tento lis, stejně jako kámen, má výhodu tu, že pokud tvaroh leží na děrované ploše,
sám ho lisuje. Existují však lisy, které je třeba vždy po čase utáhnout, aby se tvaroh ještě více stlačil, jako například tento, na malém obrázku.Potzé můžeme tvaroh vyjmout a můžeme používat.
Druhá možnost, na kterou jsme přešli postupně a později je tato:
gastronadoba
u velmi spolehlivého prodejce „Bergland“  na aukru, jsme pořídili nerezové gastronádoby. Zmiňujeme ho z toho důvodu, že obchody s ním uzavřené jsou naprosto bez problémů a  jeho gastronádoby jsou podstatně levnější – ne na úkor kvality. Ohřívám v nich i syrovátku na kamnech, aniž by se jakkoli poškodily. Gastronádobu mám spodní, 14litrovou – je to cca 10cm vysoká nádoba  a také od něj stejnou velikost, ale nižší, děrovanou, vysokou cca 4cm. Na to pak přijde poklice. Nejprve jsme používala pouze samotnou děrovanou, která se přesně vejde do velikého nerezového hospods. dvoudřezu, ovšem stále zabírala místo na mytí, takže posléze jsme zakoupili i spodní nádobu, která pojme syrovátku při dělání tvarohu z 12 l mléka. Kyslé mléko konzistence pudingu- viz. výše, nechám na kamnech mírně přihřát, cca
tvaroh
do teploty 40 st. a poté ho naliji i se syrovátkou do gastronádoby. Za občasného míchání se krásně oddělí syrovátka od tvarohu. Pokud neodhadnu ohřátí a tvaroh není dokonale kompaktní, je řidší, než bych si přála, nakonec ho ještě dám do látkového pytlíku vylisovat. Většinou to ale není potřeba. Tvaroh je většinou krásně tuhý, ovšem stále měkký. Při tomto postupu tedy odpadá vykapávání v pytlíku, které nahrazuje vykapávání v gastronádobě. Následné lisování je možné, na rozdíl od postupu s pytlíkem, kdy tvoří mléko v sáčku poměrně vysokou hmotu, je tam pak lisování nezbytné, je tvaroh v gastronádobě rozprostřen do mnohem nižší vrstvy a dojde k samovolnému usedání už během vykapávání.
lis
Pokud chceme tvaroh tvrdý, je dobré před tím, než nalijeme tvarohovou hmotu do sáčku, trochu tvaroh přihřát, ovšem pozor, aby se nepřetavil, skutečně trochu. Zhruba na teplotu 42 st.
tvaroh
Když už si uděláme první várku tvarohu, ať již ze syřidla nebo z kyslého mléka – osobně dávám přednost kyslému mlé
ku přirozeně, protože ze syřidla je trochu gumový, dáme si pod vykapávající tvaroh zavařovací malou sleničku a necháme do ní natéci syrovátku. Tu uskladníme v chladu a příště použijeme jako očkovací látku. Mléko zahřejeme na 25 -30 st. a nalijeme do něj syrovátku – asi skleničku od přesnídávky na 10l mléka. Čím více, tím bude mléko kyslé rychleji.Zamícháme a necháme stát – opět stejně jako se syřidlem – asi 12 hod. a poté postupujeme viz. výše. Toto děláme proto, že mléko samovolně kyslé se může nakazit jinými spóry, než je záhodno a nemusí být vždy tvaroh dobrý. Je lepší tedy zaočkovat dobrou syrovátkou a mléko poté kysne mnohem rychleji a bezpečněji.
Ve zkratce:
1) mléko pasterujeme po dobu alespoň 20 min. na 65st.
2) mléko schladíme na teplotu 25st. pokud chceme tvaroh tučný, nebo necháme stát v chladné místnosti, pokud z něj nejprve chceme sebrat smetanu, kterou p 24-48 hodinách sesbíráme a pak pokračujeme jako v bodě 3
3) mléko musí být schlazeno či po ustávání a sbírání smetany znovu ohřáto na 25st. v případě že budeme mléko očkovat, pokud necháváme samovolně kysnout, postavíme mléko na teplé místo
4) mléko zaočkujeme – buď koupeným tvarohem, nebo syřidlem, nebo sebranou syrovátkou z minulého tvarohu
5) počkáme asi 12 hodin v případě zaočkování, v případě samovolného kysnutí do té doby, než bude z mléka hmota konzistence pudingu
6)mléko nalijeme do sáčku, zavážeme a dáme vykapat (nezapomeneme vložit pod tvaroh skleničku na chycení syrovátky) nebo do nerezové děrované gastronádoby.
7) po 12 hodinách dáme na děrovanou plochu a zatížíme
8) vyndáme ze sáčku a můžeme ihned konzumovat
Z krabicového mléka zpravidla vznikne hořká nažloutlá hmota, tvaroh nepřipomínající ani zdaleka :-)
Náčiní: hrnce – zakoupili jsme obyčejné, nerezové, které jsou určeny na těstoviny. Je to hrnec z lehkého nerezu,který není příliš vhodný na vaření :-), je tenkostěnný, ale my ho kupovali vyloženě jako formu na sýr a tvaroh a na totonám slouží již velmi dlouho, máme dvě velikosti malý a velký(kupovali jsme ho v době, kdy stál 399,- což je asi 4 roky zpět. nyní cenu velkého hrnce zvedli a vzhledem ke kvalitě se už vyplatí pravděpodobně koupit tento z Tescomy,neboť je rozhodně kvalitnější )a jeho cena je oproti těžkým nerezovým formám na sýr, více než příznivá
Pokud byste měli  rádi knihu o zpracování mléka doma, nabízíme vám ke koupi Domácího mlékaře

domácí mlékař

Čedar po měsíci zrání

Čedar po 5 měsících zrání

 

Čedar po rozbalení po 5 měsících

Čedar po rozbalení po 5 měsících zrání

 

 

 

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Čedar od Ivy

Podle tohoto receptu (Čedar na str. 207 v Domácím mlékaři) jsem dělala čedar už vícekrát, vůbec dělám ráda sýry podle Domácího mlékaře , ale tentokrát jsem chtěla zkusit s pivem.

Přivezla jsem si mléko, koupila černé pivo a šlo se na to. Dílo se dařilo, čedaruji v elektrickém zavařovacím hrnci.

Prokysanou sýřeninu krájím misto drobení, při formování jsem prolila pivem a šlo se na lisování.

Vždycky se vylisuje dobře, ale vždycky mám strach jak se sýřenina spojí.

Dopadlo to ok. Krásný mramorový sýr.

Na řadu přišlo bandážování, s tím už jsem měla také zkušenost, protože jiný zabandážovaný čedar už zrál 2 měsíce ve sklepě.

 

 

 

Takže hotovo a teď jen otáčet a čekat.

 

To je horší jak celá výroba. Vydržela jsem to 5 měsíců. Ani o den dýl.

Ten první ještě zraje, ale tenhle to prostě nevydržel. Čekala jsem na řezu kresbu od piva, ale ta se nekonala, asi proti angličanům máme černé pivo černé málo. Ale sýr je vynikající. Jsem zvědavá jaký bude ten druhý, který už má 7 měsíců

 

 

Str. 135 Camembert

Str. 135 Camembert

Ricotta str. 113

 

 

 

 

Pokud byste měli  rádi knihu o zpracování mléka doma, nabízíme vám ke koupi Domácího mlékaře
domácí mlékař
Zavítali k nám sympatičtí manželé z Berlína. Byl to tady pro ně, jako velmi klidné lidi trochu hektický čas :-) Ideální byla kombinace – český vystudovaná bohemistika a angličtina. Vynikající kombinace pro vzájemné učení jazyka s našimi dětmi :-)
sbírání jablek
Sbírali jsme jablka….
vyorávání brambor
vyorávali jsme brambory….
rovnali prkna...
Letos nás kontaktovalo hned z jara několik dobrovolníků, ale jak bývá pravidlem, málokdo nakonec skutečně dorazil. I v tom je dobrovolnictví docela zábavné – buď a nebo. V červnu se ozvala Roxanne z Californie, že by ráda dorazila. Je vegánka, ráda vaří, bude cestovat po Evropě a ráda by zavítala i k nám. Proč ne. Komunikovali jsme pouze mailem a skutečně, ke konci července se ozvala, že by ráda přijela na začátku srpna. Vlakem prý přijede večer v sedm hodin na nádraží. Jestli chceme,

můžeme přijít naproti. Tak jsme disciplinovaně zapřáhli koně, vůz a přes místní hospodu, první stavení po cestě, 3km vzdálenou, dojeli na nádraží. Nevystoupila. Doma nás čekal mail, že vlak má zpoždění v Berlíně. Ráno nám volali z nádraží, že nám dorazila „ňáká američanka“, tak jí poslali po silnici doprava, a že snad dojde. Ale byly dvě odpoledne a Roxanne nikde. Hlavou nám šly různé scénáře – co se stalo s Roxanne, vždy jsme však došli k závěru, že asi někde spí.
Nakonec dorazila skutečně po spánku někde v polích asi ve čtyři. Snědá, vysoká, příjemná, s batohem, nenáročná a hned chtěla nějakou práci :-).
Roxanne byla výborná. Byli jsme její první farma a vpodstatě sem jela jako na takový jeden jistý záchytný bod na své cestě po Evropě. Netušila asi ani ve snu, do čeho jede,(věděla, že bude spát v tee-pee, ale o suchém záchodě a koupelně, kde teče teplá voda, jen když si zatopí, neměla ani páru a to je štěstí, že nepřijela vloni, protože by se s žádnou koupelnou neshledala) nedala na sobě však nic znát , pracovala úporně a naprosto precizně. Pomáhala nám plít záhony, sbírat jeřabiny, sbírat maliny, houby, plavit koně,telit tele, loupat jablka, …..

S vegánskou stravou nebyl vůbec problém, nám nevadilo vařit pro vegánku, jí občas nevadila strava z mléka a vajec, o kterých ví, odkud pocházejí…
Naučila se od dětí dvě nadmíru důležité české věty : „velké růžové prase “ a „bez kalhot“, poznala dalších pár lidí a s některými z nových známých odjela na festival do Trutnova.
Po návštěvě Roxanne budeme opatrnější v národnostním paušalizování.
PODOBNÉ ČLÁNKY: OPĚT VE WWOOF SYSTÉMU
Odborník se usměje nad obsahem článku, jenže nejsme odborníci jen s kravkami žijeme. Těchto pár řádků je napsáno pro ty, kdo uvažují o koupi kravky do domu a nemají o tom ani páru,nebo jako psychická pomoc tomu, kdo už nějaké takové milé zvíře má, ale není zemědělec a vše se teprve učí, většinou cestou pokus – omyl a rád by si přečetl o pár takových omylech dříve, než udělá nějaké další. Především je ale napsán proto, že kráva je ohromně citlivé, inteligentní zvíře a není zrovna ideální, když se její koupě stane omylem, protože pro mnoho lidí není pak nic jednoduššího, než milou krávu poslat na jatka.

Než si koupím krávu
Všichni naši nad metrák

Většina „alternativců“ má podobnou životní cestu poté, co se rozhodnou žít někde v přírodě a co se rozhodnou pořídit si nějaké milé,užitečné domácí zvíře. Začne to psem, pokud už nějaký není, většinou přibyde nějaká kočka a pak v zásadě následuje koza a ovce. Rozbalit zbytek tady»