Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Posts Tagged ‘rohlíky’

Ráno raníčko panna vstala…… tak vzhledem  k přítomnosti našich čtyř dětí je asi evidentní, že článek je už od začátku trochu zavádějící :-)) a právě i kvůli tomu časnému vstávání, které sice jako jedna ze dvou z naší rodiny mám ráda a je mi blízké – ostatní jsou spíše sovy, přesto vstát, zadělat, nechat vykynout, zatopit a upéct – to prostě chce morál, který většinou chybí a přesto není nutné na čerstvé a křupavé rohlíky ke snídani zcela rezignovat.  Stačí si večer jednoduše zadělat těsto podle tohoto těsta na konzumní rohlíky nebo konzumní housky – kvásek z kvasnic a když vzejde, tak zadělat těsto, které se ihned zadělané dá do chladu. Skutečného chladu- chodba, meziokno případně lednice.  Brzy ráno pak člověk vytáhne krásně nakynuté těsto, ze kterého umotá rohlíky, pomaže a dá péci. Už to vezme maximálně hodinku.  A proč taky tento recept, protože mi je prostě líto, že nedostaly příležitost takové dobré posypky, jako hrbozrnná sůl, kterou lze sehnat k mému údivu zcela bez problémů nebo jen s malými :-). Stačí jí objednat v místní  zelenině. Nebo s nastrouhanou nivou nebo s vejcem, ve kterém je rozetřen veliký stroužek česneku a pak vše posypáno směsí sezamu a lněného semínka. U nás vede niva,česnek, mák a sůl :-))) Read the rest of this entry »

Naše děti, potažmo naše rodina je zvyklá co se jídla týká na ledacos. To, na co se ale logicky příliš zvyknout nedá je „fast food, protože do nejbližšího a to je hodně nadnesené místní bufáč nazvat fastfoodem, je 7 km vzdálený. Nejrychleji je to na kole, to jsme dole za 20 minut a nahoře za hodinku – takže to už se to rychlé občerstvení notně zpomalí. To nemluvím samozřejmě o zimě, ale o létě,když je hezky a člověk nemusí mazat lyže. I když v zimě ho to zase žene tedy :))

Takže hamburgery znají děti jen domácí. Není tam jenom ta dálka a ekonomika, ona i nějaká ta idea tam hraje svou roli, ale když přijede babička z velkoměsta, přiváží poslední dobou pravidelně rostlinné párky. Zatímco na mocca soufflé, na domácí chleba, domácí rohlíky, na všechny ty normální těstoviny se děti dívají s lehkým nadhledem jako na běžnost nejběžnostnější, takové sojové párky a z nich pak párek v rohlíku – to je něco !!!!!!! Nejmocnější dar gastronomie.

A protože prarodiče právě včera dorazili a přivezli plnou igelitku bílkovin v podobě vegepárků a salámů a klobás, děti okamžitě křičely – bude párek v rohlíku !!!

Párek v rohlíku je nesmírně jednoduché jídlo, pokud máte doma paličku na maso s kovovou násadou, je o to jednodušší. Ale k tomu dojde. Nejdříve je důležíté si ten „fast food“ trochu zpomalit a tím ho neuvěřitelně zlepšit – bez legrace. Večer před tím se vezme 1kg bílé mouky, 40g droždí, trochu mléka, lžíce a půl soli a tři lžíce oleje + tolik vody, aby se vyhnětlo vláčné, ne příliš lepivé těsto. Nejprve se tedy udělá jen z trochu mouky, trochy mléka a droždí kvásek. Zhruba po 10minutách kvásek vyběhne a se zbytkem přísad se zadělá těsto – vláčné a ne příliš lepivé. Těsto se ihned šoupne za okno, do chodby, do lednice- prostě do teploty od +2do +10.

Druhý den ráno se vytáhne těsto z chladu, uzme se rukou vždy kousek těsta, vytáhne se z něj rukou něco jako trojúhelník a pak se ten tvar zdokonalí mírně válečkem na nudle. A nyní jsme na křižovatce. Buď děláme jen obyčejné rohlíky, zarolujeme tedy rohlík od širší strany k samotnému cípu, nebo a to je výborná varianta – udělám rohlík pro pana domácího, který nebazíruje tak jako děti na tom párku, co kouká z rohlíku. Vytáhneme těsto, ale před tím, než ho zarolujeme, vložíme do něj asi dvě minuty uvařený a před vložením do vody svléklý ze střívka, rostlinný párek. Rohlík pak zarolujeme stejně, jako by tam žádný párek nebyl. Oba druhy rohlíků nakonec potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme mákem. Dáme na plech a dáme péci.

Po upečení do zlatova  uděláme s rohlíky to, co je nutné – uřízneme jim prdelku a vezmeme buď vařečku, nebo v lepším případě, paličku na maso s kovovou násadou, kterou jsme na plotně nahřáli a násadou uděláme v rohlíku díru – tunel od uřízlé prdelky až po co to jde. Párky – svléknuté a uvařené v horké vodě namočíme v hořtici a vložíme do rohlíku. Radost je na světě a nepochopení pana domácího, proč má fotit rohlík na talířku, ve kterém není ani párek také. Rozhodně si myslím, že se může párek obalit i v plátku sýra, prostě fantazii se meze nekladou.

Dnes jsme se odhodlali a sešli naposledy z kopce. Tedy naposledy před Vánoci aNovým rokem. Potřebovali jsme zlatý papír na prase – totiž na zlaté prase a už zase došly mandle a měsíční zásoba droždí. Všude sněhu tuny, po silnici už řidiči nebyli tak ohleduplní, upřímně řečeno, nebyli žádní :-)). Autobus jsme stihli po hodinovém sešlapu na minutu přesně a dojeli do našeho velikého města, čítajícího 4000 obyvatel i s přilehlými vesnicemi. My bysme ani dolů nemuseli, ale …. sehnala jsem oplatkovač a tak se ty mandle a zlatá folie a droždí, staly výbornou záminkou pro rodinný výlet. Oplatkovač mám Farfallo doma !!! Jediný jeho malinkatý nedostatek je v tom, že není můj :-)), ale to nevadí, když to zvládneme, pořídíme vlastní! Je neelektrický, do ohniště kamen. Samozřejmě podle hesla „Bože prosím, dej mi alespoň trochu trpělivosti, ale Bože prosím tě, hned !!! “ jsem se už cestou zpátky rozhodně chystala, že dnes jdu na to!
Ale pan domácí mě rychle vystřízlivěl – rozhodně ráno, aby byl čas do večera vyvětrat !!! Takže se těším moc na ráno, jak malé dítě a dnes jen obyčejné konzumní rohlíky, abysme nemuseli zbytečně utrácet. A protože jsme zbytečně neutráceli, mohli jsme si dovolit koupit dětem něco, co jsme ještě v životě nekoupili. Něco, co je  jistě zbytnou záležitostí, ale děti se od nás odpojily poprvé v životě na náměstí a šly sami napřed na návštěvu, kam jsme za nimi dorazili posléze a řekli nám – „a kupte  nám něco….“ tak jsme tak chodili po obchodě a fakt nevěděli. A protože jsme tady na kopci mimo všechno ostatní dění, udělal si pan domácí radost a koupil si jim :-))) 4 malé rachejtličky. A protože je dnes 21. prosince, totiž slunovrat, rozhodli se všichni sborem, že každý den do štědrého dne vypálí jednu. Tak jsme šli opět sborem před chalupu a první jsme poprvé v životě odpálili. Trvalo to asi pět sekund, ale bylo to vysoký, hodně to prskalo, bylo to červený a děti jásaly a ptaly se, jestli to v tom městě, odkud jsme právě přišli, taky viděli a slyšeli? A celý večer chodily po chalupě a říkaly, jak ta rachejtela byla nádherná ! Tím máme „kupte nám něco“ za sebou a docela úspěšně, myslím :)) a máme pravděpodobně zase další každoroční rituál na světě.
Konzumní rohlíky jsou vlastně naprosto to samé, jako konzumní housky, ale dávám je sem z toho důvodu, že mi trvalo dlouho, než se začaly rohlíky vést, rozuměno, než měly alespoň ucházející tvar. Nejprve to byly takoví chcípáčci hubení, křupaví, ale hubení. No a po nějaké době se zadařilo a už jsou ucházející. Už je nedělám ze čtverců, ale z kruhu. Nejprve vyválím těsto na válu, vyválím ho do kruhu a vyříznu od prostředka ke krajům trojúhelníky. Každý trojúhelník pak smotávám za neustálého vytahování od nejdelší strany- totiž neustále při tom motání tu nejdelší stranu vytahuji do stran. Smotaný rohlík dám na vymazaný plech, potřu ho rozkvedlaným žloutkem a posypu řádně mákem –  Francouzům a Američanům navzdory a chuti pana domácí po vůli:-))

 

Suroviny na rohlíky konzumní jsou : mouka hladká 1 kg, 40g droždí, trochu mléka na zadělání, 3 lžíce oleje, sůl – vrchovatá lžíce. Žloutek, mák na posypání a tuk  na vymazání plechu.
Nejprve ze všeho si udělám kvásek, trochu mouky, do mouky rozdělám droždí a zadělám mlékem. Po vykynutí kvásku přidám mouku, sůl, olej a tolik vody, aby bylo těsto pružné a vláčné. Vodu přilévám postupně a pomalu. Těsto je třeba řádně nechat vykynout a jeho konzistence před vykynutím není úplně tuhá, těsto je malilinko lepivé. Po vykynutí – což vezme zhruba hodinu, si těsto rozválím – viz. výše, nařežu trojúhelníky, smotám, dám na plech, pomažu, posypu a nechám ještě chvíli kynout na plechu. Pak už jen péci na 200 st. C- jsou za chviličku a dobrou chuť !!! A ještě douška – netřeba na ně nic mazat !!!

Komentáře

1 X-Katie X-Katie | Web | 21. prosince 2010 v 21:52 | Reagovat

mnaaaaaaam to vyzera super! a ten mak na tom mnam!

2 PancakesPrincess PancakesPrincess | Web | 21. prosince 2010 v 21:55 | Reagovat

dal by som si.. :D akoze teraz  som hladna :DD

3 Mary Mary | Web | 21. prosince 2010 v 21:59 | Reagovat

mnami

4 farfalla farfalla | 22. prosince 2010 v 1:41 | Reagovat

super:-)já teď pekla celkem slušné množství na vánoční představení a trochu jsme na vás myslela.. tedy na to, že jestli si ho někdy pořídíte, budete mít ty kleště na plotnu a to já bych asi nepřežila, té oplatce to i tak trvá přes minutu a je to šílený… navíc jsme po představení dodělávala na počkání a ještě se na pár nadšenců nedostal balíček, škoda. ten recept na cuketce se hodí spíš na rolované a chybí tam olej, ju? a ta ponožka s voskem je nevysvětlená, tak jestli to viktor nemá na delikatesách – je potřeba ní plošky před prvním pečením a pak podle potřeby vytřít.. a první oplatku vyhazujem, ta je nacucaná voskem a hnusama z plátů. ale to vy jistě víte, a jestli ne, zvíte:-)

5 Veska Veska | 22. prosince 2010 v 7:10 | Reagovat

Rohlíky lepší jak z obchodu jsou nádherně upečené až se mi sbíhaj sliny :D
Rachejtle určitě bylo vidět daleko,někdy opravdu dětem stačí vyloženě maličkost k radosti :-)

6 Veska Veska | 22. prosince 2010 v 7:11 | Reagovat

A na oplatky jsem teda zvědava,nedávno jsem měla cukání koupit kleště z aukra :D jen jsem nevěděla jak je potom použít :-?

7 Klára Klára | E-mail | Web | 22. prosince 2010 v 8:49 | Reagovat

[4]: Já se těším .))), vše vyzkouším, podám report a pak přijdu na rady :)))

8 Klára Klára | E-mail | Web | 22. prosince 2010 v 8:52 | Reagovat

[6]: Přesně tak, děti jsou většinou nejraděj za drobnost :-)) a já taky měla velikou touhu koupit z aukra, ale pan domácí…. ty ne, ty jsou orezlé, ty ne, to je elektrickej šmejd, kterej musí být přidělá na fabrický vývody, prostě pragmatik…:-))), nakonec s našimi možnostmi nám přišly mnohem lepší kleště, ale ty tam ještě neměly takový, jaký by se líbily a nakonec cena- jsou tam všechny za cenu, která je stejná jak ty, které máme doma, nově udělané od místního kováře. TAkže pokud se osvědčí, stačí skočit do kovárny….
.)))

9 Alena Alena | Web | 22. prosince 2010 v 20:06 | Reagovat

Klárko, přišla jsem ti popřát krásné a spokojené Vánoce, hodně dárků pod stromečkem a taky šťastné, veselé a spokojené tvé děti!!! :-)

10 farfalla farfalla | Čtvrtek v 1:54 | Reagovat

já jsem stejně ráda, že mám elektrický.. peci jen, nemám kamna a tak by to bylo ještě o to rozpalování nepohodlnější, nehledě na možnost přenosu.. a děda má ten svůj už taky asi pár desítek let:-)těším se na výsledky… a jak dlouho jedna trvá? já u toho bramboru oloupat nestíhám, hlavně to nezkoordinuju:-)

11 Klára Klára | E-mail | Web | Čtvrtek v 20:55 | Reagovat

[3]: ahoj Mary, díky ti moc za komentář k rohlíkům – asi ses dostala shodou okolností na náš blog díky tomu, že se článek ocitl náhodou mezi prvními deseti na hlavní stránce blogu, ale píšu ti, protože kůň ve tvém profilu mě přivedl na tvou stránku a máš na stránkách fotku naší klisny :-))). Posílám ti odkaz na jeden náš článek, kde jí uvidíš – zvláštní shoda okolností :-) http://conovehonakopci.blog.cz/1007/sena

12 Klára Klára | E-mail | Web | Čtvrtek v 20:59 | Reagovat

[4]: Milá Farfallo – jsem grogy !!! :-D , vůbec ne kvůli Vánocům, ale kvůli oplatkovači !!! Napíšu do článku vše podrobně, ale te´d to vůbec nezvládám, těším se na to – fotky z prvního oplatkování jsou nepoužitelná – nevydrhnutá kamna :-D :-D , ale oplatky parádnický, díky tobě !!! nicméně – nejdu do koupi, maximálně do elektrického a to zase nechceme protože nemusíme mít vše, prostě si ho jednou za čas asi půjčím nebo seženu nějaké kleště, ale levné – budu hledat. Stála jsem u plotny a neustále slyšela…. „ještě já“, „ještě já“ a zdálo se mi o tom i v noci !!! :-D

13 Klára Klára | E-mail | Web | Čtvrtek v 20:59 | Reagovat

[6]: Vesko díky, rohlíky jsou parádní jídlo a navíc jsem teď sehnala hrubozrnnou sůl a to mám moc ráda já… to bude!!! :-D

14 Klára Klára | E-mail | Web | Čtvrtek v 21:00 | Reagovat

[9]: Milá Alenko, moc moc děkuju, také krásné Vánoce a hodně štěstí a hodně dalších hezkých nápadů !!! Děkuji a krásný večer…


veg
Rohlíky jsou moje noční můra. To správné zamotávání a zatáčení……Často se nedařily a
celozrnné rohlíky
tak jsem je přestala dělat a dělala raděj housky, které se daří už dobře. Ale nedá mi to, tak jsem je zase zkusila :-)). Nejsou na 100 % celozrnné, obsahují 28% mouky pšeničné hladké. Dnes se povedly, nakynuly a jsou hezky křupavé, tak pevně doufám, že už se budou vést i nadále.
K snídani stačí bohatě jen s bílou kávou , není třeba žádné máslo ani pomazánka, rohlíky si bohatě vystačí sami.
Suroviny: 1 kg mouky celozrné pšeničné, 280g mouky hladké, sůl, 100g semínek – kombinace lněné semínko a sezamové semínko, voda, 60g droždí, 100ml mléka, 4 lžíce oleje. Read the rest of this entry »
veg
Většinou asi znáte kolem sebe, pokud ne přímo od sebe, nějakou pečlivou hospodyni.
Martinské rohlíky
( Omlouvám se za nesprávné genderové označení, není to vůbec záměr, ale ať se snažím, jak se snažím, toho chlapa tam prostě nemůžu nijak dostat. Nejsem schopná najít správný mužský ekvivalent k hospodyni-  “ hospodář“ mi okamžitě evokuje např. Radka Brzobohatého ve Všech dobrých rodácích nebo hospodáře s děvečkou na seně od Zena Dostála – nicméně žádná souvislost s hospodyní. Možná „hospodyň“ nebo „hospodin“? :-)), prostě nechám  ženskou verzi a všichni pečliví hospodyňové ať mi prosím prominou!) Tedy pečlivou hospodyni, která má vše stále pěkně přichystané, uklizené, před vánoci cukroví, vánočky a štrůdly, které sama, vstávajíc ráno v pět napeče, cukroví dokáže uschovat,aby ho nikdo nesnědl a bylo vyndáno přesně kdy má, na velikonoce má krásné bochníky mazanců, beránky a ošatky s vajíčky- je upravená, milá a štíhlá a neustále v dobré náladě.
To já  ale rozhodně nejsem a proto si můžu dovolit napsat recept na martinské rohlíky až dnes, šest dní poté. :-)) Uteklo mi to jen o fous !!!
Pan domácí je naštěstí v naší rodině ten, komu rozhodně nechybí držení tradic, je to ten, kdo se úporně snaží o jakékoli narušení klasických tradic -někdy více, někdy méně provokativně, často se mu to však podaří důsledně, neb si tradice, která chodí kolem nás, všimneme většinou až poté, co už pomalu odešla a my jí zaregistrujeme tak nějak z povzdálí…… Jsem to já, kdo většinou chybí…. kdo si ani po deseti letech přítomnosti dětí často pozdě uvědomí, že při snídani nemůže s radostí zvolat – “ dnes je svatého Martina a víte co se ten den peče?“ a čekat, že se pak nebude probouzet, snídat , obědvat,večeřet a usínat s neustálými dotazy – “ kdy už budeme péct ty martinský rohlíky?“
Letos jsem odolávala šest dní ! A pak to „naše pečení“ vypadalo tak, že všichni sedíc u snídaně, koukajíc na horké kakao a jedíc první várku sladkých makových rohlíků, na mou připomínku – v posledních rohlících bude málo nádivky – vykřikli – to nevadí – příště uděláš víc !!!
Tedy k receptu, jehož základ je podle Marie Sandtnerové,ale je upraven, protože celozrnná mouka prostě saje více a protože se mi to tak víc líbilo :-)
suroviny na 16 cca 150-200g rohlíků : 200g másla, 4 žloutky, 2 vejce, citronová kůra z jednoho citronu, 150 g Read the rest of this entry »

KARLOVARSKÉ ROHLÍKY A HRA NA FONDUE

2. června 2010 v 23:16 | Klára |  Večeře

veg
Poměrně dlouhou dobu sháním recept na karlovarské rohlíky. V kuchařkách jsem nenašla
fondue
a na internetu, kam se podívám, všude děkují Františku Brusákovi. Nejprve jsem prošla všech xxx receptů, ale všude jen František Brusák. František Brusák se stal u nás doma ikonou – nedostižnou !!! :-))Nakonec jsem tedy napsala skrz jeden e-mail Františku Brusákovi a světe div se – pan František odepsal, velmi rychle, velmi mile a mám tedy dovoleno karlovarské rohlíky Františka Brusáka zkusit upéci. Pevně doufám, že až je uvidí, nebude obracet oči v sloup. Ona totiž hladká mouka a celozrnná pšeničná mají podstatně rozdílné vlastnosti, takže každý recept dopadá trochu jinak, často mimo očekávání. Tyto moje rohlíky, které jsme dnes s dětmi upekli, rozhodně nenazýváme doma již karlovarskými,ale rohlíky Františka Brusáka :-))), nevypadají zase až tak krásně jako všem, kdo je na webu pekli, rozhodně to přikládám použití jiné mouky a ne naší šikovnosti :-))) ale chutnají moc dobře…… Díky Františku !!!
suroviny: 1 kg pšeničné hladké mouky,50 g droždí,15 g soli,30 g cukru,250 g másla-(František má 250g margarinu) ,30 g sušeného mléka – protože to není normální, pokud má člověk doma denně 20l mléka – přidávat do jídla sušené, nepoužila jsem ani sušené mléko, ani vodu, nýbrž pouze plnotučné mléko a to 460 dcl. (4,2 dcl vody),30 g oleje na potírání,Z 1 kg mouky vyrobíme 35 ks po 40 g – já vyrobila 21 – jsem asi trochu maximalista :-)))
suroviny
testo
bochánky
Nejprve tedy z části mléka, droždí, cukru a trochu mouky uděláme kvásek, který necháme při cca 30s t. kynout. Když vykyne, přidáme další ingredience a pečlivě vyhněteme. Těsto je velmi příjemné na omak. Je kypré. Necháme těsto kynout na teplém, 30st. teplém, místě, cca 1-2 hodiny.
Po vykynutí uděláme malé bochánky a necháme ještě chvíli stát. Postupně vytváříme rohlíky a to tím způsobem, že bochánek vložíme do dlaně, rozprostřeme a dlaní táhnutím do strany tvarujeme rohlík. Zatočíme a vložíme na plech. Po další chvíli kynutí nařízneme zářezy a vložíme do trouby upéci. Ještě před tím, než do trouby vložíme plech, dáme do pánve, nebo nízké nádoby  vroucí vodu , aby se rohlíky pekly v páře.  Nepečou se příliš dlouho – moje rohlíky nenaběhly tak hezky, jako rohlíky uvedené na ostatních receptech,upřímně, vypadají proti nim dost uboze, myslím, že jeden z důvodů je ten, že jsem je dělala dosti veliké a tenké – měly být menší a kulatější a také 250g margarinu, který jsem našla v originálním receptu a mých 250g nefalšovaného másla je asi trochu rozdíl. Rohlíky myslím jsou malinko těžší. Příště zkusím ubrat trochu másla.
No a navíc jsme si vzpomněli, že máme ve chlívku na polici už asi 12 let fondovač od rodičů.
fondue
Začala po něm sháňka. Děti sehnaly malou misku na líh na pískovišti, děti sehnaly nerezovou nádobu nahoru a nakonec sehnaly i samotnou mřížku pod nádobu. Je dlouhodobým stáním ve chlívku a posléze stáním kdesi úplně jinde, trochu zrezlá, ale to vůbec nevadí tomu, zkusit fondue udělat . Podobně jako u suši jsem se dozvěděla co vše potřebuji a zjistila, že díky buchtičkám se šodé mám pouze bílé víno a sůl. Sýr mám sice taky, ale bohužel ne ten nejlepší, jaký musí být na fondue …. máme jen vlastní, rozhodně nevyzrálý, ale na fondue…. musí stačit :-))) Takže do 2 dcl vína utřít stroužek česneku – ten mám taky, pak oregano, špetka sladké papriky, sůl a sýr. Vše na kamnech nechat roztát a pak….. veliká atrakce, vložit na stůl na zkompletovaný a zapálený fonduovač. Mezitím rozsvítit asi 12x svíčku,  kterou kdosi s velikou zálibou neustále sfoukával a dávat pozor, aby se nepodařilo přes obrovskou vervu sfouknout i líh ve fondovači. Mezitím uhýbat neustále šermující dlouhé vidličce odvedle – mimochodem, vidličky trvalo najít nejdéle :-))) a přestát bitku o ty tři ostatní, čí budou, protože nás je šest ! Ale večeře se vydařila, alespoň efekt byl výborný. ( Sýr se samozřejmě vůbec neroztekl a nandavali jsme si ho na kousky chleba vidličkou, ale protože u stolu nebyla společnost až zase tak noblesní, fondue znalá, ničemu to nevadilo) a rohlíky? jedli se tak průběžně a čekají ještě na snídani na marmeládu.

Komentáře

1 Veska Veska | 3. června 2010 v 14:09 | Reagovat

Zírámm …… 8-O fakticky,ty jo takto u občas vypadá u nás při první grilovačce kdy nemůžem najít gril,posléze mřížku pak není alobal a nakonec nejsou kleště a vůbec né dřevěné uhlí,ale to v grilování nezabrání a do příště najdem všechno :D
rohlíky vypadají náhodou dobře(já stejně nevím jak mají vypadat v originále) :D

2 vegereceptynakazdyden vegereceptynakazdyden | E-mail | Web | 3. června 2010 v 14:17 | Reagovat

[1]: :-D díky, nevypadají zase až tak dobře, ale chutnají báječně a nemusí na nic vůbec nic být :-))

VGN
Dnešní snídaně patří,  krom doby, kdy jsem jí připravovala, mezi jednu z
vodové rohlíky
nejoblíbenějších. Obyčejné vodové křupavé rohlíky a velmi oblíbená pomazánka z cukety. Mám jí ráda proto, že se hezky připravuje, výtečně chutná a navíc je to zeleninová pomazánka, která neprošla tepelnou úpravou, podle mě – jednoznačné plus !
vodové rohlíky
Na rohlíky je obrovské množství receptů – tento recept je velmi jednoduchý, nicméně velmi chutný. Výsledné rohlíky jsou světlejší, jsou křupavé a chutné jak na sladko, tak na slano. Pokud by někdo dělal z bílé a ne celozrnné mouky, měly by se rohlíky podobat klasickým konzumním rohlíkům z obchodu. Pokud se použije mouka celozrnná, budou tmavší a také ale křupavější !
S těstem se velmi dobře pracuje, je hebké, vláčné, jediný menší problém vidím v čase a fyzické síle – rozhodně pro tento recept preferuji robota, neboť těsto, kde se smíchá mouka s olejem má tendenci hrudkovatět a musí se dlouho a dostatečně temperamentně hníst, aby nakonec bylo skutečně hebké a vláčné. Výsledek ale stojí za to!
vodové rohlíky
vv
vodové rohlíky
suroviny na rohlíky na 28 kusů cca 48g vážících rohlíků:
1 kg mouky, 35g droždí, 520 ml vody, 20g soli, 10g cukru, 40g slunečnicového oleje, tuk na vymazání plechu, mák na posypání rohlíků.
vodové rohlíky
vv
Nejprve je třeba udělat kvásek z trochy mouky, droždí, cukru a vody. Kvásek znamená, že se prostě smíchá trochu mouky, droždí, cukr a tolik vody, aby těstíčko bylo husté a nechá se na teplém místě vzejít. Poté se do mísy vloží zbytek mouky, olej, tento kvásek sůl a voda a vše se řádně prohněte. Nechá se vykynout. Po vykynutí – je jasně poznat, že těsto je již vykynuté a stačí mu na to zhruba hodina, po vykynutí si tedy postupně bereme na vál části těsta, těsto tence vyválíme, nakrájíme na čtverce, ty pak ještě na trojúhelníky a tyto trojúhelníky rolujeme od širší části k vrcholu. Rohlíky pak poskládáme na vymazaný plech – poskládáme tak, aby měly mezi sebou zhruba 2cm místa. Rohlíky potřeme vodou za použití buď ruky nebo mašlovačky a posypeme mákem – rukou jemně mák zatřeme do rohlíku. Nemažeme vejcem.
Plech ještě necháme kynout, minimálně 15minut. Někdy je však těsto natolik živé a bujné, že budeme muset dobu dokynutí zkrátit, aby rohlíky neodešly z plechu.
Pečeme na 200st. C, dokud nejsou světle růžové.
Tato pomazánka z cukety vznikla jako častokrát – touto cestou : inspirace, nouze, odvaha :-)
Jedna velmi dobrá kuchařka, mi dala recept na takzvaný „tatarák z cerie“. Cerie je kupovaná kostka z červené pšenice, je to náhražka masa, která vypadá trochu jako junior. Je velmi dobrá, ovšem je také poměrně drahá – přiměřeně, cena není hlavní důvod, proč jí nepoužíváme,
ale hlavně je to náhražka, z našeho pohledu zbytečná, navíc k sehnání minimálně 60km od nás, což je důvod třetí a také dost zásadní. Takže jsem přemýšlela, jak pomazánku zachovat v přibližné kvalitě a konzistenci a přitom změnit zásadní surovinu. Zkoušela jsem nastrouhaný ovesný karbanátek, ale mnohem více se nakonec osvědčila cuketa a myslím, že to má nakonec i hodně pozitiv navíc.
tatarák
Na pomazánku je třeba: 1 menší cuketa – asi 20cm dlouhá, 125g kečup, nebo rajský protlak, 125 g hořčice obyčejné, 1 větší cibule, 50ml oleje, trochu kyselých okurek, lžíce sojové omáčky,  sůl, pepř.
Samotný postup už je velmi
tatarák
jednoduchý. Cuketu oloupu a nastrouhám na nudličky. Ne na úplně jemném struhadle, cibuli nakrájím na půlkolečka a vložím oboje do mísy. Přidám všechny ostatní suroviny. Sojové omáčky a worcesteru je psána jedna lžíc a. Ideální je, když má pomazánka nebo možná spíše pomazánkový salát, čas se trochu rozležet, alespoň 20 minut. Lze podávat hned, ale rozleželý je lepší ! Ideální je na namazaném másle, na chlebu či rohlíku, to už podle každého gusta.
Dnes k snídani domácí rohlíky a dalamánky. Nic extra složitého, o to chutnějšího :-). Ideální je konzumovat vlažné s domácím máslem a marmeládou.

suroviny
suroviny pro přípravu rohlíků: mouka celozrnná pšeničná přesátá 1kg, droždí 60g, voda, sůl, mák na posypání, tuk na vymazání plechu, vejce na potření(stačí i na dalamánky).
suroviny na dalamánky: žitná mouka přesátá 500g, celozrnná pšeničná nepřesátá 500g, pdmáslí 150ml, sůl, droždí 50g, Read the rest of this entry »