Současné dny plynou v naší domácnosti zcela pokojně. Ohromně se těšíme na pečení cukroví, děti jsou nadšené do vaření a pečení a baví je to a mě také, takže často předelegovávám pravomoce :). Napadlo mě, že bude velmi jemná zima. To často vyjde, když mě něco napadne. Nikoli, že o tom přemýšlím a napadne mě to, ale napadne mě to z ničeho nic. Pak to vychází a letos mě tak z ničeho nic napadlo, že zima vlastně nebude. Jsem tudíž docela klidná a zimy se už nebojím :-).
Máme poměrně hezké zásoby ve sklepě, natolik hezké, že ani tady není třeba se bát. Jenom slepice vůbec nenesou. Mají pauzu a navíc mají pauzu i všechny slepice kolem a tak vaříme a pečeme bez vajec. Pevně ale doufám, že jarní kuřata, která mají začít snášet od příštího týdne, skutečně začnou.
A pak – tak jako vloni, u máslové dýně, nastalo dlouhé období homonym, nyní je to oxymoron, co hýbe naším domovem. Máte nějaký svůj velmi oblíbený oxymoron? Neboli protimluv? Děti sepisují a vyhrává u nich „strašně hezký“ a „ohlušující ticho„. Já jsem mnohem více liberální a líbí se mi spekulativní oxymorony, ve kterých vede „až vyrostu, chci se naučit být chlapcem“ a nejvíce ze všeho si stojím za vlastním oxymoronem “ tichá domácnost„. Vzhledem k počtu místností našeho domu – jedna a počtu lidí v nich žijících – šest – je spojení tichá domácnost čistým oxymoronem. :)
a teď už k výbornému zeleninovému kari
Kari je pro mnohé známé především jako směs koření, ovšem kari je také samostatný pokrm a to pokrm velmi variabilní. Zásadní složku tvoří směs koření kari a buď maso, nebo zelenina. Jídlo kari je rovněž velmi ostré ve specifické omáčce. Dnes je to u nás kari z růžičkové kapusty, mrkve a cibule.
Na toto kari je třeba 400 g růžičkové kapusty 400 g mrkve, 3 velké cibule,250 g cuketa, 3 stroužky česneku, slunečnicový olej, koření kari, sůl, černucha setá, čili paprička, šafrán, trochu mouky celozrnné pšeničné.
Nejprve si dáváme vařit jasmínovou rýži s trochou soli a šafránu, aby se vařila, než uděláme kari. Vedle rýže nalijeme do tlustostěnného hrnce trochu oleje a osmahneme do světle hněda na půlkolečka nakrájenou cibuli. Když cibulka nahnědne, přidáme na kolečka nakrájenou mrkev, celé omyté růžičkové kapusty a na kostičky nakrájenou cuketu. Vše jemně orestujeme, přidáme kari, trochu pepře, nakrájenou čili papričku, černý kmín a kari. Buď již hotové koření jako směs, nebo vlastníkari.
Samotné kari je pak směsí až 36 druhů koření. Zde je návod na smíchání klasického kari z knihy Dagmar Lánské „Koření pro každé vaření“, nakl. Práce Praha, 1979
Suroviny:
- 80 g kurkumy
- 60 g koriandru
- 50 g kardamonu
- 30 g římského kmínu
- 30 g pískavice (řecké seno)
- 20 g 10 g bílého pepře
- 2,5 g cayenského pepře a papriky
Koření roztlučeme, smícháme, použijeme pouze potřebné množství a zbytek uložíme do uzavřené sklenice. Potřebné množství je pro tento recept 2 polévkové lžíce koření.
Vše chvíli restujeme, poté podlijeme vodou – voda by měla dosahovat asi 2-3 cm nad zeleninu a přiklopíme pokličkou. Dusíme, dokud není zelenina dostatečně měkká. Ke konci přichutíme ještě dle chuti solí, pepřem, feferonkou, přidáme také šafrán. Zaprášíme trochou mouky, aby pokrm malinko zhoustl a mouku dostatečně zavaříme.
Kari podáváme s jasmínovou rýží se šafránem a oboje vždy zvlášť, tak, jak se kari má podávat – zvlášť rýži, zvlášť kari. Zda na jednom talíři, vzhledem k úspoře nádobí, nebo zda správně – totiž ve dvou miskách, to už je na každém z nás. Kari se nikdy nepodává smíchané dohromady či omáčka nalitá na rýži.
Pokud se vám líbí tento zeleninový recept, podívejte se na ostatní recepty ze zeleniny jako e-knížka Zelenina z Kopce – čisté vařivo bez fotek, s proklikem na webovou stránku.
@Madlenka: to je moc hezký protimluv :)
OK, ale slovem cabbage se IMHO obvykle míní klasické bílé zelí, kapusta je „savoy cabbage“ a růžičková kapusta „brussel sprouts“. To jen tak na doplnění …
ok, ale to už je těsně vedle, to už není lilek :-))
Pardon, ale nemohu se nevmísit… Taky je to recept na kari a ne curry :-) Klára tu přece s námi nesdílí, jak vařit podle receptů té které kuchyně, ale jak uvařit něco dobrýho z toho co je po ruce, třeba alá kari. A hlavně že jim chutná!
Však jo, já jsem to rozhorně nemyslel nijak osobně, spíš jako věcnou kritiku.
Indická kuchyně je hlavně pro vegetariány velká inspirace, ale je to kulinární svět dost odlišný od evropského a má svoje základní suroviny, postupy a pravidla, bez jejichž respektování se originálu ani nepřiblížíte. Tak jako například by se ital dost divil čeké buchtovité pizze z trouby posypané eidamem, ale to samý platí vlastně i o čínské, japonské a jakékoliv jiné exotické kuchyni (český přístup je spíš babicovské Když nemáte houby, dejte tam žampiony, když nemáte ani žampiony, nedávejte tam nic!).
Ale vlastně o nic nejde …
S indickou kuchyní jsem se seznámil docela zgruntu během ne úplně dobrovolného pobytu v indickém špitálu, kde jsem byl prvním evropským pacientem a ústavní kuchyně rozhodně nebyla přizpůsobena žaludku bílého sáhiba. Tehdy mi to koření spíš vadilo, ale chytl jsem se drápkem a pak jsem se po návratu začal o indickou kuchyni zajímat.
Omlouvám se, že to bylo bez podpisu, to nebylo úmyslné. Hlásím se tedy k předchozímu komentáři :-)
Vy jste mi to úplně zkazil – tu pointu :-)) Kdo neumí anglicky a podívá se do seznam slovníku, je mu naprosto jasný, že cabbage je kapustA PROSTĚ:-)))) a v tento moment pro mě slovník seznam rulez :-)) http://slovnik.seznam.cz/en-cz/word/?q=cabbage&id=StidxbRKqr8= IMHO není savoy cabbage kadeřávek?
Hmmm, nechci se hádat, ale konzultoval jsem tetu Wikipedii:
http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Brassica_oleracea
http://en.wikipedia.org/wiki/Cabbage
http://en.wikipedia.org/wiki/Savoy_cabbage
Ale dá se to vykládat různě, takže házím ručník do ringu a jdu se věnovat turbínám…
Já s vámi souhlasím od začátku :-)). Vůbec neprotestuji! Jen trochu kvůli tomu Babicovi. Mně osobně tam přišla růžičková vhodná, ale ok, já mám plný záhon i „savoy cabbage“ :-), takže příště lege artis a to s tou růžičkovou nazvu růžičková kapusta na curry. :-))) Díky za plodnou diskuzi a s turbínami ať se daří!
:-)
Ha ….. http://solaiachiskitchen.blogspot.cz/2010/04/kalaikkose-pirattal-brussels-sprouts.html :-)))
A ještě k tomu oxymoronu…velice oblíbený…“tak to už je trochu moc“…:D
hm spíš vytopená))
Kláro jako vždy paráda:-))trochu jste mě zaskočila s jednou místností..přeci jen není člověku dvacet a někdy děti usnou až po desáte a to já padám do narkózy,takže nechápu kde berete energii i když moje děti mi energii vždy dodávaly než braly,ale stejně…právě z postele koukám na nákupní(mega )centrum a ta křižovatka pod okny taky není zrovna to pravé ořechové,takže VIVAT jedna zatopená místnost „nakopci“
Vypadá to dobře, ale nevím, jestli by indové použili do curry růžičkovou kapustu … řekl bych, že by tam vrazili spíš květák s bramborem a lilkem, mrkev a cuketa jsou vcelku košer ;-)
Jasně, o tom vůbec nepolemizuji, ale květák na zahradě už není a je tam spousta kapusty :).
Ten obrázek a recept mi tak rozparádil chuťové buňky, že jsem si to hned musela uvařit…růžičkovou kapustu jsem neměla, tak jsem dala brokolici a přidala žampiony…s basmati rýži to byla mana nebeská…díky za nápad…
Přeji hezký večer na kopci…Magda