Author Archive
Když hlásí orkán nad Anglií, noční vichřici u nás, ale nejen hlásí, nýbrž i celou noc bouchá nad hlavou a za hlavou vše co jde, šustí fólie, padají stromy a tak, tak nejlepší je vědomí, že otevřený zub je zavřen, kanálky vyčištěny a vichřici si mohu v klidu užít – ovšem – nesmí se ulomit korunka na dvojce. Zubař se opět stal mou diářovou náplní a já tedy musela do toho úžasného počasí. Samozřejmě na stopa, ale bohužel mě museli vzít až pražáci, protože všichni ostatní se asi báli nebo co. Ve městě se mi povedla jedna velfare fotka, jak si jezdí pipky na výlet a pak stopem opět domů. Tentokrát jsme se málem vybourali, pán naproti to do nás „málem“ naboural, ale smyk nakonec bravurně vybral. A to se mě nedávno někdo ptal, proč necestujeme, že bychom zažili hodně dobrodružství. Není nad to, chodit občas k zubaři. Read the rest of this entry »
Nastal zcela normální, obyčejný životní rytmus. Například návštěva zubaře. Celou cestu k autobusu i v něm jsme přemlouvala Huga, jak je to prima, sednout si na křeslo a nechat si zkontrolovat zuby, Jentl, chtíc mi pomoci, většinou v momentě, kdy už byl Hugo skoro rozhodnutý, prohlásila „podívej na mě, mě vythl tři!!!, víš jak to bolelo? a ani jsem nepípla!“ Hugo na lízátko, které jsem mu za výkon slíbila – že ho dostane od zubaře -v tom okamžiku rezignoval. Pak uvažoval a uvažoval a když už jsme byli v čekárně, zeptal se, zda půjdeme nakoupit. Po souhlasu se mu rozzářil obličej a pronesl, že si ho tedy raděj koupí!
Pak přišla na řadu má radost, protože v zubařské čekárně přibyly na stůl tři časopisy “ golf style“ a já zajásala, že se konečně podívám, jak je to s tím přiblížením tohoto bílého sportu běžným lidem, jak jsme si o tom onehdy s panem zubařem povídali. Jako na potvoru jsem časopis otevřela na stránce “ zjišťovali jsme za vás, jak je výhodné koupit si vlastní letadlo“.:-)
A pak pošta, kde čekal nůž od Rachada, což je teda báječný dárek a železářství, kde to miluju a kdy jsem si užila nevšední radost z nakupování – tentokrát totiž formiček na briošky a formiček na malou pizzu a obyčejného struhadla za 37 Kč. Výšlap domů a těšení
se na nové briošky!
Dnešní polévka je extra výtěžná:-), proto už bez druhého jídla, samotná polévka vydá za obé. Jsou na ní potřeba dva pórky, dvě cibule, 150 g másla, 100g droždí, 2 vejce, celozennou pšeničnou mouku dle potřeby, černucha setá – asi polévková lžíce, sůl, nové koření, pepř,100 ml smetany.
Nejprve ze všeho je důležité rozehřát asi 50g másla a vložit na něj oloupanou a nakrájenou cibuli na kostičky a přidat na proužky nakrájené asi 2/3 pórku. Vše nejprve prudšeji a posléze za občasného míchání na mírném ohni vybarvit. Cibule i pórek chytnou barvu, nikoli však černou samozřejmě :-). Přichází na řadu sůl, nové koření, pepř a voda – zhruba 2,5 litru a nechávám drahnou chvíli cibuli i pórek vařit. Pak polévku rozmixuji ponorným mixérem.
Mezitím si rozpustím zbylé máslo, přidám droždí a když se droždí rozpustí, osolím, přidám černuchu setou a tolik mouky, aby nebylo těsto husté, ale ani tekuté. Chvíli míchám na kamnech a pak sundám a zapracuji dvě vejce. Lžičkou vkládám do vařící polévky nepravidelné knedlíčky – spíše větší. Po knedlíčcích vsypu do polévky zbytek pórku nakrájeného na kolečka. Nakonec vmíchám smetanu. Je potřba ochutnat, dochutit, dosolit, případně více smetany, podle vlastní chuti.
Polévka je hodně tmavá, hutná a jednoznačně zasytí :-)
Po vícero dotazech na možnost tisku a jako naposledy po komentáři Zdenka, který si pár receptů přepsal, aby s nimi vyděsil manželku :-), vkládáme na konec příspěvků tlačítko pro velmi jednoduché a intuitivní tisknutí do souboru pdf. Po kliknutí na tlačítko lze ještě vybrat, kterou část textu vymazat, protože chápu, že ten,kdo chce vtisknout recept, těžko si bude tisknout například našeho návštěvního kozla, výroky Huga či mé tohodnové rozčarování.
Je to tedy pomoc pro ty, kteří si chtějí jednoduše vytisknout do pdf recepty, vy, kteří si píšete do svého oblíbeného receptového sešitu ručně, či vy, kteří si nepíšete nic, berte to prosím jako pomoc bližnímu ostatnímu :-)
Takže jsem chtěla napsat – je to přesně rok, ale o den jsem to prošvihla – co jsme se přestěhovali do vlastního virtuálního doma z pronájmu, zatím rok spíše příjemný než nepříjemný. Báli jsme se báli, že nás na stránkách budou navštěvovat lidé typově ne úplně souznělí, a že občas někdo zaprudí. Opak je pravdou. Lidé chodí různí, pestrá společnost to je, všichni zatím dost korektní a ku vzájemnému prospěchu se tu virtuálně vídáme. Tedy doufám, že prospěch je i na druhé straně obrazovky :-).
Dokonce si někdo objednal svou stránku přes náš banner blueboardu v levém menu, čímž nám pomohl mít levnější webhosting náš a to nás neskonale těší :-). Díky všem za to -těm odtajněným, co přispívají do komentářů a do fóra, ale i těm, co to čtou inkognito.
Pan domácí se nekonec vzedmul k nadlidským výkonům a zprovoznil fotogalerii, i když vkládání fotek – opět vázne:-)), tam objednávka prostě nefunguje, já jsem si přes oblíbené zkoušení neshodila stránky,které mi daly takovou dřinu naučit se, jak se vytváří a tak si tu tak dál v poklidu žijeme a vypadá to,že se naše stránka vydá do druhého roku svého života – lépeřečeno – už se asi vydala.
Abych upřesnila neupřesněné, co se hromadí porůznu a v mailu a co občas vypadá jako informační infekce – tak ano, pan domácí platí sociální a zdravoní pojištění, ano k Elišce máme vztah blízký a kdo Elišku zneužívá více,to zatím s dovolením neodtajníme. Psát recepty v přehlednější verzi nedokážu – bohužel a kdyby někdo náhodou chtěl pomoci a napsal mi, jaký kuchyňský nůž fakt stojí za to, může sem – nebo kam chce. Budu mu neskonale vděčná.


Jsme spokojení ! Máme celkem klid a připravujeme se na lednové přezkoušení ve škole. A také adventní čas je pro mnohé časem návštěv a tak nás navštívili i rodiče, kteří nám přivezli dárek. Když už máme svou krávu, díky ní smetanu, slepice, díky nim vejce a zmrzlinovač a díky němu zmrzlinu, a když už jsou kornoutky takový sajrajt a misky se nedají sníst, a když je zatím vlastní oplatečnice sice slíbená, ale zatím v nedohlednu a je to stále oplatečnice na tenké lázeňské oplatky, nechali jsme si koupit na základě diskuze páně Cuketky tento obyčejný vaflovač na kornoutky.
Děti se nadšeně samy pustily do díla. Udělaly si samy těsto podle přidaného návodu, ani jsme nezkoušeli zatím žádné inovace, jen vyměnili mouku za celozrnnou a přidali jsme trochu vody, aby těsto nebylo tak husté – v původním receptu je 150 ml vody. A už se rozehřívalo a už to fičelo. Rozpálit, otevřít, doprostřed vrchovatou lžíci hutného těsta, pomalu zavřít, nechat na čtyřku asi dvě minuty, zkontrolovat, zda je oplatka hnědá, vyndat, natočit na kornoutek a nechat chvíli vytvrdnout. Navíc rozehřátá čokoláda, co zbyla z dělání cukroví, strouhaný domácí marcipán a tekutý karamel -no co mám povídat – s domácí zmrzlinou prostě zcela dokonalé.
125g másla, 3 vejce, 100 g cukru, lžíce moučkového cukru s vanilkou, 250g mouky celozrnné pšeničné přesáté, 1 čajová lžička skořice a 200 ml vlažné vody.
Těším se velmi na kukuřičné tacos, sýrové oplatky, bylinkové oplatky s tvarohem, prostě hezká hračka pro nás. Eliško těš se !!! Nejen, že bude příště avokádo s pravými tacos, ale taky uděláme nějaký pořádný mexický fast-food ! :-)
Protože tělo by nemělo trpět zbytečnými skoky z extrému do extrému, není od věci udržovat ho v tomto ročním období, které je tukůhojné na podobné úrovni a ubírat mu postupně :-). Ovšem dá se milé tělo také trochu očůrat a ty tuky mu sice dodat, ale takové, které tělu spíše prospějí, a které zase tak jednoznačně hned neuloží a totiž tuky ve formě nenasycenýc mastných kyselin, kterých avokádo obsahuje až 20%. A také obsahuje docela velké množstí bílkovin – je proto tedy dost vhodné pro těhotné a kojící ženy. A tak by mě zajímalo, zda -li i tu může dojít k fenoménu „Mohamed a hora“. Je možné, že když budu jíst hodně avokáda…. :-)) Read the rest of this entry »
Dnes jsme s dětma prohlíželi a třídili semínka na jarní a vlastně už na zachvilkové setí – za chvilku dojde na celer a papriky a moc se nám líbila tato semínka. Abych to trochu zkomplikovala a ztížila, je tedy fakt, že jsme si neobjednávali pouze zeleninu, ale to může být i zavádějící :-)
A tak prostá otázka – k jaké rostlině patří tato roztomilá semínka? 
Někdo má rád zcela a nekompromisně tu svou, případně maminčinu či babiččinu vánočku – u nás je to tato, někdo dává přednost štole, někdo sfoukne obě a pak jsou tací, co mají rádi experimenty a třetí vánoční svátek už by chtěli zkusit také něco jiného. A pro ty je tento recept, který vypadá trochu složitě, ale opak je pravdou. Delší čas, který recept potřebuje neznamená vždy nezbytnou přítomnost kuchaře, těsto sice déle leží, ale zároveň může stejně dobře ležet i ten, kdo podle něj právě vaří :). Je jen potřeba to ohlídat a připravit si velmi jednoduché základní těsto den předem.
Je to vánočka podle receptu Cirila Hitze o kterém jsme psala jako autorovi v článku základní knihy na letošní zimu. Kdo zná pečení Petera Reinharta, je mu hned jasné, že se jedná o pečivo nadýchané, přes noc kynuté v chladu a silně připomínající – alespoň mně, Německo a jeho právě takové motané stuhy, pokrývané cukrovou polevou, které nám vozil dědeček od babičky – z obchodu od babičky :-). Read the rest of this entry »
Jste unavení, uondaní, štve vás to právě teď, musíte a musíte a musíte? Nebo je hlavně klid, je vám dobře a máte čas na přemýšlení? 
My osobně Vánoce úspěšně více než deset let neslavíme – nejsme křesťané, na slunovratu není v období elektrifikované domácnosti příliš co ke slavení, slevili jsme z cukroví a stromečku- špičky, kterou každý rok najdeme – když nenajdeme,došlo už i na padlý kmen bez jehličí (nepopírám, že takto provokativně to panu domácímu ladilo nejvíce:-) – dárky jsme uhájili- nebyly a nejsou. Děti se tedy těší na cukroví a perníčky a na zdobení a na rachejtli – jednu od jednavacátého až do štědrého dne -jsou v krabici čtyři. Těší se na pohádky z počítače, které si postupně nashromáždily během roku, těší se hlavně na sníh. Těší se na to, jak si napíší na okno dopis o nehmotné přání. Zatím převládal každý rok zamrzlý rybník, sníh, nebýt nemocný a letos přibylo Hugovo – prosím, chtěl bych umět číst! Na případnou námitku odpovídám ihned protinámitkou – nikoli, nešťastné na Vánoce nejsou. Read the rest of this entry »
Dnes nás jako nyní pravidelně každé ráno vzbudila rohatá hlava Máši, která si chodí na svou pravidelnou procházku skrz ohradník. Máša je velmi – velmi chytrá kráva. Když pan domácí dojí a Máří dostane svůj příděl šrotu s řepou a senáže, odebere trochu té voňavé trávy a nese jí koňům a Máše, aby Máří neotravovali. Den co den se za ním a za senáží všichni okamžitě rozeběhnou. Den co den se na půli cesty zastaví rohatá Máša a čeká. Poctivě, tak dlouho, dokud si není jistá, že to pan domácí nestihne. Hned jak si je jistá, že pan domácí je dostatečně daleko, aby jí nedoběhl, otočí se a tryskem to metelí za Máří, tu okamžitě vyžene – nafutruje si plnou pusu senáže – krávy normálně toto nedělají, málokdy člověk vidí krávu s naditými ústy – a jak zahlídne pana domácího, peláší s úlovkem pryč. Ráno tedy se jde k oknu podívat, kdy už zase bude to povedené divadlo :-) Chytrá kráva je skutečný dar!
Pan domácí pak rozladěn chodí po místnosti, dívá se na naše cukroví a neustále si brumlá pod vousy, že si asi napíše na stránku, jestli by mu někdo neporadil, kde by si mohl objednat nějaké cukroví :-), ale dnes už je jasné – máme dost :-)
Navíc si dnes při dělání karamelových košíčků nostalgicky vzpomínám na gympl, na listopad, na tajného,co nás 17. listopadu zastavil, protože kamarád měl uniformu, zatímco pan domácí, který byl na vojně jako sportovec jí nosit nemusel a poslal kamaráda šupem do kasáren, že mají vojáci pohotovost. Na to, jak si pan domácí, který poslední rok měl uniformu jen zcela výjímečně s radostí svlékl civil a „zelený“si to se mnou namířil na Václavák ,kde ho kdosi vyfotil,protože tam byl zcela ojedinělý -ostatní vojáci měli v kasárnách utrum a pak byl na titulní straně jugoslávských novin pod titulkem – „armáda jde s lidem ! “ :-) Svátek 17. listopadu mě k této nostalgii nikdy nepřivedl, dnes jsem si ráda zasmutila a jsem ráda, že takoví lidé to mají hezké – ve spánku. Read the rest of this entry »





