Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Author Archive


veg
Potřebovala jsem nějaké jídlo, které by mohlo být jak na večeři, tak na snídani, aby
nákyp
nebylo extra složité, přitom bylo lehké a vzdušné a použila jsem jahody. Sice jsem koupila tvaroh, tak by to mohly být tvarohové knedlíky, ale knedlíky byly nedávno, tak nakonec padla volba na rýžový nákyp. Je zajímavý, že na rozdíl od rajský s kolínkama tady nákyp nikomu neevokuje školní jídelnu :-)
Nákyp dělám ráda poctivý, s tvarohem, nahoře se zapečenou bílkovou krustou, s ovocem a s bílou rýží. Nesmějí samozřejmě chybět žloutky rozkvedlané v mléce a vanilkový cukr. Na tato jídla nemám recepty, vařím je tak podle fantazie :-))), takže bude pokaždé trochu malinko jiný, podle nálady toho kterého dne. Nákyp je možné celý hotový ještě polít ovocnou šťávou nebo ozdobit čímkoli dle své chuti, ale u nás byl dnes jen takto, „na sucho“. Suroviny vystačí přesně na jeden velký buchtový pekáč.
Suroviny: 2-2,5 hrnky bílé rýže, 7 lžic cukru, 1 vanilkový cukr, 6 vajec, 1 kg tvarohu, jahody, máslo na vymazání , mléko – 200ml.
nákyp
Nejprve je třeba uvařit si rýži v osolené vodě a to ve dvou a půl násobném množství. Lze také samozřejmě vařit rýži přímo v mléce – je pak jemnější, ale máme zasušenou krávu, takže u nás dnes ve vodě.
Když je uvařená rýže, vymažeme pekáč máslem a nandáme do pekáče první vrstvu rýže, o něco více jak polovinu.
nákyp
Utřeme si tvaroh s vanilkovým cukrem a se 3 žloutky. Do tvarohu pak ještě rozetřeme 10 větších jahod. Tuto tvarohovou hmotu navrstvíme opatrně na rýži.
Na tvaroh poklademe vrstvu jahod nakrájených na plátky, tolik, aby pokryly celý pekáč.
nákyp
Na jahody pak navrstvíme opět vrstvu rýže – tentokrát ještě opatrněji.
nákyp
Nakonec vše zalijeme mlékem, ve kterém jsme rozkvedlali zbylé tři žloutky. Všech 6 bílků schováme.
nákyp
Pekáč dáme péci do trouby při 200 st. C.
Když je nákyp upečený, je kompaktní a nevytékán nikudy ze stran mléko se žloutky, ušleháme si všechny bílky, přidáme 2 lžíce cukru a 6 jahod. Celou sněhovou hmotou pokryjeme povrch nákypu. Necháme zhruba 10 minut ještě zapéci a hlídáme. Hmota by se měla trochu zvednout a nabýt a zůstat po upečení zvlněná.
nákyp

Komentáře

1 Linda Linda | 2. července 2010 v 13:44 | Reagovat

Tohle ale vypada uplne jinak nez to, co nam podavali ve skolni jidelne a co fakt nenavidim. Tohle bych i jedla:-) Mozna i rada:-) Mozna i moc rada:-)

Hezke leto, L

2 Lůc Mác Lůc Mác | Web | 2. července 2010 v 17:05 | Reagovat

vypadá náramně, úplně jinak než ve školní jídelně :) a dokonce i mnohem lépe se připravuje než u nás, s tvarohem to musí být mňamka, vyzkouším :)

3 Veska Veska | 5. července 2010 v 9:37 | Reagovat

Rýžové nákypy nenávidím z duše,prostě nepozřu rýži nasladko,ale tohle vypadá tak dobře ,že bych určitě neodolala ,ta vůně se line přes klávesnici :-x


veg
Jarní květáky pomalu odrostly, ale začíná brokolice :-))). Poslední dny vůbec nepočítám
karbanátky
na pondělky a úterky, (což tedy většinou nevíme, co je za den :-)), ale na půlku vykopané podlahy, zavolat mix, už jsou svezené balíky, ještě otočit, ještě dosekat. Je fakt, že já tyto činnosti jen monitoruju, valím balíky k jedné kupě, dohrabuju, objednávám mix, odháním děti, když už je to příliš, nosím je ze sekačky, pohrabačky a obracečky spící a utěšuju je, když se po cestě v náručí probudí a okamžitě začnou brečet, že sečou, že nejdou spát… :-)))) a vařím. Do toho jsme už dvakrát volali inseminátora – fascinující práce. Obdivuju ty lidi, že se téhle profesi věnují s láskou celý život – jednou rukou může mít mobil u ucha, druhou ruku má po rameno v krávě :-)) Z auta vytáhnou úžasný katalog býků a dají nám vybrat – to většinou poprvé, (normálně by prostě měla zabřeznout hned) pak je za tři neděle další říje, pokud nezabřezne – u nás  nepravidelně, protože kráva má cysty – a to už nechává katalog v autě. Potřetí už náš mobilní býk nadává Mařence do potvor a další a další návštěvy už mám jen bezmocný pocit, že naše krásná, tlustá, výkonná Mařenka není dobrá pro nic jiného než pro píchání hormónů a cesty na jatka.Ani jedno ale nejsme moc ochotní dělat a ono se to vždy nějak povede a devět měsíců březosti je klid a pak ještě 42 dní do první říje a dalšího potenciálního  zabřeznutí taky a pak zas na novo. Ale už jí je devět a každý rok to začíná být větší a větší drama.
Mařenka nám prostě zestárla a nechce zabřeznout. Je prý tlustá !!!!Kobyly jsou taky tlustý – jsme si dnes všimli. :-))) A taky bylo vysvědčení. Včera jsem si pro něj jela a musím říct, že já a paní učitelka jsme asi jediní -ještě pan ředitel, kdo ví, co na tom vysvědčení je :-))))) Nikoho jiného to tady evidentně nezajímá. Děti měly starost, jestli pro ně vezu nahazovací a kletovací lžíci, další dítě, jestli vezu mlíko a pan domácí, jestli jsem zaplatila kontejner na ethernit :-))) Ale vysvědčení ?!
dnešní karbanátky jsou na krátkou pauzu mezi jarním a podzimním květákem poslední květákové menu :-)). Brambory byly nové, kupované, protože nové ještě nemáme a podle velikosti keříků na poli, ještě dlouho mít nebudeme a nikomu nechutnali. Byly prý nějaké divné.

suroviny: 1 květák, jedna cibule, pepř, sůl, majoránka, strouhanka asi hrnek a půl , mouka asi 3/4hrnku,3 vejce, máslo.
Květák uvařím do měkka v osolené vodě. Když je měkký, rozmixuji ho i s oloupanou cibulí, osolím,přidám vejce, koření,vejce a tolik mouky a strouhanky, aby se daly tvarovat pěkné tuhé karbanátky.
každý karbanátek opráším ještě ve strouhance a usmažím v rozpáleném oleji.

Brambory jako přílohu promíchám s máslem a sypu sekanou zelenou petrželkou.


Jahodový džem je báječný !!!!! na palačinky, na lívance, do jogurtu, na puding, prostě na
jahody
všechno !!! Kvído mi dnes říkal, že je mu jasný, proč má tak rád jahody. Ptám se – „proč?“ “ No protože z nich je všechno tak moc dob:-) Na hloupou otázku zcela elementární odpověď.
Dnes jsem si udělala džem podle dvou receptů – podle základního a ještě podle jednoho, což  je  recept na velmi starý džem, podle vševěda z roku 1925. Tento džem je malinko odlišný od mého základního receptu na džemy a to tím, že je tam trochu jiné složení a trochu jiný postup, ale princip je v podstatě nezměněn.
suroviny: 1200g jahod, 1200g cukru krystal (pi odle vševěda jedině homole, ale já dala hrdě krystal !), 150ml zavařeného rybízu se skořicí, sklenice vody.
Nejprve si odvážíme polovinu cukru, omyté a očištěné jahody dáme do mísy a prosypeme cukrem. Přikryjeme a necháme 12-24 hodin odpočívat.
jahody
Ráno, respektive po uplynutí doby si vyndáme větší hrnec, do kterého vložíme druhou polovinu cukru, dále naložený rybír a tolik vody, aby byl cukr schopen se rozpustit – ne byl ponořen. U mě to byla při tomto množství sklenice vody. Hrnec vložíme na plotnu a přivedeme k varu, necháme projít varem a odložíme kousek bokem nebo ztlumíme oheň a necháme půl hodiny jemně vařit.
jahody
jahody
Po půl hodině přidáme do hrnce hmotu jahod z večera. Je třeba ji však buď rozmixovat nebo přepasírovat přes cedník. Sami si volíme, jak moc chceme mít jahody rozpasírované. Měli bysme ale pamatovat na to, že alespoň 3/4 by měly být opravdu hodně jemné.
jahody
jahody
Celou masu přivedeme k prudkému varu a vaříme tak dlouho, dokud podle želírovací zkoušky nezeželíruje – viz.článek marmelády a džemy.
Poté nalijeme marmeládu do sklenic, zavíčkujeme a zavaříme v horké vodě na 96st. C 6 minut. Po uplynutí této doby nalijeme do zavařovacího hrnce trochu studené vody, čímž džemy jemně zchladíme a vyndáme je. Obracím pro jistotu ještě na víčko na pár minut. Pak už jen stačí uschovat na zimu.
jahody

veg
Je doba jahod a kynuté jahodové knedlíky s domácím tvarohem a domácím máslem jsou
knedliky
nade vše. Za předpokladu ovšem,že kráva není na spadnutí a nemusí být zasušená. To pak je tvaroh maximálně v 7km vzdáleném obchodě a protože ještě nedávno ho bylo na rozdávání a je dole střecha a do toho posekáno 5ha sena, největší hloupost je se sebrat a vydat se dolů z kopce pro tvaroh. Tudy cesta nevede, tudíž jsem musela najít jinou, schůdnější a tou byla…. strouhanka.
Když to jde s rebarborou, půjde to i s jahodami. Ono na ty tvarohové ještě řada přijde, to si nemůžeme nechat ujít :-))).
Polévka tak trochu tendenčně – květáková – ale dnes na zkus – s celými malými růžičkami, žádná smetana a žádný krém – jaká taky že ? :-))) no a nesmí chybět zmrzlina. Dělat jsem jí nechtěla, jenomže….. z toho dnešního džemu mi zbylo spoustu pěny, která se sbírá a pěna brzy opadla a bylo to dost jahodové hmoty, které mi bylo neskonale líto. Takže jsem jí využili tím nejlepším způsobem :-)))
Suroviny na knedlíky : 600g mouky celozrnné pšeničné přesáté, 14g droždí, 250 ml mléka, sůl, 1 vejce, jahody, máslo.Strouhanka, olej, cukr moučka. Read the rest of this entry »
Zavařování….. to je pro mě v červnu rozhodně synonymum pro „marmelády“. Marmelády nebo
jahody
džemy. Kdysi padl u nás doma limit na počet marmelád, taková marmeládová jednoletka, a to 180 ks. Jedna sklenička na dva dny. Je to upřímně počet zcela dostačující :-))) a již dlouhou dobu se nezvyšoval :-).Vždy to začínají jahody, následují borůvky společně s třešněmi, pak rybíz a maliny, angrešt,meruňky. Broskve velm zřídka.
Nejvíce využívaným ovocem na marmelády je bezesporu rybíz. Nejen, že ho je hodně, ale navíc má v sobě přirozený pektin a není třeba ho dlouho vařit, aby zhoustl, protože Read the rest of this entry »

veg
Doma se vše relativně uklidnilo – je to sice stále trochu depresivní, nemít střechu nad hlavou,
bábovka
ale snad to nebude na dlouho :-)). Lidi, co nám pomáhali, byli skvělí – báječní – výborný , prostě jsem moc nevěřila, že je ještě možný vrátit se občas na soboto-nedělní akce takové, jaké to bylo běžné za bolševika :-)). Byla to taková „pracovní párty“, zvrhlo se to trochu na McDonald na kopci :-))) jeden den domácí hamburgery z ovesných vloček, jeden den domácí pizzy, jahodová smetanová zmrzlina, nezbytná coca-cola, která byla nezbytná, protože někdo přivezl bílý rum :-)), bábovky, buchty, zase bábovky, samozřejmě květák, domácí chleba a pivo. Poměrně dost dětí, které při bourání zase tak moc nezbytné nejsou :-)), ale dodávalo to na ostražitosti bořitelů. Na focení jídla nebylo logicky ani chuť ani čas, ale občas nějaká fotka během dne vznikla a navíc něco bylo opravdu moc chutné, napřiklad rumová bábovka, takže to postupně snad nějak dovložím :-)))
suroviny: 250 g másla, 3 hrnky mouky celozrnné pšeničné přesáté, 1 hrnek rozinek, 1/2 hrnku rumu, 1 prášek do pečiva, 2hrnky cukru, 6 vajec, vanilkový cukr, 1 hrnek strouhaného kokosu, 3/4hrnku smetany,kakao 2 lžíce
Nejprve si namočím rozinky do rumu a promíchám. Pak utřu celá vejce s cukrem a vanilkovým cukrem  a s měkkým máslem, přidám kokos, mouku, smetanu, prášek do pečiva, rozinky s cukrem a vše utřeme. Větší část nalijeme do vymazané a vysypané formy na bábovku a do zbytku nasypu kakao , rozmíchám a naliji ještě nahoru na těsto bílé, jen doprostřed.


Komentáře

1 @Nikushka@ @Nikushka@ | Web | 28. června 2010 v 22:20 | Reagovat

mmm super :)

2 dadaz dadaz | 29. června 2010 v 17:15 | Reagovat

nalít tmavé testo jen doprostred je dobrej nápad, ja to vzdycky rozleju po celým horejsku babovky a pak podle barvy nepoznam, jestli uz babovka ztmavla pripálenám ;-)

3 HaF HaF | Web | 29. června 2010 v 22:08 | Reagovat

Bábovky můžu na jakýkoliv způsob!
Přeji brzké ukončení stavebních úprav, my už to máme naštěstí za sebou, ale teď je s úsměvem na co vzpomínat! :-P :D

4 Klára Klára | E-mail | Web | 29. června 2010 v 22:14 | Reagovat
5 Klára Klára | E-mail | Web | 29. června 2010 v 22:14 | Reagovat

[3]: moc se těším na vzpomínání, opravdu ! :-D ;-)

6 Blanka Blanka | E-mail | 3. listopadu 2010 v 18:07 | Reagovat

Je asi samozřejmé, že se přidává sníh z bílků?

7 Klára Klára | E-mail | Web | 3. listopadu 2010 v 18:31 | Reagovat

Děkuji moc, bylo to dost zavádějící – opravila jsem. Nepřidává se tentokrát sníh z bílků, ale třou se celá vejce dohromady. Díky za shovívavost :-)

Tištěnou formu receptu naleznete v knize Domácí pekař.

Když člověk stává ve čtyři, zadělá na buchty, kterých je nakonec osmdesát, připraví domácí
chleba a všechno na něj a začne připravovat oběd a zjistí, že buchty jsou fuč, začne přemýšlet, jak na to ! :-))) Takže začne vymýšlet různé obezličky a zatáčky, až ho napadne třeba taková jistota, jako domácí hamburger, jenomže domácí hamburger rovná se samozřejmě domácí houska. V ten moment už to tak smozřejmé ale být nemusí, dokonce člověku přijde naprosto fantastický nápad zavolat všem, kdo teprve mají přijet, aby cestou koupili hamburgerové housky :-). Tak se taky stalo a na mě pak zbylo jen dojít na záhon, natrhat čerstvý salát, namlít vločky – ale tuto práci jsem rozdala :-))) a udělat ovesné karbanátky.Bylo tady osm chlapů. většina zvyklá na maso a přesto byla nepřeslechnutelná „nahlas“ :-)) vyslovená hamburgerová pochvala – toho si tedy fakt vážím !!
A protože už bylo pozdě, brzké vstávání, celodenní únava, šrumec atd. , fotky se dost zásadně nepovedla – nicméně to nic nemění na tom, že tento recept je opravdu stálice a doporučuji rozhodně vyzkoušet.
suroviny: ovesné karbanátky, cibule, salát – hlávkový nebo trhací, kečup, majonéza, hořtice Read the rest of this entry »

veg
Květáků je stále dost, tak dnes konečně došlo na ten nejoblíbenější – na smažený s
květák
bramborem a majonézou. Psát na něj recept mi přijde dost nepatřičné, ale tak trochu zrychleně to vezmu :-))). Vody z květáku je mi vždy dost líto, takže většinou bývá i květákový vývar s něčím no a jako zákusek jogurtová zmrzlina. Problém je, že jsem si dnes přečetla pořádně lísteček složení na bedně kornoutků, kterou nám z dobré vůle koupili rodiče a já jim za to byla hodně vděčná, Read the rest of this entry »

VGN
Jsem v jakési fyzicko – časové tísni ! :-) Vůbec si nestěžuju, protože výsledek – totiž
chleba
nová střecha, potažmo strop, potažmo vylepšená jediná místnost a navíc ještě jako bonus jedna malinká místnost nová, bude sladké zadostiučinění nějakému brzkému vstávání, vaření – vyvařování :-)) a jakémusi napětí, ovšem teď prostě je internet to, co šlo naprosto zákonitě stranou. Rychle tedy jen dnes jeden můj experiment, který vznikl proto, že všechny chleby, co vidím na fotkách z pekáren a z trub a prostě ty ostatní nádherné výtvory – jsou “ jako kupované “ :-))))))))) ve smyslu designu ! Já jsem prostě za těch x let co se snažím a snažím, nikdy neudělala chleba, který by tomu kupovanému jako z oka vypadl. Nemluvím o chuti, s tou jsem naprosto spokojená, ta je vypilovaná k naší naprosté spokojenosti. Ale když udělám šišku a nikoli do formy, chleba většinou alespoň na 1/3 podélně napraskne – snad nedokynutím, ale nejsem si tak už úplně jistá – zkusila jsem vše!
Nakonec jsem se pro uklidnění vlastní hlavy :-)) rozhodla k zoufalému kroku. Včera, kdy jsem musela upéci 4 bochníky nebo šišky, koupila jsem si plánovaně kg hladké mouky a polovinu udělala jako svůj klasický chleba – jen kvas, žitná mouka a celozrnná pšeničná mouka a druhé dvě šišky jsem udělala ze stejného základu – stejný kvas, stejná žitná mouka, ale pšeničné celozrnné jen zhruba 300g a hladké bílé kupované 1kg.
chleba
Výsledek je více než uspokojující – jsem spokojená ve smyslu – „nemohu udělat více ! „:-)))) – je to moukou !!!!
Výsledek je ten, že pokud se ke kvasu a žitné mouce přidá místo pšeničné celozrnné mouky mouka hladká, nebo alespoň její nápadná část – je vytvořený chléb nápadně podobný chlebu konzumnímu a dalo by se to vypilovat až do naprosté dokonalosti – což ovšem není můj cíl – pilovat to do kupovaného vzhledu !! :-)))
chleba
Bylo tady ale poměrně dost pomocníků a moc mě potěšilo, že přesto všechno vyhrál domácí celozrnný chleba, bez mouky hladké – jen celozrnná pšeničná a žitná a snad mi i konečně definitivně došlo, že se tomu kupovanému vzhledu opavdu nemusím přibližovat :-))) (vždy si ze mě dělal pan domácí nemístnou legraci – “ pro tebe je největší pochvala, když někdo řekne, že je to JAKO KUPOVANÝ !!!“ :-))))
Tak to jen taková malá
chleba
dnešní výhra nad sebou samou a protože náš minipřijímač našeho virtuálního spojení se světem je na štítě, který půjde dolů dnes, je otázka šikovnosti a času pana domácího,jestli pro něj bude priorita štelovat tady anténky někde po okolí, nebo se věnovat osmi lidem co nám pomáhají a sundavat krovy :-))) – zda budu moci psát i zítra připadně ještě někdy :-))))

Komentáře

1 Veska Veska | 25. června 2010 v 7:09 | Reagovat

Víš co,ty nemáš potřebu mít chleba jako kupovaný(ostatně ten je někdy pěkný hnus)takže prď na vzhled a buď ráda,že chutná :-P
Víš co já třeba ten rozpraskaný miluji,schválně když jsem chila na brigošku do pekárna,jsem si pro sebe chleba pěkně rozpleskla aby byl pěkně nízký a rozpraskaný a měl hlavně hodně křupavé kůrky ,takže tvůj by u mě vedl na celé čáře,koupený mohu mít vždycky :-)

2 Veska Veska | 25. června 2010 v 7:10 | Reagovat

Teda hlady šilhám a vypadávaj mi písmenka ,takže omluva pro ty kdo to budou číst :-x

3 Linda Linda | 25. června 2010 v 9:32 | Reagovat

Ahoj, co to je proboha za nekrestanskou hodinu, kdy sem pises ten recept? :-)

Nedava smysl ani varianta „jeste vzhuru“ a ani „uz vzhuru“, obe mi prijdou silene. O_O

Chleba pekny :-D

4 Hanka Hanka | 26. června 2010 v 10:06 | Reagovat

Já to vidím na „už vzhůru“. :-D
Také nestíhám sem koukat, také kvůli střeše, takže jsem ráda, že mi nic neutíká, když vy také nestíháte.
Naše sladká odměna nebude nová místnůstka, ale fakt, že nám nepoteče do postele. Také se na to těším!
Držte se, ať se práce daří!

5 Klára Klára | E-mail | Web | 28. června 2010 v 16:46 | Reagovat

[3]: Taky všechny zdravím, :-), jak říkám,  bylo to trochu vypjaté období :-)), abych  pravdu řekla, tak to bylo chvíli po „ještě vzhůru“ a chvilku po „už vzhůruů :-)). Párkrát se to opakovalo, střecha je komplet dole, všichni už jsou po odpočinku u nás zase v práci v Praze :-)) a já se chystám zase na další promyšlené recepty :-)))

6 Hanka Hanka | 30. června 2010 v 7:55 | Reagovat

Střecha komplet dole? Chtělo by se gratulovat, ale vzhledem k tomu, že je spíš žádoucí mít střechu nahoře – nevím, nevím….. :-D :-D :-D

7 Klára Klára | E-mail | Web | 30. června 2010 v 14:04 | Reagovat

[6]: :-D :-D já se opravdu bála hlavně toho shazování, takže gratulace je na místě :-D. Bála jsem se doslova o životy !! Je – byla to stará střecha a tam člověk nikdy neví, ale dopadlo to dobře! Tak teď tady přebýváme v náhradním, rychle postavené malochaloupce, kde je otevřená venkovní kuchyně – měla to být původně 1/2 spodku slepičárna a 1/2 pro psa, aby ty slepice hlídal, ale nakonec jsme to trochu zvedli a jsme tam my a když vařím – v místě pro slepice a ostatní sedí u stolu – v místě pro psa :-)), chybí mi kolem už jen pláž, lampiony a šejkr :-D :-D :-D


veg
Když jsem psala nedávno recept na květák v koření, napsala jsem tam tuto větu:
květákové vdolky
„Na květák v trojobalu, na placky, karbanátky, květák s bešamelem, mozeček a květákové vdolečky rozhodně ještě dojde“ a když jsem si to včera četla, zhrozila jsem se,že jsem nemohla být při smyslech , když jsem to psala! Nevím, kdo z vás už jedl někdy květákové vdolky, já tedy nikoli  Ale když jsem to napsala, muselo mě to napadnout, a když mě to napadlo, asi jsem měla pocit, že by to mohlo jít. Tak mi zbývaly dvě věci. Buďto to tam zpětně vymazat :-)) nebo je fakt zkusit udělat. Takže jsem dnes natrhala květák a pustila se do toho.  Řekla bych, že se jídlo celkově povedlo – jen nám oběma přišlo, že to bylo celé takové trochu moc „mastné“. Prostě olivový olej, máslo ve vdolcích, majonéza….. ale kdo je zvyklý na maso, nepřijde mu to asi příliš , pro nás bych příště dala méně oleje do lilku a vdolky rozhodně pomazávala jen vejcem – nikoli máslem. Ono upřímně – byla vůbec hloupost kupovat lilek, když má člověk plnou zahradu květáků a kedluben, ale když ten obchod navštívíme tak málo, což mě sice moc těší, ale pak tam Read the rest of this entry »