Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Author Archive


ikonka
Protože inspirace přijde vždy vhod, rozhodla jsem se postupně představit oblíbené vegetariánské i konvenční :-) “ kuchařky. Jednou z velmi oblíbených je kupodivu … jsem na vážkách, jaká to je vlastně kuchařka. Byla vydána v roce 2001 v Sydney v Austrálii, poté v roce 2003 na Bay Books a vytištěna v Murdoch Magazines v roce 2004 nové vydání v Číně. Ale kuchařka jako taková je Australská, s příspěvky autorů z Nového Zélandu. :-)
Jmenuje se
Lahodné bezmasé vaření krok za krokem. Našla jsem  jednu stránku, kde lze knihu zakoupit. Ke mně se dostala díky skvělé „tetičce z Ameriky :-)“ a jejím praktickým dárkům. Pokusím se postupně přiblížit jednotlivé recepty z veg. kuchařeka a vždy bude mít daný recept ikonu knížky, ze které případně pochází. americkakucharka
Knížka má 112 stran a na každé straně je jeden fotorecept krok za krokem. Suroviny, které se v ní používají jsou velmi příznivé, z alternativních surovinamerickakucharka
americkakucharka
používá soju, tofu, ale jinak se v ní vaří především ze surovin, které jsou u nás běžně k dispozici a nejsou ani nijak ekonomicky zatěžující. Používá se zde hodně zeleniny, hodně druhů obilí a luštěnin a pevně doufám, že přeložené recepty z téhle knížky se vám budou líbit stejně, jako mě.  V knížce jsou také velmi hezky a srozumitelně popsány základní suroviny, které se používají v bezmasé kuchyni, stejně jako vždy na jednu stranu popsané sacharidy, tuky, vitamíny a minerály pro ty, kteří si hlídají váhu, či správné rozdělení živin v jídle.
Kuchařka je rozdělena nikoli na recepty podle různých kategorií, ale na hlavní jídla, předkrmy a moučníky.
Hned jak vyroste špenát a budu mít hotový sýr ricotta – budou špenátové noky s ricottou :-))

Komentáře

1 Linda Linda | 4. května 2010 v 20:35 | Reagovat

Prima napad s temi kucharkami.
Ja mam misto kucharske knihy tenhle blog:)

Jen bych lobbovala za Lahodne bezmase vareni krok za krokem.
Slovo delikatni jednak IMHO neni ekvivalent delicious a druhak to ve me vzbuzuje predstavu dam pri odpolednim the, jak delikatne uždibuji jednohubky a kolacky:-) Se zvednutymi malicky.

2 vegereceptynakazdyden vegereceptynakazdyden | E-mail | Web | 4. května 2010 v 20:46 | Reagovat

Jednoznačně ! změněno :-)díky.

3 vegereceptynakazdyden vegereceptynakazdyden | E-mail | Web | 4. května 2010 v 20:51 | Reagovat

[1]: na obálce knihy je napsána formule o tom, jak se nesmí kniha kopírovat atd. Je tedy jednoznačně jasný, že s mým anglickým překladem to budou recepty vzdáleně inspirované touto knihou…. :-D

4 Linda Linda | 5. května 2010 v 8:11 | Reagovat

:-)

Zajimalo by me, co ev. rikas na Biokucharku Hanky Zemanove? Neni zcela vege – pouziva i biomaso. A pomerne dost operuje úprave certifikovanymi bioprodukty, coz te myslim drazdi :-D

5 Klára Klára | E-mail | Web | 5. května 2010 v 9:24 | Reagovat

[4]: Jsem tak trochu kuchařkový analfabet :-))), nové nekupuju, vařit jsem se učila pomocí Sandtnerové :-), takže tuhle biokuchařku neznám. Mám kuchařský knížky víceméně jen jako inspiraci. Z každého receptu mi stejně nakonec vznikne vlastní produkt, mám nějakou obsesivní potřebu každý recept změnit po svém :-),alespoň malinko :-)
Ad přirozené potraviny – to je podle mě jasný, proto žijeme tak jak žijeme, přirozený potraviny samozřejmě upřednosťnuju. S bio už mám trochu problém :-D
Mám jen trochu problém s tím, že ne vždy je jasné, kdy je bio především certifikát a kdy suroviny :-D , ale nedráždí mě to :-) spíš taková vnitřní nedůvěra ke všemu, v čem se odráží ekonomika :-D


veg
Naplňuji přání všech okolo, že chleba se má v pažitce máčet
chleb
:-)


Komentáře

1 Věrnýý Náštěvníčeek ♥♥:))) Věrnýý Náštěvníčeek ♥♥:))) | Web | 2. května 2010 v 7:24 | Reagovat

HM…VYPADÁ TO CELKEM CHUTNĚ :-D :-D

2 vegereceptynakazdyden vegereceptynakazdyden | E-mail | Web | 2. května 2010 v 8:26 | Reagovat

Věrnýý Náštěvníčeek ♥♥:)))


veg
Velmi rychlé jídlo, dost vhodné na dobu, kdy je hodně práce a hodně vajec :-)
brambory
suroviny: brambory – asi 1 kg, sůl, 8 vajec natvrdo, 2 cibule, asi 100-200 ml smetany, 100 g sýra, olej, máslo.
Brambory uvaříme ve slupce, oloupeme a nakrájíme na plátky – ne příliš silné ani slabé, asi půl cm, možná o něco méně. Poklademe je (1/2) na dno vymazaného pekáče máslem, mírně osolíme, zakapeme olejem a pokladme je na

tvrdo uvařenými,
brambory
na plátky nakrájenými vejci. Přidáme na plátky nakrájenou cibuli a opět poklademe plátky brambor. Opět osolíme a zakapeme olejem. Posypeme strouhaným sýrem a zlijeme smetanou. Dáme péci do trouby na 200 st. asi na půl až 3/4 hodiny.
veg
Na závin používám obyčejné kynuté těsto a je to taková jednodušší varianta buchet :-)
zavin
suroviny: 1kg mouky pšeničné celozrnné přesáté, 50g droždí, mléko, citronová kůra, 90g másla, 2  vejce, 100g cukr, vanilkový cukr,
na drobenku: 100 g másla, 200 g mouky, 100 g moučkový cukr
náplň maková: 250g máku, půl hrnku cukru, citronová kůra, trochu skořice, hrnek mléka
náplň tvarohová: 500g tvarohu, citronová kůra, rozinky, rum, vejce, půl hrnku cukru
máslo na pomazání.
V míse si uděláme z trochu mouky, droždí, trochu cukru a mléka kvásek. Když vzejde, přisypeme ostatní suroviny, máslo rozpuštěné a vše dobře vyhněteme. Necháme minimálně hodinu a půl kynout. Z vykynutého těsta vyválíme dva pláty. Nemusí být extra tenké. Potřeme nádivkou.
zavin
maková: nameleme mák, přidáme všechny suroviny a dáme do hrnce zahřát. Když se provaří asi 10 minut, necháme chvíli odstát a namažeme po celém plátu. Plát zabalíme do závinu. Potřeme máslem a posypeme drobenkou – smíchaným máslem spolu  s moukou a moučkovým cukrem.
veg
Dneska rychlé jídlo – pizza. Je pár surovin, které by na pizzu měly ze zásady přijít, některé
pizza
by na ní naopak přijít neměly – například kečup :-). Ale rajčata ještě nejsou, zavařená už nejsou, času taky málo, takže dnes nepohrdneme ani pizzou na které se kečup vyskytne. Už mám vyhlídnuté kulaté formy na pizzu, ale zatím je ještě nemám, takže jí peču na obyčejném čtvercovém pekáči a dnešní množství vyjde na tři menší plechy.
Suroviny na pizzu: 3+1/4 hrnku celozrnné pšeničné mouky přesáté, lžička soli, 1 hrnek vody, 2 lžíce olivového oleje, 2 čajové lžičky droždí. Navrch: kečup :-), mozzarella – asi 200g, uzený sýr 200g, 500g žampiony, bazalka, olivový olej, tvaroh s pažitkou z rána a sáček oliv.
pizza
Nejprve uděláme kvásek z trochu mouky, vody a droždí. Zamícháme a když kvásek vyběhne, přisypeme zbytek mouky, vody, olivový olej a dobře vyhněteme. Po vyhnětení necháme kynout alespoň hodinu. Poté těsto položíme na stůl a několikrát ho zavřenou pěstí bouchneme :-), to je důležité. Poté těsto rozdělíme na tři díly a každý jeden díl rozprostřeme do vymazaného plechu – můžeme si pomáhat mírně namočenou rukou. Vrstva těsta je velmi tenká, jak je vidět na obrázku. Nejprve potřeme těsto olivovým olejem, potom pokryjeme v lepším případě rajčaty, v dnešním případě pouze kečupem, potom naklademe po celém plechu nakrájené žampiony a poklademe tence
pizza
pizza
pizza
pizza
nakrájenými kolečky mozzarelly. Posypeme sušenou bazalkou a dáme péci. Druhý plech má stejný základ – olej, kečup, žampiony, ale na žampiony zkombinujeme na malé kostičky nakrájenou mozzarellu a uzený sýr. Posypeme také bazalkou. Poslední plech potřeme tvarohem smíchaným se solí, pažitkou a ředkvičkou a poklademe na malá kolečka nakrájenými olivami. Pečeme vše na 200-220 st. C. a trouba musí být rozpálená.
a k pizze jedna strašně nezdravá limonáda :-)
suroviny: 1 hrnek rozpustné kávy(bez kofeinu), 2lžíce melta, 1 citron, 1/5 kg cukru,7l vody, trochu skořice, trochu kys. citronové

horkou vodou zalijeme instantní kávu a meltu, obě přelijeme přes sítko do veliké nádoby. Zkaramelizujeme mírně cukr krystal – mícháme do horka, přidáme pár kapek vody, kterou necháme opět vypařit a mícháme,a by se cukr nepřichytával. Následně vložíme do nádoby. Oloupeme nechemicky ošetřený citron, nakrájíme na kousky, ty nejprve vymačkáme do nádoby a pak tam vložíme i pevné kousky. Přidáme špetku skořice a asi lžičku kys. citronové. Zalijeme vodou. Po chvíli vyndáme pevné části citronu.  Ideální by bylo dát do sifonovače, který ovšem nemáme, takže nám musí stačit alespoň sklep.


veg
Konečně dozrály ředkvičky a pažitka, takže k dnešní snídani chléb a rozmixovaný tvaroh s
rozhuda
nakrájenou pažitkou na kousky a nakrájenou ředkvičkou na kousky. Včerejší revolta ohledně špenátu dnes pokračovala i s pažitkou. Pažitka je sice žádaná, ovšem, jak jsem se dozvěděla, nezbytné je otočit namazaný chléb s tvarohem do talíře s nakrájenou pažitkou, nikoli mazat tvaroh s pažitkou uvnitř na chleba. Nebylo zbytí, otáčení chlebů bude příště a revolta pro dnes zažehnána. :-)

1 jared-joseph jared-joseph | Web | 29. dubna 2010 v 22:23 | Reagovat

no mnam…to bych si dala.. ;-)

veg
Dnešní den jsem chtěla zkusit nový postup dělání těsta na bramborové noky. Brambory
noky
se při něm nevaří, ale pečou v soli v troubě. Byla jsem zvědavá, zda zaznamenám nějaký rozdíl a ano, s těstem se příjemně pracuje a chutná víc bramborově. Akorát podle kuchařek je dobré dát na kg brambor  kolem 130g mouky a pokud jsem dělala s celozrnnou pšeničnou, nestačilo mi 250g, aby těsto bylo tvárné a nelepilo se. Takže zase žádná přesná míra – vše na citu :-))
suroviny: 1 kg brambor, 1 kg soli, cibule, 2 špenáty, asi 6 cm pórku, 250g pšeničné mouky celozrnné přesáté, 4 žloutky, 4 bílky, asi 4 lžíce smetany, stroužek česneku.
Brambory omyjeme  – neoloupané a naskládáme do pekáče. Prosypeme 1 kg soli a dáme péci do trouby na 200 st. C. Mezitím nakrájíme cibuli na kostičky, osmahneme na oleji, přidáme dva mražené špenáty – rozmražené, do špenátu zamícháme 4 bílky, protože do bramborového těsta budeme potřebovat 4 žloutky, trochu soli a přivedeme do horka. Hustý špenát s cibulí a bílky nakonec rozředíme asi 4 lžícemi smetany.
Upečené brambory pomocí vidličky a nože oloupeme, vložíme do mísy na 4 žloutky, mírně přisolíme, přisypeme mouku, jeden stroužek utřeného česneku a uhněteme vláčné těsto, které se nelepí na ruce. Z těsta vyválíme  tenké válečky, dáme je na prkénko a nožem odkrajujeme malé kousíčky do vroucí, osolené vody. Po cca 15 min. vyjmeme jeden nok a ochutnáme, zda je už hotový. Pokud ano, tak slijeme, připravíme na talíř, obložíme špenátem a posypeme pórkem, který jsme nakrájeli na kolečka a zprudka osmažili na oleji.
Problém nastane, když je doma zásoba tvarohu, o které vědí děti a nese se na stůl špenát. To se pak ze všech stran ozývá revolta a většina chce vyměnit špenát za tvaroh. Děti si tedy daly noky s tvarohem a cukrem. Jen po pár soustech začalo jedno kousat pomaleji a pomaleji – a pak se vyjádřilo, že bramborové noky, ve kterých je utřený česnek nejsou s cukrem a tvarohem zase až tak moc dobrý. :-)))
Lahodný balkánský slaný sýr – či sýr balkánského typu je velmi snadný a hlavně velmi praktický
syr
na výrobu, neboť nemusí zrát, nýbrž se ihned po vyrobení jako čerstvý nakládá do slaného nálevu, čím odpadá celá fáze hlídání sýra při zrání. Nejedná se samozřejmě o originální balkánský sýr, každý sýr doma vyrobený se může snažit docílit vzhledu a chuti originálního sýra, ale vždy jsme limitování podmínkami. Read the rest of this entry »
veg
cro
Mé ambiciozní rozhodnutí udělat poprvé v životě croissanty narazilo na fakt, že se croissanty – totiž
francouzský loupák z plundrového těsta dělají asi zásadně z bílé mouky. Nevzdala jsem se, recept si mírně upravila :-) a vznikly loupáky celozrnné, které se nelou pou tolik moc francouzsky, ale jen hezky česky .-)suroviny

 

Suroviny na 30 rohlíků :
1 kg mouky přesáté celozrnné pšeničné, 500g másla, 100g mléka, 180g vody, trochu soli, 50g droždí, dvě vejce a 1 žloutek
Mouku nasypeme na vál nebo do robota, přidáme do důlku droždí a mléko a uděláme kvásek – Read the rest of this entry »
veg

Protože příliš nedůvěřujeme prodávaným salátům a pomazánkám, ctíme takové
mysost
jednoduché pravidlo, že je nekupujeme. Ale protože jsou žádané, řeším to tak, že se snažím chuťově zjistit, co který produkt průmyslový, chemický :-) dobrého obsahuje a snažím se ho udělat doma sama. Samozřejmě že prvním krokem je pc a zadání do google například “ topinková pomazánka“, místo složení se však se železnou pravidelností dozvídám ódy na výrobce, ceny a praktická balení .-). Takže podle chuti takto:
suroviny. sýr eidam cca 200g, jedna cibule, jeden větší stroužek česneku, sladká paprika, kečup -2 lžíce, majonéza – asi půl hrnku. Pepř.
Nejprve nakrájím na malé kostičky sýr, který jemně projedu ješě ručním mixérem, ale tak,aby se nerozmixoval, nýbrž se z něho stala drť o větších kouscích. Někdy také strouhám na větším struhadle. Poté přidám domácí majonézu, sůl – špetku, kečup, trochu pepře, papriku sladkou -asi jednu polévkovou lžíci,  nakrájenou cibuli na jemné kostičky a utřený jeden česnek. Vše umícháme a podáváme s čerstvým chlebem nebo pečivem. Dnes navíc ještě s norským sýrem Mysost, který doma jín jen já, protože ostatní nedokáží docenit to množství minerálů, které jsou z něj cítit už napohled :-))

Komentáře

1 ufa ufa | E-mail | 9. června 2010 v 21:20 | Reagovat

Tak tuhle určitě vyzkouším, podobnou tady u nás prodávají, ale koupila jsem ji jen párkrát, přestože mi chutnala. Moc ale nedůvěřuji skladovacím podmínkám… Jinak mám pro Vás tip: Uvařené fazole mixujeme s česnekem, majoránkou, přidáme pár lžic oleje, sůl, pepř, a dochutíme sojovou omáčkou… Teď jsem ji zkoušela, a je to mňamka…:-) Kupovala jsem fazolovou pomazánku, v kalíšcích jako se normálně prdávají paštiky, a tohle je přesně to samé, ale doma dělané…:-) a opravdu dobré. Třeba ji někdy zkusíte…

2 vegereceptynakazdyden vegereceptynakazdyden | E-mail | Web | 9. června 2010 v 22:45 | Reagovat

[1]: Určitě jí zkusím !!! Díky moc za tip! Co se týká té topinkové, máme hodně podobné pocity, jak se ta oranžová barva za sklem v obchodě směje na zákazníka – jen si hned dát :-))), ale přesto z ní mám rozpolcený pocit a raději koupím suroviny a udělám sama!:-)

3 ufa ufa | E-mail | 10. června 2010 v 8:23 | Reagovat

Mě taky hlavně štve, že používají cca 4 naběrací lžíce, ale na všechny pomazánky, a jedna se tak patlá do druhé…a to je fujtajbl..:-)