Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Author Archive

Vzhledem k nahromadění se velikonočních sladkostí a jídla, nastává toužebně očekávaný den.
kolaz
Někdy si člověk naplánuje, jak uvaří na víc dní a všechno je snědeno někdy i před večeří a někdy je v plánu něco vařit a doma je spousta jídla nesnědeného a nastává tedy neočekávané volno.
To se týká minimálně dnešní snídaně a oběda :-)) Jdu sázet!!!
veg
Suroviny: 500 g rýže natural, 1 hrnek bílé rýže, 400g žampiony, 2 cibule, 1 porek, sůl, balkánský sýr -asi 250g , trochu oleje

ryze
pod rýži, ( byla návštěva, takže množství pro 4 dospělé a 5 jedících malých dětí :-)
Necháme ve dvou hrncích rozpálit trochu oleje. Na rozpálený ole
j pak vysypeme rýži, do každého hrnce jeden druh a zalijeme vodou – na bílou 2x tolik vody, na dlouhozrnou natural 2,5x vody. Osolíme. Mezitím si ve třetím hrnci rozpálíme olej, vložíme na olej nakrájenou cibuli na proužky, pórek na kolečka, oloupané žampiony na plátky, osolíme a vše orestujeme. Do orestovaného vložíme obě uvařené rýže – uvařené bývají tehdy, když z nich zmizí všechny voda a promícháme se zeleninou. Vložíme na talíř a posype
me storuhaným balkánským sýrem.
veg

Dnešní lehká buchta s citonovou příchutí je velmi rychlá, snadná a trochu připomíná
buchta
„Babetu – pro pamětníky :-)))
suroviny: 7žloutků, 7 bílků, 300g cukru krystal, jeden vanilkový cukr, půl prášku do pečiva, 300 g mouky-celozrnná pšeničná přesátá, 50g maizeny – kukuřičný škrob( lze  nahradit vanilkovým pudingem), citronová kůra z jednoho nechemicky stříkaného citronu, 5 lžic vody a 5 lžic oleje. Máslo na vymazání plechu a mouku na vysypání. Cukr moučka na pocukrování.

Ušleháme do pěny žloutky s cukrem a vanilkovým cukrem, přidáme citronovou kůru, 5 lžic vody, 5 lžic oleje, pomalu mouku, prášek do pečiva a kukuřičný škrob. Vymaženme  a vysypeme pečící plech, nalijeme těsto a pečeme asi při 150-180st. C. Vyndáme, necháme dle možností vychladnout :-) a pocukrujeme. Můžeme použít tvořítko ze čtvrtky, aby na buchtě byly nepocukrované tvary.

Reklama

Click here....


Buď první, kdo ohodnotí tento článek.


Komentáře

1 Kamarytka Kamarytka | 26. dubna 2010 v 18:55 | Reagovat

Tak do toho jdu, protože BABETA je snad jediný moučník, na který mám opravdu živé vzpomínky z mého dětství ;-) Z těch erárů to bylo totiž to nejlepší :-D

2 Jidáš Jidáš | 26. dubna 2010 v 19:35 | Reagovat

[1]: No, mě nejvíc z toho, co nosili někteří státní zaměstnanci jako přilepšení domů, chutnal biskupský chlebíček, ale občas – velmi často – většinou se našel nějaký malý hajzlík, co voňoumal celou polevu !!!Takže jeden otevřel šuplík a tam bylo pět rozňoumaných biskupských chlebíčků !!! A pak že vedla Babeta !!! :-D


veg
Tato bábovka patří mezi trochu náročnější, ale je vynikající.
bbb
Suroviny: na linecké : 300g celozrnná mouka pšeničná přesátá, 200 másla, 100g cukr moučka, 2 žloutky na náplň: 4 žloutky, 8 bílků, 200g vlašských ořechů, 40g piškotů, 160g cukr moučka.Máslo na vymazání formy.
babo
bbbbb
Nejprve uhněteme linecké těsto. Vymažeme bábovkovou formu máslem – velmi pečlivě a 3/4 lineského těsta vložíme do formy a  namočenýma rukama rozložíme po celé formě. 1/4 si necháme na pokrytí, jako čepici. Poté ušleháme tuhý sníh. Mezitím ušleháme žloutky s cukrem a přidáme nastrouhané ořechy a
babooo
strouhané piškoty. Nakonec vmícháme tuhý sníh z bílků. Nalijeme hmotu do lineckého těsta a přiklopíme plátem lineckého. Okraje, které nám zbyly, tak přehneme doprostřed.Dáme péci asi při 200 st. c, ale hlídáme, aby vršek příliš netmavnul. Velmi rychle chladne – po vychladnutí můžeme nakrájet.ass
bbbbbbbbbbb

Komentáře

1 Veska Veska | 22. června 2010 v 7:06 | Reagovat

Tuhle bábovku jsem nějak zazdila,vypadá úžasně a určitě i tak chutná a ještě ke všemu tento typ neznám ??? takže pro mě výzva :-P

2 Jarka O. Jarka O. | 24. června 2010 v 20:30 | Reagovat

Srdečně zdravím. Před chvílí jsem dopekla Vaši úžasnou bábovku, poprvé jsem si netroufla na celozrnnou mouku, ale příště ji dám. Bábovka je super! Moc děkuju za recept :-)

3 Jarka O. Jarka O. | 24. června 2010 v 20:32 | Reagovat

Nějak jsem to odklepla dřív, než jsem stihla podat důkaz: http://www.toprecepty.cz/recept/13044-linecka-babovka/

4 Klára Klára | E-mail | Web | 24. června 2010 v 21:43 | Reagovat

[2]: Děkuji moc, já prostě tento týden absolutně nic nestíhám , nová střecha znamená i jiné rozložení sil :-))) a první co odpadá  je internet :-)))), tak jsem jen teď rychle nakoukla a jsem moc ráda za milý komentář. Já jí mám také ráda – je taková „delikatesní “ :-)) a přitom ne extra složitá – má oblíbenkyně :-)))

Tištěnou formu receptu naleznete v knize Domácí pekař.


Dnešní den patřil mezi ty hezké. Nejen, že práce šla pěkně od ruky, ale navíc se dařilo.
Předevčírem jsem se rozhodla, že si zase po dlouhé době uděláme Lasagne a navíc to chce nějaký moučník, takže lineckou ořechovou bábovku. Občas se to tak sejde, že si člověk naplánuje dvě poměrně náročné věci,ale dnes mě to fakt bavilo. Začala jsem tím, že jsme včera byli po dlouhé době nakoupit, tak jsem si disciplinovaně koupila dva
špenáty, protože svůj ještě nemám. Rajčata jsme nechali v regále, počkáme na vlastní. A protože jsem lasagne dlouho nedělala, pokračovalal jem tím, že si dnes trochu oživím recept, jestli si ho dobře pamatuju. Otevřela jsem pc a našla toto :
Ingredience A aneb co ti při přípravě masové směsi nesmí chybět:
1/ Balíček plátků na lasagně ( prodávají dva druhy, jeden který se musí před použitím uvařit, ty nekupuj, je to strašná práce, kup si ty které se rovnou mohou použít) Nebuď vystrašená že je to tvrdý i když to taky někdy není špatný  Teď vážne, změkne to při samotném zapékání.
a toto
Vhodnou obdélníkovou pečící formu vymažeme máslem a na dno vložíme plátky lasagní. Lasagne nepředvařujeme, pokud to není výslovně uvedeno na obalu.
Tak takto si lasagne fakt nepamatuju, takže jsem pc zase zavřela a zkusila to po paměti. V každém případě, jestli jste z výše zmíněných citací nadšení, rozhodně nečtěte dál :-)))
Suroviny budu pro náročnost receptu dnes psát přímo k jednotlivým částem receptu, aby to bylo jednodušší :-)
Nejprve tedy těsto : na lasagne (čti. lasáně – česky široké, hodně široké nudle) potřebujeme udělat domácí těsto. Recept na něj je zde. Potřebujeme na ně : 450g celozrnné mouky pšeničné, 4 vejce, trochu soli a dvě lžíce vody. Nakonec se ukázalo, že na klasickou velikost pekáče je to skoro dost a stačilo by všeho 3/4. Z těsta rozválíme široké pláty, z nichž vyřízneme rovné obdélníky, tak aby nám pokryly na dvakrát či na čtyřikrát celý pekáč. Rozumněj 2-4 ks do pekáče, aby byla zakryta celá jeho plocha. Dáme si vařit vodu – velmi osolíme. Těstoviny vždy solíme hodně!! Lasagne vložíme na několikrát do horké vody. Na několikrát proto, že by se neměly překrývat, vaříme tedy v co největším hrnci a tak, abysme měli maximálně dvě až tři vrstvy na sobě. Po cca 10-15 min. vyjmeme vařečkou kluzké nudle – veliká legrace a dáme je do síta, prolijeme studenou vodou a ihned dáváme do té samé vody další. Takto pokračujeme až do vyčerpání všech nudlí. Prolité nudle vložíme na čistou, suchou , rozprostřenou utěrku, po jedné!, rozložíme a pečlivě osušíme.
Mezitím si vymažeme máslem klasický pekáč a na dno vložíme první vrstvu nudlí. Ostatní zatím čekají osušené na talíři, stole, vále…
A nyní nějaká náplň : na první patro : 2 mražené špenáty, asi 1dcl smetany, stroužek česneku a 2 nakrájené cibule. Sůl ,olej a dva žloutky -nemusí být, ale zbyly mi z bábovky, kde byly potřeba jen bílky.
Na rozpáleném !!! oleji osmahneme cibulku, vložíme špenát, nejlépe rozmražený tak,že ho necháme přes noc i s krabičkou v míse a po rozbalení máme oddělenou masu špenátu a vodu. Použijeme pouze kostku špenátu. Přidáme utřený česnek, sůl, smetanu a žloutky. Povaříme a odstavíme. Potřeme touto špenátovou nádivkou  – půlkou, první vrstvu nudlí a poklademe vrstvou nudlí, opět tak, aby byl pekáč celý zakrytý a špenát nebyl vidět.
Nyní druhé patro: nekoupili jsme rajčata, takže jsme použili zavařená rajčata s paprikou z léta. Osmahnutá a mírně zaprášená moukou, osolená.
Poklademe opět vrstvu nudlí.
Třetí patro: na třetí patro použijeme druhou část špenátové hmoty a pokryjeme vrstvou nudlí.
Čtvrté patro: Lze použít rajčata, protlak, ovšem mě zbyly ze včera tři karbanátky ovesné, takže jsem je nastrouhala, osmahla cibulku, na ní vložila nastrouhané karbanátky a zalila trochou protlaku. Poklademe opět poslední vrstvou nudlí na které poklademe strouhaný sýr. PRotože nemám v současné době žádný správný na italskou kuchyni a jediný domácí mám balkán, tak jsem tam dala balkán.
Bešamel: liltr mléka, asi 100g másla, hrnek mouky, muškátový oříšek strouhaný čerstvě ! a sůl. Trohu bazalky, ale protože jí zatím nemám, bylo oregano
a protože je potřeba lasagne nakonec zalít bešamelem, přivedeme v hrnci do tepla mléko, osolíme, přidáme máslo a muškátový oříšek, a když je máslo rozuštěné, postupně dáváme mouku a mícháme. Hustý bešamel nalijeme pečlivě na celý pekáč.
Pak už jen stačí dát péci na asi 200 st. do trouby.
Jenomže… protože mi zbylo hodně nudlí, které se už do pekáče nevešly a protože máme hotovou výbornou ořechovou lineckou bábovku  a protože jsou lasagne mnohem lepší druhý den, kdy vsáknou vše a uleží se, tak jsem operativně rozhodla, že budou až zítra – nakrájené foto doplním :-))

a dnes jsme vymysleli salát a protože vše krájel Kvído, dostal jméno salát „Kvido“

suroviny na salát: těstoviny lasagne, 4 žampiony, asi 200 gbalkánského sýra, kus pórku,
trochu oregana, jedna cibule, sůl, olivový olej, dvě ředkvičky – první vlastní :-)
Široké nudle srolujeme po celé délce a krájíme na kolečka, tím nám vzniknou dlouhé nudle. Vložíme do mísy, nakrájíme oloupané žampiony – hlavu i s nohou, cibuli na půlkolečka, pórek na kolečka a ředkvičku na malé kousky jen pro barvu. Přidáme na malé kostičky nakrájený balkánský sýr. Vše osolíme, dáme trochu oregana a pokapeme olivovým olejem. Promícháme a můžeme podávat. :-)

Komentáře

1 ufa ufa | E-mail | 16. června 2010 v 16:44 | Reagovat

Já teda lasagne kupuju, páč bych se asi z domácího dělání zbláznila…hlavně z málo místa, ale třeba se do nich jednou pustím…uvidíme :-) Jinak já je dělám, že prokládám lasagne omáčku červenou a bešamelem a sýrem. Červenou omáčku dělám z lilku, cuket, rajčat, česneku, a spousty bylinek-oregano, bazalka, …bešamel klasicky z mléka, mouky, muškátu, másla, a sýr používám nejraději mozzarelu. A zkusím udělat i tyhle špenátové, vypadá to dobře… Jinak můj přítel jim říká místo lasáně laboby…:-D to jen pro zasmání…:-) jinak jen tak dál, jsem moc ráda, že jsem díky šárčině škole vaření našla Váš blog, od tý doby jsem tu denně, a jídla vařím hodně podle vás…je to super, když si člověk na pár dní nemusí lámat hlavu co vařit…:-)


veg
Suroviny:
kaše : brambory, mléko, máslo, sůl, cibule, olej na smažení cibule
karbanátky: ovesné vločky, česnek, cibule, tvaroh, majoránka, trochu curry, papriky, pepř, nové koření mleté, mouka celozrnná pšeničná, trochu strouhanky, vejce.
Nejprve si dáme vařit oloupané, omyté a nakrájené brambory – osolené. Uvařené slijeme a do brambor přidáme přiměřeně mléka, lépe méně a přidávat a trochu másla. Na kg brambor asi 4 lžíce másla a hrnek 3/4 hrnku mléka. Vše rozmixujeme, ro
zšťoucháme, rozmačkáme
mačkačem na brambory, jak libo. Já používám
ruční mixér – kuželku. Kaši posypeme smaženou cibulkou. Cibulka se musí vkládat vždy do rozpáleného oleje, ne jen do teplého.
Umačkáme ovesné vločky, nebo vezmeme kupované vločky,dáme do mísy, zalijeme vodou, aby byly ponořené a promícháme. Přidáme vejce, nakrájenou cibuli, utřený česnek, koření, na dva hrnky vloček asi hrnek tvarohu, asi hrnek mouky a rukou velmi dobře prohněteme.
Pokud jsou řídké, přidáme trochu srouhanky a můžeme ještě zahustit moukou. Mají mít takovou konzistenci, aby šly dobře tvarovat rukama. Vkládáme na pánev do rozehřátého oleje a smažíme po obou stranách.

Komentáře

1 ufa ufa | E-mail | 7. června 2010 v 21:21 | Reagovat

Tyhlety karboše mi moc chutnají, mému příteli teplé moc nejeli, ale studené s chlebem si je dal…no, minimálně pro sebe si je občas udělám. Děkuji za Váš blog, moc se mi líbí…maso nejím cca 2 roky, a tak mi Vaše recepty budou pomáhat když už nebudu vědět co vařit…zítra asi zkusím brambory zapečené se zelím, uvidím… Tak ještě jednou díky.:-) a skvěle dál a dál v psaní blogu…:-)

2 vegereceptynakazdyden conovehonakopci

[1]: Díky moc, potěšení je na mé straně :-)
Tyhle karbanátky jsou hodně vděčné a dají se hodně měnit druhem použitého koření, jsem ráda, že vám chutnají. První dva roky jsou v nejedení masa – co se týče inspirace nejhorší :-) – teď už to bude jen lepší a lepší :-)

veg
Ovesnou kaši je možné udělat na spoustu způsobů. S vodou, s mlékem, na sladko, na
mackac
slano, atd. Dnešní snídaně je ovesná kaše na sladko, vařená v mléce.Je to velmi jednoduchá, výživná  a rychlá snídaně.

kase
Suroviny:ovesné  vločky, přiměřeně, mléko, tolik, aby ho bylo minimálně 2x tolik než vloček, vody – 1/2 množství mléka, cukr, špetka soli, kakao asi dvě lžíce, kokos- asi pět lžic, rozinky-asi tři lžíce, vanilkový cukr,  naložený rybíz se skořicí a rumem.
Ovesné vločky dáme do hrnce, zalijeme mlékem a vodou, jemně osolíme, osladíme dle chuti, přidáme vanilkový cukr, kakao, kokos, rozinky, všeho přiměřeně, přiklopíme a přivedeme k varu. Vaříme a hlídáme, aby se kaše nezačala přichytávat na dno hrnce. Když je kaše dostatečně hustá, přestaneme míchat, sundáme z ohně a nandáme na talíř. Ozdobíme nakládaným rybízem na sladkokyselo se skořicí a rumem.
veg
Toto jídlo všem navzdory dušené kedlubně velmi chutnalo.Navíc proti všem chorobám jablečná limonáda.
besam
Suroviny na dušenou kedlubnu  kedluben gigant ze sklepa – může být už i čerstvý, cibule 2x,majoránka, máslo  – asi dvě lžíce
Suroviny na brambory : brambory dle spotřeby, olej na smažení, česnek – 3 stroužky, sůl,
Suroviny na bešamelovou omáčku oregano,pepř,muškátový oříšek, mléko1/2- 1 l , máslo 1 větší lžíce  a asi 1/4-1/3 hrnku celozrnné přesáté mouky a dále na posypání kedlubny  balkánský sýr 150g,
Oloupeme brambory, omyjeme a  nakrájíme na podélné trojúhelníčky. Mezitím si rozpálíme na plechu olej na který vložíme na kolečka nakrájené tři stroužky česneku. Když je česnek mírně nahnědlý, vložíme do rozpáleného oleje brabory, osolíme a necháme restovat. Tuto fázi dělám na plotně kamen. Když se brambory za občasného promíchání a otáčení orestují, vložím je do trouby asi na 200-220 st. c.
Oloupu kedluben gigant, nakrájím na malé kostičky, stejně tak dvě cibule. Do hrnce dám olej, nechám rozpálit a do rozpáleného nasypu nakrájenou cibuli. Na cibuli pak kostičky kedlubny. Nechám chvíli restovat. Pak přidám máslo- asi lžíci až dvě a přiklopím pokličkou – osolím.
Nechám dusit, po chvíli podleji trochou vody, asi půl deci a nechám dusit do měkka na troše vody a másle. Přidám majoránku.
Vedle si naliji do malého hrnku mléko, cca půl litru a vložím do něj máslo. Nechám rozehřát. Když je máslo v mléce rozehřáté, osolím, opepřím, přidám oregano, majoránku a hlavně muškátový oříšek a nakonec přesátou mouku. Míchám, ale nedovedu až k úplnému zhoustnutí ale dříve, než stačí omáčka zhoustnout, naliju jí na kedluben. Podle toho, jak moc rychle hmota spolu s kedlubnou za stálého míchání zhoustne, přidám nebo nepřidám mléko. Přidávám tolik, aby hmota byla hezky táhlá, jemná, krémová. Nechám chvilinku povařit a odendám z plotny. Na talíři pak posypu balkánským sýrem.
Suroviny na jablečnou limonádu : pět jablek, jeden citron, mohou být i dva, cukr, skořice, hřebíček, vroucí voda.

Jablka oloupeme, nakrájíme na kostičky nebo půlené čtvrtky, nasypeme do větší nádoby – u nás cca 3 litrové. Oloupeme citron a nakrájíme na kousky. Přidáme do nádoby. Nasypeme trochu skořice, jeden hřebíček, cukr dle chuti a zalijeme vroucí vodou jako čaj. Po vylouhování je to vynikající limonáda. Na virozy je lépe pít horká, jinak lze samozřejmě nechat vystydnout.

veg
Zlatá klasika na snídani
palacinky
suroviny na palačinky : mléko, vejce 2-3 podle množství mléka na zhruba 1,5 litru, mouka pšeničná celozrnná přesátá a přesátá celozrnná špaldová – na půl ,  trochu soli, marmeláda, cukr na posypání,olej na smažení

V mléce rozmícháme vejce, sůl a mouky takové množství, aby bylo těsto řídké, ale palačinky se netrhaly. Ideální je zkusit si jednu malou usmažit, zda je konzistence těsta dobrá. Palačinky smažíme na velmi malém množství oleje z obou stran, poté je pomažeme marmeládou, zatočíme a pocukrujeme.

Moc práce, nějaká tvůrčí krize. Děti vařily krupicovou kaši a než si jí stihly vyfotit, tak jí snědly.
vejce