Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Author Archive


Se začátkem letošního výsevního roku došlo u nás doma k menší názorové bitvě. Jeden, jakožto
kedluben
čistý dominantní pragmatik a jeden submisivní idealista se dohadovali, jak veliký význam má na pěstování vysévání, kultivování a pěstování vůbec, podle konjunkce planet. Submisivní idealista si nechal koupit knížku výsevní dny za 80.- založil papíry pro každou zeleninu a pečlivě popsal každé zasazené semínko a rozesazenou sazeničku dnem a hodinou a pro větší možnost zjištění, zda je to úplná blbost, nebo zda na tom něco je, sázel samozřejmě v různých dnech, při různých konjunkcích, ve dny plodové, kořenové a listové. Dominantí pragmatik má tak rád submisivního idealistu, že mu knížku po prosbě okamžitě bez řečí koupil, podotkl však, že smysl to má tak maximálně pro těch osm pětek za knížku.
kedluben
Brzy na výsledky, ale tady je první mezičas, který je tak markantní, že je třeba realistu trochu pošťouchnout. Debata nad sazeničkami pak vypadá tak, že idealista vymýšlí různé varianty, jak se to mohlo stát, zda ty nebyly ve chladné části skleníku, zda neměley špatnou hlínu atd. Realista se v reakci na sazeničky ptá, kdy je ten ideální den na to sázení brambor? :-)
Semínka kedlubny byly vysazeny všechny ve stejný den a to se bohužel neví který, protože to idealista ještě nevlastnil správnou knihu a neměl tu správnou ideu. Přesazovány do kelímků však už byly v ten který určený den a řádně popsány. Desetkrát kedluben 22.3. v kořenový den, desetkrát 26.3.v listový den a dvanáctkrát 28.3. v peringeu, dni, kdy by se nemělo dělat vů
kedluben
bec nic, natož sázet kedlubny ! Na fotce ty veliké sazeničky jsou ty ze 22.a 26.3. a jsou od sebe k nerozeznání. Ty z peringea jsou ty malé, poloviční jak ostatní. Všech 12. Mezi všemi třemi skupinami není jediná výjímka. Dvacet velikých a dvanáct malých.


Komentáře

1 fyzik fyzik | 21. dubna 2010 v 19:04 | Reagovat

Lze očekávat, že sazenice, které jsou přesazovány nejpozději budou také nejmenší. Také záleží, jaké byly v dalších dnech teploty. Myslím, že tyto dvě skutečnosti mají mnohem větší vliv než vzdálené planety. Zdravím

2 conovehonakopci-zelenina conovehonakopci-zelenina | 21. dubna 2010 v 20:40 | Reagovat

No, tak to si myslím taky, ovšem semínka byly zasazeny ve stejný den a ty co jsou naprosto stejné, naprosto, ty byly přesazovány v mnohem větším intervalu – 22.3 a 26.3. ze stejné sadby a opět z té samé sadby, ty co jsou pouze o 2 dny od druhé, tedy 28.3. jsou o polovinu menší. Dostt značný nepoměr. A zajímavé je, že toho 28.3. připadlo zrovna na PG, což je den, kdy se nemá dařit v podstatě ničemu. V každém případě je hlídám pečlivě dál a rozhodně budu aktualizovat další poznatky :-)) pro případné další idealisty, zda trochu zrealističtět, či si ty idee hezky opečovávat dál. Možná je opravdu něco mezi nebem a zemí, na co čistý pragmatismus a dosavadní vědecké poznatky nestačí :-)
Nicméně taky zdravím a docela by mě zajímal názor někoho, kdo už to zkoušel, k čemu došel.
p.s. každá sazenička má druh, jméno, datum a hodinu, vzhledem k tomu, že už mám přes 1000 kelímků, odmítám k nim začít psát ještě teplotu :-)))

3 faarfalla faarfalla | 4. června 2010 v 11:25 | Reagovat

dobry den, moje babicka asi pred tremi lety take dostala knizku o zahradniceni podle luny:-) dedecek je samozrejme realista, vino strika, na sazeci dny nehledi, ale ejhle – pohadal se o salat, babiccin vyrostl a jeho chudak ne:-) nejakym zahadnym zpusobem to vychazi…

4 HaF HaF | Web | 5. června 2010 v 0:56 | Reagovat

Velmi zajímavé. Já jsem zahradník amatér a razím heslo, že vše je pudové – buď to pude, nebo nepude.

5 vegereceptynakazdyden vegereceptynakazdyden | E-mail | Web | 5. června 2010 v 8:13 | Reagovat

[4]: :-)))))

Dnes k snídani domácí rohlíky a dalamánky. Nic extra složitého, o to chutnějšího :-). Ideální je konzumovat vlažné s domácím máslem a marmeládou.

suroviny
suroviny pro přípravu rohlíků: mouka celozrnná pšeničná přesátá 1kg, droždí 60g, voda, sůl, mák na posypání, tuk na vymazání plechu, vejce na potření(stačí i na dalamánky).
suroviny na dalamánky: žitná mouka přesátá 500g, celozrnná pšeničná nepřesátá 500g, pdmáslí 150ml, sůl, droždí 50g, Read the rest of this entry »
veg
Suroviny pro guláš: olej, brambory, cibule, sladká papriky,česnek,  sušené houby, sůl, pepř, majoránka, máslo, mouka celozrnná přesátá pšeničná.
gulas
Tento guláš je poměrně hodně rychlý. Omyjeme brambory a nakrájíme na kostičky. Oloupeme cibuli a nakrájíme také na kostičky. V hrnci si rozpálíme olej, osmahneme na něm cibulku a zaprášíme dostatečným množstvím papriky, asi dvě polévkové lžíce, přidáme vodu, brambory, houby,osolíme, opepříme a necháme brambory vařit do měkka. pak přidáme jíšku udělanou z másla a mouky. Rozpálime máslo, přidáme do něj mouku – tolik, aby vznikla středněhustá kašička a mícháme do světlehněda. Poté rozkvedláme v guláši. Přidáme utřený stroužek česneku a nakonec majoránku. Ještě chvilku povaříme – dokud nebude dostatečně hustý. Na třílitrový hrnec by mělo být jíšky asi šest lžic.
veg
Suroviny na pomazánku z nivy: asi 200g nivy, majonéza – 1 vejce, trochu oleje, lžička
pomazánka
hořtice, sůl, worcester, trochu citr. šťávy.
Nivu spolu s majonézou umixujeme ponorným mixérem. Nemusíme solit.

Komentáře

1 HaF HaF | Web | 6. července 2010 v 22:56 | Reagovat

Já vynechávám majonézu, přidám trochu tvarohu, když je to moc husté ukápnu trochu mléka a hlavně cibulku na jemno nakrájenou! Taky mňamka! :-P

veg
Dnešní den výlet, takže k snídani jen domácí chléb se sýrovou pomazánkou a na cestu kokosová buchta.
kokosova
suroviny na buchtu: 4vejce, hrníček cukru, prášek do pečiva, vanilkový cukr, citronová kůra, hrnek oleje, mouka celozrnná pšeničná přesátá – asi tři hrnky. Hrnek mléka. Sáček kokosu.
Utřeme celá vejce s cukrem a vanilkovým cukrem, přidáme olej a třeme dále. Přidáme posléze citr. kůru, mouku, mléko a prášek do pečiva. Můžeme přidat bu´d mouku nebo mléko, podle toho, zda je těsto moc tuhé nebo řídké. Těsto by mělo být spíše řidší, určitě by v něm neměla stát lžíce. Mělo by táhle téci do vymazaného a vysypaného plechu. Uhladíme povrch buchty a nasypeme na ní celý 200 g sáček kokosu. Mírně lžící vpravíme do buchty, ale velmi mírně. Lze také použít tučnější variantu, kdy kokos nezapravujeme, necháme volně, ale hned po upečení polijeme povrch buchty smetanou. Tato  na obrázku je dělaná bez smetany.
Jednoduchá

příprava majonézy:
do vyšší nádoby vyklepneme celé vejce,
osolíme, opepříme, přidáme trochu worcesteru, lžičku kremžské hořtice a olej – oleje zhruba 200ml.
Na dno nádoby vložíme ruční mixér – kuželku a zapneme na co nejvíce, s mixérem nepohybujeme, vydržíme několik sekund a po chvíli mixér pomalu zvedáme směrem nahoru. Cca. po 30 vteřinách máme hotovou velmi hustou majonézu. Pokud je stále řídká, přidáme trochu oleje.Můžeme dochutit citronovou šťávou jemně sekanou cibulí. A nakonec ještě malý videonávod pro ty, kterým se stále ne a ne podařit. Na základní majonézu, na tu nepovedenou, jak jí napravit a proč je nepovedená.
ma
ma
ma

Komentáře

ma
1 Kamarytka Kamarytka | 26. dubna 2010 v 19:26 | Reagovat

Majonézu jsem připravila přesně podle receptu a od té doby jsem už ani jednu nekpoupila. Je vynikající, jak do salátů, na chlebíčky a ochucená česnekem i místo tatarky ;-)

2 zlatkan zlatkan | 9. června 2010 v 13:32 | Reagovat

Tuto majonézu už jsem připravovala několikrát. Vždy jsem cibulku a citron. šťávu jen vmíchala do hotové majonézy. Včera jsem (ani nevim proč) do hotové majonézy přidala cibulku a projela to ještě jednou ponornym mixérem. Majonéza zhořkla :-( Následovalo …. za stálého míchání, vyléváme do záchodu Takže bacha! :-)

3 zlatkan zlatkan | 9. června 2010 v 13:33 | Reagovat

Jinak, je ale skvělá :-D

4 vegereceptynakazdyden vegereceptynakazdyden | E-mail | Web | 9. června 2010 v 13:42 | Reagovat

[2]: jojo,, :-) neměla by se nikdy asi cibule sekat – zhořkne i bramborový salát – jen hezky nožem .-))))

veg
Suroviny na buchty: mouka celozrnná pšeničná přesátá cca1kg, droždí 50g, máslo cca 90g, 2 vejce, vanilkový cukr, cukr krystal asi 120g, mléko dle potřeby,rum,  citronová kůra, tvaroh, cukr, rozinky,vejce,  máslo rozpuštěné na pomazání
buchty
Z trochy mouky, kvasnic, trochy cukru a droždí uděláme kvásek a necháme vzejít. Pak přidáme vejce, rozpuštěné máslo, vanilkový cukr, citronovou kůru, rum, zbytek cukru. Zaděláme řádně těsto, které by nemělo být příliš tuhé ani hutné, mělo by být nadýchané. Necháme vykynout. Pak do jednotlivých kousků balíme tvaroh umíchaný s cukrem a rozinkami a vejcem. Každou buchtu pečlivě omastíme, omastíme ještě jednou celý pekáč buchet. Na omaštění použijeme to samé množství másla jako do buchet. Dáme péci. Hotové hnědé buchty vyndáme, necháme vychladnout, oddělíme od sebe a pocukrujeme.

Komentáře

1 dadaz dadaz | 1. července 2010 v 17:03 | Reagovat

buchty jako od babicky :-)

Tištěnou formu receptu naleznete v knize Domácí pekař.

veg
Dnešní oběd byl po snídani a následné svačině až obědovečeří. Sloužil ke spotřebování dvou větších květáků. A vzhledem k tomu, že zítra nás čeká kontrola na ekologické zeměd. , bude to zítra takové květákové dejavu.
p
suroviny na plévku: uvařený květák, cibule, voda, sůl, muškátový oříšek, ředkvičky, trochu smetany, vajíčko
Uvařený květák rozmixujeme spolu s trochou vody, tolik vody, aby byla polévka krémová a nemusela se zahuš´tovat moukou. Přidáme muškátový oříšek, sůl a dáme vařit. Do horké polévky přidáme krájené ředkvičky, rozkvedlané vejce a trochu smetany.
tuk
suroviny na květákové placky : uvařený květák, muškátový oříšek, 5 vajec, mouka celozrnná pšeničná, stroužek česneku, 2 cibule, trochu majoránky, olej na smažení, brambory. Máslo na brambory nebo majonéza, – na majonézu 1 vejce a asi 200 ml oleje, trochu soli, trochu hořčice, cibule na kostičky
karbanátky
Dáme si vařit oloupané brambory – osolené, jako přílohu. Mezitím rozmixujeme uvařený květák do měkka – bez vody, přidáme koření, žloutky, mouku, cibuli, dorozmixujeme, přidáme česnek a nakonec sníh z bílků. Přidáme tolik mouky, aby těsto mělo konzistenci jako na obrázku, lžíce v něm stojí, je ale spíše řidší.  Dáme si rozpálit tuk a lžící vkládáme do tuku hrudky, které upravíme na placičky. Smažíme po obou stranách.  Podáváme s bramborem a majonézou.
veg
Protože zavítali rodiče, měli jsme po dlouhé době bílé pečivo. Na housky jsme udělali tvarohovou pomazán
snidane
ku s paprikou. Na domácí chleba
chleb
pak krájená vejce natvrdo a kolečka okurky. Navíc ještě talíř se snídaní, která neprošla tepelnou úpravou – na kolečka okurky, cibule, ředkvičky, zakapané olivovým olejem a tvaroh s cibulí, paprikou a solí.
veg
Suroviny pro dnešní oběd: knedlíky : pšeničná mouka celozrnná, 1 vejce, sůl, trochu másla, trochu tvarohu,mléko,  jahody.  Nahoru: tvaroh, cukr, máslo
kk
Nejprve utřeme trochu másla, asi 50g a trochu tvarohu – asi 100g, jedno vejce a sůl. Do utřené hmoty přidáme trochu mléka, cca 150ml – 250ml dle potřeby a mouku. Cca 300-500g. Pokud se těsto lepí a je řídké, přidáme mouku. Neměl by se stát opak,  že  by bylo příliš tuhé.
Z těsta ulamujeme jednotlivé malé kousky, vytvarujeme placičku, můžeme pomoučnit, vložíme jahodu – čerstvou, nebo zavařenou okapanou a zabalíme. Mezitím, co balíme jahody, dáme si hřát hrnec s osolenou vodou. Do vroucí vody pak vkládáme knedlíky. Vaříme asi 10-15 minut, zkusíme rozkrojením jednoho, zda jsou již hotové. Přecedíme, knedlíky naskládáme na talíř, polijeme tvarohem, který je umixovaný s cukrem, posypeme moučkovým cukrem a polijeme máslem.