Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Archive for the ‘Vegerecepty’ Category


veg
Mám moc ráda hádanky, nejraději logické, ale bohužel, nepřicházejí často. A právě se mi naskytla příležitost poskytnout hádanku těm, kteří jsou stejně postiženi jako já. Občas se v noci vzbouzí, jen tak leží a přemýšlí a někdy i vstanou a musí si dojít pro tužku a papír :-))) Ta dnešní bude mnohem jednodušší – nedá mi to jí nedat :-) takže “ když má někdo doma krávy, slepice, velikou zahradu a 4 malé děti, co je naprosto zásadní a životně důležitý pomocník – „kuchyňský pomocník“,  bez kterého byl náš dosavadní život jen vlastně takové přežívání !?:.-)))
V sobotu dorazí náš milý nový pomocník a tak sem hned přibyde nový recept, který díky němu
těstoviny
budeme moci udělat :-)
Ale teď už jen k dnešním těstovinám. Protože bylo opět pracovní nasazení, bylo třeba něco

veg
Hledala jsem na internetu správnou definici a našla jí zde
sushi
„V praxi jde o různě tvarované kousky vařené rýže, ochucené rýžovým vínem a octem, Read the rest of this entry »

veg
S koprovkou jsem sice splnila přání, ale hned jak padla , začaly se opět objevovat dotazy nabublanina
případnou buchtu, koláč,  perník, …… a protože je ještě rebarbora, tak to bude rebarborová bublanina.
veg
Dnes ráno nevedly první kroky nikoho vzbuzeného  říct dobré ráno nebo na
koprovka
záchod, ale k plechu s rebarborovým koláčem. Udělal to totiž  první – což byl naprosto jasný signál pro ostatní – kdo zaváhá – bude mít chleba s máslem a sýrem :-)
A pak došlo na to vše ostatní základní a potom přiběhl Kvído, směrem ke mě, ale stála jsem vedle plechu, takže se mi elegantně vyhnul, ani se nepokoušel o náznak, že ho zajímám já a dívaje se do plechu zakřičel -jéééééééé – on už není koláč !!!! Tak říkám lítostivě, to nevadí, upečeme další a v tom se stala věc, na kterou bych dala hlavu, že se stát nemůže a ještě nikdy v životě se nestala. Podíval se na mě a odpověděl – ne, uděláme koprovku !!! :-)
Takže dnes smetanová koprová omáčka a špaldové houskové knedlíky.
Dostala jsem včera první čerstvý kopr – náš vlastní jsem bohužel nezasadili do skleníku, ale jen ven, takže je zatím příliš malý. Vařím tedy z cizího, dobrého, darovaného, místního, českého a voňavého :-)
suroviny : na omáčku: máslo, asi 60 g,  mouka – cca 100g, voda, sůl,ocet – 3 lžíce,  kopr – čerstvý nasekaný – asi jeden hrnek, smetana 250ml, vejce na tvrdo – podle počtu předpokládaných jedlíků – 1,5 kusů na kus :-)
Na knedlíky: 750g mouky špaldové ,20g droždí,  4 tvrdé housky nebo rohlíky, sůl, 2 vejce, mléko 250g
¨koprovka
Nejprve si uděláme z trochy mouky, droždí a mléka kvásek, který když vzejde, smícháme se zbylou špaldovou moukou, mlékem, solí-asi jedna pol. lžíce, nakrájenou houskou či rohlíkem na kostičky a vejci a uhněteme řádně hladké těsto, které necháme asi hodinu kynout. Po hodině uválíme z těsta hezké dvě šišky, které vložíme do vroucí vody a vaříme asi 30 minut. Po uvaření vyjmeme z vody a nakrájíme nití na plátky. Read the rest of this entry »


VGN
Zbývají tři třílitrovky sušených hub a blíží se houby čerstvé -jasné znamení něco s tím
udělačít !(Nechce se mi ten překlep vůbec opravovat – síla nechtěného .-)) Děti nemají příliš rádi rýži, ale zmrzlina a buchty a krupicová kaše nemohou být stále, zvlášť, když si maminka vymyslela, že by mohla rok vařit každý den jiné jídlo :-) Kupodivu jí dnes i snědly – tedy tu rýži :-). (zmrzlinu taky, ale je jasné, že i zmrzllina se musela trochu umírnit a proto to nebyla žádná smetanová bomba, ale „jen“ kakaový Míša a stala se mi báječná věc, po roztátí zmrzlina, která zbyla nezvodnatěla, nýbrž se z ní stal naprosto pravý a nefalšovaný „termix“. Termizovaný prý znamená tepelně upravený – dnes jsem
houbový guláš
ale poznala, že to tepelně, by mohlo úplně klidně být i dolů -ne nahoru :-). V každém případě – další variace na téma „tvaroh“ – receptem nebudu nikoho zatěžovat, udělám jeden článek jako „náš zmrzlinový speciál :-)))

Suroviny na guláš: olej na smažení cibulky- trochu více než obvykle, 3 větší cibule,2 lžíce másla,  5 stroužků česneku, sladká paprika – alespoň 4 lžíce, mouka celozrnná pšeničná přesátá – 7 lžic, pepř, nové koření, sůl, voda, 3 hrsti sušených hub – většinou poddoubáci.
Nejprve rozpálíme řádně olej, přisypeme na kostičky nakrájenou cibulku a osmažíme do hněda. Spolu s cibulkou smažíme i na kolečka nakrájený česnek. Poté přisypeme papriku, pilně mícháme a do ještě vlhké cibule od oleje vsypeme houby. Chvilku osmahneme a přisypeme4 lžíce mouky a opět mícháme. Po chvíli přidáme dvě lžíce másla a v momentě, kdy se máslo rozpustí, přidáme zbylé tři lžíce mouky a chvíli mícháme. Read the rest of this entry »

veg
Předem dnešního receptu nejprve veliká omluva Lindě – které mimochodem vděčím za to,
španělský salát
že jsem začala psát tento blog a jsem jí za to dost vděčná, protože mě to hodně baví :-) – ale omluva proto, že evidentně  dnes zklamávám jako malý průvodce rokem na vsi .-)). Scházím ze své cesty vařit z toho, co se nám právě urodilo a to proto, že návštěva rodičů je většinou i jakýmsi „fasungem“věcí zbytných či nezbytných – to podle úhlu pohledu nás a rodičů :-))
Rodiče si s námi užívají jen co je pravda, nejsme lehké děti :-). Musí překousávat nejen 170km vzdálenost, ale i strach z případné budoucí sociopatie našich dětí :-), dobrovolně se vzdávají při pobytu u nás masa ( a za to jsme jim opravdu vděční ), přijímají takové hostiny jako je kyselo a chlupaté knedlíky se zelím, navíc z celozrnné mouky :-) a musím říci, nesou to statečně.
Jsou ale z generace , která má možná i dost přirozeně vzhledem k době, ve které žili, nastavenu hranici mezi kvantitou a kvalitou. ( chápu, že mnozí se již děsí, když s gramáží svých receptů mluvím o nadměrné kvantitě :-))) A protože většina rodičů vozí dětem to nejlepší, dostáváme i my mnoho….. Tentokrát to je španělský ledový salát-y .-), španělské papriky, ředkvičky — nevím, jestli jsou španělské, jsou v každém případě ošklivější než naše :-)))))). A protože našim dětem tak nějak neustále vsugerováváme úctu k jídu, nelze, než ze všeho, co jsme dostali, uvařit. Jo jo. Takže co zbývá jiného než salát, který nazvěme jak jinak, než španělský !
suroviny: ledové zelí, 4 větší papriky, svazek ředkviček, olivový olej, 250g mozzarelly, black caraway,
Ledové zelí očistíme od svrchních listů (od žížal a hlíny nikoli – toto zelí žížaly v životě nazažilo – obávám se, že ani hlínu ne :-)), nakrájíme na tenké proužky. Papriku omyjeme, vykostíme :-) a nakrájíme také na proužky. To samé uděláme i s ředkvičkami. Přidáme na kostičky nakrájenou mozzarellu, kumin – asi lžíci a nakonec zakapeme olivovým olejem dle chuti – u mě je to cca veliká polévková lžíce. Vše promícháme a podáváme.

veg
Tento koláč je vlastní verzí indického koláče džaldí – džaldí :-) či variací  na drobenkové
suroviny
koláče. Je dobrý, vypadá hezky, jen je trochu, malinko, malilinko sytější – i na pohled:-)
suroviny: na těsto : 2 hrnky mouky celozrnné pšeničné přesáté, 1/2 hrnku krupičky nebo krupice.(vzhledem k tomu, že si jí melu sama a jsou kolem toho doma neustále dohady, je to v podstatě jedno :-), 1 hrnek krystalového cukru, 1 prášek do pečiva a 300g smetany. (Smetanu lze nahradit 150g másla)
Na náplň: 750g tvarohu, 3 vejce, 1 hrnek moučkového cukru, jeden vanilkový cukr
Navíc: 300g rebarbory, trochu moučkového cukru na posypání, malinko skořice, pečící papír.
Toto je množství na 1 plech.
veg
Chlupaté knedlíky jsou oblíbené jak jedlíky, tak mnou jako přípravce .-). Ale protože
chlupaté knedlíky
jme měli na návštěvě tchána, který nejí houby a bylo včera a dnes k obědu kyselo, přišlo mi už jako provokace udělat ještě chlupaté knedlíky se zelím a houbami. Proto byly dnes pouze se zelím a smaženou cibulkou. Není to nijak složité jídlo, není náročné na Read the rest of this entry »
Kde vzít první kvásek na domácí chleba bývá prvním problémem, který nás od pečení kvasného
chleba odradí, takže pak vezmeme zase a opět droždí a výsledný chleba je hezký a voní, ale není to prostě kvašený chléb, takže se časem zase člověk od domácího chleba odkloní. Takový neustálý koloběh. Proto udělat si vlastní kvásek je jen hezká práce, ale zároveň i příslib do budoucnosti, že domácí chleba si můžu udělat kdy já budu chtít a ne kdy seženu chlebový kvas.58497e911f_65180391_o2
Kvas – který se nazývá  kvásek, zákvas, zákvasek, nátěstek, omládek, matka, příčina
Je několik možností přípravy domácího kvasu… na fotkách je množstí první a druhé varianty sníženo o polovinu – tedy 125g mouky a 1/8l vody, celá cibule a celá lžíce rumu u druhé varianty. Read the rest of this entry »

veg
Oblíbené jídlo – knedlo- zelo -něco. Něco se odvíjí především od toho, co je k dispozici.
knedlo-zelo-něco
Naprosto ideální je dušená dýně Hokaido s pepřem a novým kořením, ovšem na tu si ještě pěknou chvíli počkáme.  Dnes to byl celer, na který padl Černý Petr a byl výborný ! :-)))
suroviny: na knedlíky: mouka celozrnná pšeničná přesátá – 750g, 5 housek, sůl, 2 vejce, 25g droždí a půl litru mléka. na zelí: kysané zelí, cukr, ocet, cibule, olej, sůl, kmín, trochu vody a asi 5 lžic mouky.  Na celer: 1/2 celeru,česnek,  2 cibule, paprika sladká koření, bobkový list, pepř, sůl, nové koření, trocha vody. Read the rest of this entry »