Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Archive for the ‘Vegerecepty’ Category


veg
Tak jsem neodolala a koupila si novou věc do kuchyně. Formičky na muffins. Tyhle americký
houby
novoty mě do minulého týdne míjely, ba co víc, víceméně jsem jimi opovrhovala :-), ale nedá se nic dělat. Musím zabít své předsudky a být pokroková :-), abych pak mohla případně říct, že je to fakt blbost :-) Read the rest of this entry »

veg
Klasické české jídlo – škubánky. Velmi jednoduché, rychlé, chutné s výběrem na slano či na
skubanek
testo
sladko. Naše dnešní škubánky byly sladké, vyhrála většina 5:1 :-))
Bohužel moje paměť nesahá k babiččiným škubánkům, doma se nedělaly, takže to jsou takové, jaké děláme my – jestli ty správné nebo nesprávné – nedokážu posoudit :-), ale vzhledem k tomu, že nám chutnají, není zatím důvod je měnit :-) Read the rest of this entry »
Další z domácích sýrů je sýr mozzarella. Je to podobně jako balkánský sýr velmi výhodný sýr pro
mozzarella
uchování na delší dobu, bez nutnosti ošetřování během zrání. Je velmi lahodný, vynikající nakrájený na plátky samotný, s olivovým olejem a bazalkou či dobromyslí, nebo krájený na kostičky do zeleninových salátů. Některé zdroje tvrdí, že mozzarella je nejlepší čerstvá, některé, že získává zráním. Nemůžeme příliš posoudit, nebo´t vyzrálého stavu se u nás sýr stěží dožije. Většinou se sní záhy po vyrobení…. Read the rest of this entry »
veg
Vůbec, ale vůbec nic se mi nechce. Seděla jsem na záhoně a plakala nad 7 sazeničkami zelí,
studený stůl
které tam nebyly ! Nebyly kolem nich ani kopyta koní, kteří včera utekli z ohrady a já běžela místo za koňma za panem domácím, lomila rukama a brečela nad rozlitým mlékem  ještě dříve, než jsem zjistila, zda se opravdu rozlilo :-), ani krávy, nic. Čistá půda a 7 zelí pryč !! Což značí nejhorší – že totiž se do našich 650  m.n.m. dostali po x letech, kdy si stěžuje každý koho známe slimáci. Zatím končí na cestě 200m pod chalupou, dál nikdy nevylezli ! V lepším případě to byla myš nebo zajíc :-). Uklidňuji se, že dalších 447 sazeniček košťálovin jsou tam, kde mají být a můžu jít v klidu vařit – ale jak píšu na začátku, vůbec se mi nechce :))) Dnešní den bude taková zvláštní varianta „all you can eat“ – to je bufet, kde si člověk zaplatí a pak může sníst, co sní. U nás to dnes bude mnohem výhodnější. Nebude se platit, a pak si každý bude moci sníst, co najde :-)))
veg
K večeři obyčejné sladké makové housky, ale protože už vyrostla rebarbora a po včerejších
rebarborový koláč
vdolcích jsem si nedovolila dělat sladký oběd, totiž sladké knedlíky, uzmula jsem kus těsta na housky a udělala jeden plech rebarborového koláče.
Suroviny na 1 plech koláče a 9 velkých dlouhých housek : 1100 mouky pšeničná celozrnná přesátá,(Mělo být 1000, ale těsto bylo dnes velmi hutné a těžké, takže přidáno ještě 100g mouky),  1vejce a 1 žloutek, 90g másla,  250g cukru, 1 vanilkový cukr, mák na posypání, máslo na pomazání, 50g droždí, citronová kůra, 1/4-1/2 l mléka.  Na koláč: 600 g tvaroh + 1 vejce + moučkový cukr a vanilkový cukr a 4 nakrájené a oloupané stonky rebarbory.

veg
Obložené chleby s pažitkou, natí cibule zimní, ředkvičkou a hlávkovým salátem.
oblozeny chleb
oblozeny chleb


Komentáře

1 dadaz dadaz | 9. května 2010 v 9:55 | Reagovat

ja na tohle jidlo musim koupit cibulku, salát a redkvicky, ale vse ostatni mam doma:-)

Vy uz mate letosni salat? to je teda fofr, to budou za chvilku jahody, to uz abych namastila ruce na džemy… 8-O

2 Klára Klára | E-mail | Web | 9. května 2010 v 11:19 | Reagovat

[1]: máme salát :-) i ředkvičky, ale jen ve skleníku a fóliáku. Jsme hrozně vysoko, na venkovní si ještě počkáme ;-)

veg
Suroviny : olej , 2l vody, 1 cibule, 50g másla, 100g droždí, mouka celozrnná
polevka
pšeničná, 4 listy hlávkového salátu, sůl, pepř, nové koření, bobkový list, čerstvá pažitka, vejce.

Na rozpáleném oleji v hrnci usmahneme cibulku, ne do hněda, zalijeme vodou, osolíme, opepříme, přidáme nové koření, pepř celý, bobkový list a necháme chvilku povařit. Na malé pánvi mezitím rozpustíme máslo, když je rozpuštěné, přidáme droždí a necháme ho také rozpustit. Pak přidáme sůl, na jemné proužky nakrájený hlávkový salát a tolik mouky, aby nám vzniklo těstíčko, které se dá Read the rest of this entry »

veg
Vdolky z tohoto těsta jsou křupavé, nejsou to takové ty kypré, nadýchané vdolečky, ale
vdolky
trochu hutnější, křupavé vdolky, které po polévce naprosto postačují jako hlavní jídlo :-) Nejsou smažené, ale pečené v troubě a nejsou se šlehačkou, ale s tvarohem a borůvkami.
suroviny: na vdolky – 1kg mouka , pšeničná celozrnná přesátá, 1 vejce, 130g másla, 1/2 litru mléka, 50g droždí, 5 lžic cukru, máslo na pomazání  plechu a vdolků.
na tvaroh: 1/2-1 kg tvarohu, dle potřeby, 1 vanilkový cukr, moučkový cukr dle chuti (asi 100 g-150g)
zavařené borůvky ve vlastní šťávě.

Nejprve si uděláme z trochu mouky, mléka , cukru a droždí kvásek. Jakmile kvásek vzejde, přidáme zbytek mouky, zbytek cukru, vlahé máslo, vejce a pomalu přiléváme mléko. Těsto pečlivě vyhněteme a necháme kynout, minimálně hodinu. Pak děláme asi 2cm vysoké placky – pouze v ruce, nejprve kouli, poté z koule placku a širší stranou vejce uděláme doprostřed důlek, aby vdolky tolik v troubě nenaběhly. Necháme na plechu ještě 10 minut kynout, potřeme rozpuštěným máslem a dáme péci na 180-200st. Hotové potřeme rozmixovaným tvarohem s cukrem a vanilk. cukrem a navrch ozdobíme zavařenými borůvkami, ze kterých jsme slily šťávu. Celkem je z tohoto množství 21 poměrně sytých vdolků :-)

Komentáře

1 Linda Linda | 8. května 2010 v 21:20 | Reagovat

Fajnove nadoby s kravou na fotce:-)

A diky, ze pocitas mnozstvi vyrobenych vdolku, me ty cisla proste uklidnujou.

Jo mimochodem, u nas uz se taky blinka :-!

2 vegereceptynakazdyden vegereceptynakazdyden | E-mail | Web | 9. května 2010 v 7:34 | Reagovat

[1]: Učím se počítat, budu počítat ale občas mi to vypadne :-) třeba při množství mouky na včerejší polévkové knedlíčky :-)
Můžu tě uklidnit, blinkání přejde během dvou dnů – problém je, když je doma 6 lidí a odmítají to chytit najednou :-))Dnes čekáme nešťovice a obávám se, že pokud mají ink. dobu 14 dní, máme to skoro do konce prázdnin :-D :-D :-D

a krávy …. :-) – dárek od maminky – děti ho chtějí všude, já ráda příliš barevným šetřím a dám občas, ale co nadělám :-D :-D :-D Ataku dát vše najednou na stůl jsem zatím odolala :-D Plavu zde mezi dvěma světonázory — „nemaž se s tím, jednu velikou mísu na stůl!“ a “ všechny krávy !!! talířky, sklenice, hrníčky!!!“ :-D :-D

3 dadaz dadaz | 9. května 2010 v 10:00 | Reagovat

jsou dokonalý, pěkné zdravé a jeste se zavdecim rodine, ze je rozmazluji…musim se pochlubit, mam tvaroh domaci dle tveho popisu a povedl se, tímto dekuji za dobrý popis výroby :-)

mne se to slovo“timto“ proste strasne libilo, ja ho musela použít :-D

4 Klára Klára | E-mail | Web | 9. května 2010 v 11:21 | Reagovat

„tímto „:-) :-) :-) aky děkuji a jsem ráda :-).


VGN
Vzhledem k domácímu rozpoložení dietní snídaně. Banánové toasty pro jistotu bez ničeho
toasty s banánem
jiného. Jako suroviny jse potřeba jen toastový chleba, který je tentokrát kvůli viroze koupený – bílý. Toasty jsou pečené v toastovači a jsou plněné jen nakrájeným banánem. Samozřejmý mátový čaj.

Komentáře

1 Roset♥ Roset♥ | Web | 7. května 2010 v 11:54 | Reagovat

Vypadají lákavě..:)

2 Tereza H. Tereza H. | Web | 7. května 2010 v 11:55 | Reagovat

To je zajímavé :)


veg
Dnešní lehké jídlo s právě rostoucí jarní zeleninou. Bez omáčky, sosu, jen těstoviny, zeleniny
testoviny
a sýr.Velmi rychlé.
suroviny: 500g těstoviny vrtule, 1 pórek, 1 cibule, 250g sýr balkán, 1 hlávkový salát, bazalka, olivový olej, sůl, 5 ředkviček.
Dáme uvařit do vroucí osolené vody těstoviny. Dnes nesolím příliš mnoho, protože sýr, který bude zamíchaný v těstovinách je sám o sobě dost slaný. Mezitím, co se vaří těstoviny nakrájím cibuli na proužky a nechám na rozpálené pánvi a oleji osmahnout – jemně. Když je osmahlá cibulke, sundám pánev z kamen, nechám pouze v kuchyni na prkénku a přisypu na kolečka nakrájený pórek, na malé kostičky nakrájenu ředkvičku, na malé kostičky nakrájený balkánský sýr a na proužky krájený hlávkový salát.  Nakonec přidám těstoviny – které sliji, propláchnu, promíchám s olivovým olejem a vše posypu sušenou bazalkou. Smíchám vše pečlivě a mohu bez jakýchkoli dalších přísad dávat na talíře.