Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Author Archive

Já chci taky koláč !!! každodenní evergreen, ale stále přemýšlet, co bylo včera a co předevčírem, aby
se to neopakovalo moc brzy a navíc, jak mě naučila babička – koblihy  se přece smaží v únoru a ne v létě, buchty v zimě a ve svátek a ne v létě, štrůdl, když jsou jablka a letní jabloň prd plodí, rybízu už bylo dost, švestky ještě nejsou, meruňky – nebydlíme na Moravě, ale v 650 metrech, takže co zbývá? Jednoznačně – cuketa !
Naštěstí, jak říkám, cuketa plní krom pár jídel funkci plnidla.  A v tomto případě i báječného vláčnidla -buchta není jak by se dalo čekat mokvavá nebo nějak sražená. Je naopak velmi kdyprá a díky cuketě dost vláčná. Dělám jí ale zásadně s kakaovou polevou, bez ní to pro mě nějak není prostě ono.
Suroviny: 3 vejce, 350g cukety, 1/4l mléka, 10 lžic oleje, 350g mouky celozrnné pšeničné přesáté, 1 prášek do pečiva, 350g cukru, na polevu:50g másla, 2 lžíce kakaa, 50g cukru, kokos,
Ušleháme vejce spolu s cukrem, přidáme do ušlehané pěny olej, potom cuketu, mouku s práškem do pečiva a mléko. Těsto je řidší.
Vymažeme plech a vysypeme kokosem, nalijeme těsto a dáme péci. Po upečení nalijeme na koláč polevu, kteru uděláme tak, že rozpustíme máslo, do kterého přidáme cukr a kakao a chvilinku necháme prohřát. Na polevu pak nasypeme kokos. Buchta lze péci i ze dvou vajec, ale je více sypká a trhavější. 3 vejce jsou pro mě ideální -není tuhá a nesype se.

Komentáře

1 ufa ufa | 9. srpna 2010 v 9:00 | Reagovat

Děkuji za super recepty z cukety, miluju jí, a docela mi i roste…:-) Jen mě tady mate ten čtvrtlitr mléka…:-) Kam patří? já mám nejraději ještě horké koláče, buchty,…a k tomu studené mléko. jak je to u vás? :-)

2 Klára Klára | E-mail | 9. srpna 2010 v 9:18 | Reagovat

[1]: :-D ,jasný, mléko jsem napsala až nakonec – to je tak, nepíšu to přímo, když vařím,ale až když je čas a někdy to prostě zpřeházím ;-) :-D,jasně, mléko má být do buchty, jak je to pak v receptu, do polevy už nee! :-)
U nás je to tak, že mléko vychlazené k buchtě je ideální, popřípadě kakao a bílý kafe :-D

3 Veska Veska | 9. srpna 2010 v 9:59 | Reagovat

je cuketová buchta,to už jsem dlouho nedělala 8-O

4 Lůc Mác Lůc Mác | Web | 10. srpna 2010 v 13:39 | Reagovat

cuketu jsem zatím ochutnala jen jednou a to od babičky, nějak zapečenou, byla dobrá :) ale teď o ní slyším hodně a tak mě celkem zajímá, jen jsem se na ni zatím ještě neodvážila, ale zaujali mne vaše recepty a tak se po nějaké poohlédnu

5 Cirrusa Cirrusa | 10. srpna 2010 v 17:08 | Reagovat

shodou okolností jsme cuketovou buchtu měli k snídani, ale bez polevy:-) I tak byla dobrá (dělala tchýně a cokoliv co nemusím dělat já je výborné :D ), teď se mi dodělávají vafle, zítra budou k snídani se švestkovým povidlím :-)Mno a já jdu sekat trávu na seno 8-)

6 ufa ufa | 11. srpna 2010 v 7:58 | Reagovat

Aha, tak já ten recept četla snad třikrát, a toho mlíka jsem si nevšimla…:-D to je mazec… Ale dneska ji jdu vyrábět…:-) Předevčírem jsem dělala podle vás sekanou z cukety, a je to mňamka:-) ale musím říct, že je opravdu lepší až když vychladne, ne chuťově, ale krájí se líp studenější, a když se pak jednotlivé plátky opečou, tak je ještě lepší, zařazuji mezi své oblíbené recepty…:-)

7 Klára Klára | E-mail | 11. srpna 2010 v 11:01 | Reagovat

[3]: Mě přijde ohromně výhodná – 700g cukety na 700g mouky. Jasný, je to hodně vody, ale stejně … :-D :-D :-D

8 Klára Klára | E-mail | 11. srpna 2010 v 11:01 | Reagovat

[4]: Určitě zkuste, dá se s tím velmi dobře pracovat.. :-)

9 Klára Klára | E-mail | 11. srpna 2010 v 11:02 | Reagovat

[5]: Jsem si jistá, že i na tu bez polevy dojde a vafle bych si tedy dala – zrovna teď! :-D

10 Klára Klára | E-mail | 11. srpna 2010 v 11:04 | Reagovat

[6]: :-D Souhlasím, ta sekaná je výborná – tímto ještě jednou děkuji Vesce za link na recept – taky mi přijde, že nejlepší varianta je studená nakrájená a pak opečená nebo napařená, ale k tomu u nás asi nikdy nedojde :-D :-D

11 Cirrusa Cirrusa | 11. srpna 2010 v 11:19 | Reagovat

Klárko, stavte se, mám tady poslední dvě vafle – klidně přenechám. I když jak tak koukám na tu frekvenci narozeninových dortů, tak už snad musíte mít sladkého doma po krk :-x :-)

12 Pipi Pipi | Web | 12. srpna 2010 v 21:57 | Reagovat

Buchta vypadá moc dobře, určitě je vláčná, takové má každý rád! :-)

 

 

Já chci koláč a kdy bude koláč a uděláš koláč? To jsou celodenní mantry našich dětí. Někdy je
koláč
nejjednodušší varianta se toho zbavit – udělat koláč ! :-))) Stále je ještě rybíz, nasbírali jsme trochu malin, tak je celkem jasné jaký. Tentokrát lehký, nadýchaný piškot.
suroviny: 8 vajec, 1+3/4 hrnku cukru, 3 hrnky mouky celozrnné pšeničné přesáté, 2 vanilkové cukry, 2 lžíce kakaa,  1 prášek do pečiva, 1/2 hrnku vody, 2 lžíce rumu, trochu másla a kokosu na vymazání plechu. Toto množství je na dva menší plechy.
A samozřejmě trochu rybízu a malin :-)) Read the rest of this entry »
Srpen – evidentně měsíc cuket !!!! Nejsme nějací dogmatičtí pojídači cuket – ale je to tak vděčná
cuketa
plodina, že prostě nelze odolat :-))). Máme jakousi malou soukromou rodinnou oslavu na znovunabytí svobody :-))) a když se oslavuje, je potřeba asi něco dobrýho uvařit :-)) a tak prostě, když je ten srpen, co jiného, než cukety !!!  Základ na dnešní jídlo jsou ty nejbanálnější, ale podle mě, jedny z nejchutněji připravených cuket – jen se solí a pepřem na másle. Jak prosté a banální ! Ale už několikrát bylo řečeno, že právě ty nejprostčí věci bývají geniální.  V jednoduchosti je opravdu síla. Doporučuji si tento recept rozdělit na dvě části. Buď lze přijmout jako definitivní a hotové jídlo jen cukety na másle, nebo lze přidat zeleninu a rýži a mít ź toho úplně jiné jídlo :-))
Obě varianty jsou dobré, obě úplně jiné ! Read the rest of this entry »
Přijel tesař, milý Lojzo, milý Lojzo, milý Lojzo, přijel…… zpívám si spolu s Lízou a veškeré čekání
lečo
na tesaře je zapomenuto, protože ten průvlak v chalupě a sloupek pod ním, co tam zůstalo včera večer
po tesařovi se synem, mě naplnily vlnou euforie !!! To mi bohatě stačí. I kdyby už nepřišli, jsem naprosto uspokojená. Ten sloupek se mi tak líbí, že mi ani nevadí, že samotnou střechu budou dávat až příští týden :-))))). Navíc pan domácí pořídil komín, takže už se nebudu pravidelně pálit do hlavy o rouru, která vedla od kamen uprostřed místnosti až do zdi zhruba 3m,(to mi taky nevadí, že je zatím složený za kurníkem, už tento stav je opět naprosto uspokojivý :-)) a  prý bude i nová podlaha dřevěná, v což jsem už vůbec nedoufala a koček mi pochválil jídlo v komentáři, sice to trochu nadnesl :-))), ale mám z toho radost a navíc to večerní bulharské lečo – moje snad nejoblíbenější jídlo !!!!, prostě večer dnešní je líbeznýýýý!!! Read the rest of this entry »

Další hlava rodiny, tudíž další dort. Co jsem si zavařila, ať si navařím … :-))
dort
Ale péct se mi vůbec nechtělo, takže tentokrát dort nepečený. Nevím jak se mu říká, u nás prostě nepečený dort! :-). Ideální v tom, že do něj přijde, co je právě doma :-)), takový pes a kočička. Chtěli jsme nakonec flambovat, ale nějak to nevyšlo. Dort hořel hodně málo a když už hořel, nejmladší zavelel „foukat“, pak začal foukat sám a vymodlený plamínek zhasl. Tak jsme tam prostě zapíchali sirky, aby to bylo ohni, potažmo svíčkám alespoň podobný. Read the rest of this entry »

Rychlý oběd, kostičky cukety – vůbec si říkám, jak je cuketa báječná zelenina. Na slano, na sladko,
čína
pečená, vařená, smažená, syrová – prostě ideální jídlo. A stále se dá připravovat tak, že není vždy jasné, že je tam cuketa přítomná…. je jich hodně, už se i sterilují, mám je prostě ráda.

CUKETOVÁ SEKANÁ S BRAMBOREM

2. srpna 2010 v 21:08 | Klára |  Obědy

Jsem bohužel nějak unavená :-), ale stále si spolu s Pollyanou říkám – je to dobré proto, že se pak člověk těší na zimu. Tesaři snad už dorazí :-))))))), my se vystěhujeme z kurníku a bude více chuti psát a vařit nové věci. Teď jsem vskutku ráda, že uvařím již vařené a upeču již pečené :-)). Náš čeledín nás na chvíli opouští, ubude báječných komplimentů a zítra pokračuje náš narozeninový maraton hlav rodiny a já se tiše modlím, aby to někam, kam se pojede, nebyl moc daleko. A taky zjišťuji právě, jak to píšu, že ještě není ten dort……. :-)).Krávy mi včera sežraly jeden záhon mrkve a růžičkové kapusty a já se vztekala a vztekala a pak jsem konečně zjistila, proč nám teď mají snahu utíkat každý den z pastviny, když je plná jetele – jsou to krávy gurmánky !!!!! Zjistila jsem to zcela náhdou. Brzy ráno jsem nad pastvinou sbírala maliny, když se zpoza hradby malin na mě vyřítilo něco funícího a hekajícícho. Bylo mi divné, kdo si tam dělá takové pěkné cestičky – naše Mařenky – Máří, Mánička, Mařenka a Manka – se šly pěkně napást těch velikých – potvory !!!!!
A večer nám těsně nad hlavami přeletěly dvě stíhačky, ale asi opravdu jen 50 m nad lesem – prý ty nové – grippeny – takže jsme viděli dnes polovinu vozového stíhačkového parku ČR – prý jsou v republice čtyři :-)) a děti měly Matějskou. Pan domácí jim udělal nápodobu labutí při západu :-)
labutě
Minule – při grilování, mi Veska vnukla v komentáři nápad na cuketovou sekanou. Je to inspirace podle tohoto receptu a musím říci – báječná!!! Je výborná jak teplá, tak studená a řekla bych, že nejlepší konzistenci má, když vychladne a pak se ohřeje nebo osmahne. Výborná je ale i čerstvá. Read the rest of this entry »
Protože je kadeřávku nadúroda, rozhodně se hodí jej zavařit. K zavařování v octu se příliš nehodí a proto je právě pro tuto zeleninu ideální zavařování pod tlakem. Dá se nahradit dvojitým zavařením ve vodní lázni – totiž zavařit jeden den a druhý den zavaření opakovat.
kadeřávek
Kadeřávek je třeba omýt, nakrájen na požadovanou velikost, u mě to jsou proužky asi 1cm široké, vložit do hrnce olej, na kterém se usmaží přiměřené množství cibule a trochu mrkve nakrájené na kolečka.Osolíme. Read the rest of this entry »

Narozeninové dorty příliš často nepeču – z velmi prozaického důvodu – neslavíme narozeniny :-))).
dort
Místo toho je ten, kdo má narozeniny, hlava rodiny. To znamená, že my skáčeme, jak dotyčný píská. A 29. zrovna takový jeden den je. Předchází tomu většinou bouřlivá diskuze, kam má dotyčný jet, manipulován všemi ostatními, že tam by to bylo lepší a tam a tam….:-))) Cipísek si ale nakonec mimo výletu na kole , přál ještě „dort“. Výlet byl výborný, 43km v 6 letech na torpédu a navíc nakonec s ohromným lijavcem a promočením až na kůži si děti užívaly, křičíc – to je zase dobrodružství !!! My jsme se nejprve trochu ošívali nad daným výletem, protože vedl za čáru – do Polska a my nemáme děti v pasu, protože žádný už drahnou dobu nemáme a v občance nám také jedno chybí, jsme prostě trochu lemplové – ale kdo to má taky pořád stíhat že ? :-)))  Známý nás však uklidnil, že těch 200 kč pokuta a následné odvezení do centra, kde to s námi mají případně sepsat za to stojí, takže do toho máme jít !!! :-)))
Takže jsme viděli Polsko za hranicemi, ten obrovský rozdíl, kdy v lesích rostou i olše a osiky a břízy, není vše vyřezané, na zemi leží zhusta staré stromy, silnice štěrková – je mi jasný, že jde o příhraničí – ale z české strany je to tvrdá asfaltka až na čáru. Poláci nejsou tak sterilní, což bylo pro nás více než přívětivé.  Bonbonek naší cesty, kdy už bylo kolem sedmé, my měli za sebou 33km a nechávali jsme rozhodnout naší hlavu rodiny – toho dne šestiletou, zda jet po silnici nebo mezi skalami se moc nelíbil našemu čeledínovi – není moc zvyklý na přehazování odpovědnosti na šestileté dítě -navíc začalo v těch skalách velmi záhy pršet – no pršet – to je trochu slabé slovo, ale děti neremcaly, naopak s nadšením se schovávaly pod skály a stromy. Čeledinovi pak jedno z dítek rázně vyčinilo, že není žádný dobrodruh !!! Dorazili jsme domů a ohromně se hodil ten zmíněný narozeninový dort, který zrál od rána ve sklepě.
suroviny: piškot – 6 žloutků, 8 bílků ( dva jsou oddělené ze žloutků použitých do krému), 3/4 hrnku cukru, 360g mouky celozrnné  pšeničné přesáté, 2 lžičky prášku do pečiva, 4 lžíce vlažné vody, rum – lžíce, 2 lžíce kakaa
krém- 1 litr mléka, 6 lžic cukru, 2 žloutky, (bílky z nich jdou do korpusu), 200 g mouky celozrnné pšeničné přesáté , trochu rumu, vanilkový cukr 2x, 250 g másla
dort
Nejprve korpus – ušlehat žloutky spolu s cukrem,přidat trochu rumu přidat mouku s práškem do pečiva a postupně spolu s moukou přidávat sníh z bílků. Vymazat formu na dort – v našem případě hrnce a do jednoho nalít více než polovinu těsta, do menšího pak druhou půli,ale nejprve v ní rozmíchat dvě lžíce kakaa. Dát péci  a po upečení vyklopit. Po rychlém vychlednutí rozkrojit na půl.
Krém je velmi jednoduchý. Do mléka se rozmíchá cukr a mouka a přivede se k varu a k úplnému zhoustnutí za stálého míchání. Poté se sejme z ohně, odloží a za občasného míchání nechá vychladnout. Vychladlou hmotu přimícháme k vyšlehanému máslu s vanilkovým cukrem a lžící rumu. Ochutnáme a případně doplníme ještě cukrem.
Krémem naplníme oba rozřízlé korpusy a navíc jím slepíme obě patra k sobě a ozdobíme vršek i bok dortu. Lze z boku posypat ještě kokosem.


Komentáře

1 gigiblog1 gigiblog1 | Web | 30. července 2010 v 10:31 | Reagovat

:-| mozno vyskusam :-D

2 Gerard XoXo Gerard XoXo | Web | 30. července 2010 v 10:40 | Reagovat

vypadá slibně xD

3 Veska Veska | 30. července 2010 v 12:07 | Reagovat

Já chce taky jeden v roce dělat šéfa a klidně to nemusí být na narozky,náhodou to je krásný zvyk a ještě hezké plnění přání kdy se tomu podřídí celá rodina ,škoda že tu není jednička,hned bych těch smajlošů sem nasázela,právě že tohle je originál který  mnozí nepříjmou(viz váš nádeník
a nás se říká pohůnek) :D

VGN

Ovesná kaše – neboli „poridge“ – téměř národní anglické jídlo, je kaše z ovsa, vařeného buď ve vodě nebo v mléce nebo v obojím. Vaří se jak na slano, tak na sladko s přídavkem různých ostatních surovin. Krásně je vše o ovesné kaši napsáno v knize “ Kaše – strava naše“, kterou mi pan domácí koupil, když jsem přišla o nepočítaně svých zubů :-)), samozřejmě jako vtip – velmi nepovedený :-))) a ze které bych moc ráda citovala, kdyby nebyla zrovna na jedné hromadě s milionem dalších nezbytných věcí, schovaných pod zbytkem střechy, který nám zbyl a pevně doufám, že ještě do zimy z ní budu moci citovat a popsat jí :-)))
Ovesná kaše je rychlosnídaně, vydatná, dobrá a hlavně s použitím toho, co je právě k
poridge
dispozici. A protože měl být dost náročný den, hodila se jako nikdy.

Suroviny: ovesné vločky, kakao, cukr, med, marmeláda, mléko, voda, kokos, rybíz Read the rest of this entry »