Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Archive for the ‘Vegerecepty’ Category

Dnes je všechno obrovské – obrovská proluka z důvodu obrovské únavy, spousty práce, navíc

housky
učení, teď už tři děti, poctivé shánění té pravé učební literatury – nakonec zvítězilo nakladatelství Fraus. Malování slepých map, několik desíte pousů  naučit nenaučitelné – totiž pojmy toho, kdo vůbec nechápe, co to je „pojem“ ! Naštěstí ještě tři neděle už žádné narozeniny.
Navštívilo nás toto léto spoustu výborných lidí, někdo byl tak výborný, že přivezl i 6!!! šišek zeleninového závinu, každý se nám snažil pomoct a střecha už je téměř pokrytá. Pevně věřím, že se do zimy nastěhujeme a nebudeme muset přijmout kurník za vlastní :-).

Odešel od nás náš báječný čeledín, který tu pobyl bez dvou týdnů dva měsíce. Držíme smutek !!a naštěstí snad neodešel navždy :-))) Už žádný čajový obřad, už zase pytlíky do várnice :-). Bylo nám takto společně fajn, ale náš čeledín si jel hledat svůj smysl života. Ale shodou okolností se ozval na mail na blogu jeho následovník.
Tak je tady,  je vysoký, velmi vysoký – až z toho má prý jeden komplexy. Je pohledný, milý, pracovitý, ale především inteligentní. Je to Slovák a je nám s ním moc fajn.
Dnes jsem volila mezi tím, sednout na kolo a jet nakoupit, nebo něco upéct. Zvítězila krátkodobá lenost, kterou nahradila dlouhodobá práce :-))). Děti mají moc rádi housky. Když jedeme na výlet, na plné čáře to vyhrávají housky, rohlíky a minerálka. Ale… v tom složení, ve kterém tu teď žijeme je to vždy nutnost koupit minimálně 50 kusů a to už začíná být ekonomicky dost složité :-))). Tak jsem si řekla, že to zkusím tou složitější cestou. Koupila jsem si bílou mouku hladou – z celozrnné jsou sice moc fajn housky, ale jsou celozrnné – to není řešení pro záměnu za bílé pečivo, aby se nemuselo kupovat právě bílé. Občas je nesnadné vysvětlit, jak to bílé není úplně ono :-)). Namlela jsem svou celozrnnou mouku a přesála jí a zkusila udělat housky.
Je to paráda!!!
housky
Použila jsem 1kg hladké mouky, 0,5kg celozrnné domácí přesáté, 1 kostičku droždí,50g másla,  trochu mléka, sůl, voda, vejce a mák na potření.

Nejprve jsem udělala kvásek z hladké mouky, droždí a trochu mléka. Po vzejití kvásku pak přisypat celozrnnou mouku, rozpuštěné máslo, sůl a tolik vody, aby vzniklo krásně lesklé a vláčné těsto. Nechám vykynout. Pak rozválet nudličky, vždy ze tří uplést housku, namazat rozkvedlaným vejcem, posypat máke a ještě chvíli nechat kynout. Dát péci.
Podle vlastních propočtů je to nejen výborná houska, ale navíc rozhodně ekonomicky zajímavější.
Gramáž těchto housek je 100 g a je jich z tohoto množství 25ks. Je to tedy dvojnásobek než housek kupovaných, které jsou zhruba 50g těžké.

Komentáře

1 Pipi Pipi | Web | 13. září 2010 v 15:57 | Reagovat

Vítej zpět, Kláro! Houstičky vypadají krásně a hlavně jednoduše, člověka to láká se do nich pustit také. Já se ale přiznám, že z kynutého těsta mám stále respekt a ještě se s ním trochu bojím pracovat. Snad se letos dostanu k tomu zkusit aspoň vánočku!

2 Lůc Mác Lůc Mác | Web | 13. září 2010 v 19:23 | Reagovat

tak aŤ vám to rychle staví ;-)
housky vypadají úžasně :-)

3 phereniss phereniss | E-mail | Web | 14. září 2010 v 20:37 | Reagovat

zdravím po dlouhé době na kopec….jůůů houstičky, vypadají velmi mňamózně…asi budou na víkend…..už se těším na další povídání a receptíky,…a přeju ať už bydlíte tak jak máte pod novou střechou…mějte se moc hezky pherenis

4 Veska Veska | 16. září 2010 v 7:23 | Reagovat

Teda housky jsou jak od pekaře,cítím tu jejich vůni :-x
Prvořadé je teď pro tebe bydlení ,takže ať už máte střechu nad hlavou hotovou .

5 DolceVita DolceVita | Web | 18. září 2010 v 1:02 | Reagovat

Takové housky opravdu každý pekař neumí :-)

Ahoj Klárko! Zase jsem se tu pokochala úžasnou a inspirativní domácí kuchyní. Dlouho jsem tu nebyla a o hodně přišla :-) Pořád to tady tak krásně voní … čím dál tím lépe ;-) Ať se vám všem daří!

6 Klára Klára | E-mail | Web | 18. září 2010 v 11:02 | Reagovat

[1]:Děkuji, já myslím, že mírná pokora neuškodí, respektu ale netřeba – kynuté těsto nakonec zjistíš, že je jedno z nejjednodušších. I když pravda – dobrý robot tomu hodně pomůže :-))) ;-)

7 Klára Klára | E-mail | Web | 18. září 2010 v 11:04 | Reagovat

[2]: Děkuji – jsme opravdu v docela veliké zkoušce, je tu trochu zima :-)), ale vzhledem k tomu, že děti to berou s nadhledem, nelze jít horím příkladem a stěžovat si :-))). Trochu jsem ale začala propadat panice, když se včera ráno nejmenší dítě vzbudilo a zeptalo se, kdy už bude padat sníh? :-))) Když vše dobře dopadne, příští pondělí se nastěhujeme- nemůžu se dočkat :-))

8 Klára Klára | E-mail | Web | 18. září 2010 v 11:05 | Reagovat

[3]: Moc děkuji, taky se těším, že už bude víc klidu a zase se do toho pustím něja vehementněji :-))

9 Klára Klára | E-mail | Web | 18. září 2010 v 11:06 | Reagovat

[4]: Díky Vesko – upřímně, když jsem je dala na stůl, veškeré tělní čidla si žádala svou porci – neodolala jsem a hned několikrát !! :-))

10 Klára Klára | E-mail | Web | 18. září 2010 v 11:08 | Reagovat

[5]: Děuji moc za přání, zase chytám trochu slinu :-)), už tu není tolik pomocníků a tak se tak nějak začíná vařit snadněji :-))), ale bylo to příjemné – komplimenty, jeden by si na to hned zvyknul. Krásný den …. :-)

11 Madla Madla | Web | 18. září 2010 v 13:19 | Reagovat

Krásně voňavé a lákavé houstičky, na kterých jde vidět, že byly pečeny s láskou a péčí. Takové housky se prostě v krámu nekoupí :-)
Přeju vám všem na kopci, ať máte útrapy z provizorního bydliště a bez dojící krávy rychle ze sebou a a´t hlavně vše ve zdraví přežijete.

12 primula primula | Web | 19. září 2010 v 20:24 | Reagovat

Houstičky jsou krásné, pro mne velmi známé, protože jsem se jich v životě napekla plno. Mám pět dětí a když byly menší a pak když  dorůstaly, hlavně kluci, bylo to optravdu rychlé a dobré jídlo. Hlavně na výlety a procházky. Někdy jsem ze stejného těsta udělala placičky, naplnila je čímkoliv a upekla z nich pirohy. Náplň byla zeleninová, sýrová i ze zbytků masa, celé posypané semínky… Ať se rychle bydlení vylepší.

13 Klára Klára | E-mail | Web | 19. září 2010 v 22:20 | Reagovat

[11]: Děkuji, snad už se bydlení v chalupě blíží. Už se dočkáme :-) :-) a housky vřele doporučuji, vůbec nejsou složité a pak je radost se na ně jen dívat :-D

14 Klára Klára | E-mail | Web | 19. září 2010 v 22:21 | Reagovat

[12]:Děkuji moc. To je výborný nápad s pirohy. Určitě to vyzkouším. V sobotu jedeme na slavnostní zahájní školy, tak bych mohla do vlaku. Housky jsou opravdu moc fajn – jsou výborné, levné a rychlé. Naprosto ideální situace :-D

15 Lůc Mác Lůc Mác | Web | 24. září 2010 v 19:47 | Reagovat

moc vám přeji, ať máte brzy hotovo a daří se ;-) housky domácí musí být určetě něco moc fajn 8-)

veg
Blog bude opět trochu na kraji zájmu :-)), protože tesaři pomalu dokončují svou práci a
cuketq
nás čekají štíty, fólie, šindele (bohužel ne dřevěný:-) a tak něco mnoho logicky opět půjde stranou, ale třeba naopak se z naší plánované „garden party“, kterou jsme pozvali na pomoc, vyvrbí nějaké dobré nápady na dobré jídlo. A taky třeba nečeka přeroste „GARDEN PARTY“ v takovou malou „HAUS“ party, ale to pochybujeme, že by byl takový optimismus na místě :-))

Read the rest of this entry »


veg
Další smyčka mého života. Začala jsem před dvěma lety běhat, abych letos v květnu musela
buchta s broskví
skončit, abych mohla zase minulý týden znovu po třech měsících začít :-))). Není to jednoduchý, takový život v jedný místnosti se čtyřma malýma dětma. I když jsou kolem desítky hektarů neobydlené půdy. Člověk jen tak neuteče, aby byl sám se sebou. Může vzít třeba psa a jít se projít, ale to je za prvé blbost, když ten pes není přivázanej a celej den běhá a za druhé – chybí tam endorfiny :-))). Do 500m od chalupy jsem stále na dosah křiku, žádostem, prosbám, vyprávění, ukazování…… takže nakonec zvítězila varianta ….. utéct!!! :-))) Každý den, alespoň na chvíli. Vrátit se uvolněně, otevřen další porci vstřebávání energie, aniž by člověk nedokázal udržet energii vlastní :-)). Jenže protože jsem trochu maximalista, z běhu pro radost, pro uvolnění a endorfiny, se stal systém, který začal požírat sám sebe a musel být přitom v zájmu zachování vlastního zdraví zcela deletován…. Ale když to člověk jednou pozná….. tak už neuteče :-)) a tak jsem si zase minulý týden vzala tenisky a od té doby zase pro radost, endorfiny a uvolnění :-))) Read the rest of this entry »
Dýně Hokaido – jméno má po japonském ostrově Hokaido, kde se pěstuje na sopečné
hokaido
půdě, je stejně jako cuketa, ohromně vděčná zelenina. Je to dýně menších rozměrů, než jaké dýně se běžně pěstují v Čechách. Sbírá se od necelého kilogramu až do zhruba třech kilo. Barvu má s jemnými odstíny, ale běžná je sytě oranžová. Někdy je s bílým proužkováním, někdy je do zelena a někdy do stříbřitě šeda. Uvnitř má semena, která na vaření vysemeňuji a dýni používám na některé pokrmy loupanou, na některá jídla i se slupkou.
Dýni používám na spoustu způsobů a tento je jeden z nejoblíbenějších. Když chci udělat doma hokaidovou polévku a neprozřetelně se o tom zmíním předem, většinou se mi dostane odezvy “ a proč ne tu pečenou, proč polívku tu až z příští dýně „- ale z příští dýně se to většinou opakuje :-)
Pokud se dýně sklidí nebo koupí a nestihne se z ní nic uvařit, rozhodně to není žádná katastrofa, protožehokaido vydrží v podstatě  v dobrých podmínkách uskladněná až do jara – do ledna určitě. Ideální podmínky jsou zhruba +10 st.C Read the rest of this entry »

cuketa
Dnes nás navštívila modrá smrt – náš notebook, který jsme před rokem dostali za nájem  najede jen na modré pole“ vítejte“ a tam zmrzne. Jedna z absurdních hlášek microsoftu. „Vítejte! :-)) „
Zkoušela jsem nouzový režim, jenž mi po testu nahlásil „fatální chyba systému“, obnovení nelze, oprava nelze – jediná rada z pc – pošlete zprávu microsoftu ! Chudák Bill! :-) Linux přes usb se mi nepodařilo natáhnout, přes usb proto, že na pc, který jsme našli v haldě uskladněných věcí na půdě¨, nemáme pro změnu vypalovací program a tak nešlo vypálit iso na cd. Ale moje flashka, z které jsem to chtěla natáhnout není asi to pravé kompatibilní s tím báječným uvítacím notebookem. Takže jsem napsala milému providerovi, od kterého máme notebook, protože mají na našem pozemku wi-fi a co jako dál a on velmi vstřícně odpsal, že to je marný, že dýl by tu vydržel jen IBM pro americkou armádu :-)) a teda že po neděli! Do té doby tu pracuju s pc, zhruba 8x déle nahrávám každý obrázek, mezitím zhruba 8x restartuju počítač, prostě báječný tip na práci při deštivém podvečeru v kurníku :-)) , ale mám u toho postavenou mističku s broskvovou zmrzlinou !!Fantazie na třetí ! Na první proto, že to jsou místní broskve, které jsme včera koupili za 16 kč :-)během nákupu koňmo do města. Na druhou proto, že je fakt výborná a na třetí proto, že jí udělal pan domácí !!! :-))
Dnešní cuketa je ala pizza. Děti seděly u stolu a pravily, že to voníííí jako pizza. Pan domácí konstatoval, že pšenice v tom je, rajčata taky, sýr taky, tak je to vlastně pizza ! :-)))
U této cukety je to zase fantazie, která hraje hlavní roli. Lze přidat i ubrat přísady dle chuti, lze kombinovat různá množství. Tento recept je jen jeden z mnoha postupů, které nejsou pokaždé úplně stejné, protože se do něj používá hlavně to, co je doma :-)) . Pšeničné vločky melu na domácím mačkači, kde si mohu regulovat tlouštku, proto jsou malinko jiné, než kupované, jsou více drobivé a velmi připomínají sojový granulát, jak v syrové, tak poté i v upečené podobě. Jsem trochu maximalista a proto se u mě málokdy objeví  “ mladé cuketky“. Většinou mi je líto cukety utrhnout, dokud nejsou pořádné ! :-))
Takže i dnes jedna taková pořádná!

Read the rest of this entry »


Můj pravděpodobně jediný plodný den v roce :-)) se projevuje velmi nízkým rozestupem
dort
narozenin našich dětí a tedy velkou frekvencí narozeninových dortů během 10 dnů :-)). Předpokládám, že pak už jich během roku moc nebude :-). Protože je stále co dělat a protože naše hlavy rodiny si zásadně vybírají jako plán pro svůj den výlet kamsi, na kole, nebo koňmo a není tedy mnoho času ten den cokoli připravovat -jen při případném časném vstávání, vybírám prostě z osobní pohodlnosti dorty nepečené. Měla jsem zálusk na vyzkoušení si vlastní šikovnosti a dodání si nějakého sebevědomí při použití potahové hmoty, ale jak psala Veska- do růžových kytiček a zelených žabiček se mi moc nechce a nic punkovějšího mě příliš nenapadlo a navíc, Hugovi došlo mlíko a nechtělo se mi brát baťoh a na výlet do kravína, panu domácí má taky dost jiné starosti, takže milé sušené mlíko na potahovou hmotu vypil nakonec Hugo a na mě zbyl ten nepečený dort….

Tentokrát jsem vzala jeden pekáč, jednu velkou formu na biskupský chlebíček a jednu malou. A na tyto tři formy (ta pekáčová je ale dost nízká), je potřeba toliko surovin:
3x veliké piškoty, 1kg tvarohu ,2 lžíce rumu,  2x 200ml kysaná smetana,2x malý bílý jogurt, 3x vanilkový cukr, 7lžic cukru, skořice, granko, marmeláda – u mě směs rybíz, borůvka,malina. 1x smetana ke šlehání.Kokos a máslo na formy.Alobal.
dort
Smícháme v míse tvaroh s kysanou smetanou, malými jogurty, vanilkovým cukrem a cukrem a rumem.  Poté si malou část oddělíme, přidáme do ní skořici a granko – asi jednu polévkovou lžíci granka a lžičku skořice a zamícháme trochu piškotů. Je potřeba odhadnout velikost formy a naplníme nejmenší formu – malou na biskupský chlebíček. Poté uděláme to samé, ale přimícháme do hmoty maremládu , část piškotů a naplníme velkou formu na chlebíček. Nakonec přimícháme piškoty do čistě bílé hmoty a naplníme pekáč.
Vršky forem pokryjeme alobalem a položíme na ně tvrdý karton z krabice i na 2x a ten zatížíme – kilem cukru, petlahví, čímkoli. Takto to uděláme se všemi třemi formami a necháme do rána zatížené.
Ráno obřízneme okraje nožem a formu lehce vyklopíme. Dorty poskládáme na sebe a ozdobíme. Pro tento účel jsem měla připravenou šlehačku, ale koupila jsem jí po cca 16 letech :-) a nějak nebyla úplně tuhá -neumím s ní tak dobře pracovat, tak jsem jí jen dort potřela, místo předpokládaných bobků a hezkých tvarů.
Dort značně připomínal auto, což tedy rozhodně nebylo můj záměr, ale nezbylo nic jiného, než mu dát rybíz jako světla, aby měl alespoň nějaký tvar :-)))
U prvního jsme máčeli klacíky do vosku, u druhého jsme zapícávali sirky – u tohoto jsme rezignovali a rovnou jsme to vzdali – před čtvrtým snad už pojedeme dolů z kopce a koupíme možná svíčky :-)))

Komentáře

1 Veska Veska | 11. srpna 2010 v 11:13 | Reagovat

To je ono,takto si přestavuji dort od tebe,prostě žádná okoukaná přes kopírák nudná věc,nejsi žádná cukrářka takže nikdo nebude posuzovat tvůj dortík jestli je někde hrbatý nebo né,je tvůj osobitý a od srdce dělaný s láskou pro rodinu a pro tebe s dostupnými(i nedostupnými)surovinami víš,takže za mě máš jedničku :-P
není umění dělat kumšt ve vybavené kuchyni s moderními pomůckami a potahovkou víš ;-)
a doufám,že chutnal tak jak si představuji :-x

2 Klára Klára | E-mail | 11. srpna 2010 v 11:18 | Reagovat

[1]: „jestli je někde hrbatý nebo né“ , no obávám se – jestli někde bude alespoň trochu rovný :-D :-D :-D a chutnal výborně – měli jsme ten den v  nohách 25km a najitý poklad :-D a dort doma nebyl očekávaný, taže rozhodně nezklamal !!

3 Veska Veska | 11. srpna 2010 v 12:04 | Reagovat

No vidíš,nejdřív utahat a pak zblajznou všechno :-P dobrá strategie

4 Veska Veska | 11. srpna 2010 v 12:13 | Reagovat

mám někde napsaný receptík na
piškotový nákyp či dort  s malcaem/nebo kakaový/
tak až jej najdu napíšu recept,děti když byli malé jej milovali,večer jsem naplácala do mísy a druhý den byl jedlý,žádné extra plácání a suroviny -mléko,puding,máslo a tvaroh a malcao/to nebylo k sehnání tak kakao a dávám je pořád/

5 Veska Veska | 12. srpna 2010 v 8:23 | Reagovat

a co si dneska upečeš pro sebe :-P
aspoň ode mne přání ať se ti všechno daří tak jak si představuješ a hlavně ať tě neopustí chuť dál vést svůj blog tak jak doteď :-)


VGN
Další z velmi oblíbených dobrot. Pro ty, co jedí maso asi žádná extra přínos, snad jen to,
cuketa
že to je pochutina z čerstvé zeleniny,nijak tepelně zpracované, ale pro masové nejedlíky je to výborný způsob, jak sáhnout po něčem „malém“ na chleba nebo k chlebu, po něčem pikantním, jen tak na zub. Dělám tuto cuketu dost ráda a dělám jí na dva způsoby.
cuketa
První je ten, že se cuketa neloupe a nechává se ve dvou, případně třílitrové sklenici zrát a zároveň se během zraní už může jíst :-). Nezavařuje se tedy, jen stojí na skříni k okamžitému použití. Díky přítomnosti oleje a octa vydrží hodně dlouho.
Druhý způsob je pak tentýž, ovšem cuketu pro jistotu loupu – možná by slupka po zavaření nijak nevadila, ale bojím se trochu případného kvašení, možná neoprávněně a tak cuketu pro jistotu loupu, také se nechá den, dva zrát v hrnci, ale nakonec se dá do sklenic a při 70 stupních se 20 minut zavařuje. Vydrží bez problémů rozhodně minimálně do další úrody.

suroviny: 1 kg cukety(pouze dužniny), 20 dkg cibule, 100 ml octa, 50ml oleje, 1 lžíce soli, 1 lžíce cukru krystal, pepř celý – 20 kuliček, 3 bobkové listy
cuketa
cuketa
cuketka
Nejprve cuketu oloupeme (při variantě na přímou spotřebu neloupeme), nakrájíme asi na 7 cm dlouhé kusy a ty pak rozkrojíme a vyjadřincujeme – měkkou část nepoužijeme, případně dáme slepicím :-). Cuketu  pak rozkrájíme na tenké plátky, které dáme do mísy nebo velkého hrnce. Oloupeme cibuli, nakrájíme na plátky, přisypeme k cuketě a promícháme. Dále nasypeme sůl, cukr, pepř, bobkový list, ocet a olej a opět řádně promícháme. Pokud máme variantu na zavaření, přiklopíme a necháme do druhého dne- může za občasného míchání stát i dva dny – odležet a poté nandáme do sklenic, zavíčkujeme a ve vodní lázni zavaříme na 70 st. zhruba 20 minut.
cuketa
cuketa
Při druhé variantě pak nandáme celou promíchanou hmotu do dvou nebo třílitrové sklenice , pěstí upěchujeme a zavřeme víčkem. Již od druhého dne lze použít.
Takovéto cukety používám jako pochutinu na chleba s máslem – obě varianty
Zavařenou pak v zimě ještě na topinky a do různých směsí.

R

Komentáře

1 Veska Veska | 11. srpna 2010 v 12:08 | Reagovat

tohle jsem nikdy nedělala,takže si píšu recept a až dorostou cukety udělám,momentálně mám poslední dva kousky,ale spoustu malejch :-)
jo a podobně dělám okurky ty obr přerostlé

Já chci taky koláč !!! každodenní evergreen, ale stále přemýšlet, co bylo včera a co předevčírem, aby
se to neopakovalo moc brzy a navíc, jak mě naučila babička – koblihy  se přece smaží v únoru a ne v létě, buchty v zimě a ve svátek a ne v létě, štrůdl, když jsou jablka a letní jabloň prd plodí, rybízu už bylo dost, švestky ještě nejsou, meruňky – nebydlíme na Moravě, ale v 650 metrech, takže co zbývá? Jednoznačně – cuketa !
Naštěstí, jak říkám, cuketa plní krom pár jídel funkci plnidla.  A v tomto případě i báječného vláčnidla -buchta není jak by se dalo čekat mokvavá nebo nějak sražená. Je naopak velmi kdyprá a díky cuketě dost vláčná. Dělám jí ale zásadně s kakaovou polevou, bez ní to pro mě nějak není prostě ono.
Suroviny: 3 vejce, 350g cukety, 1/4l mléka, 10 lžic oleje, 350g mouky celozrnné pšeničné přesáté, 1 prášek do pečiva, 350g cukru, na polevu:50g másla, 2 lžíce kakaa, 50g cukru, kokos,
Ušleháme vejce spolu s cukrem, přidáme do ušlehané pěny olej, potom cuketu, mouku s práškem do pečiva a mléko. Těsto je řidší.
Vymažeme plech a vysypeme kokosem, nalijeme těsto a dáme péci. Po upečení nalijeme na koláč polevu, kteru uděláme tak, že rozpustíme máslo, do kterého přidáme cukr a kakao a chvilinku necháme prohřát. Na polevu pak nasypeme kokos. Buchta lze péci i ze dvou vajec, ale je více sypká a trhavější. 3 vejce jsou pro mě ideální -není tuhá a nesype se.

Komentáře

1 ufa ufa | 9. srpna 2010 v 9:00 | Reagovat

Děkuji za super recepty z cukety, miluju jí, a docela mi i roste…:-) Jen mě tady mate ten čtvrtlitr mléka…:-) Kam patří? já mám nejraději ještě horké koláče, buchty,…a k tomu studené mléko. jak je to u vás? :-)

2 Klára Klára | E-mail | 9. srpna 2010 v 9:18 | Reagovat

[1]: :-D ,jasný, mléko jsem napsala až nakonec – to je tak, nepíšu to přímo, když vařím,ale až když je čas a někdy to prostě zpřeházím ;-) :-D,jasně, mléko má být do buchty, jak je to pak v receptu, do polevy už nee! :-)
U nás je to tak, že mléko vychlazené k buchtě je ideální, popřípadě kakao a bílý kafe :-D

3 Veska Veska | 9. srpna 2010 v 9:59 | Reagovat

je cuketová buchta,to už jsem dlouho nedělala 8-O

4 Lůc Mác Lůc Mác | Web | 10. srpna 2010 v 13:39 | Reagovat

cuketu jsem zatím ochutnala jen jednou a to od babičky, nějak zapečenou, byla dobrá :) ale teď o ní slyším hodně a tak mě celkem zajímá, jen jsem se na ni zatím ještě neodvážila, ale zaujali mne vaše recepty a tak se po nějaké poohlédnu

5 Cirrusa Cirrusa | 10. srpna 2010 v 17:08 | Reagovat

shodou okolností jsme cuketovou buchtu měli k snídani, ale bez polevy:-) I tak byla dobrá (dělala tchýně a cokoliv co nemusím dělat já je výborné :D ), teď se mi dodělávají vafle, zítra budou k snídani se švestkovým povidlím :-)Mno a já jdu sekat trávu na seno 8-)

6 ufa ufa | 11. srpna 2010 v 7:58 | Reagovat

Aha, tak já ten recept četla snad třikrát, a toho mlíka jsem si nevšimla…:-D to je mazec… Ale dneska ji jdu vyrábět…:-) Předevčírem jsem dělala podle vás sekanou z cukety, a je to mňamka:-) ale musím říct, že je opravdu lepší až když vychladne, ne chuťově, ale krájí se líp studenější, a když se pak jednotlivé plátky opečou, tak je ještě lepší, zařazuji mezi své oblíbené recepty…:-)

7 Klára Klára | E-mail | 11. srpna 2010 v 11:01 | Reagovat

[3]: Mě přijde ohromně výhodná – 700g cukety na 700g mouky. Jasný, je to hodně vody, ale stejně … :-D :-D :-D

8 Klára Klára | E-mail | 11. srpna 2010 v 11:01 | Reagovat

[4]: Určitě zkuste, dá se s tím velmi dobře pracovat.. :-)

9 Klára Klára | E-mail | 11. srpna 2010 v 11:02 | Reagovat

[5]: Jsem si jistá, že i na tu bez polevy dojde a vafle bych si tedy dala – zrovna teď! :-D

10 Klára Klára | E-mail | 11. srpna 2010 v 11:04 | Reagovat

[6]: :-D Souhlasím, ta sekaná je výborná – tímto ještě jednou děkuji Vesce za link na recept – taky mi přijde, že nejlepší varianta je studená nakrájená a pak opečená nebo napařená, ale k tomu u nás asi nikdy nedojde :-D :-D

11 Cirrusa Cirrusa | 11. srpna 2010 v 11:19 | Reagovat

Klárko, stavte se, mám tady poslední dvě vafle – klidně přenechám. I když jak tak koukám na tu frekvenci narozeninových dortů, tak už snad musíte mít sladkého doma po krk :-x :-)

12 Pipi Pipi | Web | 12. srpna 2010 v 21:57 | Reagovat

Buchta vypadá moc dobře, určitě je vláčná, takové má každý rád! :-)

 

 

Já chci koláč a kdy bude koláč a uděláš koláč? To jsou celodenní mantry našich dětí. Někdy je
koláč
nejjednodušší varianta se toho zbavit – udělat koláč ! :-))) Stále je ještě rybíz, nasbírali jsme trochu malin, tak je celkem jasné jaký. Tentokrát lehký, nadýchaný piškot.
suroviny: 8 vajec, 1+3/4 hrnku cukru, 3 hrnky mouky celozrnné pšeničné přesáté, 2 vanilkové cukry, 2 lžíce kakaa,  1 prášek do pečiva, 1/2 hrnku vody, 2 lžíce rumu, trochu másla a kokosu na vymazání plechu. Toto množství je na dva menší plechy.
A samozřejmě trochu rybízu a malin :-)) Read the rest of this entry »
Srpen – evidentně měsíc cuket !!!! Nejsme nějací dogmatičtí pojídači cuket – ale je to tak vděčná
cuketa
plodina, že prostě nelze odolat :-))). Máme jakousi malou soukromou rodinnou oslavu na znovunabytí svobody :-))) a když se oslavuje, je potřeba asi něco dobrýho uvařit :-)) a tak prostě, když je ten srpen, co jiného, než cukety !!!  Základ na dnešní jídlo jsou ty nejbanálnější, ale podle mě, jedny z nejchutněji připravených cuket – jen se solí a pepřem na másle. Jak prosté a banální ! Ale už několikrát bylo řečeno, že právě ty nejprostčí věci bývají geniální.  V jednoduchosti je opravdu síla. Doporučuji si tento recept rozdělit na dvě části. Buď lze přijmout jako definitivní a hotové jídlo jen cukety na másle, nebo lze přidat zeleninu a rýži a mít ź toho úplně jiné jídlo :-))
Obě varianty jsou dobré, obě úplně jiné ! Read the rest of this entry »