Posts Tagged ‘lopuch’
Další rychlovka, ve které hrají podstatnou roli sebrané rostliny, co rostou kolem. V tomto jídle je to kořen lopuchu, medvědí česnek a do salátu pak listy pamelišky, pampeliškové kapari, listy medvědího česneku, kontryhelu, popence a kopřivy.
Přinesla jsem to na stůl a pan domácí se podíval a pravil – nemáme jogurt? Podotýkám, že za poslední týden jsem vyrobila jogurty z 32 litrů mléka. Pár tuším kam zmizlo, zbytek vůbec netuším. Paštika si je potajmu nosí v noci do svého pelechu. Už jsem tam našla dva – neotevřené, snaží se chudinka snaží ty zavařovačky otevřít, ale to uměl jen Bábel – otevřít sponu na sudu a pozvat pak ostatní k otevřenému stolu. Paštika je zatím jen bažant.
Máme celkem nevybíravé děti, ale jedno by rádo rýži bez čočky a druhé skoro plakalo, že je ta čočka s rýží smíchaná, že by rádo tu čočku. Také šel u stolu hovor o buchtičkách se šodó a o koprovce. O rajské s knedlíkem, bramborách na smetaně…. ale já byla tvrdá – jogurt došel, o tom ostatním jsem vůbec neuvažovala, takže čočka i rýže nakonec padla. (Nakonec ale byly jako moučník dvě bábovky bez bršlice, medvědího česneku i lopuchu)
Na toto jídlo je třeba připravit černou čočku a rýži, sůl, přírodní tofu, zelený pepř, kořeny lopuchu, medvědí česnek, med, citronovou šťávu, sojovou omáčku a olej.
Nejprve dáme vařit rýži a černou čočku – ulehčení – můžeme vařit společně, dejme jen trochu více vody a můžeme solit vodu, čočka změkne. Mezitím, co se vaří čočka s rýží si rozbalíme tofu, překrojíme podélně, aby nám z každého bloku tofu vznikly bloky dva a ještě napříč. Každý špalíček tofu pečlivě obalíme v zeleném pepři, který jsme opatrně nadrtili v hmoždíři a necháme cca 10 min uležet. Read the rest of this entry »
Na začátek ten úplně nejjednodušší recept – lopuch se zeleninou a jasmínovou rýží. Na toto jídlo se potřebujeme projít po okolí a nasbírat lopuchový kořen. Dále budeme potřebovat cibuli, mrkev, bílou ředkev, pórek, olej, sůl, pepř, nakládané žampiony, trochu sojové omáčky shoyu, rozinky, jasmínovou rýži a na salát syrovou červenou řepu a dobrý sýr, balsamikový ocet bílý a olivový olej. Read the rest of this entry »
Lopuch větší, známe všichni, především my, kdo máme velkého chlupatého psa nebo lépe – dva velké chlupaté psy. V pozdním létě se vrací domů plní bodlinkatých kuliček. Mají je všude a velmi těžko se jich zbavují. Nám se bodláky chytají také všude, pokud procházíme místem, kde se podařilo lopuchu vyrůst do tohoto stádia. O lopuchu je možné přečíst si více v dřívějším článku věnujícím se přímo této bylině nebo v tomto článku od Dr. Jirsíka z Národní politiky z roku 1937, případně mrkněte do Wendys, nebo pokud chcete rovnou na fundovaný článek, včetně kvašení, tak samozřejmě k Zuzce do Zkvašeno. Read the rest of this entry »