Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Archive for the ‘Vegerecepty’ Category


veg
Lívance, litinový lívanečník, skořicový cukr – vůně až ven…. máme rádi lívance, s tvarohem,
Lívance
bez tvarohu, s marmeládou, bez ní, se skořicovým cukrem – nebo jen tak!
Suroviny na lívance beru většinou od oka, ale dnes jsem disciplinovaně nalistovala v „Sandtnerce“ a udělala podle přesného rozpisu.
Suroviny: 600g mouky celozrnné pšeničné přesáté, 1l mléka, 2 celá vejce, špetka soli, lžička cukru, 20g droždí, 3 lžíce másla, olej na smažení , cukr se skořicí do misky.
Nejprve je třeba udělat z trochu mouky, cukru, mléka a droždí kvásek, který necháme na teple vykynout. Když je na těstě „čepice“, přimícháme zbytek mouky, mléka, špetku soli, vejce, máslo a zamícháme. Těsto je velmi řídké, ale žádnou paniku – funguje skvěle !
Necháme na teple vše kynout a doporučuji, přesto, že je hodně teplo -nepospíchat !!! a nechat kynout 2-3 hodiny!
Po vykynutí – těsto je zvrchu i zespodu :-) silně bublinkaté, rozpálíme lívanečník a malou sběračkou lijeme těsto do chlívečků. Lívance krásně nabydou a jsou vynikající !
Lívance máčíme v cukru promíchaném se skořicí a tentokráte bez tvarohu a marmelády.


Komentáře

1 Ewie ^^ Ewie ^^ | Web | 7. června 2010 v 21:02 | Reagovat

Moc pěkný blog .. ^^

2 vegereceptynakazdyden vegereceptynakazdyden | E-mail | Web | 7. června 2010 v 21:08 | Reagovat

[1]: Díky :-)

3 dadaz dadaz | 8. června 2010 v 7:39 | Reagovat

snídaně v trávě….

u nas delá livance miláček, ja jsem na ne liná, já jsem specialista na palacinky, tam to jde bez droždí :-)

4 Veska Veska | 8. června 2010 v 7:45 | Reagovat

Nádhera,úplně závidím tu pohodu …tráva ,sluníčko,jídloooo
(počkej až budou jablka- k tomu je totiž super jablečný vychlazený kompot a nebo udušená nastrouhaná jablka se skořicí jako takové šizené povidlí -jako dítě sem to k tomu milovala a v dospělosti zapoměla ) :-P

5 vegereceptynakazdyden vegereceptynakazdyden | E-mail | Web | 8. června 2010 v 8:42 | Reagovat

[4]: Tak to zní dost dobře – rozhodně udělám – úplně mám chuť na vychlazený jablečný kompot !!!!!!

veg

Sluníčko, horko, moc práce, seno, ……bez komentáře :-))
rebarborová buchta
Suroviny: 3vejce, 2hrnky celozrnné pšeničné mouky přesáté, 3/4 hrnku oleje, 3/4 hrnku cukru, 1 vanilkový cukr, 1 prášek do pečiva, trochu kakaa, skořice, mletého anýzu *, rebarbora,3/4 hrnku mléka, 4 lžíce smetany
rebarborová buchta
rebarborová buchta
Buchta je dělaná z dvojnásobného množství a protože je rebarbory už málo, tak druhý plech je pouze s kakaem, skořicí a anýzem.
Nejprve oddělím žloutky od bílků, utřu žloutky spolu s cukrem, olejem a vanilkovým cukrem, přidám tuhý sníh z bílků, přisypávám pomalu mouku s práškem do pečiva a přisypávání prokládám smetanou a mlékem.
Vše vliji na vyložený plech papírem, posypu jemně hořkým kakaem a stěrkou kakao jemně rozetřu po povrchu buchty, nakonec  pokladu kousky rebarbory. Na druhý plech to samé, ale místo rebarbory se plech popráší kakaem, skořicí a mletým anýzem a tato vrstva se stěrkou jemně rozetře po povrchu těsta. Buchta se upeče a krájí ….
Mletý anýz je možné buď umlet v mlýnku, ovšem pozor na mlýnek, ve kterém se používá i jiné koření, např. pepř nebo je možné zakoupit rovnou mletý anýz. Je to velmi jemný prášek, velmi podobný chuťově lékořici. Lze ho s velkým úspěchem používat do různých buchet a koláčů, ale i pudingů a krémů.

Komentáře

1 Veska Veska | 7. června 2010 v 11:03 | Reagovat

Anýz je vyborné koření,já ho mám ráda na takové vánoční cukroví – anázky kam se dá jen mandle a ono to anýzem provoní,náhodou jsem na ně zapoměla,prostě upadly v zapoměmí ale zase je opraším :D

Tištěnou formu receptu naleznete v knize Domácí pekař.

VGN

Kdysi byly děti na jedné návštěvě, kde dostaly kolínka s rajskou omáčkou. Od té doby na
RAJSKÁ
ně pějí ódy pokaždé, když si v obchodě všimnou kolínek :-) To samé se stalo na minulém nákupu – zprava tři křičely – kolínka s rajskou a zleva jeden – néééééé- školní jídelna -úúúúúúúúúú
Školní jídelna to bohužel prohrála a dojídá brambory a polívku a ostatní, kteří nejsou zatíženi zkušenostmi závodních jídelen se ohromně těší na kolínka s rajskou. Zajímavý je, že při každém dalším nákupu si vzpomenou na tu první na té návštěvě a  nikdy ne na tu mojí, která je pak pokaždé disciplinovaně na základě pokřiku uvařena. Každodenní nespravedlnost světa :-)))


suroviny: 1větší cibule, olej, hrst mouky, 1,5 litru vody, 2 střední rajské protlaky, 3 nové koření, sůl, 1 bobkový list, 4 hřebíčky, trochu skořice, 7 lžic cukru, trochu citronové šťávy.
Nejprve si rozpálíme tuk, pak na něj vložíme na kostičky nakrájenou cibuli a osmahneme.Po osmahnutí cibule zaprášíme moukou, zamícháme a vlijeme rajské protlaky. Rozředíme vodou, osolíme, vložíme koření, osladíme cukrem dle chuti a vaříme za častého míchání do husta. Jako příloha byla dnes vařená kolínka.

Komentáře

1 Mona Mona | 6. června 2010 v 9:22 | Reagovat

krasna letní kompozice na fotce: hory, louka, sluneční den a jídlo:-D

2 zlatkan zlatkan | 6. června 2010 v 10:05 | Reagovat

Opět nádherná fotka……
Jaký používáš rajský protlak?

3 vegereceptynakazdyden vegereceptynakazdyden | E-mail | Web | 6. června 2010 v 10:11 | Reagovat

Sem napište komentář

[1]: díky :-)

[2]: nejraděj svoje rajčata, ale už od ledna jsou v nenávratnu všechny zavařený protlaky snědený, takže teď 140g taková obyčejná plechovka ortomio – je to bohužel italský protlak, ale je v něm jen sůl a rajčata. Jinak tady seženu jen se škrobem a ten nerada :-))

4 Veska Veska | 7. června 2010 v 19:42 | Reagovat

Nádhera,jídlo venku v přírodě je vždy super a to klidně zblajznu i rajskou s kolínkama,já zase miluji rajskou s rýží
a snad ještě víc rajskou polévku s příslušnou porcí rýže,raději víc než míň,ač školní jídelnou odchovaná nemám k ní averzi(jen knedlíky nemusím) :D

5 Pipi Pipi | Web | 9. června 2010 v 15:20 | Reagovat

Kolínka jsou ohromné retro :-))  já na školní jídelny nevzpomínám s traumatickými zážitky a i proto mne tohle jídlo moc láká! Návrat do dětství…


veg
Tak dnes ráno jsem se zaradovala ! Je hezky, bude hezky! Dlouho bude hezky! Tak to se bude sušit a chvíli obyčejná jídla -jen něco rychlého, aby se neřeklo :-). Ale pan domácí je jiného názoru než všechny meteorologické servery ! Hezky prý bude, ale tráva je mladá, mazlavá a dlouho by schla, tak si mám na tu dovolenou pěkně počkat :-)))) Zkusíme jen nově udělat pytlovou senáž – nebo spíš balíkovo-pytlovou senáž a to nebude žádná veliká dřina a bude se moci vařit normálně  :-(((
Ještě, že mě to baví!!!!!!!  :-)))))
POLÉVKA
Suroviny na polévku: domácí nudle, 1 cibule větší, zelená petrželka, sůl, pepř, nové koření, bobkový list, 2l vody, zelená cibulová nať, olej.
Nejprve se na rozpáleném oleji osmahne cibulka, na ní zelená nať, zalije se vodou, přidá koření, sůl a přivede se k varu. Když voda vaří, přidají se tenké domácí nudle a nasype zelená petrželka. Nudle je třeba vařit do měkka  – tzn. miminálně 12 minut.
Pivní brambory jsou docela specifické jídlo, které nemusí zachutnat každému. Jsou lehce pikantní a jejich chuť je třeba dochutit dle vlastních chuťových buněk :-)
suroviny na brambory: brambory :-), dle velikosti pekáče, tak , aby pokryly dvě vrstvy pekáče. Stroužek česneku, 1 kedlubna, sladká paprika, sušené oregano, čerstvá dobromysl – asi 4 snítky, asi 4 zelené natě čerstvé cibule, kečup – asi 100g, hořtice asi 100g, sojová omáčka asi 2 lžíce, pivo asi 250ml, 3 vejce, olej, sůl, uleželý tvaroh nebo syrečky, případně romadur.
Nejprve oloupeme a omyjeme brambory, syrové je na plátky pokrájíme do pekáče omaštěného
suroviny
suroviny
suroviny
olejem. Brambory osolíme, na brambory nakrájíme na plátky česnek. Poklademe tenkými plátky kedlubny, opět poklademe plátky brambor, osolíme, opaprikujeme a poklademe zelené bylinky a na tenké plátky pokrájený klihovatý tvaroh, případně syrečky či romadur. (naklížený tvaroh je tvaroh, který je zaočkovaný jedním syrečkem – cca 1kg na jeden syreček, osolený a nechaný jeden týden při pokojové teplotě). Vše zalijeme rozkvedlanými vejci. Nakonec polijeme kečupem, hořticí, sojovou omáčkou a zalijeme pivem, aby byly brambory alespoň ze 3/4 zalité.
BRAMBORY
Dáme vařit na plotýnku nebo do trouby – dávám na kamna – přikryjeme a občas promícháme  – vrstvy nezůstanou tak, jak byly poskládané – během vaření se jimi míchá. Jídlo je hotové v momentě, kdy jsou brambory měkké a pivo spolu s kečupem, hořticí a soj. omáčkou udělá na bramborách hustou konzistenci.

Komentáře

1 Hanka Hanka | 6. června 2010 v 10:34 | Reagovat

Tohle vypadá náramně zajimavě! Mám sto chutí to o prázdninách vyzkoušet. Jen teda to pivo…vyvaří se alkohol? Také máte, zdá se, děti, tak snad alkohol vařením zmizí. A chutnají vašim dětem takovéto pivně-tvatůžkové chutě?

2 Hanka Hanka | 6. června 2010 v 10:36 | Reagovat

Tak já asi fakt neumím hodnotit. :-(
Klikla jsem na poslední hvězdičku a nesvítí žádná. Ná-vod! Ná-vod! :-x

3 conovehonakopci conovehonakopci | E-mail | Web | 6. června 2010 v 10:45 | Reagovat

[1]:
:-) já pevně doufám, že se vyvaří, není tam toho mnoho, 2,5 dc na celý pekáč, ale upřímně to vařím s vědomím, že takováto jídla děti moc nejedí. Dají si hodně nudlové polévky a jídla tohoto typu – dost kořeněné a pikantní příliš nejedí, jestli snědí dvě, tři lžíce…. toto jídlo nevařím bez polévky – aby měly právě děti něco jiného. Mnohem větší problém jsem měla s buchtičkami s vinným krémem – proto jsem rovnou dělala i s krémem bez alkoholu, abych měla dost krému pro děti :-), je to jídlo víceméně pro děti nevhodné.

4 conovehonakopci conovehonakopci | E-mail | Web | 6. června 2010 v 10:47 | Reagovat

[2]: Upřímně řečeno jsem zatím ,příliš nehodnotila, ale předpokládám, že se prostě klikne na hvězdičku – vůbec nevím, jak jinak by se to mohlo dělat :-D

5 conovehonakopci conovehonakopci | E-mail | Web | 6. června 2010 v 10:47 | Reagovat

[2]: a svítí všechny :-D

6 Veska Veska | 7. června 2010 v 19:46 | Reagovat

vypadá to báječně,k tobě je nebezpečné chodit nakukovat takto večer nějak mi vyhládlo,ale fakticky jeden lepší recept jako druhý :-P :-P akorát jsem nenašla ty hvězdičky ;-)

7 Veska Veska | 7. června 2010 v 19:47 | Reagovat

už jsem je našla juppppíííííííí

8 vegereceptynakazdyden vegereceptynakazdyden | E-mail | Web | 7. června 2010 v 19:55 | Reagovat

[7]: Vesko, ty jsi úžasná !!! Pořád pozitivní !!! Díky :-)

9 Hanka Hanka | 14. června 2010 v 17:21 | Reagovat

Jsem zas u tohoto receptu. :-D Moc se těším na prázdniny, až bude příležitost víc vařit a experimentovat.
A díky za odpověď s těmi dětmi. Prostě to vyzkouším a uvidím, co to s nimi udělá. Ty moje už jsou docela velké, tak snad nic. :-P


veg
Protože ještě zbylo listové těsto, udělala jsem dnes experimentální koláč – tak jako
koláč
většinou :-). Koláč byl výtečný, měl jen jedinou vadu – bylo ho dost málo ! Nakonec se všichni shodli na tom,že ho nemá cenu vůbec dělat. Že je to nesmysl. Že je sice výborný, ale je hned pryč !!!:-) , že akorát navnadí chutě !
koláč
suroviny: listové těsto buď kupované nebo vlastní, tvaroh cca 500g, cukr moučka do tvarohu dle chuti, 1 vanilkový cukr, 2 lžičky skořice,3 žloutky, sníh ze 3 bílků, pečící papír.
Listové těsto rozválíme,(nehcáme si
kousek na proužky na povrch koláče) vložíme na dno plechu vyloženého papírem . Na těsto potřeme tvaroh, který jsme umixovali se žloutky, cukrem, vanilkovým cukrem a skořicí – pokud je řidší, lze do něj přimíchat asi 5 lžiček maizeny. Na tvaroh poklademe v pruzích pevný sníh z bílků – bez cukru a mezi sníh položíme proužky těsta. Dáme péci asi při 190 st. C. Krájíme lehce
koláč
vychladlé, ale ještě teplý je vynikající :-). Ze zbytku těsta pak pár šátečků s tou samou náplní.
Domácí listové těsto – noční můra i nutnost, protože moučníky z listového těsta máme velmi rádi, ale bohužel, těžko se shání dnes těsto hotové, ve kterém není sojový lecitin.  Takže nám nezbývá, než si ho dělat sami. Ale listové těsto potřebuje dobrou mouku s dobrým lepkem a člověk, který žije 650 m.n.m. si těžko vypěstuje potravinářskou pšenici vůbec  (a kdyby se to i nějaký vydařený rok povedlo, vůbec si neděláme ambice, že by to byla ta zaručeně  ideální :-))) Takže je to zase jako vše, stále pokus omyl, jedno těsto, druhé, třetí….. Jednou to vyjde a bude to tak, jak to má vypadat :-))

Zatím nejlépe mi vyšel recept od Marie Sandtnerové,  děláme ho s máslem, ale pokusně jsem udělala  ve dvou variacích – s máslem a se ztuženým tukem. Upřímně musím říci, že nevidím příliš rozdíl v tom, jak se s jakým těstem pracuje. Nakonec je ale rozhodně  chutnější těsto s máslem. Těsto se ztuženým tukem pan domácí ohodnotil slovy . “ to se nedá jíst – to sedí na jazyku! “ S těstem se pracuje hezky, ale musí se mu dát čas –  na to, aby se těsto nalístkovalo, je potřeba, aby se pěkně propojily dvě vrstvy – takzvaný vodánek a tukánek. Obě se musí spojit proválet dohromady, složit a to vše se musí dít se studeným těstem. Jakmile začne těsto nabývat teplotu místnosti, těžko se s ním pracuje a musí se opět dát do chladu. A protože se operace překládání a proválení musí opakovat několikrát, podle mého názoru nikoli třikrát, ale nejméně šestkrát a mezitím vždy čas na zchladnutí, je ideání počítat se dvěma dny přípravy – samozřejmě celkově jen asi se 3/4 hodinou z každého dne. Možná ani to ne. Rozhodně je lepší pro ty, kdo vlastní mrazák, udělat si těsta najednou více a vložit ho poté do mrazáku na potom.
vodanek
Suroviny na tukové  těsto, tzv. tukánek : dobré české máslo 250g (nebo 250g ztuženého tuku), 125 g pšeničné mouky celozrnné přesáté
Suroviny na vodové těsto, tzv. vodánek: 250g celozrnné mouky pšeničné přesáté, 2 žloutky, 2 lžíce bílého vína, trochu soli a asi tři lžíce vody. Read the rest of this entry »
veg

Dnes jsem byla po napsání článku Šárky Škachové na DOLCEVITA natolik v rozpacích, že jsem drahnou
kremrole
chvíli nebyla schopná nic moc dělat a užívala si pocit, že někoho náš blog oslovil, ovšem realita je taková, že velmi brzy došlo na já mám hlad a já mám taky hlad a co bude dobrýho? Bude něco sladkýho? Takže velmi brzy ze mne spadla pýcha z virtuálního pseudosvěta a já se pustila zase do běžného kolotoče.
Když jsem dnes třídila mák, napadlo mě, že už vím, co odpovím,až se mě někdo někdy zase zeptá, čím se živíme?! Můžeme s klidným svědomím říci, že náplní našeho života je dělání „mandal“.
Definice Mandaly  je podle wiki takováto:
Obrazy se vytvářejí z obarveného písku, rýžové mouky, či jiného sypkého materiálu. Jejich tvorba vyžaduje velkou pečlivost a trpělivost, čímž představuje určitý rituál. Mandala je vytvářena obvykle při příležitosti nějaké slavnosti či obřadu a její forma se řídí smyslem a významem příležitosti, ke které je vytvářena. Při ukončení slavnosti nebo obřadu, pro který byla mandala vytvořena, je tato veřejně smetena a vržena do řeky, nebo rozprášena po větru.
Každý den si připadám jak tvůrce různých mandal, na poli a na záhoně je to mnohem přesnější, protože díky tomu, že nepracujeme s traktorem lze kombinovat rostliny podle vlastní momentální chuti, rozesazovat mezi košťáloviny podle osobního systému afrikány a měsíček, sázet vysoké k nižšímu a k ještě vyššímu tak, aby to spolu ladilo. S jídlem to často žádné geometrické obrazce nedělá, ale věta – „je tato smetena, vržena do řeky, nebo rozpášena po větru mě přijde každý den k večeru naprosto trefná, geometrie negeometrie. .-)
Protože je poslední den zima a listové těsto potřebuje pro své vytvoření zimu, tak je to jedna z posledních možností upéci něco z listového těsta, než přijde zase podzim nebo nějaká opravdu chladná letní noc. Proto jsme odhlasovali kremrole.
Na kremrole je krom listového těsta nutné míti ještě nerezové trubičky, na které se kremrole natáčejí a dostatek trpělivosti :-)
Suroviny: suroviny zde v receptu na listové těsto.Žloutek na potření. Dále je pak třeba na náplň buď bílek s cukrem, nebo ušlehaná šlehačka nebo zmrzlina.
U nás byla dnes náplň nejprve bílková, posléze zmrzlinová :-) Vědomě neuvádím množství pro bílek a šlehačku, protože je důležité, na jaké množství kremrolí je náplň myšlena. Jedna z variant bílkového krému je tato: 4 bílky, 80g moučkového cukru, 160g pískového cukru.
Hotové listové těsto nakrájíme na proužky – bud rádýlkem- pokud je ohnuté, proože s ním kdosi rádloval něco úplně jiného než je těsto, tak nezbývá, než použít obyčejný nůž. Postupně navineme proužky těsta na formičky, potřeme rozšlehaným žloutkem a dáme péci při 180-200st.
Upečené stáhneme lehce z formiček a naplníme krémem, šlehačkou nebo zmrzlinou a pocukrujeme.


Komentáře

1 DolceVita DolceVita | Web | 3. června 2010 v 23:47 | Reagovat

Naprosto úžasné pojetí kuchařského umění :-) A pak se řekne „kremrole“ :-)

Všichni jsme tvůrci „mandal“, to je vážně trefné přirovnání.

2 Veska Veska | 4. června 2010 v 8:53 | Reagovat

Souhlasím,každý z nás je tvůrcem svých vlastních mandal :-)
A kremrole,trubičky,troubelky jak se u nás říká máš teda upřímně úžasné,hned bych si dala,páč vím jak je těžké udělat ideální lístkové těsto a ještě z celozrnné mouky,takže klobouk dolů
máš můj obdiv a slintáámmmm :-P

3 Hanka Hanka | 4. června 2010 v 14:07 | Reagovat

Já jsem se sem také včera dostala z DolceVita.:-) A moc se mi tu líbí.
Někde jsem tu četla, že blog Co nového na kopci je ve své podstatě odsouzen k zániku, ale já moc doufám, že bude ještě dlouho žít.:-)

4 vegereceptynakazdyden vegereceptynakazdyden | E-mail | Web | 4. června 2010 v 17:47 | Reagovat

[1]: Děkuji opět a znovu :-)za pochvalu, dnes se mnou děti třídily mák, takže nekompromisně předáváme mandalový systém -totiž užít si činnost a nepřivázat se k výsledku do další generace :-))

[2]: Milá Vesko, moc díky – však víš jak to je, doma nepořádek, venku nepořádek, ale na stole plněné kremrole !

[3]: díky, to jsem moc ráda, u nás se nikdy neví dne ani hodiny :-))ale snad chvíli vydrží :-))

5 dadaz dadaz | 7. června 2010 v 9:28 | Reagovat

máte muj obdiv, ja bych se s tim teda nepatlala, a kdyz uz nahodou, tak by to byly takové chcíplotiny placaté :-)

6 Veska Veska | 7. června 2010 v 19:52 | Reagovat

jo takto :-? u nás je momentálně nepořádek všude a na stole pouze vaječná pomazánka páč máme vajec jako divých takže abych je nějak zpracovala ,takže trubička žádná a buchta žádná nezbyla :D
ani knedlíky od pátku né ty snědl mladej v sobotu ke snídani,takže došlo všechno jak zásoba mléka,tak tvarohu a tvarůžky se nedaří uležet,protože prostě mizí jen co trochu začnou sýřit :D za chvíli je budu dělat z 5 kil tvarohu naráz :-D

7 Veska Veska | 7. června 2010 v 19:53 | Reagovat

Takže je mi jasné tvoje množství v receptech :D

8 vegereceptynakazdyden vegereceptynakazdyden | E-mail | Web | 7. června 2010 v 19:58 | Reagovat

[7]: :-D nevím, co bude za pět let !! :-D – a ještě, že ten zmrzlinovač je jen na 2,5l objemu ! :-D :-D :-D

veg
No, tortellini – měly to být, ale nejsou to úplně prstýnky, jsou to takové poloprstýnky.
tortelliny
Po pletení kremrolí mi nepřišlo vůbec od věci něco třeba až tak úplně nedoplést.  Pokud nepomáhají děti, dělají se tortelliny velmi dobře :-)
Suroviny: Na těsto na těstoviny je třeba 450g špaldové mouky nebo celozrnné pšeničné mouky, 4 větší vejce, 2 lžíce vody a trochu soli. Zde recept na přípravu těstovin. Na jednu náplň je třeba 1 cibule, 2 stroužky česneku, sůl, oregano, asi 100g sýra, 5 malých rajčátek. Na druhou náplň: 100g hlávkového salátu, 5 řekdviček, 1 cibule, oregano, sůl, 100g sýra. Na omáčku pak 200 g niva, olivový olej, 100g domácího sýra – nebo jakýkoli roztékavý sýr, 200ml smetany, 4 větvičky čerstvého oregana, sůl.

KARLOVARSKÉ ROHLÍKY A HRA NA FONDUE

2. června 2010 v 23:16 | Klára |  Večeře

veg
Poměrně dlouhou dobu sháním recept na karlovarské rohlíky. V kuchařkách jsem nenašla
fondue
a na internetu, kam se podívám, všude děkují Františku Brusákovi. Nejprve jsem prošla všech xxx receptů, ale všude jen František Brusák. František Brusák se stal u nás doma ikonou – nedostižnou !!! :-))Nakonec jsem tedy napsala skrz jeden e-mail Františku Brusákovi a světe div se – pan František odepsal, velmi rychle, velmi mile a mám tedy dovoleno karlovarské rohlíky Františka Brusáka zkusit upéci. Pevně doufám, že až je uvidí, nebude obracet oči v sloup. Ona totiž hladká mouka a celozrnná pšeničná mají podstatně rozdílné vlastnosti, takže každý recept dopadá trochu jinak, často mimo očekávání. Tyto moje rohlíky, které jsme dnes s dětmi upekli, rozhodně nenazýváme doma již karlovarskými,ale rohlíky Františka Brusáka :-))), nevypadají zase až tak krásně jako všem, kdo je na webu pekli, rozhodně to přikládám použití jiné mouky a ne naší šikovnosti :-))) ale chutnají moc dobře…… Díky Františku !!!
suroviny: 1 kg pšeničné hladké mouky,50 g droždí,15 g soli,30 g cukru,250 g másla-(František má 250g margarinu) ,30 g sušeného mléka – protože to není normální, pokud má člověk doma denně 20l mléka – přidávat do jídla sušené, nepoužila jsem ani sušené mléko, ani vodu, nýbrž pouze plnotučné mléko a to 460 dcl. (4,2 dcl vody),30 g oleje na potírání,Z 1 kg mouky vyrobíme 35 ks po 40 g – já vyrobila 21 – jsem asi trochu maximalista :-)))
suroviny
testo
bochánky
Nejprve tedy z části mléka, droždí, cukru a trochu mouky uděláme kvásek, který necháme při cca 30s t. kynout. Když vykyne, přidáme další ingredience a pečlivě vyhněteme. Těsto je velmi příjemné na omak. Je kypré. Necháme těsto kynout na teplém, 30st. teplém, místě, cca 1-2 hodiny.
Po vykynutí uděláme malé bochánky a necháme ještě chvíli stát. Postupně vytváříme rohlíky a to tím způsobem, že bochánek vložíme do dlaně, rozprostřeme a dlaní táhnutím do strany tvarujeme rohlík. Zatočíme a vložíme na plech. Po další chvíli kynutí nařízneme zářezy a vložíme do trouby upéci. Ještě před tím, než do trouby vložíme plech, dáme do pánve, nebo nízké nádoby  vroucí vodu , aby se rohlíky pekly v páře.  Nepečou se příliš dlouho – moje rohlíky nenaběhly tak hezky, jako rohlíky uvedené na ostatních receptech,upřímně, vypadají proti nim dost uboze, myslím, že jeden z důvodů je ten, že jsem je dělala dosti veliké a tenké – měly být menší a kulatější a také 250g margarinu, který jsem našla v originálním receptu a mých 250g nefalšovaného másla je asi trochu rozdíl. Rohlíky myslím jsou malinko těžší. Příště zkusím ubrat trochu másla.
No a navíc jsme si vzpomněli, že máme ve chlívku na polici už asi 12 let fondovač od rodičů.
fondue
Začala po něm sháňka. Děti sehnaly malou misku na líh na pískovišti, děti sehnaly nerezovou nádobu nahoru a nakonec sehnaly i samotnou mřížku pod nádobu. Je dlouhodobým stáním ve chlívku a posléze stáním kdesi úplně jinde, trochu zrezlá, ale to vůbec nevadí tomu, zkusit fondue udělat . Podobně jako u suši jsem se dozvěděla co vše potřebuji a zjistila, že díky buchtičkám se šodé mám pouze bílé víno a sůl. Sýr mám sice taky, ale bohužel ne ten nejlepší, jaký musí být na fondue …. máme jen vlastní, rozhodně nevyzrálý, ale na fondue…. musí stačit :-))) Takže do 2 dcl vína utřít stroužek česneku – ten mám taky, pak oregano, špetka sladké papriky, sůl a sýr. Vše na kamnech nechat roztát a pak….. veliká atrakce, vložit na stůl na zkompletovaný a zapálený fonduovač. Mezitím rozsvítit asi 12x svíčku,  kterou kdosi s velikou zálibou neustále sfoukával a dávat pozor, aby se nepodařilo přes obrovskou vervu sfouknout i líh ve fondovači. Mezitím uhýbat neustále šermující dlouhé vidličce odvedle – mimochodem, vidličky trvalo najít nejdéle :-))) a přestát bitku o ty tři ostatní, čí budou, protože nás je šest ! Ale večeře se vydařila, alespoň efekt byl výborný. ( Sýr se samozřejmě vůbec neroztekl a nandavali jsme si ho na kousky chleba vidličkou, ale protože u stolu nebyla společnost až zase tak noblesní, fondue znalá, ničemu to nevadilo) a rohlíky? jedli se tak průběžně a čekají ještě na snídani na marmeládu.

Komentáře

1 Veska Veska | 3. června 2010 v 14:09 | Reagovat

Zírámm …… 8-O fakticky,ty jo takto u občas vypadá u nás při první grilovačce kdy nemůžem najít gril,posléze mřížku pak není alobal a nakonec nejsou kleště a vůbec né dřevěné uhlí,ale to v grilování nezabrání a do příště najdem všechno :D
rohlíky vypadají náhodou dobře(já stejně nevím jak mají vypadat v originále) :D

2 vegereceptynakazdyden vegereceptynakazdyden | E-mail | Web | 3. června 2010 v 14:17 | Reagovat

[1]: :-D díky, nevypadají zase až tak dobře, ale chutnají báječně a nemusí na nic vůbec nic být :-))


veg
Když snáší slepice, je dobré to využít :-) Cholesterol – necholesterol ! A omeleta má tolik
vaječné houby
variací …. stále ještě nedošlo na tu pravou, obyčejnu, ohnutou omeletu plněnou zeleninou, ale dnes se mi do ní zase nechtělo, někdy příště. Dnes jsem použila formu na muffins, na houby, jak tomu říkají naše děti.  Dnes bylo vařeno jídlo pro sedm lidí, proto je asi žádoucí si množství malilinko upravit :-). Toto množství je na 12 formiček na muffins a na keramickou misku o průměru cca 18 cm k tomu. Pro běžnou rodinu by tedy asi stačila rozhodně polovina.
Pravé muffins, neboli houby z toho tedy nebyly z důvodu toho, že to byl experiment, ale i přesto, že výsledný tvar byl jiný než ten očekávaný, jídlo bylo moc dobré. I když očekávaný tvar – být to světlejší, je to velmi podobné pýchavce, i s tou vyfouklou stranou, která nastane v momentě vyndání z formy :-)
Tatarská omáčka je pak lasického receptu na majonézu, ovšem místo jogurtu je použito čerstvé podmáslí. Majonéza je díky podmáslí značně odlehčená, jemně nakyslá, myslím, že tomu podmáslí přidalo velice zajímavou a rozhodně ne špatnou chuť.
Suroviny : na houby :-): 10 vajec, 200g mouky celozrnné pšeničné, 150g strouhanky, sůl, čerstvá dobromysl, pepř, muškátový oříšek, 1 cibule, 350 ml mléka, máslo na vymazání formy. Na majonézu: 1 vejce, 250ml oleje,  1 lžíce hořtice, sůl, pepř, worcester, citronová šťáva – asi lžíce, 1 cibule, 100 ml podmáslí, asi 3 lžíce okurek nakládaných a dále brambory, sůl, kadeřavá petrželka a pažitka.
vaječné houby
Nejprve oloupeme, omyjeme, nakrájíme a uvaříme v osolené vodě brambory do měkka. Pak se oddělí všech 10 žloutků od bílků. Z bílků se ušlehá tuhý sníh, do něj se přidají za stálého šlehání žloutky, koření, mouka, mléko,strouhanka, bylinky a cibule a těsto se nalije do vymazaných formiček na muffins. Peče se ve vyhřáté troubě na 200st.
Podává se s bramborem, polité tatarskou omáčkou a posypané sekanou petrželkou a pažitkou.
Tatarskou omáčku uděláme podle tohoto receptu na majonézu.
Poté zamícháme do majolky podmáslí, citron, cibuli na kostičky a stejně tak na kostičky nakrájenou kyselou okurku. Dochutíme ještě dle potřeby solí a pepřem.
Ještě jsme se nanabažili :-)), ani dnes nebyl dezert nic jiného, než zmrzlina. Dezert po snídani byl zmrzlinový tvarohový Míša, zcela nefalšovaný, řekla bych, ani ne příliš nezdravý – prostě tvaroh s troškou cukru a trošku jinou teplotou než obvykle. :-) A po obědě pak dezert ve formě mléčné zmrzliny s třešňovou marmeládou, ale ta díky své veliké vodové složce nebyla vhodná pro dnešní počasí. Bude třeba počkat až na příští týden, až bude horko a nakonec z toho byl vymixovaný ledový mléčný koktejl – vůbec ne k zahození :-)))

Komentáře

1 Linda Linda | 2. června 2010 v 9:12 | Reagovat

Teda ty mi davas s tou zmrzkou – uz jsem kvuli tobe (a jenom kvuli tobe:) byla na zmrzline u McDonalda a jeste jsem snedla jeden kyblicek HagenDazs z mrazaku, uplne sama.

Hruza:)

2 dadaz dadaz | 2. června 2010 v 9:34 | Reagovat

no jo, taky mam v mrazaku vanilkovou od Primy – 2 litry, tak by mohlo i na miláčks neco zbýt :-)

3 vegereceptynakazdyden vegereceptynakazdyden | E-mail | Web | 2. června 2010 v 10:04 | Reagovat

[1]: :-D _To mě upřímně lidsky mrzí!!!!!!!! :-) :-) :D

4 LInda LInda | 2. června 2010 v 14:12 | Reagovat

[3]: Je to videt:) :-D