Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Author Archive


Domácí piškoty jsou prima, když snáší hodně slepice a je hodně vajec. Teď moc slepice nesnáší, obávám se, že jsou rády, že jsou rády, ale přeci jen, zásoba vajec je a je to lepší, než se trmácet
s batohem pro pytlíky piškotů.
pes
A když už se jede dolů, zaberou zase piškoty tolik místa, že je lepší si je odpustit. Kolem je zase pravá, nefalšovaná zima – taková ta, která je tu téměř každý rok. Postupně mizí ohrady, záchod, okna, chalupa :-)) Všude je klid, ticho, sníh udělal krásně uklizeno, návštěvy sporadické, pračka nepere, protože je zamrzlá, voda se nosí v konvích, protože trativod z nádrže funguje do mrazů. Opět přicházejí vidiny nějakého krásného, malého domečku někde na pobřeží Portugalska a uvědomělé odříkání si všeho potřebného, aby člověk nemusel dolů, třeba třtinového cukru do košíčků. Zima je tu nádherná, ale už by mohlo přijít jaro ! :-))
bábel
Nejdůležitější důvod domácích piškotů jsou ale „celohandmade“ včelí úly. A protože piškoty jsou v úlech stěžejní surovina, nezbývá, než si z úlů udělat zase jednu ze svých oblíbených činností  a pustit se do nich od A do Z. První krok jsou tedy piškoty. Není to nic složitého, ani časově náročného. Prostě se vše naváží, vyšlehá, našlehá, nastříká a dá péci.  Je to natotata. Výhodou je, že si člověk může udělat tvary přesně takové, jaké potřebuje- nebo alespoň přibližné, protože a to je nevýhoda, piškoty nedrží v troubě tak hezky tvar a mají tendenci se trochu rozlézat. Zatím jsem nepřišla na to, jak to udělat, aby byly tvarově „jako kupované“ :-)), protože škrob tam přidávat nechci, snad nějaká zvláštní vaječná melanž, ale to je jen estetická záležitost. Co se kvality týká, jsou výtečné, rozplývají se v puse- jsou velmi křehké a jemné.
Suroviny potřebné na domácí piškoty – základní dávka jsou 3 vejce, 90g cukr moučka, 1 polévková lžíce cukru s naloženou vanilkou a 100g celozrnné mouky pšeničné přesáté. Read the rest of this entry »
S včelími úly je to jako s lasagnemi… veliká stupnice, na jejímž jednom konci stojí koupený celý produkt a na druhém pak kompletně vyrobený vlastní.
včelí úly
Záleží jen na náladě, chuti, jaký stupínek pomyslného žebříčku si člověk vybere. V současné chvíli to u nás vypadá tak, že co se týká obtížnosti výroby, je asi tak stejně obtížné dojet si včelí úly koupit, jako si je celé udělat, ovšem je to zlatý hřeb pečení před vánoci, na který se děti těší už od listopadu. Každý rok rozbijeme několik formiček na úly, takže ekonomická náročnost těch domácích je taky na pováženou :-)), ale nakonec  vyhrává to, že se nám prostě a jednoduše chce, že nás úly baví !
Tento recept je na pomyslné stupnici náročnosti téměř na konci. Chybí mu čokoládová poleva a máčení úlů do ní, ovšem, to je jednoduše proto, že je máme raději nemáčené, jen sypané cukrem s vanilkou.  Celé pečení je rozděleno do několika fází.
První fáze je pečení domácích piškotů. Na piškoty je třeba 3 vejce, 90g moučkového cukru, lžíce cukru s vanilkou a 100g mouky celozrnné pšeničné přesáté a uděláme je podle tohoto receptu na domácí piškoty.
Toto množství surovin stačí na jedno množství surovin na samotné včelí úly včetně toho, že si někdo chce místo lineckých koleček Read the rest of this entry »

 Linecké cukroví, včelí úly, cikánské řezy, ořechy- všechno je to moc fajn, ale čeho je moc, toho je příliš – jednoduše odsuď – podsuď !

Vůbec není od věci v této přeslazené době udělat něco pro slaně naladěný jazyk.  Navíc je to pro syrečky doba zcela ideální, protože nejsou mouchy a ty jsou při výrobě zrajících tvarůžků nepřítel číslo jedna i v bytě, (pokud v bytě nejsou, jakmile se začnou dělat syrečky – budou tam !:-), natož v chalupě, kde žijí krávy a koně hned vedle . Ale v zimě – tvarůžkový ráj…..

Napsali jsme tu článek o „homolkách„, což jsou tvarůžky dovedené do tvrdého stavu – jednoduše usušený tvaroh. A tehdy jsme také slíbili, že alespoň jednou dokážeme uschovat syrečky do takového stavu, aby se dala popsat jejich kompletní výroba. Homolky – to je  jednodušší verze, neboť tady odpadá zcela fáze zrání. Homolky se vytvarované nechají jednoduše uschnout do tvrda. Tvarůžky jsou ovšem o tu nejnáročnější fázi dále. První problém je, že musíme zjistit naprosto ideální konzistenci nazrálých tvarůžků – tedy ten ideální okamžik, kdy tvarůžky přestáváme sušit a začínáme je nechávat „zrát“. Česká strava lidová, kniha od Marie Tilschové – Úlehlové nám výborně radí : nepropásněte správný okamžik. Tvarůžky nesmí být ani příliš tvrdé, ani příliš měkké ! Tvrdé by zrály příliš dlouho a byly by tvarohovaté a měkké by byly příliš řízné a nezrály by správně. Dobrá rada nad zlato !!!
Takže nastoupila cesta jako u většiny počinů- cesta pokus – omyl. Cesta, na kterou stejně vždy dojde a téměř vždy nakonec dojde k úspěchu. Velmi relativní je jen ta doba, za jakou se ten úspěch dostaví :-))
Nyní tedy přesný návod na domácí syrečky. Vřele doporučuji, protože takový domácí syreček s domácím chlebem a vychlazeným kvasnicovým pivem je naprosto nepřekonatelná večeře !
Ořechy – do letoška jediné cukroví plněné krémem, které děláme, ale letos jsem neodolala a
vánoční ořechy
koupila si malé formičky na košíčky. Tak přibude další krémové….
Ořechy jsou hodně oblíbené a dají se dělat v několika variantách- tmavé se světlým krémem, světlé s tmavým krémem..atd, atd. :-))) U nás doma letos došlo na světlé ořechy s krémem jemně tmavého nádechu :-). Ořechy se pečou ve formičkách, které se po upečení vyklopí a nechají vychladnout a poté se plní krémem, který je také lépe nechat odležet v chladu, protože se s ním pak mnohem lépe pracuje.  Pečení ořechů je také vhodné načasovat tak, aby se dělaly spolu s dalším cukrovím, protože většinou není doma takové množství formiček, aby bylo na několik plechů – ořechy se totiž pečou velmi rychle a je dobré v mezičase mezi vyklopením formičky a jejím dalším naplněním, vyplnit troubu jiným cukrovím.
Recepty na ořechy se také liší druhem ořechů, který se použije. U nás doma hrají na ořechy prim lískové oříšky, takže těsto je lískooříškové.
Suroviny, které jsou potřeba na jednu várku ořechů: 250g polohrubé mouky celozrnné pšeničné, 200g másla nebo hera, 100g cukru moučka, 100g lískových oříšků,
Na krémovou náplň: 100g másla, 2 vejce, 80g cukru moučka, 1 lžička kakaa. Read the rest of this entry »
Je jedno, jestli člověk slaví vánoce nebo něco jiného, nebo nic. V momentě, kdy programově peče
máslová bábovka
cukroví na to svoje slavení nebo neslavení a chce ho upéci hodně a do toho je neustále -14 a fouká přímo ze Sněžky a vůbec je prostě zima, musí si vytvořit nějaký sebezáchovný prvek, který ho dokáže udržet v této době  bezslunečných dní u kamen bez „zádumčivosti“ :-))) a tak dojde většinou v ten nejmémě vhodný okamžik na nějaký odjezd z kopce. Někdy za to může zub, někdy více zubů, někdy chybějící mandle,ty jedlé :-)), ale většinou si člověk řekne. A tak to bylo i dnes. Děti potřebovaly „nutně“ dovézt vypálenou keramiku, kterou si udělaly před měsícem a v tento na 7kilometrovou procházku ideální den jsme se tedy vydali dolů. A protože naše setkání na keramice je společenským aktem, a protože jsme minule dovezli jen kupované rohlíky, tak jsme s sebou tentokrát brali kakao a Read the rest of this entry »

A je tu zase oblíbený ruční strojek na cukroví. S tímto strojkem lze z jednoho těsta udělat mnoho různých tvarů cukroví. Na vánoce je to vítaná možnost, jak udělat cukroví, které není příliš tučné, prostě jednoduché sušenky, které, pokud se na vánoce nesní, vydrží v třílitrové odzobené lahvi nebo po anglicku – v plechovce na sušenky, velmi dlouho. Lze ho pak vyndat vždy, když je třeba a je stále velmi křehké a dobré. Dnešní těsto je obyčejné, bez zásadních příchutí, to s příchutěmi přijde o něco později :-)).
cukroví
Dnes tedy čtyři druhy z jednoho těsta, na které potřebujeme 350g celozrnné mouky přesáté pšeničné, 100g cukru, 250g másla nebo hery, 40g maizeny – kukuřičného škrobu, lze použít jeden puding, 1 žloutek, marmeláda a čokoládová poleva.(marmeláda a poleva být nemusí).
Nejprve je nutné udělat těsto ze všech výše napsaných surovin – marmeládu a polevu si necháme nakonec a není nezbytné jí použít. Těsto řádně prohněteme a dáme do chladu odpočinout.
Chladné těsto si přineseme do místnosti a připravíme si vymazaný plech a strojek na cukroví. Read the rest of this entry »

veg
Tyto papriky jsou jasným příkladem, jak relativně zdravé jídlo může být výborné! Vřele
plněné papriky
ho doporučuji – u nás sklízí úspěch napříč generacemi :-))
Na papriky je potřeba:několik zelených paprik, kousek dýně, dýňová semínka, alpská sůl, trochu pepře, saturejka -lze zaměnit za jinou sušenou bylinku, ale saturejka dává zvláštní osobitou chuť právě tomuto jídlu. Balkánský sýr, dvě cibule, trochu kořen, olivový olej, brambory a trochu másla.Nepíšu množství, protože je vše závislé na počtu a velikosti paprik – já měla na 7malých paprik zhruba půl kg dýně a 200 g balkánského sýra. Read the rest of this entry »

cikánské řezy
Cikánské řezy se u nás doma nikdy nedělaly, ale přivdala jsem se do nich :-) a od té doby jsou mé oblíbené. Navíc, jako bonus k tomuto cukroví je to, že se dělá „un block“ :-)). Žádné malé kousky, ale hezky rovnou celý plech, který se krájí teprve po upečení na šikmé řezy. Navíc mají oproti jinému cukroví poměrně málo másla a cukru – nebo se mi to alespoň zdá :–) Protože je na řezy potřeba více bílků než žloutků, vřele doporučuji dělat je společně například s lineckým, kde jsou zase potřeba žloutky a žádný bílek.
Várku, kterou tady uvádím dělám na jeden plech – ale mám řezy trochu vyšší. Jeden rok jsem neměla vlašské ořechy – základ cikánských řezů a udělala jsem je z ořechů lískových a byly vynikající, takže dobrá zpráva pro toho, komu už došly vlašáky ! Myslím si, že by nebylo vůbec od věci zkusit je udělat také jako kokosovou variantu, ale zatím na ní nedošlo – možná letos? :-)
Na cikánské řezy tedy netřeba žádných vykrajovátek, formiček, jen plech, nůž, troubu a
420g celozrnné mouky pšeničné, 200g  másla, 140g moučkového cukru, citronová kůra z půl citronu, špetka soli, čtyři žloutky, půlka prášku do pečiva
Na nádivku: 6 bílků. 280g vlašských ořechů, 200g cukru krystal, 1,5 pol. lžíce skořice, 1,5 pol. lžíce kakaa(někomu chutnají více bez kakaa). Read the rest of this entry »

Vanilkové rohlíčky patří bezesporu k vánočním evergreenům. Naše, vzhledem k tomu, že
vanilkové rohlíčky
je dělám z celozrnné mouky a že používám takovou zvláštnost – půl mandlí dávám neloupaných, nejsou sněhobílé, jsou jemně světle hnědé. Nejsem si tedy jistá, jestli stále ještě jsou, protože pravidelně potkávám někoho z rodiny, jak prapodivně tancuje kolem místa, kde je cukroví uloženo, když se tam náhodou objevím :-)). Dnešek byl první strategický den v přemisťování cukroví !
Vanilkové rohlíčky má každý jiné. Někdo má rád větší a širší, někdo naopak tenké nudličky, někdo krátké, někdo dlouhé, někdo mandlové, někdo bez mandlí. U nás hrají prim mandle a délka a tloušťka, to je vše závislé na tom, kdo je tvoří, a protože letos to už bylo deset rukou, co rohlíček, to originál.
Na vanilkové rohlíčky je třeba:150g mouky pšeničné celozrnné přesáté, 20g cukr moučka, 50 g mandle, veliká lžíce cukru s vanilkou (nejlépe cukr, ve kterém je ponořený vanilkový lusk), citronová kůra z 1/2 citronu, 100g másla a 1 žloutek. Read the rest of this entry »
Letošní vánoční štola a kandované ovoce, které přede mnou leželo v krabičce, velmi rázně
ukázaly, jak chybí letošní zpracování dýní – je střecha – nejsou dýně :-)). Ale  na rozdíl od většiny jiné zeleniny, dýně má tu výhodu, že odpočívá hezky ve sklepě a taky už se jí to blíží a tak lze ještě vše napravit, než přijde konec jejich dní…
kandovaná dýně
Na kandované ovoce není ze zásady nezbytné použít jen dýni. Lze bez problémů použít i různé druhy cuket. Naopak, čím větší pestrost, tím větší následná pestrost samotných kandovaných kostiček. Na barvě se to příliš neukáže, většina tykví se po projití kandovacího procesu zabarví do oranžova, ale chuť je jemně odlišná typ od typu. Read the rest of this entry »