Author Archive




můžeme přijít naproti. Tak jsme disciplinovaně zapřáhli koně, vůz a přes místní hospodu, první stavení po cestě, 3km vzdálenou, dojeli na nádraží. Nevystoupila. Doma nás čekal mail, že vlak má zpoždění v Berlíně. Ráno nám volali z nádraží, že nám dorazila „ňáká američanka“, tak jí poslali po silnici doprava, a že snad dojde. Ale byly dvě odpoledne a Roxanne nikde. Hlavou nám šly různé scénáře – co se stalo s Roxanne, vždy jsme však došli k závěru, že asi někde spí.
Roxanne byla výborná. Byli jsme její první farma a vpodstatě sem jela jako na takový jeden jistý záchytný bod na své cestě po Evropě. Netušila asi ani ve snu, do čeho jede,(věděla, že bude spát v tee-pee, ale o suchém záchodě a koupelně, kde teče teplá voda, jen když si zatopí, neměla ani páru a to je štěstí, že nepřijela vloni, protože by se s žádnou koupelnou neshledala) nedala na sobě však nic znát , pracovala úporně a naprosto precizně. Pomáhala nám plít záhony, sbírat jeřabiny, sbírat maliny, houby, plavit koně,telit tele, loupat jablka, …..
Po návštěvě Roxanne budeme opatrnější v národnostním paušalizování.


Většina „alternativců“ má podobnou životní cestu poté, co se rozhodnou žít někde v přírodě a co se rozhodnou pořídit si nějaké milé,užitečné domácí zvíře. Začne to psem, pokud už nějaký není, většinou přibyde nějaká kočka a pak v zásadě následuje koza a ovce. Read the rest of this entry »
Read the rest of this entry »Jak uživit šestičlennou rodinu jogurtem, aby člověk nevydělával peníze jenom na jogurt? Naše každé dítko sní půl kila jogurtu raz dva a když nám kráva dojí denně téměř 27l, je dost hloupé kupovat jogurty. Takže jogurty se nekupovali, dělal se puding a tvaroh a jogurty jsme měli jen, když stála kráva na sucho a čekala na další laktaci a mléko tudíž nebylo. Občas jsem se snažila udělat si z vlastního mléka jogurt, ale i když jsem vykřikovala, jak je výborný, jedla jsem ho sama. Na zaočkování jsem používala kupovaný bílý jogurt a výsledek pak byl sice také jogurt, ale ne tak akorát kyselý, většinou hustý, ale jen do chvíle, než se do něj cokoli přidalo a navíc byl taky často takový trochu táhlý. Tak jsem toho nechala. Ale po čase, když jsem si kupovala syřidlo na sýr, objednala jsem si i jeden pytlík jogurtové kultury a od té doby se o jogurt doma pereme.

Do ekologického zemědělství jsme se přihlásili upřímně řečeno kvůli dotacím. Ekologicky jsme

Pro pečení domácího chleba je v první řadě nutná chuť, čas a klid. Navíc, což je u nás hodně důležité, nemusíme dolů z kopce, nikam do obchodu a je doma čerstvý chléb. Není to buchta, což nás poslední dobou na kupovaných chlebech docela štve a příchuť je vždycky podle libosti. Je to zase něco za něco. Musí se udělat.
Read the rest of this entry »že jsme se opět po kratší odmlce přihlásili do dobrovolnického systému. Rádi vás přivítáme na našem hospodářství.
Dagmar Kostelecká
Boris Fugger
Vlaďka Velíková
Knížku jsem si pořizovat nechtěla, protože jsem si myslela, že je spíš pro větší odborníky. Vaše účast v Dobrém ránu mne přesvěčila ke koupi.
Je skvělá, začínám přicházet na to, jaké jsem dělala chyby. Až se něco podaří, určitě napíšu.
Jo a koupila jsem si teploměr a asi se poohlédnu i po těch pH papírcích. Díky Katka
se povedly.
Zkoušela jsem halloumi, hermelín, zlato, goudu a čedar a zatím vše dopadlo dobře.
kniha je užasná, vše popsáno do podrobna z nadhledem a lehkostí, přitom velmi profesionální dílo.
Jedinná výtka a to je forma obalu – měké deský nejsou na denní listování soustavnou práci moc vhodné,ale to je jen jedno promile negativního ostatní je super.
Moc děkuji všem statečným a odhodlaným kteří tvoří osvětu
Radim Hatlapatka
M.
Jestli jste dosud mléko nezpracovávali, nebo jste ze zpracování měli odvahu, tak teď do toho půjdete tak říkajíc „po hlavě“ :-)
Jani
Jsem ve fázi výroby tvarohu, jogurtu a jednoduchých sýrů…brzy se pokusím o ty složitější…díky za inspiraci nejen v domácím mlékaři.
Moc za i děkuji.
PZ
Leoš Huml nam uz jedna kniha dorazila a musim ríct že jste odvedli obrovský kus VELMI DOBRE PRACE !!! Díky
S pozdravem Pepa Hanuš
Spokojenost velká- neuvěřitelně užitečná věc.
Autorům děkuju za odhodlání takovou věc sepsat!
Karolina
knížka právě dorazila, to je dokonce o týden dřív, než jsme ji čekali. A samozřejmě jsem se hned zasekla při listování, dvě hodiny jsem nevěděla o světě :-))
Moc děkujeme a přejeme hodně zdaru do dalších aktivit. M.K.
Co o knize píší ti, co si jí pořídili:
Knížku jsem si vyzvedla dnes ve dvě hodiny odpoledne z pošty. Teď je jedenáct, za tu dobu si děti namazaly k večeři chleba, uložily se do postele, netuším kdy (nebo zda vůbec) usnuly, jestli mají hotové úkoly, nějak jsem zapomněla, že vůbec mám nějaké děti. Co ale vím jistě, je to, že mám báječnou knihu a spoustu chuti vyzkoušet tu spoustu sýrů, co jsou uvnitř. Přišel čas posunout se od obyčejného čerstvého sýra někam dál. A to jsem si říkala, že už pomalu začnu svoje kozí holky zasušovat. Takže změna plánu, přátelé:) A děkuju! Hana
Začala jsem s recepty, které jsem sbírala na internetu.Někdy se „zadařilo“, jindy ne. Až po zakoupení Domácího mlékaře, se velmi daří. Za vydání knihy jsem Vám velmi vděčná!!!
Dagmar Kostelecká
Knížku jsem si vyzvedla dnes ve dvě hodiny odpoledne z pošty. Teď je jedenáct, za tu dobu si děti namazaly k večeři chleba, uložily se do postele, netuším kdy (nebo zda vůbec) usnuly, jestli mají hotové úkoly, nějak jsem zapomněla, že vůbec mám nějaké děti. Co ale vím jistě, je to, že mám báječnou knihu a spoustu chuti vyzkoušet tu spoustu sýrů, co jsou uvnitř. Přišel čas posunout se od obyčejného čerstvého sýra někam dál. A to jsem si říkala, že už pomalu začnu svoje kozí holky zasušovat. Takže změna plánu, přátelé:) A děkuju! Hana
Naprosto úžasná práce všech zúčastněných autorů. Konečně mám spoustu důležitých informací u sebe a nemusím řešit opisování či tisknutí receptů a skladování papírků. Hlavně, kniha mi může ležet po ruce v sýrárně a kdykoliv se můžu mrknout, když nebudu něco vědět, znát a internet nebude po ruce.Opravdu, přátelé, vytvořili jste úžasnou věc. Kozenky mám, kravka nebo dvě přijde na jaře….díky Vám se na jaro těším čím dál víc. Díky za Vaše úsilí, odhodlání a parádní výsledek.

.@domacimlekar kniha uz je doma a je to vazne superkoncentrovany zdroj informaci – moc chvalim!
— Vojtěch Jasný (@voy) 5. Listopad 2014
@cuketka @domacimlekar Taky mám – nebezpečná kniha :) — Jana LVK (@JanaLVK) 1. Listopad 2014
Tohle nemůže dopadnout dobře :)) Aneb schovejte přede mnou všechno mlíko! Díky @domacimlekar pic.twitter.com/Mfdi7GC9ze
— cuketka (@cuketka) 31. Říjen 2014

![]()
@cuketka @domacimlekar Též jsem si pořídil. pic.twitter.com/uVPixcfhBo — Zdeněk Starý (@oldsoft) 31. Říjen 2014
tak knizka minuly tyzden uspesne dorazila. Je naozaj velmi zaujimava. Bude to paradny vianocny darcek.
dakujem a prajem krasny den :)
I.S.
On Fri, 10 Oct 2014 19:07:03 +0200, analfabet
![]()
Kniška od @domacimlekar na dlouhé zimní večery je doma, zitra založíme alespoň Cottage nebo Mozzarellu… http://t.co/n4bBzML9Ty
— marteenek (@marteenek) 21. Říjen 2014

7.10.2014 (17.25)
Dobrý den Na kopec,
od chvíle kdy dorazila Vaše smysluplná kniha se u nás doma zastavila veškerá činnost, krom listování a studování :-)
Děkuju vám všem za tak přínosný čin, je mi jasné, že to nebyla snadná práce, ale věřím, že zájem a nadšení nás kupujících je pro vás velkým zadostiučiněním a motivací k dalším knihám.
Vaše kniha je pro mě opravdu průlomová, moc za ní děkuju.
9.10.2014 (18.53)
Zdravím všechny na kopci :-)
Tak už mi kniha taky přišla a jsem naprosto nadšená! Zhltla jsem ji jako ten nejčtivější román a moc mě potěšila. Její rozsáhlost je obdivuhodná! Moc děkuji, že jste se dali do předání svých životních zkušeností i nám méně zkušeným mlékařům :-) Jak to tak u nás vidím, kniha se stane „rodinným stříbrem“. Moc vám fandím!
8.10.2014 (20.06)
Dobrý den, dnes kniha dorazila a je prostě úžasná. Jsem z ní nadšená, moc děkuji.








