Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Archive for the ‘Vegerecepty’ Category

veg
Dnešní den jsem chtěla zkusit nový postup dělání těsta na bramborové noky. Brambory
noky
se při něm nevaří, ale pečou v soli v troubě. Byla jsem zvědavá, zda zaznamenám nějaký rozdíl a ano, s těstem se příjemně pracuje a chutná víc bramborově. Akorát podle kuchařek je dobré dát na kg brambor  kolem 130g mouky a pokud jsem dělala s celozrnnou pšeničnou, nestačilo mi 250g, aby těsto bylo tvárné a nelepilo se. Takže zase žádná přesná míra – vše na citu :-))
suroviny: 1 kg brambor, 1 kg soli, cibule, 2 špenáty, asi 6 cm pórku, 250g pšeničné mouky celozrnné přesáté, 4 žloutky, 4 bílky, asi 4 lžíce smetany, stroužek česneku.
Brambory omyjeme  – neoloupané a naskládáme do pekáče. Prosypeme 1 kg soli a dáme péci do trouby na 200 st. C. Mezitím nakrájíme cibuli na kostičky, osmahneme na oleji, přidáme dva mražené špenáty – rozmražené, do špenátu zamícháme 4 bílky, protože do bramborového těsta budeme potřebovat 4 žloutky, trochu soli a přivedeme do horka. Hustý špenát s cibulí a bílky nakonec rozředíme asi 4 lžícemi smetany.
Upečené brambory pomocí vidličky a nože oloupeme, vložíme do mísy na 4 žloutky, mírně přisolíme, přisypeme mouku, jeden stroužek utřeného česneku a uhněteme vláčné těsto, které se nelepí na ruce. Z těsta vyválíme  tenké válečky, dáme je na prkénko a nožem odkrajujeme malé kousíčky do vroucí, osolené vody. Po cca 15 min. vyjmeme jeden nok a ochutnáme, zda je už hotový. Pokud ano, tak slijeme, připravíme na talíř, obložíme špenátem a posypeme pórkem, který jsme nakrájeli na kolečka a zprudka osmažili na oleji.
Problém nastane, když je doma zásoba tvarohu, o které vědí děti a nese se na stůl špenát. To se pak ze všech stran ozývá revolta a většina chce vyměnit špenát za tvaroh. Děti si tedy daly noky s tvarohem a cukrem. Jen po pár soustech začalo jedno kousat pomaleji a pomaleji – a pak se vyjádřilo, že bramborové noky, ve kterých je utřený česnek nejsou s cukrem a tvarohem zase až tak moc dobrý. :-)))
Lahodný balkánský slaný sýr – či sýr balkánského typu je velmi snadný a hlavně velmi praktický
syr
na výrobu, neboť nemusí zrát, nýbrž se ihned po vyrobení jako čerstvý nakládá do slaného nálevu, čím odpadá celá fáze hlídání sýra při zrání. Nejedná se samozřejmě o originální balkánský sýr, každý sýr doma vyrobený se může snažit docílit vzhledu a chuti originálního sýra, ale vždy jsme limitování podmínkami. Read the rest of this entry »
veg
cro
Mé ambiciozní rozhodnutí udělat poprvé v životě croissanty narazilo na fakt, že se croissanty – totiž
francouzský loupák z plundrového těsta dělají asi zásadně z bílé mouky. Nevzdala jsem se, recept si mírně upravila :-) a vznikly loupáky celozrnné, které se nelou pou tolik moc francouzsky, ale jen hezky česky .-)suroviny

 

Suroviny na 30 rohlíků :
1 kg mouky přesáté celozrnné pšeničné, 500g másla, 100g mléka, 180g vody, trochu soli, 50g droždí, dvě vejce a 1 žloutek
Mouku nasypeme na vál nebo do robota, přidáme do důlku droždí a mléko a uděláme kvásek – Read the rest of this entry »
veg

Protože příliš nedůvěřujeme prodávaným salátům a pomazánkám, ctíme takové
mysost
jednoduché pravidlo, že je nekupujeme. Ale protože jsou žádané, řeším to tak, že se snažím chuťově zjistit, co který produkt průmyslový, chemický :-) dobrého obsahuje a snažím se ho udělat doma sama. Samozřejmě že prvním krokem je pc a zadání do google například “ topinková pomazánka“, místo složení se však se železnou pravidelností dozvídám ódy na výrobce, ceny a praktická balení .-). Takže podle chuti takto:
suroviny. sýr eidam cca 200g, jedna cibule, jeden větší stroužek česneku, sladká paprika, kečup -2 lžíce, majonéza – asi půl hrnku. Pepř.
Nejprve nakrájím na malé kostičky sýr, který jemně projedu ješě ručním mixérem, ale tak,aby se nerozmixoval, nýbrž se z něho stala drť o větších kouscích. Někdy také strouhám na větším struhadle. Poté přidám domácí majonézu, sůl – špetku, kečup, trochu pepře, papriku sladkou -asi jednu polévkovou lžíci,  nakrájenou cibuli na jemné kostičky a utřený jeden česnek. Vše umícháme a podáváme s čerstvým chlebem nebo pečivem. Dnes navíc ještě s norským sýrem Mysost, který doma jín jen já, protože ostatní nedokáží docenit to množství minerálů, které jsou z něj cítit už napohled :-))

Komentáře

1 ufa ufa | E-mail | 9. června 2010 v 21:20 | Reagovat

Tak tuhle určitě vyzkouším, podobnou tady u nás prodávají, ale koupila jsem ji jen párkrát, přestože mi chutnala. Moc ale nedůvěřuji skladovacím podmínkám… Jinak mám pro Vás tip: Uvařené fazole mixujeme s česnekem, majoránkou, přidáme pár lžic oleje, sůl, pepř, a dochutíme sojovou omáčkou… Teď jsem ji zkoušela, a je to mňamka…:-) Kupovala jsem fazolovou pomazánku, v kalíšcích jako se normálně prdávají paštiky, a tohle je přesně to samé, ale doma dělané…:-) a opravdu dobré. Třeba ji někdy zkusíte…

2 vegereceptynakazdyden vegereceptynakazdyden | E-mail | Web | 9. června 2010 v 22:45 | Reagovat

[1]: Určitě jí zkusím !!! Díky moc za tip! Co se týká té topinkové, máme hodně podobné pocity, jak se ta oranžová barva za sklem v obchodě směje na zákazníka – jen si hned dát :-))), ale přesto z ní mám rozpolcený pocit a raději koupím suroviny a udělám sama!:-)

3 ufa ufa | E-mail | 10. června 2010 v 8:23 | Reagovat

Mě taky hlavně štve, že používají cca 4 naběrací lžíce, ale na všechny pomazánky, a jedna se tak patlá do druhé…a to je fujtajbl..:-)

veg
Suroviny: 500 g rýže natural, 1 hrnek bílé rýže, 400g žampiony, 2 cibule, 1 porek, sůl, balkánský sýr -asi 250g , trochu oleje

ryze
pod rýži, ( byla návštěva, takže množství pro 4 dospělé a 5 jedících malých dětí :-)
Necháme ve dvou hrncích rozpálit trochu oleje. Na rozpálený ole
j pak vysypeme rýži, do každého hrnce jeden druh a zalijeme vodou – na bílou 2x tolik vody, na dlouhozrnou natural 2,5x vody. Osolíme. Mezitím si ve třetím hrnci rozpálíme olej, vložíme na olej nakrájenou cibuli na proužky, pórek na kolečka, oloupané žampiony na plátky, osolíme a vše orestujeme. Do orestovaného vložíme obě uvařené rýže – uvařené bývají tehdy, když z nich zmizí všechny voda a promícháme se zeleninou. Vložíme na talíř a posype
me storuhaným balkánským sýrem.
veg

Dnešní lehká buchta s citonovou příchutí je velmi rychlá, snadná a trochu připomíná
buchta
„Babetu – pro pamětníky :-)))
suroviny: 7žloutků, 7 bílků, 300g cukru krystal, jeden vanilkový cukr, půl prášku do pečiva, 300 g mouky-celozrnná pšeničná přesátá, 50g maizeny – kukuřičný škrob( lze  nahradit vanilkovým pudingem), citronová kůra z jednoho nechemicky stříkaného citronu, 5 lžic vody a 5 lžic oleje. Máslo na vymazání plechu a mouku na vysypání. Cukr moučka na pocukrování.

Ušleháme do pěny žloutky s cukrem a vanilkovým cukrem, přidáme citronovou kůru, 5 lžic vody, 5 lžic oleje, pomalu mouku, prášek do pečiva a kukuřičný škrob. Vymaženme  a vysypeme pečící plech, nalijeme těsto a pečeme asi při 150-180st. C. Vyndáme, necháme dle možností vychladnout :-) a pocukrujeme. Můžeme použít tvořítko ze čtvrtky, aby na buchtě byly nepocukrované tvary.

Reklama

Click here....


Buď první, kdo ohodnotí tento článek.


Komentáře

1 Kamarytka Kamarytka | 26. dubna 2010 v 18:55 | Reagovat

Tak do toho jdu, protože BABETA je snad jediný moučník, na který mám opravdu živé vzpomínky z mého dětství ;-) Z těch erárů to bylo totiž to nejlepší :-D

2 Jidáš Jidáš | 26. dubna 2010 v 19:35 | Reagovat

[1]: No, mě nejvíc z toho, co nosili někteří státní zaměstnanci jako přilepšení domů, chutnal biskupský chlebíček, ale občas – velmi často – většinou se našel nějaký malý hajzlík, co voňoumal celou polevu !!!Takže jeden otevřel šuplík a tam bylo pět rozňoumaných biskupských chlebíčků !!! A pak že vedla Babeta !!! :-D


veg
Tato bábovka patří mezi trochu náročnější, ale je vynikající.
bbb
Suroviny: na linecké : 300g celozrnná mouka pšeničná přesátá, 200 másla, 100g cukr moučka, 2 žloutky na náplň: 4 žloutky, 8 bílků, 200g vlašských ořechů, 40g piškotů, 160g cukr moučka.Máslo na vymazání formy.
babo
bbbbb
Nejprve uhněteme linecké těsto. Vymažeme bábovkovou formu máslem – velmi pečlivě a 3/4 lineského těsta vložíme do formy a  namočenýma rukama rozložíme po celé formě. 1/4 si necháme na pokrytí, jako čepici. Poté ušleháme tuhý sníh. Mezitím ušleháme žloutky s cukrem a přidáme nastrouhané ořechy a
babooo
strouhané piškoty. Nakonec vmícháme tuhý sníh z bílků. Nalijeme hmotu do lineckého těsta a přiklopíme plátem lineckého. Okraje, které nám zbyly, tak přehneme doprostřed.Dáme péci asi při 200 st. c, ale hlídáme, aby vršek příliš netmavnul. Velmi rychle chladne – po vychladnutí můžeme nakrájet.ass
bbbbbbbbbbb

Komentáře

1 Veska Veska | 22. června 2010 v 7:06 | Reagovat

Tuhle bábovku jsem nějak zazdila,vypadá úžasně a určitě i tak chutná a ještě ke všemu tento typ neznám ??? takže pro mě výzva :-P

2 Jarka O. Jarka O. | 24. června 2010 v 20:30 | Reagovat

Srdečně zdravím. Před chvílí jsem dopekla Vaši úžasnou bábovku, poprvé jsem si netroufla na celozrnnou mouku, ale příště ji dám. Bábovka je super! Moc děkuju za recept :-)

3 Jarka O. Jarka O. | 24. června 2010 v 20:32 | Reagovat

Nějak jsem to odklepla dřív, než jsem stihla podat důkaz: http://www.toprecepty.cz/recept/13044-linecka-babovka/

4 Klára Klára | E-mail | Web | 24. června 2010 v 21:43 | Reagovat

[2]: Děkuji moc, já prostě tento týden absolutně nic nestíhám , nová střecha znamená i jiné rozložení sil :-))) a první co odpadá  je internet :-)))), tak jsem jen teď rychle nakoukla a jsem moc ráda za milý komentář. Já jí mám také ráda – je taková „delikatesní “ :-)) a přitom ne extra složitá – má oblíbenkyně :-)))

Tištěnou formu receptu naleznete v knize Domácí pekař.


Dnešní den patřil mezi ty hezké. Nejen, že práce šla pěkně od ruky, ale navíc se dařilo.
Předevčírem jsem se rozhodla, že si zase po dlouhé době uděláme Lasagne a navíc to chce nějaký moučník, takže lineckou ořechovou bábovku. Občas se to tak sejde, že si člověk naplánuje dvě poměrně náročné věci,ale dnes mě to fakt bavilo. Začala jsem tím, že jsme včera byli po dlouhé době nakoupit, tak jsem si disciplinovaně koupila dva
špenáty, protože svůj ještě nemám. Rajčata jsme nechali v regále, počkáme na vlastní. A protože jsem lasagne dlouho nedělala, pokračovalal jem tím, že si dnes trochu oživím recept, jestli si ho dobře pamatuju. Otevřela jsem pc a našla toto :
Ingredience A aneb co ti při přípravě masové směsi nesmí chybět:
1/ Balíček plátků na lasagně ( prodávají dva druhy, jeden který se musí před použitím uvařit, ty nekupuj, je to strašná práce, kup si ty které se rovnou mohou použít) Nebuď vystrašená že je to tvrdý i když to taky někdy není špatný  Teď vážne, změkne to při samotném zapékání.
a toto
Vhodnou obdélníkovou pečící formu vymažeme máslem a na dno vložíme plátky lasagní. Lasagne nepředvařujeme, pokud to není výslovně uvedeno na obalu.
Tak takto si lasagne fakt nepamatuju, takže jsem pc zase zavřela a zkusila to po paměti. V každém případě, jestli jste z výše zmíněných citací nadšení, rozhodně nečtěte dál :-)))
Suroviny budu pro náročnost receptu dnes psát přímo k jednotlivým částem receptu, aby to bylo jednodušší :-)
Nejprve tedy těsto : na lasagne (čti. lasáně – česky široké, hodně široké nudle) potřebujeme udělat domácí těsto. Recept na něj je zde. Potřebujeme na ně : 450g celozrnné mouky pšeničné, 4 vejce, trochu soli a dvě lžíce vody. Nakonec se ukázalo, že na klasickou velikost pekáče je to skoro dost a stačilo by všeho 3/4. Z těsta rozválíme široké pláty, z nichž vyřízneme rovné obdélníky, tak aby nám pokryly na dvakrát či na čtyřikrát celý pekáč. Rozumněj 2-4 ks do pekáče, aby byla zakryta celá jeho plocha. Dáme si vařit vodu – velmi osolíme. Těstoviny vždy solíme hodně!! Lasagne vložíme na několikrát do horké vody. Na několikrát proto, že by se neměly překrývat, vaříme tedy v co největším hrnci a tak, abysme měli maximálně dvě až tři vrstvy na sobě. Po cca 10-15 min. vyjmeme vařečkou kluzké nudle – veliká legrace a dáme je do síta, prolijeme studenou vodou a ihned dáváme do té samé vody další. Takto pokračujeme až do vyčerpání všech nudlí. Prolité nudle vložíme na čistou, suchou , rozprostřenou utěrku, po jedné!, rozložíme a pečlivě osušíme.
Mezitím si vymažeme máslem klasický pekáč a na dno vložíme první vrstvu nudlí. Ostatní zatím čekají osušené na talíři, stole, vále…
A nyní nějaká náplň : na první patro : 2 mražené špenáty, asi 1dcl smetany, stroužek česneku a 2 nakrájené cibule. Sůl ,olej a dva žloutky -nemusí být, ale zbyly mi z bábovky, kde byly potřeba jen bílky.
Na rozpáleném !!! oleji osmahneme cibulku, vložíme špenát, nejlépe rozmražený tak,že ho necháme přes noc i s krabičkou v míse a po rozbalení máme oddělenou masu špenátu a vodu. Použijeme pouze kostku špenátu. Přidáme utřený česnek, sůl, smetanu a žloutky. Povaříme a odstavíme. Potřeme touto špenátovou nádivkou  – půlkou, první vrstvu nudlí a poklademe vrstvou nudlí, opět tak, aby byl pekáč celý zakrytý a špenát nebyl vidět.
Nyní druhé patro: nekoupili jsme rajčata, takže jsme použili zavařená rajčata s paprikou z léta. Osmahnutá a mírně zaprášená moukou, osolená.
Poklademe opět vrstvu nudlí.
Třetí patro: na třetí patro použijeme druhou část špenátové hmoty a pokryjeme vrstvou nudlí.
Čtvrté patro: Lze použít rajčata, protlak, ovšem mě zbyly ze včera tři karbanátky ovesné, takže jsem je nastrouhala, osmahla cibulku, na ní vložila nastrouhané karbanátky a zalila trochou protlaku. Poklademe opět poslední vrstvou nudlí na které poklademe strouhaný sýr. PRotože nemám v současné době žádný správný na italskou kuchyni a jediný domácí mám balkán, tak jsem tam dala balkán.
Bešamel: liltr mléka, asi 100g másla, hrnek mouky, muškátový oříšek strouhaný čerstvě ! a sůl. Trohu bazalky, ale protože jí zatím nemám, bylo oregano
a protože je potřeba lasagne nakonec zalít bešamelem, přivedeme v hrnci do tepla mléko, osolíme, přidáme máslo a muškátový oříšek, a když je máslo rozuštěné, postupně dáváme mouku a mícháme. Hustý bešamel nalijeme pečlivě na celý pekáč.
Pak už jen stačí dát péci na asi 200 st. do trouby.
Jenomže… protože mi zbylo hodně nudlí, které se už do pekáče nevešly a protože máme hotovou výbornou ořechovou lineckou bábovku  a protože jsou lasagne mnohem lepší druhý den, kdy vsáknou vše a uleží se, tak jsem operativně rozhodla, že budou až zítra – nakrájené foto doplním :-))

a dnes jsme vymysleli salát a protože vše krájel Kvído, dostal jméno salát „Kvido“

suroviny na salát: těstoviny lasagne, 4 žampiony, asi 200 gbalkánského sýra, kus pórku,
trochu oregana, jedna cibule, sůl, olivový olej, dvě ředkvičky – první vlastní :-)
Široké nudle srolujeme po celé délce a krájíme na kolečka, tím nám vzniknou dlouhé nudle. Vložíme do mísy, nakrájíme oloupané žampiony – hlavu i s nohou, cibuli na půlkolečka, pórek na kolečka a ředkvičku na malé kousky jen pro barvu. Přidáme na malé kostičky nakrájený balkánský sýr. Vše osolíme, dáme trochu oregana a pokapeme olivovým olejem. Promícháme a můžeme podávat. :-)

Komentáře

1 ufa ufa | E-mail | 16. června 2010 v 16:44 | Reagovat

Já teda lasagne kupuju, páč bych se asi z domácího dělání zbláznila…hlavně z málo místa, ale třeba se do nich jednou pustím…uvidíme :-) Jinak já je dělám, že prokládám lasagne omáčku červenou a bešamelem a sýrem. Červenou omáčku dělám z lilku, cuket, rajčat, česneku, a spousty bylinek-oregano, bazalka, …bešamel klasicky z mléka, mouky, muškátu, másla, a sýr používám nejraději mozzarelu. A zkusím udělat i tyhle špenátové, vypadá to dobře… Jinak můj přítel jim říká místo lasáně laboby…:-D to jen pro zasmání…:-) jinak jen tak dál, jsem moc ráda, že jsem díky šárčině škole vaření našla Váš blog, od tý doby jsem tu denně, a jídla vařím hodně podle vás…je to super, když si člověk na pár dní nemusí lámat hlavu co vařit…:-)


veg
Suroviny:
kaše : brambory, mléko, máslo, sůl, cibule, olej na smažení cibule
karbanátky: ovesné vločky, česnek, cibule, tvaroh, majoránka, trochu curry, papriky, pepř, nové koření mleté, mouka celozrnná pšeničná, trochu strouhanky, vejce.
Nejprve si dáme vařit oloupané, omyté a nakrájené brambory – osolené. Uvařené slijeme a do brambor přidáme přiměřeně mléka, lépe méně a přidávat a trochu másla. Na kg brambor asi 4 lžíce másla a hrnek 3/4 hrnku mléka. Vše rozmixujeme, ro
zšťoucháme, rozmačkáme
mačkačem na brambory, jak libo. Já používám
ruční mixér – kuželku. Kaši posypeme smaženou cibulkou. Cibulka se musí vkládat vždy do rozpáleného oleje, ne jen do teplého.
Umačkáme ovesné vločky, nebo vezmeme kupované vločky,dáme do mísy, zalijeme vodou, aby byly ponořené a promícháme. Přidáme vejce, nakrájenou cibuli, utřený česnek, koření, na dva hrnky vloček asi hrnek tvarohu, asi hrnek mouky a rukou velmi dobře prohněteme.
Pokud jsou řídké, přidáme trochu srouhanky a můžeme ještě zahustit moukou. Mají mít takovou konzistenci, aby šly dobře tvarovat rukama. Vkládáme na pánev do rozehřátého oleje a smažíme po obou stranách.

Komentáře

1 ufa ufa | E-mail | 7. června 2010 v 21:21 | Reagovat

Tyhlety karboše mi moc chutnají, mému příteli teplé moc nejeli, ale studené s chlebem si je dal…no, minimálně pro sebe si je občas udělám. Děkuji za Váš blog, moc se mi líbí…maso nejím cca 2 roky, a tak mi Vaše recepty budou pomáhat když už nebudu vědět co vařit…zítra asi zkusím brambory zapečené se zelím, uvidím… Tak ještě jednou díky.:-) a skvěle dál a dál v psaní blogu…:-)

2 vegereceptynakazdyden conovehonakopci

[1]: Díky moc, potěšení je na mé straně :-)
Tyhle karbanátky jsou hodně vděčné a dají se hodně měnit druhem použitého koření, jsem ráda, že vám chutnají. První dva roky jsou v nejedení masa – co se týče inspirace nejhorší :-) – teď už to bude jen lepší a lepší :-)

veg
Ovesnou kaši je možné udělat na spoustu způsobů. S vodou, s mlékem, na sladko, na
mackac
slano, atd. Dnešní snídaně je ovesná kaše na sladko, vařená v mléce.Je to velmi jednoduchá, výživná  a rychlá snídaně.

kase
Suroviny:ovesné  vločky, přiměřeně, mléko, tolik, aby ho bylo minimálně 2x tolik než vloček, vody – 1/2 množství mléka, cukr, špetka soli, kakao asi dvě lžíce, kokos- asi pět lžic, rozinky-asi tři lžíce, vanilkový cukr,  naložený rybíz se skořicí a rumem.
Ovesné vločky dáme do hrnce, zalijeme mlékem a vodou, jemně osolíme, osladíme dle chuti, přidáme vanilkový cukr, kakao, kokos, rozinky, všeho přiměřeně, přiklopíme a přivedeme k varu. Vaříme a hlídáme, aby se kaše nezačala přichytávat na dno hrnce. Když je kaše dostatečně hustá, přestaneme míchat, sundáme z ohně a nandáme na talíř. Ozdobíme nakládaným rybízem na sladkokyselo se skořicí a rumem.