Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Author Archive


Tak dnes žádná fotka, žádné jídlo.  Byl to prostě Švédský stůl o Italských jídlech. Mísa vrtulí a k
kakaová zmrzlina
tomu mák, cukr, máslo, niva, tvaroh, dobromysl, kečup – každému dle chuti – ale to není nic k focení, prostě nouzové jídlo při pracovním dni. Jenom kaková zmrzlina si možná zaslouží vlastní recept, protože je tak obyčejný a jednoduchý, že si zaslouží vyfotit, aby bylo hned jasný, že i takto jednoduchá, nijak extra tučná zmrzlina funguje :-)))
Suroviny: mléko plnotučné 1,3 litru, 3 lžíce kvalitního kakaa hořkého, 6 lžic cukru
Bezsmetanová, není tak krémová, je v ní více ledových krystalků, ale je výtečná. Poslední troška se ještě smíchala s tvarohem umixovaným s třešňovou marmeládou a to bylo vůbec nejlepší ! :-))
Mám tedy ještě jeden poznatek ohledně zmrzliny a to ten, že všechny zmrzliny, které nejsou ze smetany, by měly  být v kornoutku.  Protože je tam větší zastoupení vody, ať už jsou čistě z mléka, nebo z ovoce a mléka, a tyto zmrzliny jsou oproti smetanové, která je krémová a studená, dost „ledové“, často ne tak příjemné na lžičku. Ovšem v kornoutku (děti si koupily za uspořené peníze 20 kusů v cukrárně a pan zmrzlinář se netvářil moc nadšeně, protože jasně vytušil, že našich 95 Kč za točenou zmrzlinu pro šest lidí nějakých 20 kornoutků rozhodně nevyrovná – taky jim je podruhé už neprodal :-))), tak v tom kornoutku, tím, že se zmrzlina nejí lžičkou, je to vynikající. Teprve teď, ve svých třiceti šesti letech jsem pochopila smysl zmrzlinových kornoutků :-)))
A to jsem si říkala nedávno, že jsme už hodně soběstační….. a ejhle – kornoutky !!!!! Tak jsem hledala hned recept a  našla takovou poloviční soběstačnost – totiž rozpůlené lázeňské oplatky, navlhčené, stočené a vytvrdlé. Ale vzhledem k tomu, že děti si dají do kornoutku jeden kopeček a sní to celé a jdou si pro druhý s druhým kornoutkem, tak to bysme asi brzy zaplakali…..
Tak pak super článek o domácích oplatkách od Farfally na Cuketkovi a hned to šimrání v břiše a chuť pustit se do něčeho nového. Prošla jsem všechny inzeráty na internetu a napsala jednomu pánovi ze Slovenska, jaká by byla cena jeho stroje na oplatky a pán si musí myslet něco o mé inteligenci a já se tímto omlouvám všem Čechům, že jim dělám na Slovensku ostudu o :-))), neboť mi napsal “  Poslať je to možné, do ČR je to myslim 5? poštovné +90? oblatkovač“ a já, která tu sedím už 13 let na kopci jsem se musela ujistit, co tím jako myslel ?, abych zjistila, že ty číslice jsou Eura. :-))) Tímto alespoň nějaká malá satisfakce pro pána s oplatkovačem , kdyby náhodou někdo nutně potřeboval dělat domácí kornoutky :-)
A protože děláme tu střechu, tak zatím půjdou děti příští týden zase s dvacetikorunou do cukrárny —– ale mám to v plánu – ty oplatky ! :-)))

Komentáře

1 farfalla farfalla | 14. června 2010 v 0:22 | Reagovat

jeee, tak to pozor:-) to me tesi…. nicmene, ten recept,, co sjem tam uvadela, je jeste hodne honosny, ale mam tu asi i neco na oplatky typu kornoutkove – chudsi:-)tak snad to vyjde, dejte vedet, budem online oplatkovat:-)

2 Hanka Hanka | 14. června 2010 v 13:03 | Reagovat

Také děláme střechu.:-) A vy nám zmrzlinama zde děláte pořádné chutě – moje 14 letá dcerka, která rovněž pročítá vaše stránky se zaradovala, když zde viděla recepty na ně, ale brzy posmutněla, když zjistila, že vlastníte zmrzlinovač. ??? :-D

3 Klára Klára | E-mail | Web | 14. června 2010 v 13:41 | Reagovat

:-), to je mi moc líto, fakt ! My jsme po takových strojích jako je zmrzlinovač samo nikdy nekoukali, ale protože nemáme ani lednici, ani mrazák, snažili jsme se sehnat něco, co by ochladilo především mléko, aby v létě vydrželo déle na pití – na spotřebu na sýry a máslo se prostě spotřebuje a nakonec se naskytla tato možnost z druhé ruky – značně levnější a pro účely chlazení mléka ideální – má to nádobu na 2,5 litru. Ale snažím se teď dělat zmrzlinu hlavně z tvarohu a ta by šla i jen do mrazáku a ta z mléka by podle mě šla i v těch levných zmrzlinovačích, do kterých se vloží namražená hmota a pak to jen umíchají – ty jsou kolem 500,- Jen chápu, že to nemusí být otázka ceny, ale toho, mít doma další krám :-D Dceři se moc omlouvám :-( :-)

4 Hanka Hanka | 14. června 2010 v 17:17 | Reagovat

To nic, my jsme v tom horku samozřejmě také chladili bříška zmrzlinou. Jen teda byla kupovaná a bylo jí málo. :-)
A je to přesně jak to píšete – rozhodující není ani tak cena jako spíš ten další krám. Čím jsemstarší, tím víc toužím mít kolem sebe málo věcí a víc prostoru.
A teda upřimně říkám, že život bez lednice si neumím představit. Klobouk dolů! Mražák také nemáme, ale pokud znám lidi s hospodářstvím nebo na samotách, tak bez mražáku se také neobejdou. Tedy ještě jednou – Klobouk dolů, že vy se bez toho obejdete.

5 ufa ufa | E-mail | 14. června 2010 v 17:19 | Reagovat

Takže se jen svaří mléko s cukrem a kakaem? Jinak by se to kakao špatně rozmíchávalo, ne? Tak jen prosím o potvrzení…:-) a pustím se do ní,i když ji zkusím jen v normálním mražáku. :-)

6 Hanka Hanka | 14. června 2010 v 17:36 | Reagovat

Jo, ještě jsem si vzpomněla k těm oplatkům. To se dá dělat i na ohni. Dřív se tak dělaly hostie do kostela. Různě po farách ještě ty „kleště – forma“ (či jak to nazvat) jsou. Také jsem se s tím setkala ve Velkém Uhřínově v archeolog. skanzenu (ten asi máte i docela blízko) dělali tam takto na ohni právě s tím oplatkovačem něco jako palačinky a bylo to výborné.

7 Klára Klára | E-mail | Web | 14. června 2010 v 18:59 | Reagovat

[4]: To vůbec není na klobouk dolů :-). Je to čistý pragmatismus a zdravý rozum :-), prostě mléko máme každý den čerstvé, tudíž není třeba ho uskladňovat, na tvaroh potřebujeme teplo a navíc máme sklep. Maso nejíme, takže to taky uskladňovat nepotřebujeme a jídlo máme téměř každý den červstvé, stejně tak zeleninu a ovoce. Jediné, na co by to bylo fajn je uskladnění ovoce a zeleniny na zimu, ale to zase doma okamžitě poznáme, že je vařeno z mražených potravin a nikdo to nemá rád, takže vcelku zbytečná investice :-)))

[6]: tak to je paráda, viděla jsem to na aukru, ale dost drahé, tak teď si uděláme kostelní turistiku :-)))

8 Klára Klára | E-mail | Web | 14. června 2010 v 19:03 | Reagovat

Záleží hodně na kakau. Teď mám takové, které stačí rozmixovat i ve studeném mléce, nebo toto dokonce zvládl sám zmrzlinovač rozmíchat -není instantní. Jinak, když to nejde a mám obyčejné české hořké kakao na vaření, dělám to tak, že si odleji jen asi 2dc mléka, zahřeju, rozpustím kakao a zbytek tam dávám studený a smíchám dohromady.

Ale nejsem si jistá, jestli se povede zmrzlina z mléka v mrazáku – z tvarohu to jde bez problémů, ale zmrzlina je kompaktní v případě, že se při mražení míchá, nebo se míchá potom zmražená hmota v nějaké termonádobě – spolu namražené a tím, že je to termonádoba, se to pak neroztaje – nebo tak si to alespoň představuju. Protože pokud se to nemíchá a je to voda nebo mléka, dělá to krystalky a není to kompaktní.

9 farfalla farfalla | 14. června 2010 v 20:04 | Reagovat

jo, ty kleste a naod k tomu jsou nzas tady http://www.delikatesy.sk/ , ale to uz je vazne dost prace… minimalne pro me, jsme shcopna se spalit i o oplatkovac, a o vanocich delame tolik oplatek, ze s tim par dnu stravim, a predstava klesti a prace navic me desi… se strojem mi to pripada porad dost osobni a zvykove, ale zaroven to neni zbytecne namahave:-)

10 ufa ufa | E-mail | 14. června 2010 v 23:49 | Reagovat

Říkala jsem si, že to zkusím po nějaké době vždy vytáhnout,cca po hodině, promíchat, zase vrátit do mrazáku, a tak dále, než by to bylo v konzistenci tak akorát na jedení…:-)no, uvidím, zkusím to z menšího množství, a podle toho jestli to bude dobrý, pak případně znovu…:-)

11 Jarka O. Jarka O. | 15. června 2010 v 15:18 | Reagovat

Zdravím. Pokud máte blízko do Kauflandu a nezavrhujete supermarkety :-), tak tam mají dva druhy kornoutků, špičaté a rovné, v krabici je 30 kusů a stojí kolem 20,- Kč. Jinak já dělám zmrzlinu tak, že ve vodní lázni míchám mléko nebo smetanu, žloutky a kakao nebo jinou příchuť do zhoutnutí, nesmí vařit, jen prořádně prohřát. Na půl l mléka 4-5 žloutků. A je krásně hustá :-)

12 Jarka O. Jarka O. | 15. června 2010 v 15:46 | Reagovat

Omlouvám se, přehlédla jsem, že takhle děláte vanilkovou zmrzlinu :-x

13 Klára Klára | E-mail | Web | 16. června 2010 v 8:18 | Reagovat

[12]: Určitě, dělám jí podle Sandtnerky, což se mi nejvíc osvědčilo – ale po ní máme pocit, že jsme po hlavním jídle :-D je výtečná, ale hrozně sytá, proto tam píšu i ty ostatní recepty – ty jsou pro redukující :-D :-D Za nápad s kornoutky děkuji

14 Linda Linda | 16. června 2010 v 21:24 | Reagovat

No, mam pochybnosti, zda jsou opravdu vubec nejake zmrzliny vhodne pro redukujici:-):-)

15 Klára Klára | E-mail | Web | 16. června 2010 v 21:36 | Reagovat

[14]: :-)))já nemám  pochybnosti, já mám téměř jistotu a proto jich mnoho nekonzumuju :-))) Ale když dětem dávám zmrzlinu z tvarohu, říkám si – je to tak lepší – nebo si to alespoň namlouvám :-))ale dnes – dnes přivezli rodiče jahody :-D a já měla jednu z posledních smetan :-P


veg
suroviny
Je tolik ředkviček, že se musí prostě spotřebovat stůj co stůj.
suroviny
Tak mě napadl starý babičky štrůdl – tedy lépe řečeno – těsto na něj!
Na to jsou suroviny vždy a dovnitř prostě přijde to, co zrovna je – tudíž ředkvičky – ale i spousta jiného !
suroviny
suroviny: na těsto: 250g přepuštěného másla (pokud není, lze použít prostě 250g másla), 420g mouky celozrnné pšeničné přesáté a 12 lžic vody. Na vnitřek: tvaroh – asi 500g, sůl vejce do tvarohu, rajčata – zhruba 3 ks, 4 stroužky česneku, ředkvičky – svazek – ky , česnek medvědí – listy -asi 10 listů, svazeček dobromysl, sušené oregano, sůl, olivový olej, 3 vejce na polití. Jedno vejce na potření.
suroviny
Nejprve se uhněte z mouky, tuku a vody těsto. Je velmi vláčné a příjemně se s ním pracuje. Pak se vymaže plech a polovina těsta se do něj vloží – tedy vyloží se těstem plech, včetně stran.
suroviny
Těsto potírám olivovým olejem.  Na těsto se natře tvaroh, který je umixován se solí a listy medvědího česneku a také s vejcem.
kolac
Na tvaroh přijde vrstva plátků ředkviček a plátečky česneku, na česnek pak plátky rajčat, nasekaná dobromysl, posypané sušeným oreganem a zaliji třemi rozkvedlanými vejci.
suroviny
Vše přikryji rozválenou druhou polovinou těsta – ekvilibristický kousek :-)
koláč
Nakonec se mašlovačkou a jedním celým vejcem koláč potře. Kdo se radoval, že je těsto bez vajec, po dojití až sem jich napočítal celkem pět :-), prostě když jsou, těžko se mi s nimi šetří :-)))) Koláč se dá péci a nechá vychladnout.
koláč

Komentáře

1 Jarka O. Jarka O. | 15. června 2010 v 15:27 | Reagovat

Báječný nápad, medvědí česnek miluju :-)

Už to začalo! Úroda začíná a je třeba s tím něco udělat. Tak
kopr
jako všechna zelenina – ani koprovka nejde jíst každý den, na brambory sypat kopr a na zeleninu kopr, takže nezbývá nic jiného, než ho část zavařit, část nasušit, část nechat postupně dorůstat a vše opakovat příští týden a další týden a tak pořád, dokud bude růst.
kopr
Ideálně zavařený  mírně kyselý – jemně sladkokyselý kopr je pro mojí kuchyni v malých skleničkách od přesnídávky a ve sladkokyselém nálevu – více kyselém, než sladkém. Je to přesná dávka na jednu koprovku a v zimě, jako když ho člověk najde.
Postup je následující :
Kopr je nejprve třeba sklidit. Hned potom omýt a odřezat tlusté konce stonků. Pokud je kopr mladý, není třeba striktně odřezávat celé stonky. Jsou jemné a dají se použít také.
Přesný postup zavařování je v tomto článku o konzervaci potravin.
Další suroviny: na množství 5ti malých skleniček kopru je třeba: 500ml vody, 150 ml octa 8%, 25g cukru, 15g soli.
kopr
Vymyjeme skleničky i víčka, nasekáme nožem kopr na malé kousky – opět doporučuji
neusnadňovat si práci jakýmkoli el. sekáčkem nebo mixérem. Kopr se na něj namotá a způsobí nám to více práce než užitku. Pak se dá vařit voda, do které se přidá sůl a cukr a nakonec  ocet. Horkým nálevem se zalije kopr až zhruba 0,5 cm pod okraj, dobře zavíčkuje a zavaří.
Buď sklenice přivedeme do 90st,C a poté ponecháme při této teplotě zahřívat po dobu 25 minut.Poté vyjmeme sklenice a necháme chladnout mimo hrnec.
Nebo zavaříme pod tlakem – a to 15 minut při 15 libr. zatížení. na 115 st. poté sejmeme závaží a necháme klesnout teplotu, otevřeme víko a vyjmeme sklenice.
Sušený kopr
kopr
kopr

Sušený kopr je velmi dobrý na rychlé posypávání, ať už do salátů, nebo na uvařené brambory. Lze ho také z úspěchem namnočit v předvečer vaření omáčky a druhý den použít. Takže i sušený kopr se hodí !!!

Kopr opět nakrájíme – není třeba krájet absolutně drobně, protože kopr když uschne, tak se rozemne do skleničky a bude v podstatě na prášek, jako koření.  Po nakrájení se dá na síto – něco vzdušného, pokud není síto, lze dát na jemný papír a dát na teplé, ale vzdušné místo sušit. Teplota by měla být maximálně kolem 45st. Neměla by převýšit 50 st. C. Za dva dny až tři teplé dny je kopr suchý.

 

Tmavou barvu získává buchta  části díky dobrému kakau, ale tmavou barvu získává hlavně pro zvláštní postup, kterým je dělaná. Z těsta se odebírá jeden hrnek, kterým se po upečení buchta polévá. Její barva pak díky tomu vyleze na povrch a zleskne.
Jako příloha k buchtě je tvarohová zmrzlina. Potom, co jsme se po pár dávkách nasytili opravdových zmrzlin, vyhrál ve mně opět pragmatický pohled na věc a zmrzlinovač jsem začala používat jako možnost, jak jíst zmrzliny o mnoho zdravěji a přesto velmi chutné. Víceméně bez přídavku tuku, hlavně z tvarohu,ovoce a místo smetany z mléka. Je pravda, že cukr tam je, ale stále ubírám ! :-)))
suroviny: 250g másla nebo tuku, 1 hrnek vody, 2 hrnky cukru, 3 lžíce kakaa. Zbytek: 1prášek do pečiva, 2 hrnky mouky celozrnné pšeničné a 4 vejce.
Nejprve utřeme dohromady máslo, vodu, cukr a kakao. Když je hmota pěkně kompaktní, odlijeme z ní hrnek a dáme si ho bokem.
Pak do hmoty přidáme vejce, mouku a prášek do pečiva. Těsto nalijeme na vymazaný a vysypaný plech a upečeme.
Po upečení ihned na horkou buchtu nalijeme hrnek, který jsme si odlili bokem a stěrkou ho tak dlouho roztíráme po buchtě, dokud se tam celý nezatře.
Esteticky je buchta velmi hezká se šlehačkou, ale na můj vkus je to už dost tuku, takže jí raději dělám bez ničeho :-))

Read the rest of this entry »


veg
Dnešní lilek – ač nerada chválím jakýkoli vlastní výtvor, byl fakt vynikající :-)) a to tak, že
lilek z kopce
ho pochválil i pan domácí :-))). Potřebovala jsem spotřebovat žampiony a mám doma lilek, tak jsem zkusila experimentovat a vyplatilo se plnou měrou. Nic tomu nechybělo ani nepřebývalo, prostě ideální jídlo :-). Protože sundaváme střechu na naší sto let staré chalupě , jsme ve fázi vyklízení a topení venku, neboť, když se uvnitř v těchto vedrech zatopí, nedá se tam už spát. Jenomže venku jsou zatím jen kamna ! Zhruba 60 m na východ od chalupy. Jinak celá kuchyně je uvnitř a stůl – ten je venkovní a ten je zhruba také 60 m od chalupy, ale západním směrem :-)) Mám to teď takové pochodové cvičení, připravit, uvařit, prostřít, uklidit….. a 5 km je v kapse ! No, a když jsem byla dnes ve fázi pečení lilku na plechu na kamnech – na východě, stál nade mnou pan domácí s frézou, zastavil stroječek a jal se mít proslov. “ Tak si tak říkám, jaký ty máš vlastně štěstí ! Jiní si musí jezdit na dovolenou, kvůli takovýmu vaření v přírodě …..“  Zhruba o hodinu později jsem mohla oplatit stejnou mincí, když jsem před nasávajícím nosem a hláškou “ cejtím štrůdlíček ! „, vytáhla z trouby …. “ obyčejný “ chleba :-)
suroviny: 1 lilek, 2 větší cibule, 4 stroužky česneku, 4 lžíce sladké papriky, sůl, olivový olej, slunečnickový olej a čerstvá dobromysl – svazeček na posypání brambor. 500 g žampionů. 8 vajec. Brambory na přílohu.
Nejprve oloupu a omyju brambory, nakrájím na čtvrtky či osminky, osolím a dám vařit. Poté
lilek z kopce
nakrájím lilek na kolečka, asi 3/4 cm silné. Oloupu. Oloupu cibuli a nakrájím na plátky. Oloupu česnek. Do veliké, nejlépe čtvercové mísy či nějakého pekáčku naliji olivový olej – nešetřím ! Nasypu na něj červenou papriku, utřu stroužky česneku a přidám a přidám nakrájenou cibuli. Celou směs řádně zamíchám – a vložím do této směsi kolečka lilku. Všechny je ve směsi řádně promíchám, tak , aby byly všechny červené a ještě s nimi opatrně vytřu nádobu. Pak přiliji ještě trochu slunečnicového oleje navrch a posypu žampiony. Nechám chvíli odležet. Mezitím si rozpálím na plechu olej  – minimálně – nemusí být mnoho a nasypu celou směs na plech. Opékám lilky a postupně je stále obracím. Nakonec, když jsou lilky dostatečně orestované a zelenina pěkně osmahnutá, žampiony tmavé, udělám po celé ploše plechu volská oka z vajec. Na spodní fotce ještě ve fázi po vyklepnutí vajec. Nenechám je ale ztvrdnout, aby volská oka držela tvar, nýbrž po krátkém zavadnutí bílku propíchnu žloutek a nechám je trochu rozlít. Nakonec, když už je celé vejce natuhlé, sundám z kamen. Brambory na talíři pokapu olivovým olejem a posypu sekanou dobromyslí.

Komentáře

1 Darina Darina | 13. června 2010 v 17:04 | Reagovat

tak Klárko ,dnešní oběd byl ve skoro-stylu „lilek z kopce“ a je to velká mňamka,,,Tvá  volská oka na tom vypadají úžasně ,,my to měli jen zalité vajíčkama a posypané cibulí a hooodně sýrem a také se to vyvedlo,,,jen ty kamna na zadradě nám chybějí :o)))))…Darina :-)

2 Veska Veska | 15. června 2010 v 15:06 | Reagovat

Ty jo tak ty jsi měla dnešní jídlo i s pochoďákem,vzpomínka na mladá léta kdy se chodilo na výlety a vařilo v přírodě na kotlíku …to byla idylka,ale na furt bych to nechtěla :D

3 Veska Veska | 15. června 2010 v 15:07 | Reagovat

A mimochodem jídlo vypadá báječně a nejlíp se určitě podařil ten chlebový štrůdlík [:tired:]

4 Klára Klára | E-mail | Web | 16. června 2010 v 8:19 | Reagovat

[3]: chlebový štrůdlík byl nejlepší ! :-))

Zavařování – už je to zase tady !!!! Protože nevlastníme mrazák, nebudu se vůbec konzervací

kopr
mražením zabývat. A konzervací se zabývat musím, protože většina věcí, která buď samovolně nebo díky našemu přičinění vyroste, vyrůstá většinou v určité krátké době a ve velikém množství a pokud chceme mít zásobu vlastní zeleniny a ovoce po celý rok, není jiná možnost, než je buď zavařit nebo usušit.
Co se týká sušení, naše metody a postupy se postupem doby příliš nezměnily. Se zavařováním Read the rest of this entry »

veg
Když má naše Mařenka nebo Máří 35 litrů mléka denně, většinou se u nás střídají tyto
puding
snídaně – puding – palačinky a tvaroh – puding – palačinky – tvaroh – puding….. Jenomže někdy se stane, že i když má člověk dvě krávy, aby se hezky vystřídaly – protože kráva musí stát šest neděl před teletem takzvaně nasucho- nedojí se, aby nabrala sílu na další laktaci, tak se mu povede, že jsou zasušené krávy obě a pak se obě najednou otelí a člověk má navíc ještě 60l mléka ! Letos se nám toto načasování nevyhnulo jen z poloviny. Jedna už je zasušená a druhá se otelí v srpnu, takže k prvnímu červnu je s mlíkem konec – a to asi umřeme na nedostatek pudingu. A protože dnes ještě mléko je a zatím i docela dost, tak si ten evergreen musíme ještě dopřát…..
Váhám, jestli napsat, z jakého množství se ten puding dělá….. ale k pochopení historky, co se k našemu pudingu váže, je to celkem důležitý údaj :-)). Takže nedělám puding z pudingového prášku, protože trhat při každém vaření pudingu osm pytlíků, proklepávat je, aby tam polovina nezůstala je činnost značně nepříjemná, takže jsme si sehnali kdysi firmu, která v Čechách vyrábí kukuřičný škrob a v počátcích vlastnictví internetu jsme jim napsali mail a řekli si, že půjdeme s dobou a naučíme se žít po síti a naučíme se tak i nakupovat :-), když tady všude prodávají jen škrob bramborový a kukuřičný nikde.  Pudingový prášek totiž obsahuje jen kukuřičný škrob a ethylvanilin a vyrábí ho tatáž firma. Balen je ovšem jen po 40g a je v celkové gramáži o dost dražší. Maizena – kukuřičný škrob je v papírové krabičce a jedna krabička vyjde na 2+ 1/4 l mléka.
Paní na druhé straně počítače nám napsala, že sice soukromým osobám neprodávají, ale že tam tedy někdy pošle obchodního zástupce, abych napsala adresu. Já adresu napsala a protože se dlouho nic nedělo, tak jsme na to zapomněli. Zhruba za
puding
dva měsíce najednou na cestě naproti – ta cesta je opravdu velmi špatná – velmi velmi špatná – 2km je špatná – veliké auto a přes údolí stojí pán a křičí- dobrý déééén ! Tady natúúúúúúra!!! Vezeme vám ten škrob!!
Měla jsem v té chvíli  dalšího spojence !!! Kromě operátorky telefonu, které jsem občas volala, když jsem se cítila už hodně osaměle a potřebovala komunikovat s někým jiným než s krávou, jsem teď měla nového partnera – Naturu! Internet nás v tento moment nadchnul. Nezklamal. A i pan obchodní zástupce byl nadšený! Vzali jsme si dvakrát více balíků, než všechny obchůdky okolo dohromady. Obávám se, že nám dodnes nevěří, že z toho děláme puding ! :-)))
Suroviny na puding : ( pro jistotu uvedu množství jen na jednu krabičku :-))) – 1 krabička maizeny – kukuřičného škrobu. 2+1/4 l mléka , 9 lžic cukru (na půl litru 2 lžíce), 2 lžíce hořkého kakaa.
puding
puding
puding
Nejprve je třeba nalít mléko do hrnce – chce to litráž hrnce alespoň o litr více, než je tam mléka. Zhruba 1/4-1/2 l mléka si odlejeme do misky. Mléko v hrnci dáme hřát na kamna, přisypeme cukr a přivedeme téměř k varu – rozhodně od horka. Mezitím si v mléce v misce rozmícháme kukuřičný škrob. Když je mléko horké, nalijeme do něj mléko se škrobem. Není nutné opravdu spěchat, zbytečně dlouho se pak puding míchá. Puding je během nalévání mléka se škrobem nutné silně míchat – ihned zhoustne.
Puding v tomto složení nemá chuť vanilky, takže si do něj lze buď nasypat vanilkový cukr, nebo vanilku, nebo se ho naučit vychutnat takový jako je, nebo do něj přidat kakao. Kakao lze samozřejmě přidat už do mléka, ale máme raději puding mramorový a ten se udělá v momentě, kdy se kakao přimíchává až po uvaření. Takže po uvaření nasypu kakao a opět rázně zamíchám.

Komentáře

1 Veska Veska | 16. června 2010 v 9:21 | Reagovat

teda puding to by ti manža líbal kdidně i nohy páč puding je jeho miláček dodnes a nic ho nepředčí,vlastně takový jako vaří on já neudělám :D ač se snažím jak chci takže klasika kakaový z litra mléka a půl pytlíku piškotu do něj to je normální porce pro jednoho normálního chlapa po obědě jako zákusek
(co jsem od něj vypozorovala tak dává do hrnce prvně cukr a na něj naleje studené mléko a nemíchá až v momentě když dává rozmíchaný puding,takže jemu odpadne mytí připálech nádob :-! )já drhnu

2 Lůc Mác Lůc Mác | Web | 28. června 2010 v 20:38 | Reagovat

puding mám ráda, ale určitě není nad vlastní, vypadá neodolatelně a určitě bych se do něj hned pustila :-P


Toto těsto má být použité do vaflovače nebo toastovače. Máme doma starý toustovač, ale
vafle stejně vždy vyjdou měkké, takže příště myslím, nebude vůbec od věci to rovnou usmažit v lívanečníku. Jedinou výhodu toastovače vidím v tom, že lívanečník je litinový a je nezbytné tam přidat trochu tuku, zatímco toastovač je teflonový – což ovšem je asi i spousta nových lívanečníků. v každém případě snídaně byla dobrá :-))
Suroviny: 100ml vody, 100ml mléka, 2 vejce, 100g cukru, 250g mouky pšeničné přesáté, 100 g másla, 1/2 prášku do pečiva Read the rest of this entry »

veg
Zahradní salát proto, že  většina věcí je ze zahrady – kromě rajčat, olivového oleje a paprik.
salát
Takový salát je báječná věc, když je takové horko, jako dnes a hlavně je prostě potřeba spotřebovat to, co člověk zasel ! Ředkvičky už začínají jít do květu a proto byl dnešní den sběrem ředkviček !Urodily se letos opravdu pěkné, jak bílé, tak červené a fialové. Už je také potřeba protřídit kopr…. máme rádi kopr ! Navíc pipky snášejí jak zběsilý, takže 10 vajec šup do toho !!!!
Suroviny: rajčata asi 6 ks, papriky 3ks, ředkvičky tak 15 bulviček, kopr – svazeček, vejce 10x, sůl,olivový olej
západ
Ředkvičky nakrájím na plátky – velmi tenké, kopr nasekat na kousky – doporučuji vřele použít nůž a ne jakýkoli mixér či sekáček , protože ty kopr nekompromisně  „utaví“. Omotá se jako liána na osičku před sekáček a když se mixér nerozbije, trvá pak dvakrát déle ho vyčistit, než kopr nasekat nožem :-)
Kopr je prevít !
Oboje, jak ředkvičky, tak kopr do mísy, přidat na kostičky nakrájená rajčata, na půlplátky papriku,na kostičky vejce – uvařené natvrdo, osolit, přidat olivový olej. Ideální je nechat salát trochu odležet, rajčata pak pustí trochu šťávy – zhruba půl hodinky.
A dneska si neodpustím fotku západu, jsou kýče, o které je třeba se dělit :-)))

Komentáře

1 HaF HaF | Web | 10. června 2010 v 22:53 | Reagovat

Proč kýč, když příroda je vážně tak nádherná. Já spíš lituji, že jsem nemohla být u toho – vidět, slyšet, cítit, prostě tu atmosféru nasát. :-)

2 Linda Linda | 10. června 2010 v 23:19 | Reagovat

„Vraz do toho deset vajec“ :-)
Nejak mi to pripomina Betty McDonaldovou, Vejce a ja. Znas?

3 ufa ufa | E-mail | 11. června 2010 v 8:22 | Reagovat

Přesně! Taky jsem si na tu knihu vzpomněla, je úžasná…:-) a foto opravdu nelze považovat za kýč!!!

4 VESKA VESKA | 11. června 2010 v 8:25 | Reagovat

Nádhera,ta fotka prostě vypovídá o místě kde žijete,takže žádný kýč je to nádhera po úmorném horkém dni,konečně zapadá sluníčko… avy máte možnost to takto vidět :-)

5 Veska Veska | 11. června 2010 v 8:28 | Reagovat

Náhodou já si vzpomenu vždycky,když nakouknu -hlavně na úkol zatopit v kamnech … :-P

6 dadaz dadaz | 11. června 2010 v 9:15 | Reagovat

to je perfektní letní vecere – k snidani litr jahodového mléka, celý den pojídat vychlazený meloun a večer tento salát – pořádne vychlazený a vinný střik

Fotka – proste tezká romantika

zrovna minulej mesic jsem si taky pripadala jako Betty – dostala jsem plato vajec – to normalne nesnime za celý rok – tak jsem si to uzila: bábovky ze 6 vajec, vajecný salát, dokonce i do kynutých knedlíku jsem dala vejce, kdyz uz jsem byla tak rozjetá:-) a pak jsme si je jeste dali i opecený s vajickem – no, me telo bude jeste dlouho rozdejchávat tuhle vaječnou smrš :-D

7 dadaz dadaz | 11. června 2010 v 9:17 | Reagovat

[6]:jen mi ted doslo, ze ne mozná kazdej si predstavuje jako bajecnou kombinaci mléko a meloun – tak teto casti populace se omlouvam :-)

8 Klára Klára | E-mail | Web | 11. června 2010 v 9:20 | Reagovat

:-) jasně Betty McD. vejce a já – milovala jsem tuhle knížku!!! Ale pak jsem se dostala do její reality a když jsem jí četla naposledy, zjistila jsem, že od něj utekla !! :-)))) tak jsem jí zavřela a je na půd

veg
Dnešní den je kopií včerejška – seno, horko, rychlého jídla třeba. Proto obyčejná rýže s
rýže
obyčejnou zeleninou. Jediný neobyčejný je na ní česnek medvědí a domácí homolky.
Česnek medvědí je krásná bylina, zplaňuje a na místě, kam se zasadí, vytváří krásné trsy s listy podobnými hodně velikým konvalinkám. Vonní už z dálky česnekem, má bílé květy a je ohromně zdravý :-)
Domácí homolky – to je zase náš domácí falešný parmazán – štiplavá chuť usušeného tvarohu se solí a kmínem. Vynikající pochoutka na několik způsobů – jak ve fázi zrání jako pomazánka, tak polotvrdé k zakousnutí a nakonec už úplně kamenné – postrouhané na rýži nebo zeleninu. Stačí je jen udělat, uchránit a nandat do třílitrovky, aby čekaly na svou chvíli. Ne vždy se člověk dostane přes první dvě fáze k té třetí – o čtvrté, totiž následné – výrobě olomouckých tvarůžků už ani nemluvím…..
Naše děti nemají moc rádi rýži. Milují jí v rajské omáčce a jinak jí sice sní, ale „ofrňují se“. Dnes, když zjistily, že to bude rýže se zeleninou a viděly rýži s mrkví a hráškem na talíři, prohlásily, že by potřebovaly kečup, protože pak to bude vypadat úplně stejně jako hranolky !! :-))) Ó má domácí stravo, odpusť……!
suroviny: rýže – 500ml, hrášek s mrkví – buď čerstvý – to ještě ne, nebo sterilovaný či mražený. Česnek medvědí asi 7 listů a olivový olej, jemně homolek na posypání.
česnek medvědí
Nejprve je třeba, tentokráte bez restování, vložit do hrnce rýži, dva hrnky, přisypat hrášek a mrkev – celkem 700g, vložit na proužky nakrájený česnek medvědí, zalít pěti hrnky vody, osolit a uvařit do měkka. Po uvaření se zelenina natetelí nahoru, proto je třeba jí trochu s rýží promíchat a v tento moment přilijeme i trochu olivového oleje, cca lžíci. Nandám vše na talíř a posypu dost zásadní věcí – totiž tvarohovými homolkami nebo tvrdými syrečky -jak kdo chce nazvat.

Náš česnek medvědí – na obrázku, je už značně vypelichaný, ale hezké listy na vaření se stále ještě najdou :-)))

1 Veska Veska | 10. června 2010 v 11:29 | Reagovat

Parádní jídlo,jo jasně nechat dojít homolky do stavu homolekj se mě nepodaří ať chráním tvaroh sebe líp ,prostě je dřív snězen :D